Skocz do zawartości

Małgosia z garażem / HB Studio


Jurek Opole

Recommended Posts

Witam!

Przesyłam kilka zdjęć z budowy "Małgosi". Do tej pory mamy zrobione:
- elektrykę,
- tynki (gipsowe, w łazienkach wapniowo - cementowe),
- okna,
- hydraulikę,
- C.O (łazienki, kuchnia i hol - podłogówka),
- instalacje centralnego odkurzacza,
- wylewki.

Wydaje nam się, że teraz to już będzie z górki, ale okazuje się, że czeka nas jeszcze wiele wyzwań.
Najpierw ocieplenie poddasza i karton - gipsy, a potem wybór oczyszczalni, drzwi wewnętrznych, schodów, podłóg i .....
Życzę Wszystkim budującym cierpliwości i trafnych wyborów.


Pozdrawiam!
Lolek - pleszew

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

I jeszcze jedno pytanie do Jurka odnośnie oczyszczalni ścieków. Jaką wybrałeś? Jak się sprawuje? Czy nie miałeś żadnych problemów podczas tak niskich temperatur?



@ Ania i Daniel: ).
"Jak to wygląda u was czy ma ktoś z was 25kW i czy spokojnie taka moc wystarcza? Na jakiej firmy kocioł się zdecydowaliście, i czy jesteście zadowoleni?
I jeszcze jedno pytanie do Jurka odnośnie oczyszczalni ścieków. Jaką wybrałeś? Jak się sprawuje? Czy nie miałeś żadnych problemów podczas tak niskich temperatur?"

Kociaoł mam 25kW - Hef EKO PLUS Uniwersalny - wydaje mi się, że wystarcza - zasilam C.W.U, grzejniki oraz podłogówkę (cały parter oprócz 2 pokoi i spiżarni oraz górę - hall i łazinenka 15m2). Jakie objawy są gdy moc nie wystarcza?
Oczyszczalnia sicieków - jakie konkretnie problemy macie na myśli?
Pozdrawiam,
Link do komentarza
witam,

ciekawy temat dot. kotła , mocy i kosztów ogrzewania icon_wink.gif

My mieszkamy od czerwca 2009.

Kocioł SAS Z PODAJNIKIEM , eco groszek moc 17 kw !!!

Kocioł obsługuje wszystko tzn CO+ CWU (centarlne ogrzewanie + ciepłą wodę użytkową).

I TU DZIWI MNIE FAKT ŻE KTOŚ MÓWI O KOTLE 30W <SZOK> icon_wink.gif
Faktem jest że My nie ogrzewamy garażu.
Jeśli ktoś chce mieć saunę w garażu to można pomyśleć o większym kotle icon_wink.gif

Przetestowałem, w styczniu na zewnątrz było 29 stopni mrozu , a u nas w domku +24 .
Mimo iż zalecana temperatura w domu powinna być 20 stopni ,
u nas mamy 24 ,taką temperaturę mamy w domku , lubimy aby było ciepło ,
małe dziecko spokojnie biega po domu i bawi się na ciepłej podłodze icon_wink.gif

Nawet przy dużym mrozie piec o mocy 17 kw miał jeszcze spore zasoby mocy,
temperaturę na piecu w lutym ustawiam 42 , przy mrozach 45,
to jest 60 % mocy kotła.

Ważne : piec o mocy 17 kw spełni zadanie jeżeli małgosia jest wybudowana zgodnie z WT (warunkami technicznymi).
Zgodnie z WT sciany zewnętrzne współczynnik przenikania minimum 0,3.
W praktyce u mnie wygląda to tak że pustak max ocieplony jest styropianem 12cm.
Pod posadzką izolacja od gruntu -styropian 15cm.
Izolacja poddasza wełna 25 cm na krzyż.
Izolacja strychu wełna 15 cm.

Koszty ogrzewania :
Grudzień : trzy temperaturze w domu 24 stopnie spaliłem 650kg eko groszku "pieklorz"
tona workowanego pieklorza na podkarpaciu 800 zł , czyli spaliłem 520zł - przy dużych mrozach CO +CWU.
Styczeń : podobnie 650 kg - 520 zł , ale w domu mam 24 stopnie.
Obniżenie temperatury wewnątrz o 1 stopień daje srednio wg obliczeń 5 % oszczędności .
Czyli przy temperaturze 20 stopni w domu zuzycie 520kg i koszty 420 zł.

Dobór grzejników też bardzo ważna sprawa , to wszystko można wyliczyć w zalezności od powierzchni użytkowej i powierzchni ogrzewanej ....

ahh chyba się za bardzo rozpisałem ....

do ogrzania samej małgosi bez garażu , zakładając że małgosia jest zgodna z projektem kocioł 17 kw - wystarczy...











Link do komentarza
Cytat

Kocioł SAS Z PODAJNIKIEM , eco groszek moc 17 kw !!!
Kocioł obsługuje wszystko tzn CO+ CWU (centarlne ogrzewanie + ciepłą wodę użytkową).

