Skocz do zawartości

Spełnić marzenie o własnym domu.


Recommended Posts

Witam

Z żoną postanowiliśmy zacząć przygodę z budowaniem domu. W większości będzie to systemem zleconym. Sprawy, które wydają mi się proste chciałbym zrobić sam: izolacje fundamentów, ocieplenie dachu,być może elewacje.

 

Projekt domu w linku poniżej

https://www.mgprojekt.com.pl/viking

 

Dom chciałbym zbudować z ytonga i ocieplić styropianem. Dom miałaby ogrzewać pompa ciepła, dół ogrzewanie podłogowe. Góra jeszcze nie wiem ale skłaniam się też do podlogowki. Okna w miarę energooszczędne najlepiej 3szybowe.

 

Teraz mam parę pytań do Was.

1. Najważniejsze z jakim kosztem muszę się liczyć by postawić ten dom w stanie surowym zamkniętym? Przybliżona wartość.

 

2. Czy projekt zamawiać razem z dodatkowymi projektami: projektem pompy ciepła, wentylacji mechanicznej? Czy lepiej aby tymi projektami zajęła się ekipa, która będzie to instalować?

 

3. Czy warto już na tym etapie myśleć o projekcie ogniw fotowoltanicznych na dachu? I tak samo jak wyżej czy ewentualny projekt zamawiać ze strony czy zaufać ekipie instalacyjnej?

 

4. Jakiego producenta okien możecie polecić?

 

5. Czy na tym etapie rozmyślań ktoś mógłby powiedzieć jaka PC była by odpowiednia?

 

6. Na jakim etapie instaluje się zbiornik na szambo?

 

7. Czy jest sens jeszcze tego lata być może dopiero we wrześniu robić fundamenty a resztę prac od wiosny?czy lepiej wszystko zacząć wiosną?

 

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza

Witaj

Ad 1/ - masz w projekcie 234k , ale pewnie się nie zmieścisz

Ad 2/ - lepiej od razu, coby w trakcie budowy od razu wykonać odpowiednie przepusty w ścianach, stropach , dachu, itd

Ad 3/ - ja bym się wstrzymał, bo może będzie jakaś gminna dotacja np 70%

Ad 4 / - producentów jest dużo do wyboru, ja mam FAKRO od 12 lat i jestem zadowolony, choć dziś założyłbym 3 szybowe i od razu z roletami szczególnie w dachu , bo jednak bardzo dogrzewają latem poddasze użytkowe

Ad 5/ - a o jakiej  PC myślisz , gruntowej czy powietrznej ? Są na tym FORUM specjaliści i coś doradzą 

Ad 6/ - od razu , ale jak masz wystarczającą pow. działko to zrób oczyszczalnię EKO z rozsączkowaniem 

Ad 7/ - ja bym zrobił fundamenty w tym roku , a w okresie zimowym  gromadził materiały na kolejne etapy  , bo to ogórkowy sezon dla producentów dla budowlanki i są lepsze ceny i promocje

 

Pozdr

Wojciech

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Mundos napisał:

Sprawy, które wydają mi się proste chciałbym zrobić sam: izolacje fundamentów, ocieplenie dachu,być może elewacje.

Masz rację, wydają Ci się proste. Dlatego więcej pokory radzę,bo pośliźniesz się niczym turysta na Wielkiej Krokwi i zjedziesz doopą po śniegu.

Link do komentarza

Wojciech_pi dzięki za odp.

 

Widziałem na stronie projektu koszt budowy ale chciałbym zaczerpnąć wiedzy z innych źródeł.

 

Myślę o gruntowej PC i odwiertach. Instalacja pozioma odpada bo chce posadzić drzewka może jakieś krzaczory.  Jeśli powietrzna pompa dałaby radę sama ogrzać taki dom przez parę dni mrozów to mógłbym pomyśleć nad taką.

 

Działka ma 30m x 52m. Gdzie się dowiedzieć czy mogę zrobić przydomowa oczyszczalnie? Kto czyści zbiornik osadowy? Czy to przyjeżdża wóz asenizacyjny i ssie osad czy ktoś wchodzi i wybiera osad łopata? Pytanie może głupie ale nie wiem tego.

Link do komentarza
6 minut temu, Mundos napisał:

Wojciech_pi dzięki za odp.

 

Widziałem na stronie projektu koszt budowy ale chciałbym zaczerpnąć wiedzy z innych źródeł.

 

Myślę o gruntowej PC i odwiertach. Instalacja pozioma odpada bo chce posadzić drzewka może jakieś krzaczory.  Jeśli powietrzna pompa dałaby radę sama ogrzać taki dom przez parę dni mrozów to mógłbym pomyśleć nad taką.

