Skocz do zawartości

Małgosia z garażem / HB Studio


Jurek Opole

Recommended Posts

Cytat

Coś ucichło na forum. Mam nadzieję, że nie przeze mnie. Zarzuciłam was mnóstwem pytań...


Sorki ale nie wyrabiam ostatnio z czasem dlatego nie odpowiadam... choć pół odpowiedzi mam gdzieś już zapisane w pliku.
Projektant zniechęcił Was do zmian - czyżby ceną za adaptacje?


My w końcu podjęliśmy decyzję, że jednak przed ociepleniem coś zmienimy - przede wszystkim ten nie udany dach nad garażem icon_wink.gif no i trochę przyozdobiliśmy tą wcześniej łysą ścianę od strony garażu... FOTKA
Link do komentarza
Witajcie po dłuuugiej przerwie:) Widzę, że fanów Małgosi przybywa:) My również troszkę dostosowaliśmy projekt do naszych potrzeb (2+3), dzieci rosną i mają potrzeby. Zmiany w szczególności dot. góry. Zrezygnowaliśmy z łazienki na rzecz otwartej przestrzeni, powstał mini salonik, miejsce dla dzieci, gdzie będą mogły się pouczyć, wyciągnąć na kanapie, obejrzeć bajki lub pograć na komputerze. Zawsze bałam się schodów (ze względu na dzieci), wyjście z pokoju prosto na schody (korytarzyk sam w sobie jest wąziutki) to nieporozumienie, zmieniliśmy więc wejście i teraz jest znacznie bezpieczniej. Pomieszczenia nad garażem są całkiem spore, więc uznaliśmy że taka łazienka nam wystarczy dołożyliśmy okna połaciowe i chociaż nie równaliśmy dachu (ze względu na to, że ogólnie bryła domu traci), będą jakieś dwa schodki do łazienki. Ogólnie góra wydaje się bardziej atrakcyjna niż dół domu icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif .
No i najważniejsze polecam zadaszenie tarasu, to był strzał w dziesiątkę. Zrezygnowaliśmy ze spiżarni i innych ścianek (nadal nie mam pomysłu jak ukryć słup, który trochę szpeci, może murek i blat??? jakoś tego nie widzę...) Schody i przedpokój na dole doświetla otwarta przestrzeń u góry i okna połaciowe. Ogólnie wyszło całkiem fajnie, chociaż nijak nie oddają tego zdjęcia (nie mam dobrego obiektywu), w rzeczywistości pomieszczenia są większe niż na zdjęciach. Zapraszam do galerii i życzę super pomysłów. Przed nami tynki i powoli kończymy ogrodzenie, trzeba przygotować się do zimy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witajcie po dłuuugiej przerwie:) Widzę, że fanów Małgosi przybywa:) My również troszkę dostosowaliśmy projekt do naszych potrzeb (2+3), dzieci rosną i mają potrzeby. Zmiany w szczególności dot. góry. Zrezygnowaliśmy z łazienki na rzecz otwartej przestrzeni, powstał mini salonik, miejsce dla dzieci, gdzie będą mogły się pouczyć, wyciągnąć na kanapie, obejrzeć bajki lub pograć na komputerze. Zawsze bałam się schodów (ze względu na dzieci), wyjście z pokoju prosto na schody (korytarzyk sam w sobie jest wąziutki) to nieporozumienie, zmieniliśmy więc wejście i teraz jest znacznie bezpieczniej. Pomieszczenia nad garażem są całkiem spore, więc uznaliśmy że taka łazienka nam wystarczy dołożyliśmy okna połaciowe i chociaż nie równaliśmy dachu (ze względu na to, że ogólnie bryła domu traci), będą jakieś dwa schodki do łazienki. Ogólnie góra wydaje się bardziej atrakcyjna niż dół domu icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif .
No i najważniejsze polecam zadaszenie tarasu, to był strzał w dziesiątkę. Zrezygnowaliśmy ze spiżarni i innych ścianek (nadal nie mam pomysłu jak ukryć słup, który trochę szpeci, może murek i blat??? jakoś tego nie widzę...) Schody i przedpokój na dole doświetla otwarta przestrzeń u góry i okna połaciowe. Ogólnie wyszło całkiem fajnie, chociaż nijak nie oddają tego zdjęcia (nie mam dobrego obiektywu), w rzeczywistości pomieszczenia są większe niż na zdjęciach. Zapraszam do galerii i życzę super pomysłów. Przed nami tynki i powoli kończymy ogrodzenie, trzeba przygotować się do zimy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Sorki ale nie wyrabiam ostatnio z czasem dlatego nie odpowiadam... choć pół odpowiedzi mam gdzieś już zapisane w pliku.
Projektant zniechęcił Was do zmian - czyżby ceną za adaptacje?


My w końcu podjęliśmy decyzję, że jednak przed ociepleniem coś zmienimy - przede wszystkim ten nie udany dach nad garażem icon_wink.gif no i trochę przyozdobiliśmy tą wcześniej łysą ścianę od strony garażu... FOTKA


Nie, ceną nas nie znechęcił, bo do ceny w ogóle nie doszliśmy. Mówi, że jak wprowadzimy te zmiany to budynek dużo straci na wyglądzie. Na mój argument, że podciągnięcie dachu garażu do reszty domu obniży koszty, a i pomieszczenia nad garażem będą wieksze-powiedział, że koszty będą minimalnie mniejsze. A jesli chcemy zwiekszyc pomieszczenia gospodarcze, to on proponuje zrobic garaż dwustanowiskowy. Pewnie ma rację. Zgodził się z powiększeniem wykusza i podpowiedział, żeby zrezygnować ze spiżarki( chciałam zrobic w niej okno) ,a kuchnia dużo zyska.Nad garażem dwustanowiskowym zaczęłam się zastanwaiać, ale po pierwsze wejdzie na działkę na wcisk, nawet chyba trzeba będzie go zmniejszyć o pół metra, bo z drugiej strony wykusz z którego na pewno nie zrezygnuję.Po drugie to jakieś dodatkowe 30 tys-co nie bardzo mi się usmiecha. Łatwo jest mnie przekonać, czy zniechęcić, bo nie znam się na tym ( ale wprawiam się-prenumerate Muratora i Zbuduj Dom już mam) i skoro fachowiec mówi, że tak będzie lepiej... Poza tym mój mąż tez jest niechętny zmianom. Obawia się, że jak zaczniemy kombinować z dachem to wyjdą jakieś niespodzianki. Także dwóch na jednego. Chyba zostanie jak jest tylko z powiększonym wykuszem. Ale wczoraj patrząc na projekt (oglądam go kilka razy dziennie) wymyśliłam, żeby nad wykuszem nie robić balkonu tylko daszek tak jak mają kowalscy. Wtedy na górze nie będzie okna balkonowego i ten pokój będzie bardziej ustawny.
Link do komentarza
Witam!
Właśnie zdecydowaliśmy się z mężem, że chyba zdecydujemy się na projekt Małgosia. Przeczytałam wszystkie posty, jednak chciałabym się was poradzić - gdybyście tak w skrócie mogli napisać z czego jesteście zadowoleni jeśli chodzi o zmiany w projekcie, a z czego teraz zrezygnowalibyście to będę wdzięczna. Mam poważne dylematy co do zrównania dachu nad garażem i wyglądu budynku od tyłu...

