Skocz do zawartości

Ogrodzenie piaszczystej działki i roślinność


Recommended Posts

Witajcie,

 

pora pomyśleć o obsadzeniu działki roślinnością dookoła, aby powoli rosła. Ziemia jest piaszczysta, co ogranicza wybór roślin, ale najwyraźniej jest bardzo lubiana przez dęby - cała działka była pokryta samosiejkami dębu. Poczytałem trochę i znalazłem roślinki, które powinny się w miarę odnaleźć w tych warunkach:

- świerk srebrny

- berberys thunberga (są różne odmiany i kolory)

- bez (już jest na działce więc chyba gleba mu odpowiada)

- ałycza mirabelka

 

Myślałem też o rokitniku, ale podobno to dość wolno rosnący krzew. Ewentualnie można go posadzić, ale działkę otoczyć drewnianymi panelami, tak aby nie czekać aż rośliny porosną. Tyle, że to dodatkowy koszt, a z czasem płot przestanie być widoczny. I byłby problem z konserwacją tych paneli od strony sąsiadów. Trudno to demontować co kilka lat żeby na nowo polakierować/zaimpregnować drewno. Nie orientujecie się jak ludzie sobie z tym radzą?

 

90mwi3W.jpg

 

Krzewy zamierzam sadzić na zmianę, np. bez, mirabelka, berberys, świerk, rokitnik, bez, mirabelka, berberys itd. Mój problem dotyczy odległości i wymiarów sadzonych krzewów. Jeśli sadzi się np. same berberysy to można znaleźć w sieci informację, że należy zachować odległość ok. 30 cm między kolejnymi nasadzeniami. W związku z tym mam wątpliwość jak określić odległość między nasadzeniami różnych gatunków krzewów?

 

Druga kwestia dotyczy wymiarów sadzonych roślin.  Świerk jest do kupienia w niedużych pieniądzach już 1,5 metrowy i takiego mógłbym posadzić. Natomiast rokitnik byłby sadzony znacznie mniejszy. Czy posadzenie dużego świerka obok małego rokitnika czy berberysa nie zagłuszy wzrostu tych niższych roślin? Czy powinno się je sadzić w podobnym rozmiarze?

 

Do obsadzenia granice działki oznaczone czerwoną linią, więc trochę tego jest. 

 

dlFlDzy.png

Edytowano przez misiekfisiek82 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

rokitnik łazi rozłogami.

Berberys i świerk - trochę wymiarami niepodobne :) Odradzam takie żywopłoty. Rośliny powinny mieć podobną wysokość i tempo wzrostu, jeśli mają być sadzone jako jednolity ciąg roślin.  

Lepiej sadzić grupami niż naprzemiennie. 

Coś jak tu:

fa5399615705bfb0gen.png

 

Jak chcesz żywopłot jednolity to dobry będzie Jałowiec chiński Spartan lub obelisk.

 

Zamiast świerku kłującego (srebrnego), który jest podatny na przędziorki, radze jodłę jednobarwną. 

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Zależy jeszcze co posadzisz dokładnie, mi znajomy z Podkarpackich Sadów polecił głogi, po 5 latach mój pies nawet tamtędy nie przechodzi taki tam się gąszcz zrobił. Także ja już ogrodzenia nie będę robić bo nie ma sensu. A z tymi głogami to też nie wszędzie rosną. U brata na przykład na piaskach uschły w większości. Ale i tak polecam jeśli nie masz piasków te krzaki. Świetne są.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...