I TU DZIWI MNIE FAKT ŻE KTOŚ MÓWI O KOTLE 30W <SZOK> icon_wink.gif
Faktem jest że My nie ogrzewamy garażu.
... Nawet przy dużym mrozie piec o mocy 17 kw miał jeszcze spore zasoby mocy,
temperaturę na piecu w lutym ustawiam 42 , przy mrozach 45, to jest 60 % mocy kotła.

Ważne : piec o mocy 17 kw spełni zadanie jeżeli małgosia jest wybudowana zgodnie z WT (warunkami technicznymi).



Hejka, ja nie znam się na tym temacie. Mam pytanie skąd wiesz ile zapasu mocy ma Twój piec przy danej temeraturze. Jak to się oblicza?

My mamy 25kW - niby obliczone ale nie ważne być może mi wciśnęli bo był też jeden gość w międzyczasie i powiedział, że 25kW będzie za dużo...
Kiedyś czytałem trochę o temacie na forum - wspominali tam, ze temper. na piecu dla kotłow takich jak my tu mamy nie może być poniżej 56 stopni bo jest to nie zdrowe dla pieca - więcej >> TUTAJ << możesz coś na ten temat powiedzeć, jakie masz zdanie na ten temat?

Pozdrawiam,



Link do komentarza
" ze temper. na piecu dla kotłow takich jak my tu mamy nie może być poniżej 56 stopni bo jest to nie zdrowe dla pieca "- na ten temat nie mam dużej wiedzy , ale moim zdaniem to bzdura, przecież kocioł jest przystosowany do instalacji niskotemperaturowych ....

Obliczanie projektowego obciążenia cieplnego opisuje norma PN-EN 12831:2006 icon_wink.gif powodzenia


Jurek wrzuć na serwer jakieś nowe zdjęcia , pochwal się jak masz ładnie w domku icon_wink.gif
Link do komentarza
Witam wszystkich fanów Gośki

my mamy piec Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25kW. Można w nim palić groszkiem lub peletem.

http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-5387.html

Pelet ma mniejszą kaloryczność niż groszek, zatem sądzę, że mocy 25kW nie osiagnie. Może 21-22kW
Podczas ostatnich mrozów przy nieocieplonych ścianach szła tona peletu na miesiąc. Przy ocieplonych będę w stanie powiedzieć dopiero po następnej zimie. Podobno pierwsze dwa sezony idzie więcej paliwa, bo mury są nie wygrzane. Potem się to ustatkowuje i zużywa się mniej.


W razie awarii pieca mamy opcjonalnie kominek z płaszczem wodnym.
Sąsiad ma mniejszy dom i ma wkład 15kW. Powiedział, że na te mrozy jest za mały i że żałuje że nie wziął 19kW.
Więc do Małgośki wzięliśmy 24kW, ale jeszcze nie jest podłączony ani zabudowany. Kilka kW i tak idzie normalnie w ocieplenie salonu.



Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
witam
bardzo podoba nam się projekt domu Małgosia i jesteśmy przed zakupem projektu. Czy ktoś buduje ten domek w woj. śląskim, małopolskim lub w pobliżu? bardzo proszę o kontakt, jeśli byłaby taka możliwośc chcielibyśmy zobaczyć dom w rzeczywistości

pozdrawiam icon_neutral.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
witam,
jesteśmy także przed zakupem projektu Małgosia, finalizujemy zakup działki (wielkopolskie); pilnie śledziliśmy forum zbierając rady budujących;
projekt jest stzałem w dziesiątkę, choć oczywiście i my planujemy kilka zmian, m. in. wydłużenie garażu i pomieszczenia gosp. za garażem, zrównanie dachu, zadaszenie tarasu;
położenie działki mamy z wjazdem od południa, w związku z tym cały czas mamy dylemat, na którą wersję się zdecydować, podstawową czy odbicie lustrzane, tzn. garaż od zachodu czy od wschodu? icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

witam
bardzo podoba nam się projekt domu Małgosia i jesteśmy przed zakupem projektu. Czy ktoś buduje ten domek w woj. śląskim, małopolskim lub w pobliżu? bardzo proszę o kontakt, jeśli byłaby taka możliwośc chcielibyśmy zobaczyć dom w rzeczywistości

pozdrawiam icon_neutral.gif


Ajax zapraszam do nas! Budujemy w województwie malopolskim w okolicach Gorlic!!

Witamy!!
Nasz domek już stoi i ma się świetnie! Chwilę nas nie było na forum ale byliśmy okrutnie zajęci budowaniem:) No więc mamy już instalacje, tynki, ocieplony stryszek i za kilka tygodni zaczynamy wylewki. Jesteśmy zakochani w naszym domku:)

Cytat

a co myślicie o tym, żeby salon powiększyć kosztem pokoju nr 6 (od strony ogrodu) ?



Szczerze mówiąc jak dla nas salon jest wystarczająco duży.
My w tym pokoju zaplanowaliśmy naszą sypialnię z zabudowaną garderobą - zlikwidowaliśmy pomieszczenie gospodarcze i tym samym sypialnia zrobiła się na tyle duża że zmieści się tam całkiem spora garderoba:) Natomiast kotłownię przenieśliśmy do pomieszczenia gospodarczego w garażu.