Myśleliśmy też o rezygnacji z balkonów (mamy dużą działkę). Zdecydowaliśmy też, że chyba jednak budować będziemy z Porothermu (gdyby nie konieczność przeprojektowania stropów, wieńców itp to pewnie byłyby to keramzytobeton...). Napiszcie więc proszę co jest na tak, a co na nie icon_smile.gif

Pozdrawiam z Lublina!
Link do komentarza
Witam! icon_biggrin.gif
Zakupiliśmy i zamierzamy zrezalizować projekt Małgosia z garażem. Jesteśmy zadowoleni , przynajmniej oglądając plany zarówno z funkcjonalności jak i wyglądu zewnętrzego. Oczywiście nieznacznie zmieniliśmy wygląd bo zlikwidowaliśmy wykusz ale zrobiliśmy to ze względu na wymogi- warunki zabudowy. Budowę rozpoczynamy w przyszłym roku i
podczas realizacji zamierzamy też powiększyć taras oraz dach nad nim, podparty na filarach. Bardzo chętnie zobaczylibyśmy dom w realu. icon_biggrin.gif Bylibyśmy wdzięczni jeśli ktoś zgodziłby się na" pokazanie " już wybudowanego domku najchętniej z okolic Oleśnicy lub Wrocławia.
Pozdrawiam! icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
witam serdecznie...na wiosne zaczynam budowe domu dla mnie i mej rodzziny (2+2)...projekt Malgosia bardzo nam odpowiada...dzis pokazywałem go potencjalnemu majstrowi i jest ok...mam jednak kilka pytań na które na pewno znajdziecie szybko odpowiedzi:

1.czy ktoś oststnio kalkulował koszt budowy tego domu bez ceny dzialki? no nie wiem na jakie mniej wićej wydatki sie szykowac i jaki kredyt brać...
2. czy potrzebuję zgodę architekta na nastepujące zmiany:
- zamiast bloczków ytong chce zastosowac cegłę kretówke winerberger lub podobną
- chce wydłużyc lekko daszek z tyłu nad salonem tak jak to jest z przodu..taki oparty na dwoch filarach
- nie wiem ajka jest wysokośc scianki kolankowej na górze, w dwoch pokojach szczytowych maja byc pokoje dla dzieci, może by tak podnieść wszystko o jedną warstwę tj 25 cm ? czy to powoduje jakies wieksze zmiany ? dach się wowczas podnosi czy tez jego pochył zostanie zgodny z zmianą do 5 stopni ?
3. czy warto jest zrównac połąc dachu i zwiekszyć w ten sposób garaż ? mnie to pasuje, żonie tak średnio...
4. jakiej wielkości sa pokoje szczytowe na gorze..starcząa dla dzieci i przyszłej mlodzieży ?
5. gdie najtaniej kupic projekt - lub że to będzie bezpośrednio od projektanta a nie od pośrednika ?
6. jakie ogrzewanie planujecie do swoich domów - ja jakies węglowe, groszkowe lub tym podobne
7. czy projektujecie załozenie kominka ? jesli nie to czy ten ciąg wentylacyjny w miejscu kominka jest potrzebny...dom ma nie dwa a trzy kominy a to już ponad standard..
8. jakie planujecie złozyc okna (drweniane, plastikowe) jakie schody (murowane,drwniane, metalowe)
9. kto ma dom gotowy lub prawie gotowy to bym może zabrał zone na miłą wycieczkę jesli możnaa - w końcu będe dom budowł pierwszy i pewnie oststni raz w życiu
10. aha jestem troche melomanem-audiofilem..chce na dole zrobic pokój do słuchania muzyki, gdzie bezie jakaś plazma na ścianie, sprzet hi-fi, głośniki stereo, stoliczek, socha, i szafa na 2000 plyt... który pokój by ise z tych na parterze na to nadawał ?

jest mi strasznie miło ze trafiłem na to forum, że jest tu masa potrzebnej mi wiedzy, wsparcie i otucha... gratuluje wszystkim którzy buduja ten dom, jest on bardzo użytkowy moim zdaniem, swietnie zagospodarowany i ładny trzeba przyznać...

licze na wspólpracę i szerokie pasmo komentarzy...

pozdrawiam serdecznie

Krzysztof z Konina (dom stanie pod Koninem - Wielkopolska)
Link do komentarza
U nas powoli kończymy ocieplanie. W piątek ściana południowa dostała kolor - niestety fotki (z telefonu GSM) nie oddają koloru a nie wiem czy nawet normalny cyfrowy aparat da odwzorowanie).
Kolor wyszedł trchę jaśniejszy niż na wzorniku. Nam się podoba zresztą przy tych zestawieniach kolorów (dach, okna,podbitka - ciężko dobrać coś innego.
Kilka fotek z tego etapu wrzuciłem do galerii: ETAP OCIEPLENIE ZEWNĘTRZNE
Link do komentarza
witam wszystkich, szczególnie tych bardziej zawansowanych w budowie.
Napiszcie prosze , kilka słów o poniesionych kosztach. Nie oczekuje dokładnych kosztorysów, tak ogólnie ile pieniędzy wydaliście na poszczególnych etapach budowy. Kosztorys do projektu przewiduje 160 tys. netto na stan surowy zamkniety-myslę, że to zdeka za mało. Ale dzisiaj rozmawiałam ze znajomą, która wykańcza swój dom i twierdzi, że budowa małgosi pochłonie ok.700 tys.( bez zadnych super bajerów) Chyba ja trochę poniosło? Napiszcie, proszę, że ją poniosło.
Pozdrawiam, Etka
Link do komentarza
Witam
Na początku pozdrowienia dla wszystkich miłośników Małgosi. Nasza przygoda z Małgosią rozpoczęła się rok temu w momencie nabycia projektu. Przez ten cały czas śledziliśmy to forum ale jakoś nie było czasu aby dodać coś od siebie. Aktualnie do zakończenia stanu surowego zamkniętego brakuje nam tylko wstawionych okien i drzwi (ale to w przyszłym roku, ponoć lepiej jest jak budynek przewieje i przemrozi przez zimę a nam na czasie aż tak bardzo nie zależy).
Co do zmian projektu jakie dokonaliśmy to powiększenie garażu o 0,5 metra, chcieliśmy 2 stanowiskowy ale niestety działka była za mała (tylko 25m szerokości). Zmieniliśmy ytong na cegłę kozłowicką (Max grubość ściany 25cm) i ściany wewnętrzne działowe na suporeks 12cm). Zlikwidowaliśmy spiżarnię w kuchni oraz zmieniliśmy lokalizację pieca (ale o tym co to spowodowało w kolejnych postach). Co do Naszej Małgosi jesteśmy bardzo zadowoleni. Może z zewnątrz dom nie rzuca na kolana ale rozwiązania w środku ulożenie pomieszczeń ich wielkość, funkcjonalność wszystko jest tak jak sobie wymarzyliśmy a w sumie mieszka się w środku icon_lol.gif
Pozdrawiamy i do usłyszenia
Ania i Daniel
Link do komentarza
Co do kosztorysu to tak jak napisała Nomeczka zależy od wybranych materiałów oraz od cen robocizny. Ceny są naprawdę różne, inne będą ceny materiałów i robocizny w dużych miastach a inne w małych miasteczkach. Nie ma co porównywać dachówki z blachą czy cegły z pustakiem. Firmy budowlane niestety nie są żadną gwarancją dobrego wykonania a kasują bardzo drogo. Nasz domek został wybudowany przez „ekipę budowlaną” (byli pracownicy firm budowlanych znający się na robocie, nie posiadający własnej firmy, ale z dobrą opinią w regionie). Koszt ich pracy to 13zł /h. Szybcy, tani i solidni (każdy dba o swoją reputację). Całkowity koszt robót murarskich od fundamentów po dach 20.000zł – więc chyba warto poszukać, popytać (jedna firma wyceniła nam robociznę na 45tys zł). Jest jedna wada takiego rozwiązania, lepiej żeby cały czas był ktoś na budowie i miał na wszystko oko (niema kogo pociągnąć do odpowiedzialności w przypadku jakiś błędów - brak umowy). U nas byli to ojcowie. Co do dachu całkowity koszt położenia to 10.000zł (firma chciała około 25-30 tys.). Rozwiązanie takie samo jak wcześniej (ludzie z dobrą opinią w regionie bez własnej firmy). Fakt że troszkę mieliśmy problemów z dachem – wywiązka, ale to nie wina wykonawcy a projektu, który ma troszkę braków, błędów w tym temacie.
Mamy już wycenę okien + rolet zewnętrznych, drzwi, bramy garażowej więc mogę powiedzieć że stan surowy zamknięty wyniesie nas ok 225tys. zł brutto (wszystkie ceny z 2008 roku). Cena może być niższa oszczędzając na materiałach, ale nie wiem czy warto oszczędzać w tym zakresie; dom buduję się na całe życie. Naszym zdaniem szacując koszty realną kwotą do osiągnięcia jest przedział 200-250 tys zł gdyż nigdy nie wiadomo co nam wypadnie po drodze. (200tys wersja jednak oszczędnościowa, 250tys średni standard). Pamiętam jak przed rozpoczęciem budowy robiliśmy kosztorys z żoną. Wychodziło nam 185tys zł (znając już ceny robocizny), a skończyło się na 225tys zł. więc mały poślizg o 40 tys. Obecnie jesteśmy na wstępnym etapie wyceniania ogrzewania, elektryki (1 fachowiec z materiałem powiedział 7tys, instalujemy siłę), wody, tynków wewnętrznych (ta sama ekipa co wybudowała dom wyceniła na ok 12 tys z materiałem), wylania podłóg, ocieplenia dachu oraz ocieplenia domu ( materiał z robocizną około 18 tys zł - mamy zamiar ocieplać wełna mineralną). Mamy prośbę o podanie jeśli to możliwe jak wyglądały ceny tych robót u was.
Przypuszczamy że sprawdzi się powiedzenie, „ile stan surowy tyle wykończenie” (ale mamy nadzieję z umeblowaniem, wyposażeniem w sprzęt). Wycena koleżanki Etki 700tys to jak dla nas duuuużżża przesada. W sumie jeśli ktoś zleca budowę jednej firmie i nic go nie obchodzi to na pewno koszt będzie o wiele wyższy, zarówno jeśli chodzi o robociznę jak i materiały (wykonawca rzadko szuka najtańszych). W tym przypadku myślę ze dobije do 300 tys.

