Skocz do zawartości

Rezystancja uziomu w suchym lesie


Recommended Posts

Witam

 

Działka w suchym lesie sosnowym. W gruncie piach, piach i piach na kilka metrów.

A na niej stanął sobie w zeszłym roku domek letniskowy drewniany 6x6 na płycie fundamentowej.
Zakopano łącznie ok 40m bednarki 3x25mm w wykopach przy okazji doprowadzenia wody do domku oraz kabla zasilającego , na głębokości ok 1,5m (przy rurze wod.) i 0,7m (przy kablu zas.) +  12m bednarki zalanej w płycie fundamentowej .
Wynik pomiarów rez. uziemienia zrobiony dziś dał wynik = 180 Omów

Walka o poprawienie tego wyniku wg mnie nie ma sensu - bo na ile "zejdę " ?

A o ochronnikach wymagających <10 Om  już  mogę zapomnieć

 

Może macie jakieś sugestie ?

 

Pozdr

Wojciech

Link do komentarza
2 godziny temu, retrofood napisał:

Macie. Proszę opisać pomiar tak, jak tego wymagają na metrologii. Czyli czym, gdzie, kiedy i jak tego pomiaru dokonano.

Dlaczego nie wykonano uziomu fundamentowego?

Chyba cóś kolega nie doczytał :

 

"+  12m bednarki zalanej w płycie fundamentowej ."

 

Pozdr

W

Link do komentarza

czytałem na elektrodzie, większość odpowiedzi jest prawidłowa. Dorzuciłbym tylko, ze te 2 tys. za 4 galmary to nie kumam, skąd taki koszt? Po pierwsze, wciskanie galmara na więcej niż 6 - 7 m jest nieefektywne, znaczy nie ma sensu. Po drugie - taż to prosta robota. Młotek SDS i w piasku samo pójdzie. Obejrzyj instruktaż, masz linka? https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe

 

PS. Napisałeś o wielu wyładowaniach w sieć, a sprawdziłeś czy na ostatnim słupie energetycznym PEN jest uziemiony? Zawsze muszą być na końcach odgałęzień uziemione.

PS 2. Skoro jest uziom fundamentowy, ja bym na nim poprzestał. I się ubezpieczył.

I jeszcze jedno. Ja mam stację trafo 25 m od domu. W związku z tym czniam wartość swojego uziomu bo i tak niczego nie osiągnę. Jak ją stawiali, to dwa dni stracili na dobijanie galmarów. Tu jest dopiero piasek! :)

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Witam nareszcie forumowego GURU w tej branży,

Ad 1/

galmar (szpila 1m) to koszt ok 50 zł/szt , wbijając na 10m  - mamy 500zł - x 4 dookoła domku mamy 2 k ( a gwarancji żadnej)

Co do wbijania na gł. większą niż 6-7m nie będę dyskutował - pewnie masz rację

Ad 2/

robota nawet prostsza od bzykania , a instruktaż (bzykania) mogę zapodać na życzenie

Ad 3/

Tak sprawdziłem - PEN na słupie  z TRAFO jest uziemiony , - odległość od owej działki ok 200-250m

Ad 4/

co do ubezpieczenia w WARTA SA, która nie wymaga ochronników - muszę doczytać aktualne warunki OWU , bo w 2017 nic na ten temat  nie było (ale  może gdzieś jest gdzieś "drobnym maczkiem " jak zwykle ) - Dam znać jak doczytam 

 

Pozdr

 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...