Skocz do zawartości

Małgosia z garażem / HB Studio


Jurek Opole

Recommended Posts

@: szydłowscy. Witamy w klubie ... no raczej w klanie icon_wink.gif
Cieszymy się, że nasza dyskusja, która czasami odbiega od tematu (głównie przeze mnie icon_wink.gif ) pomogła Wam w podjęciu ostatecznej decyzji.
Kiedy zaczynacie budowę? W jakich okolicach budujecie?

Fajne hobby ma Pan Szydłowski i to jest fajne w życiu, że każdy jest inny i każdy coś nowego wnosi w nasze życie.
Powodzenia. Pozdrawiam.
Link do komentarza
@: wszysct aktualnie budujący się - pytanko: czy zastanawialiście się już nad ociepleniem zewnętrznym.
Kto ociepla styropianem?
Czy ktoś z Was wybrał już konkretnego producenta styropianu - na jakiego producenta się zdecydowaliście?
Co zadecydowało o wyborze tego konkretnego produktu?

Właśnie drożeją styropiany i wełna... dlatego zastanawiam nad wyborem producenta styropianu i mam zgryz... czy grymasić czy po prostu kupić styropian?
Czasami zastanawiam się ile w tych wszystkich "mądrych" artykułach o wyższości jednego rozwiązania nad innymi jest prawdy a ile nakręconego marketingu?

Będę docieplał styropianem frezowanym 15cm.

Co do wełny rozmawiałem z kilkoma znajomymi, którzy układają wełnę (ocieplenie dachu) - polecają URSĘ potem ISOVER na końcu Rockwool.

Liczę na Wasze odpowiedzi - jeśli ktoś już o tym myślał.
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Witamy!
Na razie jestesmy na etapie adaptacji projektu wiec to moze jeszcze potrwac zanim zaczniemy, chcielibysmy latem lub jesienia zrobic fundamenty. Ale jeszcze wiele przed nami zanim zaczniemy;)
Mieszkamy w okolicach Gorlic, to jest na południu Polski, gdzieś w połowie drogi pomiędzy Nowym Sączem a Krosnem;))
Pozdrawiamy serdecznie,
Gosia i Zbyszek
Link do komentarza
Witam ponownie,
właśnie dzisiaj byłem rozliczyć się z projektantem (za wszystkie przeróbki i pozałatwianie wszystkich papierków wydałem prawie 4 tyś.) i dzisiaj też mój wniosek o pozwolenie trafił do Starostwa - po niedzieli mam mieć pozwolenie.
Zostanie załatwienie kredytu i można ruszać icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam ponownie,
właśnie dzisiaj byłem rozliczyć się z projektantem (za wszystkie przeróbki i pozałatwianie wszystkich papierków wydałem prawie 4 tyś.) i dzisiaj też mój wniosek o pozwolenie trafił do Starostwa - po niedzieli mam mieć pozwolenie.
Zostanie załatwienie kredytu i można ruszać icon_smile.gif



Za adaptację projektu wraz z projektem na przyłącze wody, produ i gazu wydałem też tak jak ty prawie 4 tys. zł. Tylko w czasie budowy niestety wychodzi, że kasa za adaptację to tak naprawdę niestety pieniądze zapłacono za nic.
Zawsze myślałem, że adaptacja polega na nie tylko adaptowaniu projektu do warunków lokalnych ale jest nie jako sprawdzeniem całego projektu i poprawieniu błędów projektu gotowego a niestety tak nie jest...
Za te 4 tys. na pewno wygodne jest to, że mam już wszystkie pozowlenia i uzgodnienia zrobione i po prostu startujesz i budujesz... => Startujesz tzn. musisz znaleźć kierownika budowy i zgłosić rozpoczęcie budowy itd.

U nas dzisiaj zamknęliśmy stan surowy. Kilka fotek poniżej. Niestety skończyli bardzo późno i więcej fotek z oknami na gotowo pod koniec tygodnia. Na tą chwilę tylko przedsmak.
Dziś już wiemy, że warto zrobić większe okno w pokoju na elewacji przedniej tak aby było w jednym wymiarze z oknem z kuchni. Tego nie dopilnowaliśmy i okno jest mniejsze o 40 cm a więc i pola podzielone szprosami są mniejsze i niestety to widać. Dopilnowaliśmy by szprosy szły mniej więcej na jednej wysokości a już na pewno w ramach okien w jednym pomieszczeniu i na jednej elewacji.
Jeśli ktos tez będzie decydowałał się na okna ze szprosami to podpowiadam by okna w pomieszczeniach nad garażem dobrze przemyśleć w kwestii szprosów. My trochę przekombinowaliśmy icon_wink.gif z zewnątrz wyglądają gorzej niż od środka. Docelowo pod tymi oknami będziemy mieli wiatę tak więc może jakoś ta strona się wizualnie wyprostuje.
My powiększyliśmy okna w tych pomieszczeniach gospodarczych nad garażem => 110 na 113 czy coś koło tego i powiem wam, że jest tam ciemno ... może u nas akurat bo te okna mamy od wschodu i szybko jest tam cień.