W tym roku chcemy jeszcze zrobić wylewki, kupić piec CO, i ocieplić fundamenty. Typową wykończeniówkę zaczynamy na wiosnę icon_smile.gif już nie mogę się doczekać icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Dziękuje Szydłowscy za chęć pomocy. Wysłałem wiadomość na priva icon_smile.gif Jeśli chodzi o Małgosie to w zasadzie przesądzone, że właśnie ten domek wybierzemy. Planujemy kilka korekt m.in podpiwniczenie domu ( schody do piwnicy w pomieszczeniu za garażem ), rezygnacja z pomieszczenia gospodarczego dzięki czemu powiększymy pokój nr 6 na parterze, wyciągnięcie ściany frontowej garażu do ściany kuchni oraz rezygnacja z wykuszu. Takie mamy plany a co z tego wyjdzie to się okaże:) Szkoda, że forum trochę zamarło bo śledzę je od dawna i wydaje mi się że było więcej stron fajnych porad:)
pozdrawiam
Link do komentarza
Mam prośbę do osób mających to szczęście już mieszkać w Małgosi. icon_biggrin.gif Szukam inspiracji odnośnie wyposażenia wnętrz parteru. Czy macie może jakieś zdjęcia np. kuchni, salonu, łazienki już zamieszkałych?? Kuchnię będziemy zamawiać na wymiar ale jakieś ogólne wyobrażenie chciałabym już mieć. Jeśli to nie problem oczywiście icon_smile.gif

Jak tam budowanie ? U nas jesteśmy na etapie układania styropianu pod wylewki, instalację co mamy zrobioną, brakuje tylko pieca (przyda się bardzo wcześniejsza dyskusja o mocach kotła).




Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam!
My już jesteśmy na końcowym etapie budowy domku w okolicach Lublina - gdyby ktoś chciał obejrzeć - zapraszamy. Mamy w związku z tym pytanie - czy ktoś z was robił świadectwo energetyczne - pamiętam, że gdzieś czytałam, że chyba ktoś z was robił kurs. Wiecie może ile to kosztuje? Szykujemy powoli dokumenty do odbioru domu i zaczynam szukać icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam!
My już jesteśmy na końcowym etapie budowy domku w okolicach Lublina - gdyby ktoś chciał obejrzeć - zapraszamy. Mamy w związku z tym pytanie - czy ktoś z was robił świadectwo energetyczne - pamiętam, że gdzieś czytałam, że chyba ktoś z was robił kurs. Wiecie może ile to kosztuje? Szykujemy powoli dokumenty do odbioru domu i zaczynam szukać icon_smile.gif



Witam!
Właśnie czekamy na pozwolenie na budowę i jeśli byłaby możliwość obejrzenia Waszej Małgosi to bylibyśmy wdzięczni - dodam, że jesteśmy z Nałęczowa, więc stosunkowo niedaleko icon_smile.gif
Pozdrawiamy!
Aneta i Piotrek
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam Koleżanki i Kolegów. co jest ! wszystkim wszystko stanęło od września? Widzę, że Małgosia padła...
Bilu ty już pewnie skończyłeś i mieszkasz - jak Ci się mieszka?
Kolega z Pleszewa szedł jak burza i pewnie już też mieszaka - podobnie, jak Ci się mieszka?
Co byście dziś zmienili w Małgosi?
Oliwka jesteś już po conajmniej jednym sezonie grzewczym i w trakcie drugiego - jak spalanie u was tj. koszty ogrzewania? U mnie zapowiada się mniej więcej tak samo jak w zeszłym roku co widzę na podobnym zużyciu ekogroszku. Trochę majstrowałem przy nastwach temperatur w domu i powiem wam, że 1 st. więcej na automacie sterującym w ieszkaniu i widać to w spalaniu.
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Cytat

Witam Koleżanki i Kolegów. co jest ! wszystkim wszystko stanęło od września? Widzę, że Małgosia padła...
Bilu ty już pewnie skończyłeś i mieszkasz - jak Ci się mieszka?
Kolega z Pleszewa szedł jak burza i pewnie już też mieszaka - podobnie, jak Ci się mieszka?
Co byście dziś zmienili w Małgosi?
Oliwka jesteś już po conajmniej jednym sezonie grzewczym i w trakcie drugiego - jak spalanie u was tj. koszty ogrzewania? U mnie zapowiada się mniej więcej tak samo jak w zeszłym roku co widzę na podobnym zużyciu ekogroszku. Trochę majstrowałem przy nastwach temperatur w domu i powiem wam, że 1 st. więcej na automacie sterującym w ieszkaniu i widać to w spalaniu.
Pozdrawiam,


Powitać!
U nas w listopadzie zrobiliśmy aż po wieńce, a teraz od wtorku wykorzystując pogodę jedziemy z więźbą icon_smile.gif Co do zmian jakie wprowadziliśmy na tym etapie - postaram się napisać wkrótce...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,

Jestem nowym "forumowiczem" i moja przygoda z Małgosią dopiero się zaczyna.
W chwili obecnej jestem na etapie oczekiwania na wydanie warunków dla przyłączy energetycznego oraz wodno-kanalizacyjnego. Tak więc długa droga jeszcze przede mną, ale jestem cierpliwy icon_smile.gif.