Podane ceny i wyliczenia odnoszą się do naszej budowy więc mamy nadzieję że nikt nie będzie pisał za drogo czy za tanio nie do zrobienia. Każdy może mieć na ten temat swój pogląd. Każdy patrzy na wyliczenia z perspektywy własnej budowy. Prosty przykład dachówka ceglana 3.5 zł sztuka, anglobowana 4.7 zł. Różnica 2.tys na dachówce podstawowej. Jedna i druga trwałość kilkadziesiąt lat, gwarancja 30 i 50 lat. Rożnica na anglobie mniejsze prawdopodobieństwo osiadania porostów i powstawania zabrudzeń. Każdy sam decyduje czy stać
go dać kilka tysięcy więcej za 20 lat gwarancji extra i estetykę w użytkowaniu.

Pozdrawiamy i do usłyszenia
Ania i Daniel
Link do komentarza
Cytat

Co do dachu całkowity koszt położenia to 10.000zł (firma chciała około 25-30 tys.). Rozwiązanie takie samo jak wcześniej (ludzie z dobrą opinią w regionie bez własnej firmy). Fakt że troszkę mieliśmy problemów z dachem – wywiązka, ale to nie wina wykonawcy a projektu, który ma troszkę braków, błędów w tym temacie.



Moglibyście napisać coś więcej o tym błędzie w projekcie dachu? Bardzo proszę, chciałabym wiedzieć na czym stoję, zanim zakupię projekt icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Moglibyście napisać coś więcej o tym błędzie w projekcie dachu? Bardzo proszę, chciałabym wiedzieć na czym stoję, zanim zakupię projekt icon_smile.gif



Jeśli mówisz o tym o czym wspominała nomeczka - asymetria wykusza względem kalenicy - to przeczytaj komentarze do tego zdjęcia: KLIIKNIJ TEN NAPIS >>> KOMENTARZ DO ZDJĘCIA
nie koniecznie jest to błąd choć zgadzam się, że może wkurzać...
pozdrawiam,
Link do komentarza
Cytat

Dzięki nomeczko. Już jakąś orientacje mam. Wydaje mi sie, że 200tys,na stan surowy zamkniety powinno wystarczyć.
Jurku, a jak u Ciebie ? Tak, ogólnie bez szczegółów, bo pewnie nie masz czasu. A Kowalscy?


Brawo nomeczka - świetna dyscyplina w finansach.

U mnie stan surowy zamkięty wyszedł na poziomie 290 tyś ale w tej kwocie ująłem ok. 69 tyś kosztów związanych z zakupem działki, projektu, adaptacja,kierownik budowy, prowizja za kredyt, przyłącza i inne koszty jakie miałem aby dom stanął w tym koszty drobne jak jakieś narzędzia, buda itd - nawiet nie wiesz ile tych drobnych kosztów buduje koszty.
Jak widać na czysto sama budowa (materiały, wykonawstwo) - stan surowy zamkięty wyszedł u mnie ok. 220 tyś.
Ania i Daniel maja dużo racji - wszystko zalezy jak i z czego się buduje. Myślę, że te 200 tyś założone przez Ciebie jest realne - my mamy dodatkowy przewód przewód dymowy ( wyceniam na 3 tyś), bajery w roletach (moskitiery - wyceniam na 3 tyś) i może bym coś jeszcze naliczył na te 20 tyś różnicy między zakładaną przez ciebie kwotą a moją.
W tych pieniądzach robocizna to 29 tyś fundamenty i mury i jakieś 13 tyś za dach.
Sam dach u mnie kosztował 63 tyś (z robocizną i rynnami) - dachu mam ok. 240 m

Tynki: 18 tyś z robocizną
Elektryka: bez gniazdek 11 tyś (instalacja podtynkowa + przyłacze na odcinku płot - dom
Ocieplenie zewnętrzne z tynkiem silikonowo-silikatowym: 28 tyś z robocizną (styropian 15 cm)
Ocieplenie poddasza + karton gipsy: 24 tyś (z robocizną, wełna 25 cm, rockwool megarock, toprock - generalnie kombinacja na wyciągnięcie zalecanego przez producenta współczynnka)
Ogrzewanie + podtynkowa Wod-Kan: kominek z płaszczem wodnym, piec na ekogroszek, solary, podłogowe, grzejniki, wyporwadzenie na gaz (gdybym chciał podłaczyć gazowe icon_smile.gif,orurowanie wod-kan (instalacja podtynkowa + 2x geberit) - z robocizną wyceniłem na ok. 70 tyś

Podsumowując: "na prawie gotowo" (bo zawsze coś nas zaskoczy i zawsze jest coś do zrobienia do domu z ogrodzniem, szambem, kostką, wykończeniem na przeciętnym standardzie prognozuję cały koszt na 630 tyś. (od działki do prawie pełnego wykończenia wraz z zagospodarowaniem otoczenia)
Sprawdzimy w połowie przyszłego roku jak wszystko podsumuję. Niestety z powodu opóznień na niektórych etapach prawdopodobnie nie wprowadzę się w tym roku ale na wiosnę jest to realne.

Trochę chaotycznie ale jak wspomniałaś nie wyrabiam z czasem a chciałem coś odpisać bo obiecałem ;(

Acha buduję na Oplszczyźnie w jednym z najdroższych regionów Polski (pomijam aglomeracje takie jak Wa-wa, Ww i inne DUŻE miasta) - jakoś wszyscy myślą, ze tu każdy zarabia w €

pozdrawiam,

PS> Przepraszam poniżej nie chcący mi się powieliło a nie widzę opcji usuń post.
Link do komentarza
Witam
Co do wywiązki dachu nie są to błędy które dyskwalifikują ten projekt. Wszystkie mankamenty da się usunąć a wspomniałem o nich aby ułatwić pracę kolejnym budującym. Większość z nich jest ujęta w projekcie, ale jak je rozwiązać to już problem wykonawcy.
Pierwszy największy problem opisał Jurek (problem z mocowaniem wąskiego paska dachu domu nad dachem garażu). Obie krokwie obok balkonu nie mają oparcia, wiszą sobie w powietrzu, (patrz fotkę jak rozwiązano to u nas).
Aby zrobić takie same kąty nachylenia obu połaci dachowych ściany kolankowe muszą mieć rożne wysokości (w projekcie nie bardzo to widać - nie są one zwymiarowane). Złapanie wysokości ściany kolankowej od strony wejścia ułatwi położenie płatwy na filarach przed domem, oraz założenie jednej krokwi która pokaże wysokość ściany kolankowej. Kolejną rzeczą jest osłabienie konstrukcji przez przecięcie “chyba jętki” ( kolor pomarańczowy na zdjęciu). Jętkę tą przecina komin od kominka z salonu (kolor czarny). Rozwiązaniem tego jest wzmocnienie przez założenie kątowników podtrzymujących (kolor czerwony), lub dodanie dodatkowych jętek, gdyż tak jak w przypadku krokwi brakuje tam podparcia. W pomieszczeniu nad garażem komin od C.O przecina jedną krokiew, (i znów problem z podparciem.
Środek dachu jak napisała Nomaneczka nie jest na środku domu ale z tym chyba nic nie da się zrobić, (chyba że przeprojektowanie ale to mija się chyba z celem) taki jest projekt i już.
Wysokość szczytu w garażu należy obniżyć o 10 cm aby mogły się zmieścić pod dachem domu gąsiory na dachu garażu. W przypadku blachy problem ten nie istnieje. Możliwe że wysokość ta może zależeć od rodzaju dachówki.
Okna dachowe w holu i łazience są połączone. Proponujemy ich rozdzielenie w celu lepszego doświetlenia łazienki. My zorientowaliśmy się za późno (krokwie były już nabite w skutek czego okno w holu nie wyszło na środku). Uniknąć błędu można przez zmianę rozmieszczenia krokwi pod okna dachowe (ale w sumie to nie błąd tylko rada).
Mam nadzieję że o wszystkim napisałem i że problemy te nie zniechęcą was do rozpoczęcia przygody z Małgosią. My razem z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej Małgosi i na pewno nie zamienilibyśmy tego projektu na żaden inny.