W pomieszczeniach z balkonikami (nad wykuszem) u nas są okna dachowe i te okna balkonowe i ok. 16.30 dziś mieliśmy tam trochę szarawo => a okna są na południe (dachowe) i na zachód (balonowe) tak więc będzie tam o tej porze roku (wiosna .. no i jesień) już ciemnawo a u nas te pomieszczenia są planowane dla dzieci tak więc do odrabiania lekcji na pewno będzie potrzebne światło sztuczne ;(

Podzrawiamy
Link do komentarza
Witam wszystkich forumowiczów Małgosi!
Mam do was ogromną prośbę zależy mi na czasie.
Jak wiadomo ceny materiałow idą w górę a mój konstruktor potrzebuje wiecej czasu niż się spodziewałem na wyliczenie ilości materiałow. w związku z tym Mam prośbe o podanie mi ilości zamówienia jeśli ktoś z was stawiał z porothermu 30 na dom z takimi przeróbkami jakie miał pan Jurek z Opola (czyli dach jednolity dwu spadowy, wyrównany z garażem)
Z góry dziękuje!
Link do komentarza
Witam
Razem ze swoją ładniejszą połówką icon_wink.gif też zdecydowaliśmy się na Małgosie po dużych przeróbkach .
Podobała nam się bryła Małgosi i tak powstał projekt indywidualny.
Na dole zlikwidowaliśmy pokój na rzecz kotłowni i pomieszczenia gospodarczego , garaż wydłużyliśmy.
Dach został podniesiony na całej długości ,co do góry łazienka została przesunięta nad garaż i tam też poswatał 4 pokój . Jak będę miał czas wrzucę zdjęcia rzutów na razie tylko rzuty elewacji.
Pozdrawiam
mrmagoo
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam, widzę iż zrobił się mały zastuj w temacie! Czy nikt nic nie robi, czy wszyscy pochłonięci są robotą i nie mają czasu na newsy?

No to ja się muszę pochwalić, że w sobotę robię wykopki na działce i wpuszczam geodetę, po niedzieli kopanie fundamentów, zbrojenie, lanie ław, potem z tydzień przerwy i ekipa leci dalej z robotą.

Tak do końca kwietnia zamykamy stan zero, a reszta to już będzie z górki (hihihi) icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witajcie!
Gratulacje wszystkim, którym udało się wkońcu rozpocząć przygodę z budowaniem domu. Celowo piszę przygodęicon_wink.gif bo różnie bywa. Nomeczka - ławy wyglądają imponująco, konkretne;) będzie solidny fundament.
Dawno się nie odzywaliśmy, bo nasze przygody z budową troszkę ją spowolniły, na szczęście na krótko (w wielkim skrócie, miesiąc temu przy silnych wichurach położyło nam dwie ściany szczytowe, nie było wesoło, strop został uszkodzony, na szczęście w takim stopniu, że fachowcy w porozumieniu z kierownikiem budowy już załatali dziury i umocnili specjalnym dodatkowym zbrojeniem. Całe szczęście, że byliśmy ubezpieczeni. Wam również polecamy, to podstawa. Najedliśmy się strachu, ale na tym się skończyło. Teraz już ruszyliśmy pełną parą, jeżeli pogoda pozwoli (bo narazie ciągle pada), koniec kwietnia deskujemy i panowie kładą dachówkę. A jak to wyjdzie zobaczymy...
Zapraszamy do galerii, jest już wiecha;)
Wszystkim którzy zaczęli i tym, którzy brną dalej życzymy tylko pomyślnych wiatrów!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam, u mnie prace idą pełną parą, chociaż dalej oczekuję na kredyt (strasznie to długo trwa). W poniedziałek kończą ściany fundamentowe na części garażowe oraz będę docieplał te już wystawione ścianki (styrodur 6 cm + folia kubełkowa). Może jeszcze przed długim weekendem uda się zwieźć piasek i wysypać "wnętrzności" rezydencji icon_smile.gif

Pozdrawiam wytrwałych budowniczych icon_smile.gif



GALERIA
Link do komentarza
Sabu, nic nie pisałeś, że jesteś z "niedaleka" => opolskie icon_wink.gif i do tego stosunkowo nie daleko...

Nie wiem czty dobrze widzę... zdaje się dużo gliny masz w koło... nie dziwne => TUŁOWICE icon_wink.gif Sugeruję od ręki pomysleć o drenażu - póki masz dostęp do ścian => nie będziesz musiał potem kopać.

No i przy okazji - zły jestem, że mi tego ktoś nie powiedział wcześniej (przed zasypaniem fundamentów) - jeśli myślisz o instalacji przeciwburzowej ("piorunochron" itd. ) to masz okazję aby położyć sobie (otoczyć budynek) "bednarkę" obok budynku.

Powodzenia w budowaniu.
Pozdrawiam,
Link do komentarza
[quote name='Jurek Opole' date='27 04 2008, 19:20 ' post='27959']
Sabu, nic nie pisałeś, że jesteś z "niedaleka" => opolskie icon_wink.gif i do tego stosunkowo nie daleko...