Pierwsze roboty "ziemne" planuję na przełom lipca/sierpnia.

Małgosia zauroczyła moją żonę - ja w pierwszym odruchu jakoś nie byłem do niej przekonany. Niemniej jednak po dłuższym zastanowieniu się urzekła i mnie.

Odnośnie zmian, to nie będzie ich zbyt wiele. Niemniej jednak będą.

Na początek wystarczy icon_smile.gif

Pozdrowienia dla Wszystkich

W&K
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam wszystkich,

w końcu udało mi się przeczytać wszystkie Wasze wypowiedzi i pierwsze, co nasuwa mi się na myśl, to podziw dla Was za takie piękne Małgosie. Chciałabym, żeby i u moich rodziców w końcu taki dom stanął. Już od ponad roku zastanawiamy się nad budową, ale dopiero od kilku miesięcy tak bardzo poważnie. Niestety przez cały ten czas największym problemem był wybór odpowiedniego projektu. Rodzice mają spore wymagania, a i my z siostrą coś dorzucamy. Małgosia jest prawie idealna. Tym prawie są jej rozmiary. Jak na dom dla dwojga (tylko na weekend będzie nas więcej) wydaje się rodzicom trochę na duży. No i Wasze relacje, dotyczące kosztów budowy, nas przerażają. Mamy cichą nadzieję, że skoro stan surowy jest wyceniony na 175 tys., to systemem gospodarczym uda nam się wybudować trochę taniej. I tu moje pierwsze pytanie do Was. Pamiętacie może jaka była wycena kosztów budowy na rok 2007? Nie mogę nigdzie tego znaleźć, są tylko koszty uaktualnione na rok 2010. Chciałabym porównać jak to się ma do Waszych rzeczywistych wydatków. Pytań mam o wiele więcej, ale póki co skończę na tym jednym. Najpierw chcę mieć pewność, że ten wybór jest ostatecznym wyborem rodziców.
Wszystkim, którzy cieszą się już pięknym domem lub wkrótce cieszyć się będą, życzę dużo szczęśliwych chwil spędzonych w nim...

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina
Link do komentarza
Witam ponownie,

Chciałbym się pochwalić, że w czwartek dostałem pozwolenie na budowę.

Teraz biorę się za "wycinanie lasu" icon_smile.gif. I tutaj wyszła ciekawa sprawa. Nie wiem czy ktokolwiek z Was znalazł się w podobnej sytuacji, dlatego ją Wam opiszę.
Jestem właścicielem kawałka lasu o powierzchni 1200 m2. Pojechałem do Nadleśnictwa żeby dostać pozwolenie na wycinkę starego drzewostanu z jednoczesnym zalesieniem po wycince wraz z uzupełnieniem drzewostanu na całej powierzchni działki w miejscach "pustych". A pan Nadleśniczy spojrzał w mapki i mówi że oczywiście, proszę pozwolenie. A na nim wypisane że można wyciąć 2 m3 (słownie: dwa !!! metry sześcienne). Myślałem że koleś sobie ze mnie żartuje, a on mi na to że jak mi pasuje to mogę nie brać i tego. I tutaj właśnie wyszła cała paradoksalność polskiego prawa. Jestem właścicielem czegoś a nie mogę nic zrobić bez czyjegoś pozwolenia. Więc wychodzi na to że to nie ja jestem właścicielem tego lasu tylko Państwo i że mam "tańczyć tak jak oni mi zagrają". Byłem tak skołowany, że nie wiedziałem co mam na to odpowiedzieć.

Udało mi się jedynie "wytargować" z panem Nadleśniczym że mogę wyciąć 4 m3. Jak już "ślicznie" podziękowałem i wychodziłem, to usłyszałem jeszcze żebym się cieszył, że mi pozwolił wyciąć 4 m3, ponieważ pozwolenia na wycinkę są wydawane raz na 10 !!! lat.
Normalnie jedna wielka paranoja. Mam swój las i mam w nim drzewa, dzięki którym mógłbym mieć przynajmniej o połowę taniej materiał na więźbę dachową ale wg przepisów mam jechać do składu budowlanego i tam sobie kupić materiał.

Mam nadzieję, że w miarę szybko do siebie dojdę po tej wizycie.

