Skocz do zawartości

Ocieplenie dachy z blachy


Recommended Posts

Witam,

wprowadziłem się do domu krytego blachą. Chciałbym ocieplić jakoś poddasze nieużytkowe oraz wykonać poprawki w tym co zostało mówiąc kolokwialnie, nababolone. Przepraszam za wyrażenie.

Musiałbym zacząć od tego, że część poddasza została zaadoptowane na użytkowe. W pokojach i łazience są skosy, rzekomo ocieplone wełną mineralną, na to płyta g-k. Oprócz łazienki, nie ma nigdzie kratek wentylacyjnych. Ta która jest w łazience kończy się w części poddasza nieużytkowego.

Legenda: A - poddasze nieużytkowe, B - poddasze użytkowe.


Wszystko, w dużym uproszczeniu, wygląda jak na poniższym rysunku za wyjątkiem tego, że skosy w części B są zachowane a nie jak na obrazku - odzielone pionową ścianą.

Między częściami A i B, poziomo, jest wełna mineralna bezpośrednio na płycie g-k. Na tym leży jakaś folia (na moje oko zwyczajna, czarma budowlana, gruba), którą zdjąłem z częsci tej wełny ponieważ wełna była wilgotna i pojawiały się na niej grzyby. Rozumiem, że ta wełna będzie do wyrzucenia - już się z tym pogodziłem. W części B na skosach ponoć jest ocieplenie. Jak jest wykonane - niestety nie mam pojęcia.

Dach, jak wspomniałem, kryty blachą, pod nią folia (mam nadzieję, że do tego przeznaczona) przymocowana do więźby dachowej. Jedyna wentylacja, części A (poddasze nieużytkowe), to szpary w okolicach murłaty. W ciepłe dni jest tam tak gorąco, że można piec chleb (przesadzam ;) )

Co powinno tu być zrobione? Czy muszę liczyć się ze ściąganiem całego dachu? Czy jeśli nie byłoby to konieczne, to czy na części B w skosach muszę coś zmieniać z uwagi na podejrzenie "babolizacji" również tam i z obawy, że i tam warstawa izolacyjna nie jest odpowiednio wentylowana?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

poddasze.png


 

Edytowano przez fawkulce (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
37 minut temu, Mistrz Jan napisał:

Trzeba zdjąć miejscowo blachę i zobaczyć. Inaczej to gdybanie. Jan

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź. Panie Janie, a co z resztą - jak prawidłowo według Pana Powinno to wyglądać? Pal licho część B, tj. użytkową. A poprawne wykonanie w części A?

 

Link do komentarza

Z opisu wynika, że nie obejdzie się bez poważnego remontu , ale zakres prac można będzie określić po zdemontowaniu poszycia (od wewnątrz na skosach dachowych). Trudno z góry przewidzieć jakie już wystąpiły uszkodzenia więźby, jak  to folia i dopiero ekspertyza pozwoli na ustalenie niezbędnej wymiany warstw dachowych. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...