Skocz do zawartości

Inteligentne domy


Recommended Posts

Zgodzę się z poprzedniczką. Ale to system bezprzewodowy i już zawsze jesteśmy z nimi uwiązani. Ja uważam, że system smart home bardzo na tak, ale tylko przewodowy system. Musimy o nim pomyśleć wcześniej i przemyśleć instalację, ale ma to swoje niebywałe plusy.

Link do komentarza
23 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Smart Home można kupić nawet w supermarkecie budowlanym. Po podpięciu kamery IP, oświetlenia, żaluzji etc. może zarządzać takim "zestawem" za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Jeśli o tym mowa?

Jednym z przykładów jest rozwiązanie firmy ABB o nazwie ABB free@home

 

To się zgadza. Równie prosty w instalacji i konfiguracji jest Fox Box Nexwella

Link do komentarza

O proszę. Witam firmę Nexwell. Ja sam posiadam ich system. Fox jest systemem rozproszonym (co u mnie miało ogromne znaczenie). Wygoda objawia się poprzez personalizowane i w mojej opinii zaawansowane manipulatory. Mój apartament został obłożony kablami przez elektryka a ja sam konfigurowałem system. Choć sam to znowu duże słowo. Przy wsparciu Nexwell'a. Konfigurator jest prosty i przyjazny (bloczki). Dodatkowo mają na yt instruktarze konfiguracji systemu. W bardziej zaawansowanych funkcjach dzwoniłem na infolinię wsparcia technicznego.

Link do komentarza
Przed chwilą, rupec napisał:

Zastanawiam się tylko, co w przypadku awarii zasilania... inteligentny dom, ale bez prądu to lipa straszna

To jest tak jak w instalacji normalnej. Nie wlaczysz tv czy swiatła. Ale inteligentny budynek ma taki plus, że potrzymuje Ci się system alarmowy z akumulatora ( tak jest w moim przypadku, ale moze byc tez ups) a samo rozladowanie baterii sprawi, ze system wysyla sms o niskim stanie baterii (testowałem ^^)

Link do komentarza

Akumulator o pojemności dostosowanej do czasu awarii + do tego zasilacz może być nawet impulsowy o prądzie ładowania dostosowanym do akumulatora (tzw. zasilanie buforowe)  i może 2 razy w roku się przyda a może wcale. Oczywiście napięcie zasilania odpowiednie do instalacji. Najłatwiej jest przy 12/24 V a przy innych napięciach trzeba się posiłkować dedykowanym zasilaniem awaryjnym.

Link do komentarza

Czyli taki moduł UPS na płycie z diodą etc.? Apropos awarii, policzyć pobór mocy przez odbioirniki na stałe podpięte, dobrać pojemność AKU + odpowiedni układ ładowania zintegrowany  z płytą główwną systemu i chyba mamy problem z głowy.

 

Załóżmy, że panel dotykowy, czujki, kamery etc. i się uzbiera :)

Link do komentarza
Dnia 5.06.2018 o 14:31, Igorro napisał:

Ale inteligentny budynek ma taki plus, że potrzymuje Ci się system alarmowy z akumulatora ( tak jest w moim przypadku, ale moze byc tez ups) a samo rozladowanie baterii sprawi, ze system wysyla sms o niskim stanie baterii (testowałem ^^)

Tyle, że  alarm jest inteligentny i sam siebie podtrzymuje (w większości przypadków), a nie inteligentny budynek.

Radzę też sprawdzić warunki ubezpieczenia, zwłaszcza te z dużą zniżką za alarm, bo często jest tam klauzula, ze alarm ma być podtrzymywany przez osobne źródło zasilania awaryjnego.

 

 

I jeszcze jedna sprawa.

 

Zasilanie awaryjne nie ma na celu utrzymania wszystkich funkcji inteligentnego domu (w przeciwieństwie do  alarmu - bo ten ma zachować wszystkie swoje  funkcje przez określony czas).

Zasilanie awaryjne domu inteligentnego, ma podtrzymać system do czasu włączenia zasilania, tak aby się nie zresetował, oraz umożliwił np. wejście do domu przez określone drzwi.

Link do komentarza

Panowie :) Nie jestem ekspertem acz użytkownikiem. Natomiast zapoznałem się z tym systemem na tyle, że... Zasilanie awaryjne jak sama nazwa wskazuje podtrzymuje najważniejsze elementy w sytuacji awaryjnej. A zatem podtrzymuje system alarmowy a cała reszta elementów idzie w tryb uśpienia. Ogromnym plusem jest to, że gdy bateria/akumulator pada, to system jeszcze wyśle mi sms o tym, że pada i muszę przyjechać do domu. Tak samo do centrali służby ochrony. 