A wracając do Małgosi - tak jak wspomniałem wcześniej pracę przy fundamentach planuję na przełomie lipca i sierpnia. Jak znajdę trochę więcej czasu postaram się wstawić zdjęcia z lokalizacją działki i domu na niej.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Wojtek
Link do komentarza
Cytat

Witam ponownie,


Teraz biorę się za "wycinanie lasu" icon_smile.gif. I tutaj wyszła ciekawa sprawa. Nie wiem czy ktokolwiek z Was znalazł się w podobnej sytuacji, dlatego ją Wam opiszę.
Jestem właścicielem kawałka lasu o powierzchni 1200 m2. Pojechałem do Nadleśnictwa żeby dostać pozwolenie na wycinkę starego drzewostanu z jednoczesnym zalesieniem po wycince wraz z uzupełnieniem drzewostanu na całej powierzchni działki w miejscach "pustych". A pan Nadleśniczy spojrzał w mapki i mówi że oczywiście, proszę pozwolenie. A na nim wypisane że można wyciąć 2 m3 (słownie: dwa !!! metry sześcienne). Myślałem że koleś sobie ze mnie żartuje, a on mi na to że jak mi pasuje to mogę nie brać i tego. I tutaj właśnie wyszła cała paradoksalność polskiego prawa. Jestem właścicielem czegoś a nie mogę nic zrobić bez czyjegoś pozwolenia. Więc wychodzi na to że to nie ja jestem właścicielem tego lasu tylko Państwo i że mam "tańczyć tak jak oni mi zagrają". Byłem tak skołowany, że nie wiedziałem co mam na to odpowiedzieć.

Udało mi się jedynie "wytargować" z panem Nadleśniczym że mogę wyciąć 4 m3. Jak już "ślicznie" podziękowałem i wychodziłem, to usłyszałem jeszcze żebym się cieszył, że mi pozwolił wyciąć 4 m3, ponieważ pozwolenia na wycinkę są wydawane raz na 10 !!! lat.
Normalnie jedna wielka paranoja. Mam swój las i mam w nim drzewa, dzięki którym mógłbym mieć przynajmniej o połowę taniej materiał na więźbę dachową ale wg przepisów mam jechać do składu budowlanego i tam sobie kupić materiał.

Mam nadzieję, że w miarę szybko do siebie dojdę po tej wizycie.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Wojtek




Nie Ty jeden masz takie problemy, ja mam półtora ha lasu i też pozwolono mi na wycinkę 20m3 świerka.

Zlałem trochę Lasy Państwowe i dociąłem 15m3 więcej icon_lol.gif , chcieli mnie podać do sądu icon_evil.gif , wykaraskałem się tłumacząc
że podczas ścinki, świerki przewracały się na inne świerki nie ujęte w cechowaniu, oczywiście je uszkadzając i przez
to je musiałem chlastaś.
Też dostałem zakaz na 10 lat wycinki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam wszystkich,

Małgosia jest prawie idealna. Tym prawie są jej rozmiary. Jak na dom dla dwojga (tylko na weekend będzie nas więcej) wydaje się rodzicom trochę na duży.
...
No i Wasze relacje, dotyczące kosztów budowy, nas przerażają. Mamy cichą nadzieję, że skoro stan surowy jest wyceniony na 175 tys., to systemem gospodarczym uda nam się wybudować trochę taniej.
I tu moje pierwsze pytanie do Was. Pamiętacie może jaka była wycena kosztów budowy na rok 2007?
...
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina



Witam.
Karolina - na dwie osoby Małgosia może być duża. W chwili obecnej mieszkamy we dwoje i wiem co mówię - nie wspomnę o żonie. Jeśli Ty i siostra nie macie swoich domów to być może w przyszłości któraś z Was "dostanie schedę" po rodzicach lub "z rodzicami" (życzę długich lat w zdrowiu i szczęściu) wtedy dom może być w sam raz i okaże się, że była to inwestycja rodziców dla siebue i dla dzieci.
Generalnie jest duży i w mojej opinii nie ma się co łudzić, że da się ją wybudować, wykończyć i urządzić „na gotowo” wraz z otoczeniem poniżej 500 tyś.

Wartość kosztów budowy (samo wykonawstwo) 2007 wg. kosztorysu robót programem NORMA PRO w cenach minimalnych była określona na 220 tyś a w cenach średnich 301 tyś.
Rok 2007 to był wciąż rok bumu w budowlance oraz kredytów hipotecznych. Potem nastąpiło lekkie spowolnienie i ceny materiałów i robocizny lekko spadły - tu była szansa na zbudowanie taniej. Dziś być może również uda się taniej. Niestety budowa to także dylemat budować tanio czy budować dla siebie... jest takie powiedzenie "jestem biedny więc nie stać mnie na tanie ubranie" w sensie "kup dobry droższy płaszcz by służył ci przez lata"

Stan surowy otwarty - myślę, że ciężko będzie zejść poniżej tych 170 tyś. Nikt nie podaje tu kosztów towarzyszących działka, projekt, prowizja od kredytu itp. a one potrafią zrobić również niezłą sumkę i doliczając te koszty w mojej opinii wtedy nie da się osiągnąć stanu surowego otwartego poniżej 200 tyś .

System gospodarczy ma jedną dużą wadę - budujesz długo jeśli nie masz dużej rodziny / znajomych którzy mogą Ci pomóc. Długa budowa i mało widoczny postęp może zniechęcić.

Widziałem mniejsze i również ciekawe projekty np. "dom za rogiem" - nasz pierwszy wybór. Projekt był wielokrotnie realizowany i ludzie na forum podali chyba możliwie wszystkie poprawki warte rozważenia.