No i przy okazji - zły jestem, że mi tego ktoś nie powiedział wcześniej (przed zasypaniem fundamentów) - jeśli myślisz o instalacji przeciwburzowej ("piorunochron" itd. ) to masz okazję aby położyć sobie (otoczyć budynek) "bednarkę" obok budynku.



co do bednarki to powinna byc przymocowana do zbrojenia przed zalaniem ław, ale zawsze czegoś sie niedopilnuje, kierownik zawalił ;/

wrzuciłem foto do mojej galerii , tam dokładnie widać mocowanie bednarki...
Link do komentarza
Cytat

co do bednarki to powinna byc przymocowana do zbrojenia przed zalaniem ław, ale zawsze czegoś sie niedopilnuje, kierownik zawalił ;/

wrzuciłem foto do mojej galerii , tam dokładnie widać mocowanie bednarki...



no tak... na wszystkim się nie znam icon_wink.gif ... a powinienem icon_wink.gif jestem tego coraz bardziej pewien, jak nie dopilnujesz to ....
Zostają więc nam sondy.
W ogóle to jak u was z odgromem. Na moim terenie wiele osób nie robi. W moim otoczeniu nikt nie ma tak więc jeśli zrobię ja to się wystawiam na strzał icon_wink.gif ... ale pewnie i tak zrobię. Koszt jakieś 2,5 / 3 tys.

U nas juz po elektryce, ogrzewaniu, kanalizacja, woda - wszystko to co w ścianie / przed tynkami. Teraz czekamy na tynkarzy ... i trochę poczekamy bo nie umówiłem na czas icon_wink.gif

Wciąż nie jestem pewien na 100% jakie tykki czy tradycyjne czy gipsowe. U mnie tradycyjne średnio o 2-3 zł droższe. Za tradycyjne z materiałem chcą 30 zł/m2. Chciałbym tradycyjne bo twardze i nie ciągną tak wody jak gips... ale wychodzi mi jakieś 700 m tynków (z sufitami) tak więc różnica to jakieś 2 tys + gipsowanie w pomiesczeniach bardziej reprezentacyjnych... Na mieszane tynki (trochę tego trochę tego) cieżko namówić wykonawcę...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Sabu, nic nie pisałeś, że jesteś z "niedaleka" => opolskie icon_wink.gif i do tego stosunkowo nie daleko...

Nie wiem czty dobrze widzę... zdaje się dużo gliny masz w koło... nie dziwne => TUŁOWICE icon_wink.gif Sugeruję od ręki pomysleć o drenażu - póki masz dostęp do ścian => nie będziesz musiał potem kopać.

No i przy okazji - zły jestem, że mi tego ktoś nie powiedział wcześniej (przed zasypaniem fundamentów) - jeśli myślisz o instalacji przeciwburzowej ("piorunochron" itd. ) to masz okazję aby położyć sobie (otoczyć budynek) "bednarkę" obok budynku.

Powodzenia w budowaniu.
Pozdrawiam,



Witam, tak, masz rację, mieszkamy niedaleko od siebie. Z tą gliną to nie jest tak do końca, więcej tam iłu z piaskiem niż typowej gliny, ale na jedno dobrze wyszło, nie trzeba było robić szalunków na ławy icon_smile.gif.

No i jestem już po zalaniu płyty na stanie zero, a kredytu jak nie było tak dalej nie ma (zawaliła firma, która robiła operat szacunkowy dla banku - mieli wysłać wszystko 28 kwietnia, a wysłali dopiero 8 maja, więc dalej czekam i nie wiem kiedy będzie kasa). W tym wszystkim dobre jest to, że ekipa która stawia chatkę ma dobre układy w różnych sklepach i betoniarni, bo bez nich to raczej nie było by nic do tej pory zrobione, a tak to Sławek pozałatwiał co się dało i w ten sposób czekamy już na stawianie ścianek.
Co do dalszej roboty, to moglibyśmy zaczynać już teraz, ale wstrzymuję się, bo mam namiary na tańsze pustaki UNIPOR i POROTON, ale by je zamówić potrzebna jest już niestety gotówka. Oszczędność na pustakach rzędu 3000 zł to sporo moim zdaniem i warto poczekać icon_smile.gif

Tak więc zaczynamy budowę dopiero od czerwca - mam nadzieję, że do tego czasu już się all z kredytem wyjaśni.

Co do uziemienia budynku, to nic straconego, skoro nie zrobiło sie bednarki przy zalewaniu ław, zawsze można wprowadzić sondę, nie est to dużo większy wydatek niż bednarka, a z tego co wiem jest bardziej bezpieczny.
Link do komentarza
Cytat

No i jestem już po zalaniu płyty na stanie zero, Gratulacje !

kredytu jak nie było tak dalej nie ma ... samo życie z bankami - zawsze mówia do 2-3 tyg. a i tak zawsze wychodzi 1,5 m-ca... no i na koniec jeszcze jakieś niespodzoanki ..