 

Działka ma 30m x 52m. Gdzie się dowiedzieć czy mogę zrobić przydomowa oczyszczalnie? Kto czyści zbiornik osadowy? Czy to przyjeżdża wóz asenizacyjny i ssie osad czy ktoś wchodzi i wybiera osad łopata? Pytanie może głupie ale nie wiem tego.

Ad 1/ - nie wiemy na jakich cenach (z którego roku) opierał się projektant/architekt tego domu. W tym roku ceny zaszalały w górę , na materiałach podobno o 15-20% a robocizna nawet o 30%.

Na tym forum jest wiele wątków tych którzy aktualnie budują i nawet relacjonują na bieżąco swój Dziennik Budowy - to Ci dużo rozjaśni

Masz do nich linki na 3 belce od góry "BLOGI - dzienniki/kroniki budów"

np :

 

 

Już nie wspomnę o naszej ulubienicy "baszka", ale to długa lektura

 

Ad 2/ co do pompy - tu nie chodzi tylko o parę dni mrozów , bo jeszcze grzanie CWU (ciepłej wody użytkowej) dla domowników. A czy gruntowa czy powietrzna - trzeba zaprojektować

 

Ad 3/ oczyszczalnia EKO powinna być w projekcie zagospodarowania działki i potem w PNB (pozwolenie na budowę ). Jedyny warunek to min 30m od najbliższej studni sąsiada (jeśli taka jest)

Do jej realizacji  są wyspecjalizowane firmy , ale możesz kupić gotowy system i wszystko wkopać sam (ja tak zrobiłem w domu w mieście i na wsi ) . Działkę masz masz dużą i bez problemu możesz to zrealizować .

Do okresowego opróżnienia osadnika wzywasz wóz asenizacyjny , a okresowość zależy od ilości mieszkańców . Ja robię to w mieście 4 razy w roku , a na wsi raz na 2-3 lata

Odradzam zdecydowanie szambo !!!

 

Pozdr

W

 

 

Link do komentarza

Wojciech dzięki.

Niedaleko mojej działki miało powstać kilka bliźniaków budowanych przez dewelopera. Miasto nie dało pozwolenia by miały  oczyszczalnie tylko, że tam działki były około 1000mkw. Dlatego w pierwszym poście pytałem się o szambo.

 

Spory skok cen, szkoda :/

 

 

Link do komentarza
12 godzin temu, Mundos napisał:

Niedaleko mojej działki miało powstać kilka bliźniaków budowanych przez dewelopera. Miasto nie dało pozwolenia by miały  oczyszczalnie tylko, że tam działki były około 1000mkw. Dlatego w pierwszym poście pytałem się o szambo.

 

To sam wystąp pisemnie do urzędu, a jak odmówią to niech podadzą podstawę prawną z uzasadnieniem

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 4.05.2018 o 16:39, wojciech_pi napisał:

Witaj

Ad 1/ - masz w projekcie 234k , ale pewnie się nie zmieścisz

Ad 2/ - lepiej od razu, coby w trakcie budowy od razu wykonać odpowiednie przepusty w ścianach, stropach , dachu, itd

Ad 3/ - ja bym się wstrzymał, bo może będzie jakaś gminna dotacja np 70%

Ad 4 / - producentów jest dużo do wyboru, ja mam FAKRO od 12 lat i jestem zadowolony, choć dziś założyłbym 3 szybowe i od razu z roletami szczególnie w dachu , bo jednak bardzo dogrzewają latem poddasze użytkowe

Ad 5/ - a o jakiej  PC myślisz , gruntowej czy powietrznej ? Są na tym FORUM specjaliści i coś doradzą 

Ad 6/ - od razu , ale jak masz wystarczającą pow. działko to zrób oczyszczalnię EKO z rozsączkowaniem 

Ad 7/ - ja bym zrobił fundamenty w tym roku , a w okresie zimowym  gromadził materiały na kolejne etapy  , bo to ogórkowy sezon dla producentów dla budowlanki i są lepsze ceny i promocje

 

Pozdr

Wojciech

 

 

Ja mam też FAKRO w mieszkaniu z poddaszem ale niestety starszy typ - 12 lat temu był budynek oddany. Teraz noszę się z zamiarem wymiany okien ale to grubsza inwestycja bo dodatkowo wiąże się z pracami wykończeniowymi. Zgadzam się w pełni z wojciechem_pi.

Link do komentarza

Witam,

 

Wymiana okien dachowych to nie zawsze konieczność ponownych prac wykończeniowych.

 

Możemy zaproponować okna "na wymianę" tzn. do istniejących rowków szpaletowych - w takich sytuacjach prace wykończeniowe ograniczone są do niezbędnego minimum.

 

Na podstawie danych z tabliczki znamionowej możemy postarać się o wykonanie okien w konkretnych wymiarach.

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...