Pozdrawiamy Daniel i Ania

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Jesteśmy zdecydowani, że budować będziemy Małgosię (jak powiedział wczoraj mój mąż "ten i żaden inny"), a ponieważ czekamy właśnie na decyzję odnośnie kredytu na zakup działki, a potem to już będziemy pozwolenia i przeprojektowania załatwiać, więc chciałabym wiedzieć na co zwrócić uwagę. Czy jest coś jeszcze co doradzacie?

Pozdrawiam ze słonecznego dziś Lublina,
Link do komentarza
Cytat

Witam! icon_biggrin.gif
Zakupiliśmy i zamierzamy zrezalizować projekt Małgosia z garażem. ... Bylibyśmy wdzięczni jeśli ktoś zgodziłby się na" pokazanie " już wybudowanego domku najchętniej z okolic Oleśnicy lub Wrocławia.
Pozdrawiam! icon_biggrin.gif


My jesteśmy z pod Opola - z Wrocka do nas jest 112 km - dobry dojazd z A4. Jeśli jesteście zainteresowani to zapraszamy można zobaczyć. Jakby coś to proszę pisać na priva >>> najedź myszką na "moje pseudo nad zdjęciem, kliknij lewy przycisk i z listy wybierz "wyslij wiadomość)
Pozdrawiam
Link do komentarza
Witam

W odpowiedzi na pytanie Państwa Ostrowskich postaramy się zasygnalizować parę spraw nad którymi naszym zdaniem warto się zastanowić i rozpatrzyć przed rozpoczęciem budowy.

1) typ ogrzewania - jeśli ktoś zmienia ogrzewanie na groszek, węgiel itp. musi się zastanowić nad miejscem usytuowania pieca. Jeśli poziom podłóg pomieszczenia gdzie znajduje się piec i pozostałej części mieszkania jest taki sam to
w przypadku braku prądu należy wygasić piec (grozi rozsadzeniem), gdyż pompa nie pracuje, nie ma obiegu wody. Rozwiązaniem jest założenie agregatora lub przeniesienie pieca do pomieszczenia za garażem gdzie poziom podłogi jest niższy o 20 - 30cm. Fachowiec mówił nam że taka różnica w poziomach jest minimalna (wydajność tylko 30% ) ale wystarczająca (woda samoczynnie powinna krążyć). Przenosząc piec zyskujemy pomieszczenie które my przeznaczyliśmy na spiżarnię. Proponujemy przesunięcie drzwi do garażu aby piec mógł się tam swobodnie zmieścić oraz odwrócenie komina (chodzi o otwory na podłączenie; patrz foto).

2) warto zastanowić się nad likwidacją spiżarni w kuchni (przenosząc piec do pomieszczenia za garażem zyskujemy pomieszczenie które świetnie na spiżarnie będzie się nadawało). Podczas studiów pracowałem w salonie meblowym
i powiem szczerze że zostawiając spiżarnię będzie wam trudno zaprojektować funkcjonalne, ładnie prezentujące się meble. Odległość miedzy ścianą spiżarni a oknem wynosi ok 20cm a minimalna głębokość szafek górnych to 30cm
(więc szafki wejdą na okno). Uniknąć tego możemy poprzez przesunięcie okna. Niestety pomieszczenie wraz ze spiżarnią jest zbyt małe, po zaprojektowaniu mebli wraz ze sprzętem AGD nie ma miejsca na tzw. blat roboczy.

3) otwory na okna balkonowe na piętrze, (nad salonem i kuchnią). Ich szerokość według projektu to 120cm. Jest to wymiar za mały na zrobienie 2 skrzydeł a zarazem za duży jak na 1 skrzydło ( problem z utrzymaniem takiego ciężaru na zawiasach okna). Producent okien z wielkimi problemami zgodził się nam na wymiar 110cm. Niektórzy likwidują okna balkonowe na rzecz okien w tym miejscu, ale wydaje nam się że konieczne będą wtedy dodatkowe okna dachowe. Pomieszczenia będą naszym zdaniem w tym przypadku niedoświetlone.

4) schody – my zrobiliśmy lane. Powody były dwa. Pierwszy: jesteśmy małżeństwem tzw. rozwojowym i w najbliższym czasie chcielibyśmy mieć dzieci a wiadomo, że schody podwieszane są mniej bezpieczne z tego punktu widzenia. Po drugie wylewając schody zyskujemy dodatkowo pod nimi małe pomieszczenie na np mopa, odkurzacz, środki czystości.

Może to by było na tyle. Jak nam się coś jeszcze nasunie to na pewno damy znać.

W razie jakiś pytań służymy radą.

Ania i Daniel

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Witam wszystkich.
Pozdro dla Jurka.

Znów wracam do tematu. To już ponad rok od mojego pierwszego postu o Małgosi.
Z powodów losowych niestety musieliśmy przesunąć budowę. Samo życie icon_smile.gif

Jak czytam Wasze posty to zazdroszczę Wam już tak daleko zaawansowanych etapów.

My jesteśmy na etapie zalewania betonem ław fundamentowych.

Oto nasze zmiany jakie dokonaliśmy lub planujemy zrobić w trakcie i je nanieść po zakończeniu budowy.
1. Poszerzony garaż na 2 stanowiska z osobnymi bramami wjazdowymi, bez okien z boku, bo jest 3m od granicy. Będą luksfery.
2. Zrównanie ściany z tyłu domu i garażu.
3. Przesunięcie ściany przedniej garażu na zewn o 50cm. Teraz jest w tej samej osi co przednia ściana domu od kuchni.
4. Odchylony dach z tyłu na długości domu podparte na 3 słupach
5. Z tyłu zrównany dach domu z dachem nad garażem.
6. Zmniejszony taras przedni (wydaje nam się za duży)
7. Drewniane ogrodzenie z przodu domu od słupa do słupa w odległości ok 1,5m od ściany domu.
8. Nie robimy łuków nad oknami ze względu na koszt okien (3x drożej)
9. Ściany jednak z Silki Xella gr 24cm. + docieplenie 15cm.
10. W miejscu obecnej kotłowni ma być pralnia, a kotłownia za garażem
11. Nad garażem ma być mała siłownia i pomieszczenie multimedialne dlatego, że ja trochę muzykuję icon_smile.gif
12. Łazienka na górze z dwoma oknami.
13. Powiększenie komina przy kotłowni, ponieważ rozważamy dwa źródła energii (piec na ekogroszek i gazowy w pralni)
14. Poszerzenie schodów o ok 20cm.
15. Być może zamiast balkonu nad wykuszem będzie daszek, ze względu na otoczenie.

To tak z grubsza wszystko.
Zdaję się częściowo na sugestie Wasze oraz doświadczenie majstra ekipy, która u nas robi. Ma dobre pomysły.

Jurek, chętnie byśmy z żonką wpadli zobaczyć na żywo jak to wyszło.