Co do dalszej roboty, to moglibyśmy zaczynać już teraz, ale wstrzymuję się, bo mam namiary na tańsze pustaki UNIPOR i POROTON, ale by je zamówić potrzebna jest już niestety gotówka. Oszczędność na pustakach rzędu 3000 zł to sporo moim zdaniem i warto poczekać icon_smile.gif
Jasne my też zaoszczędziliśmy właśnie dzięki sparwdzeniu rynku poszukaniu najtańszej oferty i negocjacji z lokalnym dostawca by zszedł do tych cen... zawsze lepiej mieć dostawy z hurtowni w pobliżu (szybko i do załatwienia dostawa "na wczoraj") ale wiadomo, że lokalnie nie zawsze najtaniej. Pokaż lokalnemu dostawcy ceny jakie masz gdzie indziej, pokaż gotówkę i powiedz, że jest Ci wszystko jedno gdzie je wydasz icon_wink.gif) Powie, że trzeba doliczyć transport z innego tańszego miejsca - ma rację tak więc naniższa cena + wartość transportu = tyle zapłacę lokalnemu dostawcy a kasa leży na biurku do wzięcia... na pewno się skusi icon_wink.gif) no chyba, że sam kupuje drogo.
My też budowaliśmy na UNIPORZE firmy BERGMANN. Było taniej ale dziś po zimie widzę, że ma dużo margla. Jak namoknęła to margiel zaczął puchnąć i wychodzić z cegły a więc robią się odpryski. Ekstremalnie może to spowodować odchodzenie tynku od ściany ale to jest ekstremalny przypadek. Mam nadzieję, że coś takiego się nie zdarzy. Najwięcej margla wychodzi na zewnatrz - wiadomo budowałem na jesień, zima a więc dużo wilgości, deszczu itd. Branżowa prasa pisze jak można wymusić wychodzenie margala przed tynkowaniem tak aby ograniczyć to zjawisko po tynkowaniu ale nie podjąłem tematu. Mam nadzieję, że jakoś to będzie. Tak więc niska cena zawsze z czegoś wynika - dobrze jeśli z tego, że jest to mniejsza firma mniejsze koszty itd. a nie z obnizonej jakości produktu. My kupowaliśmy w czasie kiedy popyt był większy niż podaż tak więc w kraju znalazło się dużo materiału o różnej jakości bo i tak wszystko schodziło.
Z drugiej strony Wienerberger wciąż się nie poprawił z jakością i wcale jego stosunkowo wysoka cena nie odzwierciedla wysokiej jakości produktu..


Tak więc zaczynamy budowę dopiero od czerwca - mam nadzieję, że do tego czasu już się all z kredytem wyjaśni.

Co do uziemienia budynku, .... Fakt generalnie zostają sondy tylko wciąż mam wątpliwości czy będę robić tą instalację ... w sąsiedztwie mamy las a domy obok nie mają, robiąc instalację jakby sam wystawiam się na strzał icon_wink.gif

Na marginesie - zdaje się jesteś kobietą a pisząc założyłem, że "sabu" to mężczyzna icon_wink.gif sorrki za zmianę płci icon_wink.gif

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
No i jesteśmy po wylewkach. Za moment wrzucę zdjęcia do galerii.
Teraz chwilę czekamy niech to wszystko odparuje a w międzyczasie zajmiemy się otoczeniem - rozgarniemy ziemię, utwardzimy miejsce pod taras i zjazd z garażu, być może zapoczątkujemy wiatę (nie wiem czy pisałemale chcę dostawić wiatę do garażu)

Za miesiąc startujemy z ociepleniem poddasza i wtedy poczuję, że teraz będzie już tylko z góry... choć wiem, że wykończenie wnętrz na pewno doprowadzi nas do szewskiej pasji.

We wrześniu ocieplamy dom na zewnątrz. Generalnie jest szansa aby na zimę się wprowadzić ...

Sen z powiek spędza mi balkon przy lukarnie i nad wykuszem... => izolacja przeciw wilgociowa, ocieplenie. Niestety wykonawca zamiast wylać płytę (chudsza) zrobił tam teriva tak więc strasznie małą wysokość mam do zagospodarownia styropianem i wylewką... no i jak to dobrze zabezpieczyć przeciw wilgociowo.

Niestety im więcej zrobiliśmy tym bardziej jestem zły na wykonawców - niestety na wszystkim trzeba się znać i wszystkich pilnować... a nie wybieram najtańszych... fuck them all.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Na marginesie - zdaje się jesteś kobietą a pisząc założyłem, że "sabu" to mężczyzna icon_wink.gif sorrki za zmianę płci icon_wink.gif

icon_smile.gif Widać, że zasugerowałeś się moją dziewczyną, która z racji tego że robię fotki jest na zdjęciach icon_smile.gif

Więc jak już udało mi się tutaj wdepnąć to muszę się pochwalić, że strop nad parterem mam już przykryty i... w oczekiwaniu na kredyt już się nie mogę doczekać kiedy go zaleję icon_smile.gif jutro postaram się wrzucić parę fotek z obecnego stanu. Ach ten brak kredytu wszystko opóźnia, ale jestem dobrej myśli, jak będzie kasa, to 3-4 tygodnie i zamykamy ten interes icon_smile.gif

Pozdrowienia dla wszystkich "Bobów" budowniczych icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

a u nas juz dachówka icon_smile.gif



Właśnie pomyślałem ostatnio, że nikomu się nie chce pisać icon_wink.gif U nas wszystko jakość zwolniło albo tak się wydaje, bo teraz wykończenie a to zawsze mniej widać (przyrost) w porównaniu np. do tego jak rosną ściany, czy pokrywa się dach.

My jesteśmy już po ociepleniu poddasza - Rockwool 15+10, na strychu,który nam świetnie wyszedł (dużo miejsca) dałem tylko "15" (wełna) pod samą kalenicę i przykryłem folią by się nie pyliło na strychu. Dodatkow przed zrobieniem sufitów na poddaszu wciągnąłem płyty OSB z czego powstała podłoga na strychu
Kartongips na poddaszu też już pociągnięty i poszpachlowany - gotowy do malowania icon_wink.gif
Teraz obróbka kominka, kaflowanie (podłogówka).