Pozdrawiam,
Link do komentarza
Cytat

Witam Koleżanki i Kolegów. co jest ! wszystkim wszystko stanęło od września? Widzę, że Małgosia padła...
Bilu ty już pewnie skończyłeś i mieszkasz - jak Ci się mieszka?
Kolega z Pleszewa szedł jak burza i pewnie już też mieszaka - podobnie, jak Ci się mieszka?
Co byście dziś zmienili w Małgosi?
Oliwka jesteś już po conajmniej jednym sezonie grzewczym i w trakcie drugiego - jak spalanie u was tj. koszty ogrzewania? U mnie zapowiada się mniej więcej tak samo jak w zeszłym roku co widzę na podobnym zużyciu ekogroszku. Trochę majstrowałem przy nastwach temperatur w domu i powiem wam, że 1 st. więcej na automacie sterującym w ieszkaniu i widać to w spalaniu.
Pozdrawiam,


Hej,
w kwestii zmian, gdybym budował jeszcze raz Małgośkę i posiadał tą wiedzę, którą nabyłem mieszkając w niej przez 1,5 roku, na pewno zrezygnowałbym z balkoników. Ten nad wykuszem jest po ociepleniu domu taki wąski, że nie wiem, czy da się przejść po nim po zainstalowaniu balustrady, natomiast ten duży od frontu powoduje, że i tak już wysunięty z bryły budynku pokój jest dodatkowo nieosłonięty od góry, co skutkuje bardzo szybkim wychłodzeniem wnętrza, zwłaszcza, że usytuowany jest od północy (przydałoby się też pewnie ocieplenie ściany wewnątrz garażu, tak chociaż 5 cm, ale to jeszcze da się zrobić). Dom wtedy straciłby sporo na wyglądzie zewnętrznym, ale ciepełko by nie uciekało tak (i złotóweczki też nie icon_wink.gif).
Poza tym zrezygnowaliśmy w kuchni z komina na rzecz "grzybków dachówkowych". Błąd. Musiałem pozatykać te kanały, bo wiało z nich jak za cara... Prawdopodobnie wyloty wentylacyjne są zbyt nisko i brak jest właściwego ciągu - przekombinowałem icon_sad.gif.
To tyle minusów. Reszta sprawdza się rewelacyjnie. Spiżarka - rzecz bezcenna (nigdy byśmy z niej nie zrezygnowali!), 9 m2 kuchni w zupełności wystarcza (o ile obok jest spiżarka icon_wink.gif). Salon - idealny jak na nasze potrzeby, ani za duży ani za mały. Dwa pokoje na dole pozwoliły nam swobodnie zamieszkać z dwójką małych dzieci bez wykończonej góry, a w przyszłości może przydadzą się babciom? Pomieszczenie gospodarcze za garażem z wyjściem na zewnątrz - super sprawa dla posiadaczy ogrodu (chyba na równi ze spiżarką dla posiadaczy kuchni icon_wink.gif) - nie oddałbym za nic. Kotłownia także niemała - oprócz kotła, jest dużo miejsca na hydrofor, odkurzacz centralny i niemały składzik opału czy innych klamotów.
W pomieszczeniu nad garażem obok łazienki mamy pralnię i suszarnię (trochę się nie chce zapierniczać z dołu do góry z brudami, ale jak zamieszkamy na górze to będą same plusy), a w tym drugim planujemy dużą garderobę (kto by nie chciał wchodzić do szafy?).
Zmieniłbym tylko nazwę projektu - zamiast Małgosia nazwałbym go "Skarbonka bez dna".
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam wszystkich zagorzałych jeszcze fanów Małgośki.
Jurek, już mieszkamy mimo panujących na zewnątrz polowych warunków.
Dom ocieplony został wełną gr. 15cm. Jednak pierwszy sezon grzewczy i osuszanie ścian zrobiło swoje.
Poszło trochę na ogrzewanie. Mam nadzieję, że następny będzie tańszy a trzeci już całkiem.
Ogólnie mieszka nam się dobrze. Po dokonanych przeze mnie zmianach większych błędów w projekcie już nie stwierdzam oprócz tego, że w przejściu do garażu trochę za wąsko aby wstawić jakiś regał. Ale to nie jest dla mnie, aż tak istotne. Czekamy aż nam zrobią drogę to zrobię podjazd do garażu. Latem zajmniemy się ogrodem z tyłu.


Poniżej link do galerii (niestety zdjęcia ze stycznia, nowszych nie zrobiłem)