Pozdrawiam

bilu
Link do komentarza
@: Ania i Daniel - możesz zmienić kształt swojego obrazka (Avator) przy Ania i Daniel na bardziej natruralny - w panelu kontrolnym w lewej kolumnie masz edycję avatora - załaduj jeszcze raz obrazek (wskaż z którego miejsca ma pobrać - galeria www lub komputer => tak skąd daliście obecny obrazek i pod spodem wypełnijcie pola szerokość (wpisz 90) i wysokosć (wpisz 68) powinno być dobrze. U mnie zadziałało icon_wink.gif

@: bilu - pozdrawiam - masz emaila na priva
Co do Waszych zmian:
1. Poszerzony garaż na 2 stanowiska z osobnymi bramami wjazdowymi, bez okien z boku, bo jest 3m od granicy. Będą luksfery. - fajna sprawa, u mnie się nie dało (żal mi było działki bo bym ją zabudował prawie w całości icon_wink.gif - dlatego zrobiłem wiatę
2. Zrównanie ściany z tyłu domu i garażu - to tak jak u mnie dzięki czemu wyszło funkcjonalne pomieszczenie za garażem w którym mam kotłownię. W przypadku podwójnego garazu to wyjdzie naprawdę duże pomieszczenie jakieś 24m2 - świetnia kotłownia ze składem na węgiel jeśli ktoś planuje takie paliwo ogrzewania
3. Przesunięcie ściany przedniej garażu na zewn o 50cm. Teraz jest w tej samej osi co przednia ściana domu od kuchni. Myślę, że dobre posunięcie - nie pomyślałem o tym - przód dalej będzie miał te załamania a garaż się zwiększy. Wg. obecnego układu ścian (działowa i frontowa garażu - bez zmian) moje kombi mieści się dosłownie na styk - zostaje 50 cm na przeciśnięcie się między autem a ścianą działową. Myślę, że dobry ruch.
4. Odchylony dach z tyłu na długości domu podparte na 3 słupach
widać to na domku kowalskich - myślę, że na całej długości będzie równie fajne i da możliwość zrobienia podcienia w stylu domów australijskich - długie podcienie na całej ścianie domu - świetne miejśce na zabawę i odpoczynek w letnie wieczory.
5. Z tyłu zrównany dach domu z dachem nad garażem.
Rozumiem, że bez podniesienia dachu garażu (kaleniaca) do poziomu dachu domu. Będziesz miał w bocznej elewacji - tej od strony garazu, dwa spadki większy z dachu domu i mniejszy z dachu garażu (bo rozciągasz garaż) warto sobie rozrysować by zobaaczyć jak to wygląda. Dodatkowo bez podniesienia tego dachu albo ścianek kolankowych częsci nad garażem a przez rozciągnięcie uzyskujesz mniejszy spadek dachu i przez to zmiejsza Ci się powierzchnia uzytkowa pomieszczeń nad garażem. Niższy spadek =wcześniej uderzysz głową o dach na poddaszu.
6. Zmniejszony taras przedni (wydaje nam się za duży)
- nie mam zdania bo sam jeszcze nie nie mam tarasu. Nam w tym przednim tarasie podoba się to, że jest ten podcien koło okna z kuchni gdzie planujemy jakąś ławeczkę i moze mały stolik na pogawędki przed domem icon_wink.gif) 7. Drewniane ogrodzenie z przodu domu od słupa do słupa w odległości ok 1,5m od ściany domu.
8. Nie robimy łuków nad oknami ze względu na koszt okien (3x drożej)
Te łuki to smaczek tego domu i fakt, że zamawiając okna z łukami podejmujemy się strasznego wydadku. Jest inna wersja jak można zachować te łuki - w mojej galeri otworzyłem album okna i tam wrzucę ci zdjęcia jak zrobić te łuki mając zwykłe okna - efekt podobny ale taniej. Warynek to, ze zostawisz takie obramowania okien jak masz zrobione na elewacjach w projekcie tj. wychodzące ze ściany (takie dekory) wtedy da się zrobic ten numer jaki proponuję dla łuków. Sami chcieliśmy to zrobić ale ostatecznie inaczej mamy zrobone akcenty w okół okien. Jak zrobię zdjęcie to wrzucę nasze obramowania okien => mamy drobniejszy tynk w pasku w okół okien i grubczy na całej ścianie dzięki czemu uzyskaliśmy przetłoczenie " w głąb"
9. Ściany jednak z Silki Xella gr 24cm. + docieplenie 15cm. Będzie ciepło icon_wink.gif
10. W miejscu obecnej kotłowni ma być pralnia, a kotłownia za garażem
Ja tak mam - kotłownia za garażem a w pomieszczeniu obok ... zobaczymy mam eko groszek jako paliwo a nie mam miejsca na składowanie, teraz pod wiatą trochę zmieszczę.... Marzyłem o własnym warsztaciku na drobne naprawy właśnie w tym pomieszczeniua ale zobaczymy jak będzie.
11. Nad garażem ma być mała siłownia i pomieszczenie multimedialne dlatego, że ja trochę muzykuję.
No to tym bradziej pomyśl o podnieisieniu tego dachu nad garażem bo jesli tak rozciągniesz garaż jak planujesz to na górze zmniejszą ci się wysokości w których będziesz mógł się poruszać.
12. Łazienka na górze z dwoma oknami.
Będzie ładnie doświetlona. Jesli w którymś rogu pod skosem planujesz wannę narożną to pamiętaj przy lokalizowaniu okien aby zmontować je tak by do ich mycia czy otwierania nie trzeba było wchodzić do wanny icon_wink.gif) - wanny narożne mają najwięcej zdaje się 155 cm więc krawędź okna nie ecześniej niż 150 cm od ściany. Zostanie miejsca na dwa okna (140x700) ale będą koło siebie a nie wiem czy taki efekt chesz mieć? Być może jedno większe okno = taniej i nie dużo ciemniej. U nas mamy okono 90x140. W naszym przypadku obie ściany przy skosach będą użytkowane pod jednąwanna narożna a na drugiej (tej działowej miedzy domem a pomieszczeniem nad garażem mamy umywalki - w takim wypadku chcąc dwa okna musiałbym się odsunąć 150 cm od jednej ściany i min 60 cm od drugiej (blat umywalek, szerokość umywalek) co daje razem 210 cm - ok. 4m szerokość łazienki w oryginalnym planie = 190 cm co daje 2x70 cm (szer okna dachowego) + 50 cm rozstrzelenie okien ale to teoria bo zostaje jeszcze układ krokwi - nie wiem jak Ci wypadnie. Mam nadzieję, że coś pomogłem a nie namieszałem ;0
13. Powiększenie komina przy kotłowni, ponieważ rozważamy dwa źródła energii (piec na ekogroszek i gazowy w pralni)Dokładnie tak jak u mnie - dlategomam taki szeroki komin. dodatkowy koszt ok. 3 tyś zł za bloczki wkłady Schiedla (18+W)
14. Poszerzenie schodów o ok 20cm.
będą wygodne ale nie wiem czy się zmieszczą w obecnym układzie - drzwi przejście do garazu
15. Być może zamiast balkonu nad wykuszem będzie daszek, ze względu na otoczenie.
Polecam wszystkim tj. nie robić balkonu i może w ogóle zrezygnować z wykuszu i przesunąć ścianę boczną do linii końca frontu wykuszu. Zabezpieczenie przeciw wigociowe i termiczne takich dachów typu taras nad pomieszczeniem ocieplanym to sztuka i u mnie jest ten temat niestety schrzaniony... w mojej opinii. Wykusze ładnie wyyglądają ale będę już teraz wszystkim odradzał.
Link do komentarza
Witam wszystkich

Dziękujemy Jurku za podpowiedź z avatarkiem. Jak to wklejałem nie zauważyłem tej opcji zwymiarowania. Twój dom po ociepleniu prezentuje się wspaniale. Oglądając zdjęcia zaczęliśmy z żoną rozgryzać ten temat gdyż chcielibyśmy jak najszybciej dojść do tego etapu. icon_lol.gif
Zastanawiamy się nad ociepleniem domu (koszty, ilość metrów, robocizna). Napisałeś że Tobie wyszło 287m2. Nam w dwóch hurtowniach wyliczyli około 200m2 do ocieplenia. Koszt za materiały to około 12-13tys (wełna - zakup doradzili nam na przełomie stycznia i lutego ceny zazwyczaj są wtedy niższe o 30-40%) i robocizna 6 tys zł (około 30 zł za m2 na gotowo). Zastanawiam się skąd taka duża różnica w powierzchni do ocieplenia.
Wyliczając i wszędzie zaokrąglając w górę mi też wychodzi około 200m (oczywiście po odjęciu wszystkich otworów). 200 a prawie 300 metrów to zbyt duża rozbieżność icon_confused.gif??: . W sumie jak dodać 30% to wyjdzie około 27 tys. Może jest tak że otworów się nie odlicza? (ale jak już to tylko w przypadku robocizny). Nie wiem, nie rozmawiałem jeszcze z żadnym potencjalnym wykonawcą .
Na koniec jeszcze jedno pytanie. Jaki rodzaj tynków wybrałeś? My wciąż nie możemy się zdecydować. Trudno pogodzić piękne gładkie ściany z niskim kosztem wykonania.