Ocieplenie zewnętrzne będziemy robić za 2 tygodnie... niestety wciąż nie mamzrobionych balkonów, które do tego momentu powinny być zrobione (min. izolacja przeciwwilgociowa zaciągnieta na mur domu)
Z ciężkich robót wciąż pozostaje szambo ale mam już swoje przemyślenia i wiem, że na pewno to się za chwilę wydarzy.
Nie wiem czy wyjdą nam podjazdy i podejście do domu bo dużo ziemi muszę nawieść bo mamy dużo gór i dolin. Powinny być bo chyba jest szansa by się na zimę wprowadzić...
Jak zrobimy kominek - wpuszczę trochę zdjęć na forum.

Pozdrawiamy
Link do komentarza
Cytat

Właśnie pomyślałem ostatnio, że nikomu się nie chce pisać icon_wink.gif



no u nas jeszcze docinki na dachu i okna do wstawienia, wydaje nam sie do to trwa wieki, ale efekt jest fajny, super uczucie...w tym roku chcemy jeszcze zrobić elektrykę i tynki, a reszta na wiosnę , chociaz czasem i w zimie mozna działać,

planowana przeprowadzka na wielkanoc...

jak dach będzie gotowy na 100 % wrzuce więcej foto...
Link do komentarza
Witam wszystkich budujących Małgosie z garażem. Nasza rodzinka zamierza kupic ten projekt i budować wymarzony dom.Od dwóch dni śledzę forum i zalęgły mi sie pewne wątpliwości: czy salon nie jest za mały( na zdjęciach Jurka z Opola wydaje sie niewielki )? czy okno w pokoju obok salonu ( kuchnia Reni oliwki ) nie jest za małe ( na zdjeciu tak wygląda)? Marzy nam się przestronny i widny dom i dlatego ogladając galerię mam wrażenie, że tak nie jest. Oczywiście skorzystam z waszych sugestii dotyczacych zmian np: doświetlenia wiatrołapu, włazu kominiarskiego na klatce schodowej oraz powiększenia okien od północy i wschodu. Ja także, ze swojej strony zamierzam dokonać zmian. Przede wszystkim zlikwiduje spiżarnie, która jak dla mnie powoduje, że całość jest jakas taka...... dziwna!!!? icon_sad.gif Jestem bardzo ciekawa jak wygląda budowa u reni oliwki i jak posunęły się prace u Jurka???Chętnie obejrzałabym jakies zdjęcia. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Link do komentarza
Cytat

Od dwóch dni śledzę forum i zalęgły mi sie pewne wątpliwości: czy salon nie jest za mały( na zdjęciach Jurka z Opola wydaje sie niewielki )? czy okno w pokoju obok salonu ( kuchnia Reni oliwki ) nie jest za małe ( na zdjeciu tak wygląda)? Marzy nam się przestronny i widny dom i dlatego ogladając galerię mam wrażenie, że tak nie jest.
Oczywiście skorzystam z waszych sugestii dotyczacych zmian np: doświetlenia wiatrołapu, włazu kominiarskiego na klatce schodowej oraz powiększenia okien od północy i wschodu. Ja także, ze swojej strony zamierzam dokonać zmian. Przede wszystkim zlikwiduje spiżarnie, która jak dla mnie powoduje, że całość jest jakas taka...... dziwna!!!? icon_sad.gif Jestem bardzo ciekawa jak wygląda budowa u reni oliwki i jak posunęły się prace u Jurka???Chętnie obejrzałabym jakies zdjęcia. Pozdrawiam i trzymam kciuki.



Well... Co do wielkości salonu... może się tak wydawać. ...
Powiem tak - jeśli podzielimy całą tą otwarta przestrzeń na strefy funkcji (kuchnia, jadalnia, salon) to - tak, salon jest mały. Część funkcyjna - Salon jest wtedy wielkości ok. 16m2 co odpowiada salonowi w 3 pokojowym mieszkaniu w bloku (54m2). Też mnie to strasznie boli od momentu kiedy osiągnąłem stan surowy zamknięty i to do mnie dotarło. Również od zawsze zakładałem, że jeśli będę miał dom to z duuuuuużżżżym salonem icon_wink.gif ... Ostatecznie nie jest tragicznie bo jeśli spojrzysz na to przez pryzmat otwartej przestrzeni, zwłaszcza jeśli zrezygnujesz ze spiżarni przy kuchni to jest już lepiej - to jest 42 m2. Jeśli jesteś skłonna zrezygnować z jednego pokoju na parterze (tego przy salonie) a w nim zrobić kuchnię (na wzór Reni) to byłoby super bo miałabyś wygodną kuchnię (w pokoju) i 42 m salonu. Na parterze zostałby jeszcze pokój (ten przy wiatrołapie) i łazienka.
Wszystko zalezy od tego jakie masz potrzeby i jak masz ustawienie domu - jesli ten pokój przy salonie wychodzi na południe to robienie w mim kuchni trochę nie ma sensu bo wyobraź sobie siebie w upalne lato, w kuchni z garkami na gazie, przygotowującą pyszny obiadek dla swojej rodzinki icon_smile.gif))
Ja uparłem się na dwa pokoje na dole - jeden dla siebie bo pracuję w domu, drugi dla gości by mi nie wchodzili nam w strefę rodzinną....i kiedyś siostra zadała mi pytanie: a ilu ty tych gości przyjmujesz? Od święta na 2 dni... dziś chyba bym pomyślał o adaptacji tego pokoju przy salonie na kuchnię, choć pewnie nic by z tego nie wyszło bo właśnie mam ten pokój od południa.

