Skocz do zawartości

gaz + rekuperacja czy pompa ciepła ?


Rebelian

Recommended Posts

Tylko te sprawy j/w wyjęte były z 7% VAT-u .
Może Pan napisać dlaczego dotuje się i propaguje , wiatrownie, solary... a nie krany elektroniczne izolację termiczną, rekuperatory? Czy nie uważa Pan, że powszechne stosowanie wentylacji mechanicznej dałoby dużo większe korzyści niż solar, czy pompa ciepła? I to nie tylko energetyczne ale i zdrowotne o komforcie nie wspominając.
Link do komentarza
Cytat

Może Pan napisać dlaczego dotuje się i propaguje , wiatrownie, solary... a nie krany elektroniczne izolację termiczną,




Znów Pan mija się z prawdą, bo dotuje się i to nawet do 25% i to "od dawien, dawna". icon_biggrin.gif

Nazywa to się premia termoizolacyjną, z której finansuje się wszystkie poczynania służące do obniżenia kosztów ogrzewania i CWU w budynkach mieszkalnych wybudowanych przed sierpniem 1961r.
Tak więc i krany też, ale wychodzi, że nie kupują ich u Pana. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nazywa to się premia termoizolacyjną, z której finansuje się wszystkie poczynania służące do obniżenia kosztów ogrzewania i CWU w budynkach mieszkalnych wybudowanych przed sierpniem 1961r.
Tak więc i krany też, ale wychodzi, że nie kupują ich u Pana. icon_biggrin.gif

Aby uzyskać premię termomodernizacyjną trzeba wykonać audyt energetyczny, który wyznacza najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym metody oszczędzania energii. Najwyraźniej oszczędzanie przy pomocy baterii elektronicznych, czy nadmiernie grubej izolacji do takich metod nie należą.
Link do komentarza
To dziwne. Do tej pory audyt energetyczny służył ochronie rynku gazowo-instalacyjnego a nie oszczędzaniu energii. Co się nagle stało? Cynicznym jest pisać, że państwo, które czepie zyski z 22%VAT-u na gaz, olej prąd węgiel, oraz akcyzę (od 01.01.12 i na paliwa stałe) będzie dopłacać do działań zmniejszających wpływy do budżetu! Cynicznym jest pisać, że państwo które ma umowy na gaz tak skonstruowane, że musi za niego płacić nawet jak go nie odbierze, że dopłaci do bardzo znacznego zmniejszenia jego zużycia!!!
Link do komentarza
Cytat

Cynicznym jest pisać, że państwo które ma umowy na gaz tak skonstruowane, że musi za niego płacić nawet jak go nie odbierze, że dopłaci do bardzo znacznego zmniejszenia jego zużycia!!!

Sam Pan tłumaczył, dlaczego zużycie gazu na głowę mieszkańca Norwegii jest o wiele większe niż w Polsce tym, że buduje się tam bardziej ekologiczne elektrownie gazowe. To prostsza droga do wykorzystania tego gazu w sensowny sposób, niż doprowadzenie go do każdego budynku.

Potrafi Pan udowodnić to, że baterie elektroniczne są bardziej efektywnym pod względem ekonomicznym sposobem na termomodernizację budynku niż izolacja przegród budowlanych?
Link do komentarza
Czy to mieszanie pojęć "woda użytkowa a przegrody" ma na celu ośmieszać temat? To świadczy, że zabrakło Panu argumentów. Bez problemów mogę udowodnić, że baterie bezdotykowe we współpracy z niecentralnym systemem zaopatrzenia w wodę są znacznie oszczędniejsze niż roczny bilans solarów ...
Czy mogę ponowić prośbę o materiały z Pana uczelni o nieakumulacyjnych niecentralnych systemach ogrzewania (np. ASIC) na podstawie których Pan pisze swoje posty? Wiem, że nie zna Pan tego z praktyki, dlatego kolejny raz pytam o teorię.
Link do komentarza
Cytat

Czy mogę ponowić prośbę o materiały z Pana uczelni o nieakumulacyjnych niecentralnych systemach ogrzewania (np. ASIC) na podstawie których Pan pisze swoje posty? Wiem, że nie zna Pan tego z praktyki, dlatego kolejny raz pytam o teorię.

Nie jestem pracownikiem naukowym żadnej uczelni. Studia skończyłem 24lata temu i od tego czasu zajmuję się praktyką jako inżynier budownictwa.
Oczywiście moja edukacja nie skończyła się na studiach. Cały czas staram się być na bieżąco jeżeli chodzi o nowe technologie, materiały, rozwiązania techniczne.

