Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
dawid86

Hydroizolacja w nowobudowanym domu z piwnicą

Recommended Posts

Witam, na dniach zaczynam budowę domu z pełnym podpiwniczeniem usytuowanym na płycie fundamentowej. Posadowienie płyty -2,99m, pod płytą 10cm chudego betonu. Według projektu hydroizolacja została (moim zdaniem) trochę ogólnikowo opisana. Na płycie ma znajdować się izolacja przeciwwodna, natomiast jedną z warstw ściany fundamentowej jest izolacja przeciwwilgociowa. Przeprowadzone w marcu zeszłego roku odwierty na głębokość -5,5m wykazały następujący układ warstw: 0-0,2 gleba, 0,2-1,2 pył piaszczysty, 1,2-2,0 piasek gliniasty, 2,0-3,3 pospółka gliniasta, 3,3-4,2 ił brązowo-pomarańczowy, 4,2-5,5 ił pylasty. Sączenia i stabilizacja lustra wody mniej więcej na głębokości -3,3m.

 

pf.jpg.c084ae8d09d85e02c724bb30012f92d1.jpgsf.jpg.d3910126fb94014eeefd681dc1aee6a6.jpg

 

Zastanawiam się jak powinienem wykonać hydroizolację budynku, aby uniknąć problemów w przyszłości. Kierownik budowy sugeruje zastosowanie jednej warstwy bardzo dobrej papy o grubości 4-5mm jako izolację poziomą. Na izolację pionową wskazał dysperbit 2-3 warstwy. Z drugiej strony podczas konsultacji mailowych z producentami systemów Izohan i Icopal wskazali konieczność zastosowania pełnych systemów w wersji izolacji ciężkiej. Propozycja kier.buda wydaje mi się trochę niewystarczająca natomiast ta od producentów trochę na wyrost, dlatego proszę o poradę specjalistów wykonujących takie izolacje na co dzień. Chciałbym uzyskać wystarczające zabezpieczenie przed wodą nie wydając na to fortuny. Aha planuję wykonać również drenaż opaskowy.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać a może to mieć znaczenie - teren działki pochyły, na długości domu tzn. 11m różnica wysokości 0,7m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warunki gruntowe pozwalają na zastosowanie tylko izolacji przeciwwilgociowej (powłoka z lepiku), ale zawsze istnieje ryzyko powstania zastoin wody opadowej wokół budynku (grunt nieprzepuszczalny) jak i przewarstwień z żyłami wodnymi  na poziomie powyżej lustra wody gruntowej. Standardowa izolacja w takich warunkach to: lepik, papa i folia kubełkowa z odprowadzeniem do drenażu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

podajemy przepis na bezpieczną i trwałą hydroizolację fundamentów.

https://www.netweber.pl/weber-technologia-deitermann/systemy/hydroizolacja-fundamentow.html

 

Jako warstwę izolacji na płycie jak i na ścianach, zalecamy pokrycie tych elementów 2-3 warstwami produktu webertec bitumal:

https://www.netweber.pl/weber-technologia-deitermann/produkty/izolacje-bitumiczne/webertec-bitumal.html

 

Dodatkowo, na ścianach zalecamy przyklejenie styroduru za pomocą tej samej emusji, czyli webertec bitumal.

Jest to nowa, bezrozpuszczalnikowa emulsja bitumiczno-lateksowa służąca do wykonywania powłok przeciwwilgociowych, przeciwwodnych oraz impregnacyjnych. Nie degraduje styropianu i wełny mineralnej. Jest bezpieczna dla środowiska.

 

2eb21ee0b3.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić wykonawców o odniesienie się do wypowiedzi producenta Weber?

 

Dnia 27.04.2018 o 05:51, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

wykonaj płytę z betonu W 8 

na papę kasy nie trać

z czego ściany ????

A co Pan proponuje na izolację pionową?

Edytowano przez dawid86 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dawid86 napisał:

Mogę prosić wykonawców o odniesienie się do wypowiedzi producenta Weber?

każda sroka swój ogon ........

osobiście zastanowiłbym się nad wykonaniem ścian piwnicy z tego samego materiału co płytę 

najważniejsze by lać beton na czysty zwilżony beton bez  żadnych zbędnych izolacji poziomych beton na beton.

nie  nie przypuszczam że ktoś kto nie jest specjalistą w zakresie budów hydrotechnicznych zrobi to szczelnie , ale koszt doszczelnienia jest niewysoki w porównaniu do wykonania zabezpieczenia w innych systemach .

doszczelnieniu podlegają styki łączenia ścian z płytą , względnie łączenia części ściany z inną częścią ściany oraz przejścia technologiczne wynikające z użycia szalunków systemowych

izolacja pionowa ?

beton W można poczernić od zewnętrznej strony dla poprawy nastroju albo i nie .

 

Dnia 27.04.2018 o 09:09, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Warunki gruntowe pozwalają na zastosowanie tylko izolacji przeciwwilgociowej (powłoka z lepiku), ale zawsze istnieje ryzyko powstania zastoin wody opadowej wokół budynku (grunt nieprzepuszczalny) jak i przewarstwień z żyłami wodnymi  na poziomie powyżej lustra wody gruntowej. Standardowa izolacja w takich warunkach to: lepik, papa i folia kubełkowa z odprowadzeniem do drenażu.