Powiększenie okien od północy - są zalety doświetlenie wiecznie ciemniejszej strony świata ale jest też duża wada - północ jest ZAWSZE zimniejsza. Nie pamiętam jakie okna są u Reni Oliwki - my mamy tak jak w projekcie szerokość 180 i uważam, że są optymalne. Swoją drogą największe w okolicy - wszyscy na około mają mniejsze icon_wink.gif (ogrzewanie). Marzysz i doświetlonym salonie - zrób okna do podłogi - super efekt, ale duża powierzchnia chłodząca pomieszczenie jesienią i zimą.
Swoją drogą widziałem ostatnio świetne rozwiązanie - tafla ciemnego szkła z zewnątrz nic nie widać co się dzieje we wnątrz a od wewnątrz wszytko widać na zewnątrz. Zamarzyłem w pełni przeszklonym salonie... Niestety zwariować można od tych ciągłych kompromisów icon_wink.gif

Doświetlenie wiatrołapu - świetny pomysł. Niestety za póżno o tym pomyślałem, dodatkowo chciałe się warować i mam pełne drzwi... a podobno złodzieje i tak wchodzą przez okna icon_wink.gif)

Dobrze przemyśl rozkład pomieszczeń na górze, sugeruję również podniesienie ścianki kolankowej i zrównanie dachu garazu z domem (można to zrobić lepiej od nas - myślę o dachu nad garażem = zrównać z rynnami dachu budynku) Przez ten zabieg, powstaje naprawdę duże i wygodne poddasze. Wszscy są u nas zaskoczeni jak duże jest poddasze - zapominają, że nad garażem są dwa całkiem sensowne pomieszczenia,których nie masz na dole.
Dobrze przemyśl układ ścianek działowych na poddaszu - są tam duże możliwości. My zrobiliśmy jak w projekcie i trochę słabo wykorzystujemy te dwa pomieszczenia nad garażem ale tylko z powodu słabo przemyślanych ciągów komunikacyjnych.

Pamiętaj - sztuka projektowania polega na tym by tworzyć coś co jest funkcjonalne, estetyczne i oryginalne - wtedy jest to sztuka a nie sztampa.
Nie wszytkich stać na oryginalność choć czasami rzeczywiście nie trzeba dużych pieniędzy na oryginalne pomysły (bogaci ci, którzy je mają) i tego wam życzę
Estetyczny / Ładny - owszem ale buduj dla siebie , nie pod publikę bo "splajtujesz" lub zwarujesz w pogoni by dorównać sąsiadom, znajomym
Funkcjonalny - zawsze stawiaj na funkcjonalność - w tym domu spędzisz spory kawałek swojego życia - chyba, że należysz to tych którym bardziej się w życiu udało icon_wink.gif

Zdjęcia - chciałem zrobić ale powiem szczerze, że ciężko jest oddać te pomieszczenia bez obiektywu szerokokątnego. Zwykły obiektyw nie oddaje tych pomieszczeń. Jak obiecałem cosik wrzucę na neta jak wyjdzie mi styropian na ocieplenie zewnętrzne,który mam złożony we wszystkich omieszczeniach na dole icon_wink.gif)

Pozdrawiam. Życzę trafionych wyborów.
Link do komentarza
Dzięki Jurku za tak szybką odpowiedź na moje pytania. Trochę mnie pocieszyłeś!! Jesli chodzi o adaptację pokoju obok salonu na kuchnię, to niestety mam taka sama sytuację jak u ciebie: okna od południa. A oprócz tego dośc duża rodzinę (5 osób ) + pokój gościnny. Więc nie mogę zrezygnować z tego pokoju. Muszę w inny sposób szukać powierzchni, jak nie realnej to choć optycznej. A co myślisz o tym aby w kuchni ( tej bez spiżarni ) zrobić dodatkowe okno - na tej ścianie obok wykuszu. Nie wiem czy tak można ??? I czy to będzie ładnie wyglądało??? Na pewno by rozjaśniło przestrzeń. napisz mi co miałeś na myśli pisząc o poddaszu? Tam moje pomysły jeszcze nie dotarły. Choć jeden miałam- chciałam przesunąć ściankę w pokoju, z balkonem od północy, tak aby wejście do pomieszczenia nad garażem, od strony łazienki, było w sypialni. Nie wiem tylko, czy w ten sposób nie zmniejszę drastycznie łazienki? Ale to jeszcze jest w fazie pomysłu w mojej głowie i obserwacji dokonań już WIELKICH BUDOWNICZYCH!!!!!!! Ach zapomniałam- czekam na odpowiedź Reni, jesli chodzi o to okno. U ciebie Jurku na zdjęciach nie widać, więc nie wiem czy Renia ma takie same jak ty.Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

A co myślisz o tym aby w kuchni ( tej bez spiżarni ) zrobić dodatkowe okno - na tej ścianie obok wykuszu. Nie wiem czy tak można ??? I czy to będzie ładnie wyglądało??? Na pewno by rozjaśniło przestrzeń.