https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...si&img=8399


PS. Co do sugerowanej nazwy projektu to faktycznie skarbonka bez dna. Końca nie widać i ciągle kasa na coś idzie.
Ale z tym się trzeba liczyć. Wiadomo, że nie ma co się porywać z motyką na księżyc.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Hej mieszkańcy Małgosi:)
mam prośbę o podzielenie się opiniami jak się Wam mieszka, co byście zmienili teraz w Małgosi gdybyście jeszcze raz budowali:) coś o funkcjonalności i wielkości pomieszczeń? Mamy rozpocząć budowę na początku września, o ile się nasz projektant wyrobi (mieliśmy zaczynać na początku sierpnia) i Wasze opinie bardzo się przydadząicon_smile.gif no i jeszcze jedna prośba: może jakieś fotki wnętrza:) bardzo prosimy:)
pozdrawiam budujących i tych którzy mają już swoje własne 4 kąty:)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam,
W czerwcu nabyłem projekt Małgosia z garażem by HB Studio => www.hbstudio.pl
Poniewaz uważam ten projekt za ciekawy założyłem ten wątek, w którym postaram się dzielić swoimi uwagami i spostrzeżeniami z realizacji tego projektu.
Zachęcam innych budyjących wg. tego projektu - jeśli są a podobno są jak twierdzi biuro projektowe ;) do uczestnictwa w tym wątku co może być pomocne dla wszystkich zainteresowanych.
W tej chwili jestem na etapie adaptacji projektu - pozwolenia spodziewam się na koniec sierpnia => max połowa września.
Ekipa budowlana umówiona na koniec września.
Dach połowa listopada...
Niestety późno zaczynam... ale mam kalendarz do wykonania ;)

Od kilku dni zbieram oferty na materiał => buduję w ceramice poryzowanej (zmiana bo w projekcie jest YTONG)
Co do zmian mam kilka - część funkcjonalnych a cześć wynika z lokalizacji działki.
> zrównałem dach garażu z dachem domu = troche taniej w wykonaniu,
> w wykuszu zamiast okna bedą drzwi
> a drzwi na taras zmieniłem na okno bo na tej ścianie mam 4 m do granicy działi i sąsiada a więc taras u mnie w tym miejscu nie miałby sensu.
To chyba wszystko z takich większych zmian.

Domek przed zmianami:

6383f433cfbcd43em.jpg eb693513f849fb2bm.jpg

fa884801c19d8470m.jpg 166cfb3184504724m.jpg 9ab24e01fd66bec3m.jpg a603d94811ccccbfm.jpg

i po zmianach jakie opisałem powyżej:
432ef15af7763323m.jpg 0d1feaed421d950am.jpg 23a1181295078f08m.jpg 75b41835304382cbm.jpg




Witaj Jurku

Jesteś na forum tak długo , że w domu już pewnie po 1 drobnych awariach .....

A tak poważnie to chodzi o to że jesteśmy z okolic Olesna i szukamy ludzi którzy już mają to szczęście ... , i mieszkają u siebie , w Małgosi - bo nie chcemy wierzyć papierowi .
Bardzo będę zobowiązany za kontakt L: mój adres : truck.roman@wp.pl ( 515 092 115 )
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam. Proszę o kontakt z osobami które posiadają projekt małgosia z garażem. Myślę ze warto:) Mój e-mail ordyn.mlody@wp.pl lub kont tel. 691530669 . Bardzo dziękuje i liczę na pomoc.


witam my mamy projekt Małgosi i mimo tego że dom miał już być w trakcie budowy to w dalszym ciągu siedzimy w dokumentach... cóż Polska..
jeśli mogę w czymś pomóc to chętnie pomogę, z tym że tak jak pisałem mamy na razie tylko projekt i plany na wiosnęicon_smile.gif
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam serdecznie tych co wybudowali, budują i bedą budować Małgosięicon_smile.gif

Z mężem również na wiosnę zaczynamy (oby!) budowe. Zostało nam "tylko" pozwolenie na budowe, czyli juz bliżej konca całych formalności.

Troszkę może opowiem jak to było z tą Małgosią u nas.
Jest ona wynikiem kompromisu między praktycznością a estetyka. A mówiąc dokładniej podczas poszukiwań projektu idealnego zwracalismy uwagę na ilośc pokoi na parterze (salon + 2 mniejsze) oraz ilość pomieszczeń gospodarczych. Również wygląd był istotny bo uważam, że jak juz w cos mamy pakować tak olbrzymie pieniądze to musi nam się to podobac. Oboje lubimy wygląd domów nowoczesnych - prostych, ascetycznych z duzymi przeszkleniami. Małgosia dała nam taką możliwośc aby ją ztiuningować. Wprowadziliśmy kilka zmian:
1. zlikwidowaliśmy wykusz na rzecz drzwi tarasowych (musielismy przeniesc taras na prawą stronę domu ze względy na strony swiata)
2. wydłuzylismy kuchnię tzn przeciągnelismy ją do frontowych słupków zyskując około 3,7 m2
3. powiekszylismy kotlownie za garazem rownając tylną ścianę z resztą
4. zlikwidowalismy przejscie z korytarzem do garazu i powiekszylismy lazienke przez ktora bedzie sie przechodzilo do pom. gospodarczych
5. pracujemy teraz nad koncepcją zmiany schodow zabiegowych na jakies wygodniejsze - analizujemy mozliwośc wykonania schodow trojbiegowych kosztem pokoju przy wejściu. czy moze ktos takie cos zrobił?
6. zrownalismy dach nad garazem z reszta. Jak takie cos się u Was sprawdziło?
7. i teraz najistotniejsza zmiana - chcemy wyrownac dach (spadek 0,5%) nad sypialnia nad wejsciem, czyli zlikwidowac wszelkie skosy w tym pomieszczeniu powiekszonym o garderobe. (jakby ktos chcial moge wstawić szkic) garderobe przenosimy do 1 strychu
to by bylo na tyle zmian pomieszczen. analizujemy tez zmiany konstrukcyjne czyli zamiane fundamentow z bloczkow na monolityczne, konstryukcji scian na MAXy i stropu z gestozebrowych na monolityczne rowniez wykonanie stropodachu. Czy ktos z Was to robił? Bardzo bym była wdzieczna za radę icon_smile.gif

