Skocz do zawartości

Kominek - doprowadzenie powietrza


Pinus

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Pewnie temat przerabiany przez wielu - ale niestety nie moge znaleźć konkretnej odpowiedzi.
Mianowicie -
1. czy można puścić powietrze do kominka przewodem ze strychu?
2. Czy w pokoju 30m2 powietrze do kominka moze byc doprowadzone z klatki schodowej? Dom jest dwupiętrowy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Witam, odświeżę trochę temat. Przeczytałem już sporo artykułów o doprowadzeniu powietrza do kominka. Mam w planie swojego domku kominek ale będę go wykorzystywał głównie do celów rekreacyjnych/ozdobnych. Tylko nie mogłem znaleź żadnych informacji jaka może być maksymalna długość przewodu doprowadzającego powietrze, minimalna średnica to 160mm. Wyczytałem też że wlot powietrza powinien być od strony zachodniej, ale wówczas musiałbym zastosować rurę o długości około 7m z dodatkowym załamaniem pod kątem, ponieważ musiałbym przejść przez cały pokój i dodatkowo ominąć taras. W drugim przypadku mogę zastosować rurę o długości około 3m i wyjść na stronę południowo-wschodnią. Rurę doprowadzającą chcę dać w gruncie pod "chudziakiem" a rurę wyprowadzić nad powierzchnię gruntu około 50cm zakończoną daszkiem. Który warinat będzie lepszy ?? W załączniku rzut parteru z wariantami doprowadzenia powietrza.

Pozdrawiam
Piotr

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Przy okazjonalnym wykorzystywaniu kominka nie jest konieczne doprowadzenie powietrza zewnętrznego bezpośrednio do paleniska - wystarczy rozszczelnić okna. Natomiast w przypadku, gdy decydujemy się na doprowadzenie powietrza to po pierwsze wkład kominkowy powinien być przystosowany do takiego funkcjonowania, a średnica rury doprowadzającej powinna odpowiadać średnicy króćca dolotowego (najczęściej 10 - 13 cm). Rurę należy prowadzić najkrótszą drogą, a strona świata dla usytuowania wlotu nie ma żadnego znaczenia.
Link do komentarza
Cytat

Witam, odświeżę trochę temat. Przeczytałem już sporo artykułów o doprowadzeniu powietrza do kominka. Mam w planie swojego domku kominek ale będę go wykorzystywał głównie do celów rekreacyjnych/ozdobnych. Tylko nie mogłem znaleź żadnych informacji jaka może być maksymalna długość przewodu doprowadzającego powietrze, minimalna średnica to 160mm. Wyczytałem też że wlot powietrza powinien być od strony zachodniej, ale wówczas musiałbym zastosować rurę o długości około 7m z dodatkowym załamaniem pod kątem, ponieważ musiałbym przejść przez cały pokój i dodatkowo ominąć taras. W drugim przypadku mogę zastosować rurę o długości około 3m i wyjść na stronę południowo-wschodnią. Rurę doprowadzającą chcę dać w gruncie pod "chudziakiem" a rurę wyprowadzić nad powierzchnię gruntu około 50cm zakończoną daszkiem. Który warinat będzie lepszy ?? W załączniku rzut parteru z wariantami doprowadzenia powietrza.

Pozdrawiam
Piotr


Ja po prostu zadzwoniłam do firmy montującej kominki i podpytałam się o własnie takie rzeczy . Rura dolotowa 160 cm (według nich i mojego kierownika bud) to za duża średnica, spokojnie wystarczy 110 mm i to aż nad to bo za duża rura to za duży cug. Nie radzili mi dawać wlotu od zachodniej strony ze względu właśnie na wiatry, za szybko spalało się drewno. Mimo że w poradnikach tak radzą to jednak po rozmowie z użytkownikami innych kominków zachodnia strona odpadła, ludzie po prostu nie nadążali wkładać drewna do kominka.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...