Czy ładnie by wyglądalo - trudno sę wypowiadać to subiektywne odczucie każdemu podoba się coś innego - chyba wyglądałoby OK tylko ta ściana ma 3m a więc chcąc doświetlić na pewno chciałabyś większe okno np. 180x150 - wtedy zostaje ci od rogów po 60 cm marginesu. Patrząc z zewnątrz zobaczysz duże okno obok dużego okna. Jak mówię do przemyślenia. Ustakl skalę na rysunkach z projektu (reklamówka HB Studio) i wrysuj sobie okno w skali - powinnaś coś zobaczyc.
Mogą być przeciwskazania technologiczne - jest to ściana nośna i powinna mnie mozliwie najmniej okien - kwestia wzmocnienia wieńców i nadproży.


Cytat

Napisz mi co miałeś na myśli pisząc o poddaszu?


Tylko to aby rzeczywiście zoptymalizować sobie układ ścianek. Między innymi to o czym piszesz - dostęp do tych dwóch pomieszczeń nad garażem - idealnie byłoby gdyby był z korytarza - jesli mająbycdostępne dla wszystkich. U nas ścianki stanęły tak jak byłowprojekcie - tak na żywioł i teraz co możesz zrobić w pomieszczeniu za łazienką do którego wchodzisz z łazienki ... zrobiliśmy pralnię / pokój ćwiczeń bo nic innego się w tym układzie nie da zrobić. W pomieszczeniu nad garażem doktórego wchodzimy z pokoju z balkonem zrobiliśmy garderobę - tez nic innego za bardzo się nie da chyba, że ktos dużo czyta i w pokoju z balkonem zrobi "bibliotekę" z teleizorem itp. a w następnym (tym nad garażem) sypialnia (w twoim wypadku okna na pólnocnym wschodzie - słońce miło budzi cię o poranku (chyba, ze lubisz pospać) no i latem zasypiasz w chłodzie (na poddaszu zawsze cieplej ale w tym wypadku jest to optymalne miejsce północny wschód) Tylko pod kątem zimy nalezy dobrze docieplić podogę 9jest nad garażem - pomieszczeniem zazwyczaj nie ogrzewanym)
Cytat

Tam moje pomysły jeszcze nie dotarły. Choć jeden miałam- chciałam przesunąć ściankę w pokoju, z balkonem od północy, tak aby wejście do pomieszczenia nad garażem, od strony łazienki, było w sypialni. Nie wiem tylko, czy w ten sposób nie zmniejszę drastycznie łazienki?


Jesli dobrze rozumiem to chciałabyś mieć dwa osobne wejścia z syspialni do tych pomieszczeń nad garażem (lub jedno generalnie do pomieszczeń (a) nad garazem) - zalezy co chcesz mieć w tej łazience na poddaszu? Jeśsli wanne i kabinę to może być kłopot. Jesli tylko wanne a kabinę np. w łazience na dole to moża się pokusić o zrównanie tej ścianki dzielącej sypialnię i łazienkę z lewą ścianą łazienki (tą przyległą do klatki schodowej). Wtedy powstaje jedna długa noramlnej wysokości ściana na której możesz dużo sobie powymyslać.
A może przemyśleć jakiś układ ścian który dawałby wejście do wszystkich pomieczeń z korytarza na poddaszu ...


OKNO w pokoju obok salonu wg oryginalnego projektu jest 180 x 150 cm - tak mam - w mojej opinii jest optymalne.

Nie mogę wstawić pewnych rzeczy do galerii ale napisz do mnie na priva to coś ci podeślę - kliknij na Jurek Opole i z rozwijanej listy wybierz wyslij wiadomość
Link do komentarza
To okno to chyba głupi pomysł, tak mi sie wymysliło na poczekaniu. Ale szukam różnych rozwiązań. Jesli chodzi o te pomieszczenia nad garażem to tak jak u ciebie, będzie garderoba i pralnia z suszarnią. Ciekawa jestem jak to sie będzie sprawdzać w praktyce. W łazience na górze będzie prawdopodobnie jedno i drugie, czyli wanna i prysznic ( bez kabiny tylko ścianka z luksferów na podłodze dostosowanej do spływu wody - mam klaustrofobię kabinową ...... hahahaha) icon_biggrin.gif natomiast drugie to też garderoba , na inny pomysł nie wpadłam ( może jeszcze mi sie coś urodzi ). Więc prawdopodobnie góra zostanie jak na projekcie - wejścia z holu chyba sie nie udadzą , szkoda przestrzeni sypialni i tak niewielkiej. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

na parterze jeden pokój wydłuzyliśmy troszkę , mamy teraz kilka metrów więcej a i budynek z tyłu troszkę inaczej wygląda co widać na foto...