Pozdrawiamy i do usłyszenia
Ania i Daniel
Link do komentarza
@ Ania i Daniel
W skrócie:
do robocizny m2 z oknami bo krzyczą, że obrabianie okien zajmuje więcej czasu i cen jest uśredniona icon_wink.gif
> 28 tyś koszty ocieplenia i tynków zewnętrznych. Powierzchnię mam trochę większą bo mam podniesione ściany kolankowe (jakieś 52m2 więcej), + wliczone są słupy jakieś 12m2 razem (mam 3)
robota: 35 zł x 287 m2 + 400 zł za osadzenie parapetów + 500 zł za II-gie malowanie podbitki,
materał kosztował: styropian 5 tyś, tynki, kleje, siatki kołki, folia ocgronna na okna itd - 12,5 tyś
> 24 tyś ocieplenie wewnętrzne i wykończenie poddasza z robocizną - mówię o ociepleniu dachu i wykończenie płytami kartongips, podłoga strychu z płyt OSB gr. 21. Wełna Roockwool 15+10 całe poddasze razem z sufitem poddasza / strych tylko 15cm po samą kalenicę na całej połaci dachu, folia paroizolacyjna na całym poddaszu (strych też)
Ocieplenie - to prawda warto kupować w styczniu - najniższe chyba ceny w mojej opinii te niższe ceny trzymają się od połowy grudnia do min. końca stycznia i dalej lutego a nawet marca w zalezności jak mocna jest zima.

Tynki zewnętrzne - silikatowo- silikonowe łączą zalety obu tynków silikonowego i silikatowego (to różne tynki choć dla niektórych wykonawców takie same icon_wink.gif ) ZOBACZ TU
Tynki wewnętrzne:
> w pomieszczeniach mokrych i tych gdzie kafle oraz w ciągach mokunikacyjnych kuchnia / łazienka - polecam cementowo wapienne - są twardsze, dlakafli lepsze do klejenia, estetycznie - może bardziej chropowate ale można poszpachlować. Moje nie wyszły aż takie chropowate - zalezy jak kto zaciera.
> w pomieszczeniach i mieszkalnych reperzentacyjnych niby gipsowe (tak mam) estetyczne, zdrowe dla alergików, zdrowe w ogóle (dziś bo taki jest ich marketing - ciekawe kiedy z zachodu przyjdzie info, że to same pyły z kominów elektrowni icon_wink.gif)) ) niewatpliwie gładkie (prawie od pierwszego razu) ... ale w mojej opinii miękkie, dla mnie wada - widać to nawet po lekkim puknięciu przez kij miotły czy łopaty, stwardnieją jak pociągne gruntem.
I teraz uwaga... i tak po tynkach wew jest jeszcze kupę roboty w domu, mnóstwo ekip a każda z nich ma w d... , że zapłaciłeś ze te tynki - obijają rysują i nie ma siły i tak te gipsowe będzie trzeba przelecieć drobną szpachlą gipsową i robocizna za kolejne metry.
Szczerze mówiąc - dziś wziąłbym chyba generalnie wszystkie cementowo wapienne a częsć po wszystkim wyszpachlował potrafią je już naprawdę fajnie zaciągnąć nawet za pierwszym razem a cementowo wapienne są po prostu twardsze, no i niestety droższe bo wszyscy wolą robić szybko (gipsy)
Miało być w skrócie a się rozpisałem.


Pozdrawiam,
Link do komentarza
Zaczęło się jak u większości z Was..
Po wielu przeglądniętych katalogach i setkach stron w necie przypadkiem zajrzałem na forum dotyczące Małgosi.
Projekt okazał się ciekawy i wraz z żoną przymierzamy się do jego zakupu. Oczywiście wymaga kilku zmian z których najważniejsze dla mnie są następujące:
1. wykonanie drugiej lukarny od strony ogrodu o wielkości zbliżonej do tej frontowej - czy ktoś rozważał takie rozwiązanie i ile miejsca można z tego uzyskać? marzy mi się możliwość wyjścia rano latem na balkon skierowany na ogród kierunek płn-zach. da się tam urządzić normalną sypialnię?
2. poszerzenie garażu o 1-1.5m i przeniesienie nad niego łazienki oraz organizacja garderoby
3. przeniesienie kuchni do pokoju gościnnego - tego od strony ogrodu - jednocześnie można by pod schodami urządzić mini spiżarkę
4. likwidacja kuchni i powiększenie salonu
5. przeniesienie kominka w rejon, gdzie w oryginalnym projekcie jest kuchnia - jest to wykonalne?
6. zadaszenie tarasu to bardzo fajna sprawa
Ktoś (nie pamiętam już kto) planował wykonanie schodów ażurowych z drewna - jak to sprawdza się w praktyce?
Czy ktoś byłby tak uprzejmy i umożliwił nam obejrzenie domu, lub nawet samych wybudowanych ścian, najlepiej w okolicach Poznania - bylibyśmy ogromnie wdzięczni
Pozdrawiamy wszystkich budowniczych i powodzenia
Link do komentarza
Dzisiaj byłam na działce, obok budują dom , bardzo solidna firma zachwalają ich sąsiedzi, wiec poszłam orientacyjnie zapytać jaki byłby koszt budowy murów. Więc mury, kominy i ścianki działowe ok.50 tys. Coś mi się dużo wydaje. U Jurka doczytałam 29tys., u Ani i Daniela 20tys. Nie wiem czy on się z choinki urwał, czy takie są teraz ceny? Dach 70zł za metr czyli ok.17 tys.
Link do komentarza
Cytat

Dzisiaj byłam na działce, obok budują dom , bardzo solidna firma zachwalają ich sąsiedzi, wiec poszłam orientacyjnie zapytać jaki byłby koszt budowy murów. Więc mury, kominy i ścianki działowe ok.50 tys. Coś mi się dużo wydaje. U Jurka doczytałam 29tys., u Ani i Daniela 20tys. Nie wiem czy on się z choinki urwał, czy takie są teraz ceny? Dach 70zł za metr czyli ok.17 tys.


50 tyś. dużo - nie mam orientacji jakie teraz są ceny ale chyba w dobie "kryzysu" nie ma takich zwyżek.
Pooglądaj sobie tą budowę z zewnątrz zobacz jak robią, jak murują (czysto, dokładnie - pion,poziom, mur w linii czy z brzuszkiem , jaki porządek jest na budowie.
Z chwaleniem jest jak z gustem - jedym się podoba innym nie więc pytanie jakie wymagania mają Twoi znajomi - jeśli są wymagający, znają się na rzeczy i wybrali tą ekipę to pewnie warci tych pieniędzy. Jesli się nie znają i podoba im się po prostu,że "mury pną się do góry" to po prostu są zaślepieni wizją swojego domu, podoba im się jak jest (mają prawo) i stać ich na to. Uważam, że 50 tyś to za dużo choć już w zeszłym roku czytałem o takich cenach.

Co do dachu u mnie liczą ok. 100 zł za m2 robocizny w tym jest wykonanie więźby, pokrycia, opierzenia, rynien i wstawienie okien dachowych. U mnie wyszło coś ok. 60 zł.
Generalnie dach jaki widzicie na zdjęciach kosztował mnie ostatecznie 63 tyś. (z robocizną) ceramika (33 zł/m2 + dodatki = ok. 19 tyś ) drewno 14,5 tyś, robocizna 13 tyś, okna dach ok. 6 tys, materiał na obróbkę komina 2,5 tyś (sztuczny łupek ... zazroszczę wam tych ładnych kominów z klinkieru icon_wink.gif - wydawało mi się drogo, nie miałem parcia na klinkier ale może czasami żałuję ... macie ładne kominy) folia delta maxx, rynny tytan-zynk 2,5 tyś ... wychodzi, że na drobnicę (gwioździe, śruby itd) wydałem 5,5 tyś.
Myślę,że mogę zaryzykować, że robocizna to 1/5 kosztów dachu.
Link do komentarza
50 tyś. dużo - nie mam orientacji jakie teraz są ceny ale chyba w dobie "kryzysu" nie ma takich zwyżek.
Pooglądaj sobie tą budowę z zewnątrz zobacz jak robią, jak murują (czysto, dokładnie - pion,poziom, mur w linii czy z brzuszkiem , jaki porządek jest na budowie.
Z chwaleniem jest jak z gustem - jedym się podoba innym nie więc pytanie jakie wymagania mają Twoi znajomi - jeśli są wymagający, znają się na rzeczy i wybrali tą ekipę to pewnie warci tych pieniędzy. Jesli się nie znają i podoba im się po prostu,że "mury pną się do góry" to po prostu są zaślepieni wizją swojego domu, podoba im się jak jest (mają prawo) i stać ich na to. Uważam, że 50 tyś to za dużo choć już w zeszłym roku czytałem o takich cenach.