Standardowa nie oznacza dobra

Jak po 5 latach w wodzie wygląda izolacja pozioma z papy ?????

https://photos.app.goo.gl/4d6LAALz4RKqSsbQ8

Parcie negatywne robi swoje 

istotne na filmie jest pierwsze zawinięcie papy w 18 sekundzie dla patrzącego prawy bok papy jak pięknie się załamuje pod własnym ciężarem wartość izolacyjna - (minus) 100%

Jaka to była papa ?

 

https://photos.app.goo.gl/rWRbniF3wFcgeiDF8

 

Producenta - nie znam 

Bynajmniej jak widać po przekroju nie był to najtańszy szajs

Dnia 26.04.2018 o 16:38, dawid86 napisał:

Przeprowadzone w marcu zeszłego roku odwierty na głębokość -5,5m wykazały następujący układ warstw: 0-0,2 gleba, 0,2-1,2 pył piaszczysty, 1,2-2,0 piasek gliniasty, 2,0-3,3 pospółka gliniasta, 3,3-4,2 ił brązowo-pomarańczowy, 4,2-5,5 ił pylasty. Sączenia i stabilizacja lustra wody mniej więcej na głębokości -3,3m.

Problem jest tego typu że co prawda układ warstw jest stały jednak głębokość aktywnych cieków wodnych jest zmienna wystarczy że obywatel X wykopie dziurę i przewie żyłę która u Ciebie wychodziła na -3,3, a że woda drogę znajdzie to przeniesie się do warstwy między od  -0,2 do - 1,2 i problem gotowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na poziom wody gruntowej przy okazji budowy piwnicy. Mogą być problemy. Zobaczcie nasz film z interwencji Pogotowia Eksperckiego Budujemy Dom:
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No to mnie uspokoiłeś, z tym nie ma żartów. Kiedyś byłem na rybach, przy starym dębie, tam miały gniazdo i mnie jeden dziabnął w kark. Za to potem wypaliłem im cale gniazdo, musisz zorientować się, gdzie je zrobiły, szukaj od południowej strony zaraz pod dachem.   
  • Dzięki za troskę. Wszystko dobrze. Szerszeń nie zostawił żądła.Wczoraj bolało, swędziało, a dziś już wszystko przeszło. Nie mam uczulenia, jak się okazało, nawet paluch nie spuchł - chyba zdążyłwbić żądło, ale jadu nie puścił - choć gotów byłem w każdej chwili jechać na pogotowie.
  • Witam, mam problem. W mieszkaniu w stanie deweloperskim zamontowali mi rurę odpływową Ø110 znacznie nad powierzchnia posadzki? Oczywiście nie chcą tego poprawić i w tym przypadku będę musiała to nieeastetycznie zabudowywać. Załączam zdjęcie jak to wygląda i proszę o poradę czy tak faktycznie powinno być? Nie ma szans na to by uzyskać od nich poprawki?
  • Bo się ten szerszeń, ...uj już nalatał i chciał dalej iść na piechotę.    Wyjąłeś żądło?   Powinieneś być poddany 48-godzinnej obserwacji. Jesteś tam? Obkładaj sobie lodem. Bo kalosza nie założysz. 
  • No właśnie chyba poproszę kierownika budowy (który był współautorem projektu) żeby mi wysłał bądź przedstawił rozwiązanie na papierze, z jego sygnaturą bo póki co przedstawił rozwiązanie słownie. W projekcie nie ma narysowanego rozwiązania, ani nawet opisu jak łączyć oba budynki. Dlatego chcę tutaj się dowiedzieć jak poprawnie to zrobić żebym mógł mu ewentualnie przedstawić i bym wiedział czy kierownik nie wrzuca mnie na minę, a w razie jakichś problemów będzie chroniony i powie: "panie, a gdzie ja coś takiego narysowałem w projekcie?" i wtedy dupa blada. Brak przedstawionego rysunku i opisu daje zarówno mu jak i mi pole do popisu, tak mniemam.  Odnośnie dylatacji czy to może być na grubość styropianu hydro (10cm) czy jakaś cieńsza warstwa styropianu w miejscu łączenia ścian np. 2cm, czy po prostu warstwa papy którą położę na ścianach piwnicy? Dylatacja rozumiem powinna iść przez całą wysokość łączenia ścian garażu czyli kończąc na parterze w okolicach stropu? Myślałem może nad oparciem na stropie parteru wieńca garażu no ale wtedy dylatacji nie będzie. Z kolei nie wydaje mi się żeby budynki osiadało nierównomiernie skoro ławy garażu w większości będą oparte wgłąb jakieś 80-100cm na gruncie rodzimym (czyli glinie z podsypką zagęszczoną bądź warstwie chudziaka, bo jak wiadomo glina jest gruntem wysadzinowym) a tylko jakieś 100-150 cm ławy po obu stronach będzie zawieszona czy też osiadła na sztucznie zagęszczonym gruncie/podsypce/chudziaku/suchym betonie.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...