ładne kominy macie, ciekawy pomysł z tym dolnym "daszkiem" bo u nas po zrównaniu dachów mamy jeden długi i kilka okien - trochę jak stodoła ale mniało być wygodnie i stosunkowo tanio jesli chodzi o dach icon_wink.gif

Generalnie dużo ciekawych zmian - przyłożyliście się do tematu. Z przykładu widać, że warto przemyśleć zmiany i jest wiele ciekawych mozliwości.
Link do komentarza
Cytat

Witam, obejrzałam rzuty po zmianach i mam jedno pytanie : co z tą wnęką (malutką), która powstała w pokoju obok wiatrołapu( po powiększeniu wiatrołapu)? Może jakas zabudowa?? Pomysł mi się podoba, ale to mnie zastanawia. icon_confused.gif??:




w tym pokoju u nas ma być biuro, a tej wnęce będzie pięknie zabudowany regał na książki i segregatory z dokumentami ,
ta wnęka w pokoju jest super !
Link do komentarza
[quote name='Jurek Opole' date='10 09 2008, 15:49 ' post='36143']
ładne kominy macie, ciekawy pomysł z tym dolnym "daszkiem" bo u nas po zrównaniu dachów mamy jeden długi i kilka okien - trochę jak stodoła ale mniało być wygodnie i stosunkowo tanio jesli chodzi o dach icon_wink.gif

"ciekawy pomysł z tym dolnym "daszkiem" bo u nas po zrównaniu dachów mamy jeden długi "

dokładnie Jurek tak jak piszesz, tył Małgosi w orginale jest bardzo prosty i mało ciekawy , a ten daszek sprawił ze nasza małgosia jest ładna i z przodu i z tyłu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Tak myslałam, biuro i zabudowa wneki jest ok. Ja tam będe miała pokój gościnny, więc ta zmiana wydaje mi się mało praktyczna w moim , oczywiscie przypadku. Zauważyłam na dachu dodatkowe okno, czy to jest właz kominiarski? i czy on jest nad klatką schodową ? jak się sprawdza? daje doświetlenie schodów? Pozdrawiam!! icon_lol.gif
Link do komentarza
Od dwóch dni pilnie oglądam ten projekt, czytam posy, analizuje zmiany budujących i coraz bardzie mi sie podoba. Projekt naprawde jest dobry.Jest funkcjonalny, ma duża liczbę pokoi i sporo metrów pomieszczeń gospodarczych. Jesteśmy na etapie kupowania działki, na wiosnę chcielibyśmy ruszyc z budową więc myślę, że to juz najwyższy czas zdecydowac sie na projekt. W związku z budową mamy wiele wątpliwości, bo zupełnie nie mamy pojęcia o budowaniu, ale pocieszam się , bo miesiąc temu o kredytach hipotecznych tez nie miałam pojecia, a teraz to mogę już dorobic na pól etatu w Expanderze. Więc jestem dobrej mysli, że może w trudnej sztuce budowania domów też się podciągniemy. Nie święci garnki lepią.Jeśli chodzi o projekt, to odgapiając od już budujących wprowadziłabym kilka zmian. Zrównałabym dach tak jak to zrobił Jurek. Wydaje mi się to rozsądnym rozwiązaniem, bo jak pisze taniej wyszło i są fajniejsze pomieszczenia na strychu.Również chciałabym wydłuzyć pomieszczenie gospodarcze z tyłu garażu. Zawsze to troche wiecej miejsca na różne rzeczy, których ciagle przybywa. Podobnie jak nomeczka chciałabym wydłuzyć jadalnie. Chyba dobrze zrozumiałam, że na tym polegało wydłużenie pokoju na parterze. Mozna by głębiej wsunąć stół, który u nas musi byc dość duży, mamy liczną rodzine i wieczny problem, że nie ma jak usiąść przy stole. Pozatym ścianę pomiedzy jadalnią a kuchnią zamienilibysmy na murek wysokości mniej więcej " do pasa", a na nim zamontowała blat. Chciałabym mieć stół w kuchni, więc takie roziązanie by mi pasowało. I jeszcze chciałabym zmienić, cos czego chyba nik nie robił, więc nie wiem czy to dobry pomysł. Ściane od garażu tę z bramą wjazdową wysunęłabym do przodu, zrównała ze ściną od kuchni. Może lepiej by to wyglądało, jeśli chodzi o dach, bo te daszki z przodu nie bardzo mi sie widzą. Jeden bliżej, drugi dalej, ale jak mówię, nie znam się na tym i może tak musi być.Trochę salon mógłby byc większy, ale myslę, że taka pół otwarta kuchnia sprawi , że będzie przestonnie.Układ góry tez mi sie podoba, tutaj nie wprowadzałabym żadnych zmian. Na strychu za łazienką zrobiłabym pralnie z suszarnią. Trzeba by tam pociągnąć wodę. Takie zmiany też muszą byc zatwierdzone? A w łazience zrezygnowałabym z kabiny. Po co druga kabina? A w miejscu kabiny wstawiłabym te dwie umywalki. One jakoś dziwnie wyglądają tak- na samy wejściu. Troche tych zmian by było, nie wiem czy to takie proste pozmieniać sobie projekt. Napiszcie prosze o swoich doświadczeniach w kwestii różnych zmian. Może znacie jakiegoś projektanta w okolicy Wrocławia, który by to zrobił. Jaki może być orientacyjny koszt takich poprawek? I jeszcze ma jedno pytanie. Jak wyglądaja koszty budowy tego domu. Kosztorys podaje, że stan surowy zamkniety kosztuje 161 900zł netto. Ale kosztorys sobie, a życie sobie. Ile płaciliście za mury, za dach? Robocizna i materiał? Mam wstępna ekipe na mury chciałabym porównać.
Pozdrawiam, i dziękuje za wszelkie sugestie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...