Budowę obejrzałam, wzorowy porządek i domek też wygląda jak spod igły, równiutko -nie ma się czego czepić. Czterech dość młodych mężczyzn i boss. Jeden defekt to to, że wolno robią. Mi powiedział trzy miesiące z dachem, a na tej budowie co oglądałam siedzą od początku lipca i teraz więźbę robią.
Na naszej działce jest mokro i powiedział, że dopiero w czerwcu będzie można tam wejść-czym mnie zmartwił. Miałam nadzieje, że wcześniej. Może zima będzie krótka...
Pierwsze koty za płoty, oczywiście nie dałam mu żadnej wiążącej odpowiedzi. Też myślę, że trochę spuszczą z cen, kredyty coraz trudniej dostępne-nie będą mieli co robić.
Pozdrawiam
Link do komentarza
4 miechy to zdecydowanie za duzo. Stan 0 max 3 tyg. + 2 tyg przerwa technologiczna. 1 tydzien sciany parteru, 1 tydz strop + 2 tyg przerwa technologiczna, 1 tydz szczyty z wiencami + 1 tydz przerwa technologiczna, max 2 tyg dach = 13 tyg max z przyzwoitymi przerwami technologicznymi. Można skrocic przerwy technologiczne, sprawnie budowac wtedy ok. 11 tyg. W mojej opinii to optymalny kalendarz.
Link do komentarza
Cytat

U nas juz okienka icon_biggrin.gif



Ładne okienka. Te z łukami musiały Was nie źle kosztować ale efekt jest jak należy icon_wink.gif
Kiedy zamierzacie założyć podbitkę lub kosze - nie boicie się o folię, że ją trafi na mrozie?

@: ambrozz: być może da się obrócić bo klataka jest prawie kwadratowa - prawie. Wydajemi się, że średnio się da bo chyba ta ściana na łazience na której zawijały się schody jest krótsza i wtedy wyjdą ci bardziej strome schody, które i tak już są strome. Jeśli się da to będziesz musiał przerobić ściany na poddasz (działowe) ale to nie problem. Ktoś musiałby Ci te schody wyliczyć -naciągnij jakiegoś stolarza co robi w programie niech ci wyceni z rysunkem i wtedy się dowiesz ... nie musisz kupować.
Link do komentarza
Witamy wszystkich.

Troszkę czasu się nie odzywaliśmy ale jakoś nie było kiedy. Ostatni tydzień byliśmy pochłonięci pracą (trzeba zarobić pieniądze na wykończenie domku).

Na początek duże podziękowania dla Jurka za wyczerpującą odpowiedź. Super, że osoba kompetentna i mająca największe rozeznanie (jako pierwszy budujący Małgosię) znajdujesz czas i ochotę aby służyć radą pozostałym budującym.
Po przeanalizowaniu i przeczytaniu paru artykułów postanowiliśmy że zastosujemy tynki cementowo wapienne (ci sami robotnicy co budowali dom wycenili robociznę na 8-10tys zł.).
Co do ocieplenia zewnętrznego wełna Rockwool Fasrock Max 10cm (ściana 29 cm), wydaje nam się że powinno wystarczyć.
Etka co do kosztów robocizny 50 tys zł to dość dużo, (możesz mieć problemy w zmieszczeniu się w kwocie 200tys zł). Sąsiad buduje dom o podobnym metrażu. Firma za robociznę zażądała 70tys zł. (ponoć bardzo solidna). Po wylaniu fundamentów okazało się że zostało im połowę stali na zbrojenie (chcieli chyba zejść z kosztów bez wiedzy inwestora) i zrobił się mały problem. Sama poszukaj murarzy najlepiej zobacz ich ostatnią robotę pogadaj z ludźmi u których robili. Naszym zdaniem takie rozbieżności w cenie wynikają nie tylko z solidności wykonania ale też z estetyki. Można robić szybko i solidnie ale z estetyką będą problemy (tutaj zaprawa troszkę wyjdzie, tu się pochlapie). Budując wolno czytaj dwa razy dłużej zapłacisz dwa razy więcej ale domek będzie wyglądał jak z pod igły. Jeden murarz powiedział nam tak - ściany mają mieć pion a „dziury” to przyjdzie mistrz z pacą i dziury się zatracą ( po tynkach wszystko będzie piękne i gładkie). Każdy sam decyduje wolno, ładnie i drogo (wszystko zajmuje czas a płacisz za godzinę pracy) czy szybko – co nie zawsze znaczy źle i taniej.
PS. Mamy nadzieję że otrzymałaś naszą odpowiedź na priv.

Wkleiliśmy parę nowych zdjęć więc zapraszamy do naszej galerii.

Pozdrawiamy

Ania i Daniel
Link do komentarza
Cytat

...Na naszej działce jest mokro i powiedział, że dopiero w czerwcu będzie można tam wejść-czym mnie zmartwił. Miałam nadzieje, że wcześniej. Może zima będzie krótka...


Witajcie! Etka zapraszamy do naszej galerii, tam zobaczysz co można zrobić na mokrej działce. icon_lol.gif nasza budowa ruszyła na początku grudnia 2007, zima była ok, gorzej w marcu i kwietniu. Teraz jesteśmy już po tynkach, niebawem zdjęcia. Co do kosztów budowy, to nasze są zbliżone do Jurka Opole. Stan surowy zamknięty 290 tyś (i to bez żadnych szaleństw). Tynki gipsowo-wapienne wyniosły nas 18 tyś. , 24 zł za metr z materiałem. Teraz przymiarka do hydrauliki i wylewek. Oby pogoda sprzyjała. Czego sobie i Wam życzymy icon_lol.gif
Link do komentarza
Witam wszystkich.
Kowalscy-oczywiście ogladałam juz wczesniej zdjęcia z Waszej budowy. Pamietam, że była propozycja żebyście się zajeli hodowlą karpia przed świetami. No, mokro było mocno. Nie wiem jak to będzie u nas, ale jakoś wybudujemy. icon_biggrin.gif Architekt zalecił badanie geologiczne, wiem, że Wy tez takie robiliście. Na czym to dokładnie polega? Pamietam, że Was wyszło dobrze i nie trzeba było robić drenażu. Na czym polega taki drenaż? Coś sie robi pod ziemią na całej działce? Na granicy naszej działki jest rów i mówią, że to dobrze tzn., że lepiej że jest, niż miałoby go nie być-podobno odprowadzi wodę. Znajomi podpowiadją nam (wybudowani dwie działki dalej), żeby zrobić wyższe fundamenty.
Aniu i Danielu- dziękuje, oczywiście otrzymałam Waszą wiadomość. Co do wyceny tych murów, to oczywiście nie zdecyduję sie na tą ekipę. Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale nie może byc tak, że jednemu opłaca się wykonać tą samą pracę za 20 tys., a drugiemu za 50. Rozważam możliwość zatrudnienia ekipy "z daleka". Wieś w której będziemy budować, stała się ostatnimi czasy modna i można na miejscu wynająć pokoje dla robotników.
Satysfakcjonowała by mnie kwota około 35 tys-to uważam jest do przyjęcia. Poza tym, tak sobie myślę, że w dobie "kryzysu kredytowego" mniej ludzi będzie sie budować i te ceny też troche spadną.
A z dobrych wiadomości to jeszcze taka, że robią kanalizacje, są wioskę wcześniej-w przyszłym roku ma być i w przyszłym roku ma być też gaz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A z dobrych wiadomości to jeszcze taka, że robią kanalizacje, są wioskę wcześniej-w przyszłym roku ma być i w przyszłym roku ma być też gaz icon_biggrin.gif


A z mniej dobrych, że cena gazu wciąż rośnie tak jak cena ścieków. Co do gazu - pominę, nie ma złotego środka - pisałem już kiedyś na ten temat ale warto przemyśleć przydomową oczyszcalnie ścieków (ale nie te najtańsze z drenażem - warto pójść w bardziej zaawansowane nie koniecznie SRB ale coś po środku)

Cena ścieków w okolicach 2012 będzie coś koło 15-20 zł za m3 w dużych moastach jak np. Wa-wa prognozuje się, że ścieki będą kosztować do 2015 ok. 50 zł za m3.