Jeszcze mam takie jedno pytanie na koniec. Czy moze ktos z woj. Podkarpackiego buduje lub wybudował Małgosie? Bardzo by mi zależało ją zobaczyć "na żywo".
Link do komentarza
witam
fajnie Punelka, że nie będziemy rozpoczynać budowy Małgosi na wiosnę sami:)
u mnie projektant zawalił na całej linii i mimo, że dom miał już stać to dalej czekamy i nie mam nawet pozwolenia na budowę, o które w ciągu najbliższych dni mamy występować (oby:) )
co do naszych zmian to niby mało ale jednak trochę pozmieniało się:
- częściowe podpiwniczenie domu ze schodami z pomieszczenia za garażem (z powodu "brudnej" kotłowni)
- wyrównanie dachu i ściany tylnej,
- wyrównanie ściany frontowej garażu ze ścianą kuchni,
- zadaszony taras, lecz zadaszenie przepuszczające światło
- wewnątrz na parterze likwidacja drugiego pomieszczenia gospodarczego (skoro mamy piwnicę to jest zbędne)
- z pomieszczenia tego powiększymy łazienkę i zrobimy garderobę dla dolnej sypialni
- u góry ścianka kolankowa podniesiona do 90 cm,
- z pokoju nad wejściem będzie mini-salon
- garderoba mała przeniesiona na drugą stronę, pomiędzy pokój a łazienkę, którą chcemy troszkę zmniejszyć, ale to już na etapie budowy
- z pomieszczeń nad garażem mamy sypialnię i dużą garderobę
- poza tym ściana jednowarstwowa z ytonga 48cm (chcieliśmy trzywarstwową, ale projektant nam przemówił, a pod względem ciepła dobre rezultaty)
- i jeszcze rekuperacja

co do schodów to też chcieliśmy zmienić, lecz nie bardzo było jak, projektant przy wstępnym rysunku zwęził nam salon o 1 metr, więc zrezygnowaliśmy i będziemy robić schody wiszące, żeby wizualnie w holu na dole było więcej miejsca.
Nomeczka jak Wam się mieszka, czy coś byście teraz jeszcze zmienili, coś bardzo przeszkadza? jak możesz to napisz mi na priv swój adres mailowy to się odezwiemy jak będziemy kończyć, bo świadectwo energetyczne o ile się dobrze orientuję jest aktualnie obowiązkowe. Kończyć będziemy prawdopodobnie na lato 2013:) takie są plany, ale plany planami a życie swoje:) mam jeszcze jedna prośbę do już mieszkających:) jak możecie to napiszcie koszta ogrzewania gazem Małgosi- bardzo proszęicon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam,
Informacja dla zainteresowanych zakupem projektu "MAŁGOSIA Z GARAŻEM"

W specjalnej ofercie przygotowanej dla Państwa przez redakcje portali BudujemyDom.pl i WybieramyDom.pl otrzymacie Państwo powiększoną paczkę prezentów:
- dziennik budowy
- roczną prenumeratę miesięcznika Budujemy Dom
- półroczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze
- bon o wartości 100 zł do wykorzystania na www.UrzadzamyDom.pl
- trzy tomy Informatora Rynkowego Budownictwa Jednorodzinnego
dodatkowo dla osób, które kupią projekt przygotowaliśmy upominki od naszego wydawnictwa:
- koszulka Budujemy Dom
- kubek Budujemy Dom

Promocji podlegają tylko zamówienia złożone przez stronę WybieramyDom.pl . Podczas składania zamówienia prosimy o podanie hasła:
"Forum Budujemy Dom"
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Witam wszystkich budujących i tych co już pobudowali Małgosię.

Odświeżam trochę temat. Z żoną jesteśmy na etapie załatwiania wszystkich papierów do pozwolenia. W sumie to już samo pozwolenie zostało. W projekcie nie zmieniliśmy konstrukcyjnie absolutnie nic. Adaptacja wymagała tylko tego, żeby daszek nad oknem z przodu miał ten sam kąt co dach główny, czyli zmiana kąta tego daszku o 6 stopni. Poza tym nic.

Piszę w sprawie materiału z jakiego budowaliście. Projekt jest przygotowany pod Ytonga ale ja nie jestem przekonany do ścian 1w. Chciałbym 2 warstwy ścian i teraz pytanie do tych co już mieszkają w swojej Małgosi z czego budowaliście i czy jesteście zadowoleni, ew co byście zmienili z perspektywy czasu? Bierzemy pod uwagę tylko materiał budulcowy/ociepleniowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...