Skocz do zawartości

Budowa na działce rolnej,Darowizna działki, WZ a podział działki.


Recommended Posts

Witam. Mam w głowie budowę domu z kredytem na działce Ojca. Jest to działka rolna o powierzchni 0,45ha klasy IV. Byłem zasięgnąć informacji w gminie o miejscowym planie i okazuje się, że takowego nie ma. 

Trzeba zatem złożyć wniosek o WZ. Gdy zabierałem się za wniosek dostałem informację, że bank może nie przydzielić mi kredytu ze względu na powierzchnię działki (działka jako wkład własny).

 

Czy wszystko dobrze zrozumiałem:

 

1. Notariusz- darowizna działki z Ojca na syna, czyli na mnie (przypuszczam, że u Notariusza uzyskam wszystkie informacje jakie papiery należy przygotować do darowizny)

2. Geodeta- podzielenie działki na dwie tak aby obie miały poniżej 0.3 ha. (Banki przychylniej "patrzą" na te poniżej 3000m2)

3. WZ- dopiero teraz, gdyż po podziale będą inne ich numery i potem pewnie problemy.

4. Geodeta - mapa do celów projektowych, badania nośności gruntu

5. Architekt- adaptacja projektu do działki

6. Pozwolenie na budowę

 

Może o czymś zapomniałem, będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, sugestie.

Link do komentarza

Dochodzi jeszcze procedura zmiany statusu gruntu, a przynajmniej tej jego części na której ma stanąć budynek. Podstawowe pytanie, co jest dokładnie zapisane w ewidencji gruntów?

O to czy warto robić podział dopytałbym zawczasu w banku. Skoro działka będzie częścią wkładu własnego, bank może uznać za zaletę, że jest większa, a więc ma większa wartość.

Link do komentarza
19 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Dochodzi jeszcze procedura zmiany statusu gruntu, a przynajmniej tej jego części na której ma stanąć budynek

To jeszcze przed pozwoleniem, ale chyba nie uzyska się pozwolenia na budowę gdy nie wyłączymy części działki z produkcji rolnej (część pod dom, drogę). Przynajmniej tak na logike.

 

21 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Podstawowe pytanie, co jest dokładnie zapisane w ewidencji gruntów?

Chodzi o klase? Ogólnie jest to pole RIVa

 

24 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

O to czy warto robić podział dopytałbym zawczasu w banku. Skoro działka będzie częścią wkładu własnego, bank może uznać za zaletę, że jest większa, a więc ma większa wartość.

Też tak myślałem, większa działka to większe zabezpieczenie. Ogólnie z tego co się dowiedziałem to gdybym nie skończył budowy, nie płacił rat itd. to bank przy powierzchni działki do 3000m2 może ją sprzedać każdemu, powyżej tych 3000m2 już tylko rolnikowi.

 

Link do komentarza

Cała procedura jest w miarę klarownie opisana tutaj:

https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/283-wylaczenie-gruntow-z-produkcji-rolniczej

 

Z wielkością działki powyżej 3000 m2 nie musi być problemu ze strony banku, o ile w decyzji o warunkach zabudowy zostanie przeznaczona pod zabudowę. Zapisy z WZ lub MPZP są najważniejsze, jeżeli na ich mocy cała działka zostanie uznana za przeznaczoną pod zabudowę to jej wielkość przestaje mieć znaczenie.

Klasa gleby jest dość niska, a działka ma poniżej 0,5 h więc przynajmniej pod tym względem ewentualna procedura wyłączenia z produkcji rolniczej nie będzie utrudniona.

Link do komentarza

Do czasu przeznaczenia działki na cele inne niż rolne, tej działki nie można podzielić, bo w wyniku podziału działka/działki będą mniejsze niż 3.000m2.

 

Należy wystąpić o wydanie tzw. WZiZT "podziałowego" dla tej działki.

 

Zasadnicze pytanie - czy dla tej działki jest możliwość (ze względu na dobre sąsiedztwo) zabudowy mieszkaniowej.

 

Być może na tym terenie można budować tylko na zasadzie zabudowy zagrodowej, a to zmienia wszystko.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie.

Zeszło mi trochę z przepisaniem działki bo było kilka komplikacji (po darowiźnie dziadkowie-rodzice były jeszcze jakieś podziały, które nie były wpisane do KW, w starostwie byłem kilka razy po wypisy i mapki) ale w ostateczności jestem właścicielem. Koszt przepisania w sumie wyniósł 1500zł. (wypisy, mapki, notariusz, podatek)

 

Aktualnie kompletuję dokumentacje do WZ.

I chyba poszukam kogoś kto pomoże mi napisać te WZ

Dnia 18.05.2018 o 09:20, bajbaga napisał:

Zasadnicze pytanie - czy dla tej działki jest możliwość (ze względu na dobre sąsiedztwo) zabudowy mieszkaniowej.

Ogólnie to stoi u mnie 6 domów, a działka jest w centrum, więc raczej jest możliwość zabudowy. Do tego wszystkie media przy działce itd.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, InVictus napisał:

Aktualnie kompletuję dokumentacje do WZ.

I chyba poszukam kogoś kto pomoże mi napisać te WZ

Ale po co i na co Ty masz pisać WZ?

WZ wydaje gmina i to Ty musisz sie ustosunkować do nich a nie "oni" do Ciebie. O pomoc możesz udać się do geodety i wraz  z nim na mapce naszkicować co i gdzie planujesz na działce, wtedy przy wydaniu WZ będziesz miał już ZT.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...