Nie wiem jak dużą masz rodzinę ale można przyjąć, że wciągumiesiaca wygenerujesz 10 m3 ścieków co daje ci 150 / 200 zł m-c regularnego haraczu w skali roku masz 1800 / 24oo zł wyrzucone w ścieki.
Sensowna, bezpieczna przydomowa oczyszczalnia ścieków to koszt ok. 10 tyś z. Dużo zwłaszcza, że szambo kosztuje ok. 4-5 tyś za 10 m3 ale wypróżnianie szamba regularnie raz w miesiącu u mnie na wsi to min jakieś 70 zł/m-c x 12 m-cy = min. 840 rocznie:
Szambo: 5 tyś jeśli masz większą rodzonę to więcej (przyjmuje się 150 l na osobę w gospodarstwie / na dzień)
Wywóz szamba: 6 lat x 840 = 5040 zł
============
10 400

Przydomowa oczyszcalnia ścieków:
Istalacja: 10 tyś
6 x 100 zł (opróżnienie zbiornika gnilnego 1 x w roku) = 600 zł
============
10 600 zł

Jeśli masz legalną (zgłoszoną) przydomową oczyszcalnię ścieków toNIE MASZ OBOWIĄZKU PODŁĄCZANIA SIĘ DO KANALIZACJI

W przypadku gdy kanalizację podłączą Ci w następnym roku być może się nie opłaca... zależy ile wody zużywasz / tyle samo oddajesz do kanalizacji... trzeba przeliczyć.

Pozdrawiam,
Link do komentarza
Wszystko zgadza się, ale ze względu na wysoki poziom wód gruntowych gmina nie wydaje zezwoleń na takie oczyszczalnie. Wiem, że wszystko drożeje i że ogrzewanie gazem wychodzi drożej niż eko groszkiem, ale jest też dużo wygodniejsze. Mój mąż pracuje niestety w ciągłych rozjazdach, i o ciepło domowego ogniska pewnie będę musiała zadbać sama. A z kotłem gazowym będzie t o przypuszczam łatwiejsze.
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Witam
Wykonałem modyfikację projektu pod kątem moich potrzeb, załączam te pliki, jeśli ktoś ma chwilkę czasu to proszę o kilka krytycznych uwag. W projekcie muszę jeszcze chyba przenieść komin, ale chwilowo nie mam jeszcze koncepcji gdzie go umieścić. Listę zmian zamieściłem w poście powyżej.
Pozdrawiam

rzut1.bmp

rzut2.bmp

ele1.bmp

ele2.bmp

rzut1.bmp

rzut2.bmp

ele1.bmp

ele2.bmp

Link do komentarza
Cytat

Witam ponownie
widziałem na zdjęciach, że płyta podłogowa jest wylewana na ubitym piachu, czy na takiej płycie można od razu układać podłogówkę, czy trzeba jeszcze najpierw ocieplić?
Pozdrawiam


nie, to jest tzw podloga na gruncie.
Na niej izolacja przeciw wilgociowa, ocieplenie i 3cm styropian z rurkami podlogowego a nad podlogowym min 6 cm wylewki podlogi wlasciwej. na parterze w mojej opini powinienes mieć razem +15 cm od podlogi na gruncie a wiec liczac od tylu 2 cm kafle / 6 cm wylewki / 3 cm ogrzewanie podlogowe (rurki ze styropianem)/ 4 cm styropian (ocieplenie nad podloga na gruncie)
Link do komentarza
Witajcie,
Zaczynamy naszą przygodę z Małgosią. Już od dłuższego czasu śledzimy Wasze dyskusje i na wiele ważnych spraw zwróciliście naszą uwagę. Za to bardzo dziękujemy.

Nasza Małgosia to lustrzane odbicie z garażem.

Zmiany:
1. Garaż: zlicowanie tylnej ściany z budynkiem, z przodu wyciągnięcie sciany do poziomu ściany od kuchni. Poszerzenie garażu o 60 cm. Wywalenie ścianki działowej w środku. I jest garaż na 2 samochody i rowery po bokach.
2. Zlicowanie dachu nad garażem z dachem nad budynkiem. Wychodzi piękna, standardowa stodoła.
3. Powiększenie wykuszu o 60 cm. Powiększenie tym samym balkonu w pokojach na górze.
4. Dodanie okna do salonu obok wykuszu: 150x150
5. Kuchnia – wywalenie ścianki działowej (spiżarnia), dodanie okna na ścianie z wykuszem – 120x150. Standaryzacja okna kuchennego bazowego. Chyba 150x150.
6. Kotłownia – obniżenie podłogo o .. no właśnie ustalamy – gdzies miedzy 15 a 30 cm. Chodzi o umożliwienie grawitacyjnego przepływu przez kocioł CO w przypadku braku zasilania.
7. Okna stropowe w pokoju obok sypialni – będzie jaśniej w garderorobie.
8. Zmiana położenia okna stropowego w łazience i w korytarzu.
9. Podwyższenie ścianki kolankowej o .. no właśnie się zastanawiamy.

Dodatkowe okna na ścianie z wykuszem – to nasza ściana południowa. Doświetlimy wnętrze. Na początku napaliliśmy się na zadaszenie tarasu, ale po dokładnym przemyśleniu zostawiamy to na … kiedyś. Zastanawiamy się nad tymi oknami balkonowymi w pokojach nad wykuszem. Czy ktoś znalazł dobrą ofertę na 120? Pisaliście wcześniej, że za duże na 1 skrzydło, a za małe na 2. Chcemy uprościć maksymalnie „system okienny” i szukamy standardowych rozwiązań. Za dobre rady bardzo dziękujemy.

Jesteśmy na etapie zbierania kwitów. W weekend radiesteta sprawdzi czy wybrane położenie budynku jest ok. I potem z górki: odrolnienie działki, odrolnienie drogi wewnętrznej (na kilka działek), archeologowie na działce (nadzór – bliskość stanowiska archeologicznego), na drodze …. Na wiosnę zaczniemy i zobaczymy jak będzie. Wiemy jednak, że przygoda z działką dopiero się zaczynaJ

Pozdrawiamy
michał
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Zima przyszła i cisza nam nastała w naszym dziale...

Z powodu pracy (ogólnie brak czasu na kontrolę terminów naszych wykonawców) i nie dorobionego gościa od kominków mieliśmy mały przestuj ale wydaje się, że znów się ruszyło z robotą.

Mamy już schody >>> ZOBACZ TU <<<
i obudowany kominek, który docelowo dostanie jeszcze z boku szklane półki z podświtleniem (standard icon_wink.gif ) >>> ZOBACZ TU <<<

W poniedziałek ruszamy z kaflami na podłogach.
Po cichu liczę na kolejną "niby zimę" i może jakość podciągniemy stracony czas icon_wink.gif

Acha zmieniliśmy ten "brzydki" dach nad garażem, który tak głupio wyszedł po równaniu dachów - >>> ZOBACZ TU <<< - chyba lepiej (zostały rynny ale popracuję nad tym jak będą cieplejsze dni)

Od kiedy ktoś wspomniał o wyciągnięciu przedniej ściany garażu do linii ściany z kuchni (front) nie mogę przeboleć, że o tym nie pomyślałem. Byłby konfort przemieszczenia się w garażu z samochodem w kierunku do pomieszczenia za garażem a tak auto stoi nam tam na styk....

Inne aktualności: to banki ale to wiecie... kurs franka poszybował jak nasze kaczory (do Brukseli - na przekór wszystkim) na pocieszenie LIBOR spad do nieziemskiego pułapu. Mam teraz oprocentowanie kredytu na wysokości 2,6% icon_wink.gif - oczywiście chwilowo - oby jak najdłużej bo franeczek spada z lekka i robi się niezła parka w przeciwieństwie do naszych kaczorków icon_wink.gif

Napiszcie co u Was.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...