Skocz do zawartości

Ogrodzenie piaszczystej działki i roślinność


Recommended Posts

Witajcie,

 

pora pomyśleć o obsadzeniu działki roślinnością dookoła, aby powoli rosła. Ziemia jest piaszczysta, co ogranicza wybór roślin, ale najwyraźniej jest bardzo lubiana przez dęby - cała działka była pokryta samosiejkami dębu. Poczytałem trochę i znalazłem roślinki, które powinny się w miarę odnaleźć w tych warunkach:

- świerk srebrny

- berberys thunberga (są różne odmiany i kolory)

- bez (już jest na działce więc chyba gleba mu odpowiada)

- ałycza mirabelka

 

Myślałem też o rokitniku, ale podobno to dość wolno rosnący krzew. Ewentualnie można go posadzić, ale działkę otoczyć drewnianymi panelami, tak aby nie czekać aż rośliny porosną. Tyle, że to dodatkowy koszt, a z czasem płot przestanie być widoczny. I byłby problem z konserwacją tych paneli od strony sąsiadów. Trudno to demontować co kilka lat żeby na nowo polakierować/zaimpregnować drewno. Nie orientujecie się jak ludzie sobie z tym radzą?

 

90mwi3W.jpg

 

Krzewy zamierzam sadzić na zmianę, np. bez, mirabelka, berberys, świerk, rokitnik, bez, mirabelka, berberys itd. Mój problem dotyczy odległości i wymiarów sadzonych krzewów. Jeśli sadzi się np. same berberysy to można znaleźć w sieci informację, że należy zachować odległość ok. 30 cm między kolejnymi nasadzeniami. W związku z tym mam wątpliwość jak określić odległość między nasadzeniami różnych gatunków krzewów?

 

Druga kwestia dotyczy wymiarów sadzonych roślin.  Świerk jest do kupienia w niedużych pieniądzach już 1,5 metrowy i takiego mógłbym posadzić. Natomiast rokitnik byłby sadzony znacznie mniejszy. Czy posadzenie dużego świerka obok małego rokitnika czy berberysa nie zagłuszy wzrostu tych niższych roślin? Czy powinno się je sadzić w podobnym rozmiarze?

 

Do obsadzenia granice działki oznaczone czerwoną linią, więc trochę tego jest. 

 

dlFlDzy.png

Edytowano przez misiekfisiek82 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

rokitnik łazi rozłogami.

Berberys i świerk - trochę wymiarami niepodobne :) Odradzam takie żywopłoty. Rośliny powinny mieć podobną wysokość i tempo wzrostu, jeśli mają być sadzone jako jednolity ciąg roślin.  

Lepiej sadzić grupami niż naprzemiennie. 

Coś jak tu:

fa5399615705bfb0gen.png

 

Jak chcesz żywopłot jednolity to dobry będzie Jałowiec chiński Spartan lub obelisk.

 

Zamiast świerku kłującego (srebrnego), który jest podatny na przędziorki, radze jodłę jednobarwną. 

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Zależy jeszcze co posadzisz dokładnie, mi znajomy z Podkarpackich Sadów polecił głogi, po 5 latach mój pies nawet tamtędy nie przechodzi taki tam się gąszcz zrobił. Także ja już ogrodzenia nie będę robić bo nie ma sensu. A z tymi głogami to też nie wszędzie rosną. U brata na przykład na piaskach uschły w większości. Ale i tak polecam jeśli nie masz piasków te krzaki. Świetne są.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...