 

Zgodzę się z bajbagą (?), że zasilanie awaryne ma podtrzymywać najważniejsze rzeczy. Natomiast restart nie będzie powodować otwarcia drzwi, ponieważ ich zamek jest normalnie zamknięty a podanie napięcia wyzwala jego otwarcie. :)

Link do komentarza

Wczoraj widziałem reklamę inteligentnego systemu otwierania bramy. Coś jest na rzeczy - "inteligencja" nadciąga. Teraz będzie EKO i do tego jeszcze inteligentnie. Nawet w IKEA widziałem inteligentne oświetlenie, co sprowadzało się do oświetlenia, modułu kontroli + wi-fi i aplikacji na smartfona. Ale zawsze coś.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Dnia 31.05.2018 o 12:56, klarka napisał:

Zastanawiam się nad takimi systemami w domu, gdzieś czytałam że to wcale nie jest skomplikowana sprawa. Co sądzicie o rozwiązaniach smart home? 

Ja jestem tego akurat wielkim fanem. Przy remoncie piętra zdecydowałem się na wymianę okablowania i tym samym, gniazdek oraz włączników światła. Zamiast pójść w klasykę, tym razem skusiłem się na włącznik dotykowy, który jednocześnie może być sterowany pilotem lub przez urządzenie mobilne. Na Allegro takie włączniki kosztują od 80 do nawet 150 zł za sztukę. Przy remoncie korytarza jeszcze się na to - niestety - nabrałem. Przy piętrze skorzystałem z AliExpress. Co zabawne, oferowano mi tam nawet własny grawer lub logotyp w cenie. Tymczasem za jeden włącznik wyszło jakieś 10-15 zł, a model był dokładnie identyczny jak nasz. Działa bez zarzutu od ponad roku, a sam przycisk jest jeszcze podświetlony. Teraz będzie grubsza akcja wyprzedażowa na Ali.

Link do komentarza

Inteligentne ogrzewanie/chłodzenie czyli zdalne zarządzanie + optymalizacja odbioru ciepła/chłodu. Wyłączanie i załączanie odbiorników elektrycznych + zliczanie poboru mocy na własną rękę z gniazdek i sumowanie w aplikacji. Oświetlenie na czujkę ruchu wokół domu. To wystarczy na początek dla mnie.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 22.10.2019 o 15:15, yurahryk napisał:

ciekawy temat, prawdopodobnie nie jestem jeszcze na to gotowy, nie widzę korzyści w tym inteligentnym domu, ale jakie korzyści widzisz w tym? zrezygnuj z subskrypcji, może wrócę do inteligentnego domu, ale później

 

Podzielam zdanie kolegi, inteligentny dom nie daje korzyści prócz wygody a są spore koszty, Ja wole te pieniądze zainwestować w fotowoltaikę, bo tu są wymierne korzyści finansowe i zyskamy na tym więcej niż na niejednym koncie oszczędnościowym. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Przymierzam się do położenia u siebie w nowo budowanym domu takiego systemu. Kompleksowe systemy dzielą się na dwie kategorie:

  1. Działające wg standardu: KNX - znacznie droższe rozwiązanie, ale nie jesteśmy uwiązani do jednego producenta osprzętu
  2. Systemy zamknięte - tańsze, ale cały osprzęt musi być od danego producenta

Kolejny podział:

  1. Systemy rozproszone: każde gniazdko, przełącznik, itd. to oddzielne, niezależne urządzenie. Takie części są droższe i wymagają więcej miejsca w ścianie (większe puszki).
  2. Systemy scentralizowane: cała logika jest w centralnym punkcie (z reguły szafka przy rozdzielnicy elektrycznej)

Ja po długich analizach będę swój system wybierał między systemami zamkniętymi (ze względu na niższą cenę i łatwiejszą instalację) oraz scentralizowane - nie widzę potrzeby robić systemy rozproszonego w małym domku jednorodzinnym.

Jeszcze się zastanawiam nad producentem:

  1. Grenton - można pisać skomplikowane skrypty (dla mnie zaleta), rozwijają się, ogólnie są polecani przez instalatorów
  2. Nexwell - wizualnie jest najładniejszy, praktycznie wszystko można od nich dostać, nie trzeba szukać osobno np. wideodomofonu, stacji pogodowej i się zastanawiać czy jest kompatybilna z systemem. Minusem są istotne ograniczenia w ilości możliwych akcji dla danego warunku, brak możliwości pisania skryptów, ograniczone komunikacja z zaawansowanymi urządzeniami.
  3. Deimic - wszystko jest w jednym, względnie w dwóch modułach

 

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...