ASIC (Application Specific Integrated Circuit) nie jest systemem ogrzewania tylko systemem sterowania w jaki wyposażony może być system grzewczy.
Nieakumulacyjne ogrzewanie w połączeniu z pomieszczeniami o małej akumulacyjności może być bardziej oszczędne od innych systemów ogrzewania zasilanych tym samym rodzajem energii (w Pana przypadku energią elektryczną), w sytuacji, gdy zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło do ogrzewania jest zawsze większe niż zyski cieplne w tych pomieszczeniach. Tego typu ogrzewanie uniemożliwia wykorzystanie tańszej energii w tzw. 2 taryfie.
Link do komentarza
Domyślam się, że dawno. Bo właśnie 24 lata temu była izolacja od zewnątrz i pompy ciepła czy inne "centralne". Teraz ceny wymusiły małe zużycie, dlatego zrezygnowano z zasobników ciepła, cyrkulacji ciepła, akumulacji zastępującej kiepską automatykę. Grzałka jak to grzałka - grzeje, a automatyka pozwala uwzględnić zyski, dopasować się do izolacji, podzielić na strefy... Teraz elektronik zastąpiła "ciepłownika" A ASIC = komfort i energooszczędność. Izolacja, wentylacja z odzyskiem i ASIC wyparły Energochłonne pompy ciepła solary gaz i olej. Nic Pan na to nie poradzi – postępu Pan nie zatrzyma.

Gdyby tak "zamrozić" absolwenta elektroniki z 1985 roku i dziś go przywrócić do "działania" byłaby dziś z nim dyskusja o elektronice jak z Panem o budownictwie!!!
Link do komentarza
Cytat

Bo właśnie 24 lata temu była izolacja od zewnątrz i pompy ciepła czy inne "centralne".

24 lata temu standardem była izolacja ze styropianu o grubości 6cm (dwa lata wcześniej zmieniono ją z grubości 0,5cm, bo ta nie spełniała wprowadzonego wtedy współczynnka k=0,75W/(m2*K). Ocieplenie od zewnątrz dopiero raczkowało - w konstrukcjach murowych stosowano ściany ze szczeliną powietrzną. Nie wiem czy Pan pamięta, ale mieliśmy trochę inny ustrój, centralne sterowanie gospodarką i powszechny brak wszelkich dóbr, w tym również materiałów izolacyjnych.
Wprowadzenie gospodarki rynkowej wcale tak szybko nie poprawiło sytuacji w budownictwie, bo ceny materiałów były wtedy astronomiczne.

Po tym co Pan pisze najlepiej widać jaka jest Pana wiedza na temat budownictwa icon_sad.gif .
Link do komentarza
Nie chodzi o grubość a o technologię!!! Zwiększona wielokrotnie grubość izolacji wymusiła stosowanie paroizolacji!!
Automatyka i programowanie stref w systemach ogrzewania wymusiły dopasowanie akumulacji (stąd izolacja od wewnątrz) Zmywarki i prysznice i oszczędne baterie na tyle zmniejszyły zużycie ciepłej wody w kranach, że nie ma sensu montować centralnego dużego zasobnika, bo straty są większe niż potrzeby! Szczelne okna, brak strychów, "kominów" w każdym pokoju wymusiły wentylacje mechaniczną a koszt energii i chęć podniesienia komfortu - odzysk ciepła. Programowanie stref i oszczędność wymusiły minimum 100W/m2 … itd. Itd. To inne czasy inne podejście i myślenie. Został Pan daaaaleko z tyłu.
Link do komentarza
Cytat

wciąż nie mogę pojąć jak można podchodzić do PC jako do inwestycji która ma się zwrócić. Zapewne największe larum podnoszą osoby, których właśnie nie stać na PC, i w ten sposób starają samym sobie wytłumaczyć że dobrze robią icon_wink.gif nie instalując jej (bo się nie zwróci) icon_wink.gif

Prawda jest taka, że gdyby Was czy mnie było na nią stać, to większość by to pomontowała i nikt by nie liczył czy się zwróci. Osobiście, jeśli mi zostanie kasy na PC to nawet nie będę liczył czy mi się zwróci. Za bardzo sobie cenię wygodę, żeby się zastanawiać.

Równie dobrze, można by policzyć w moim przykładzie, że sprzedając mieszkanie w którym czynsz mam 650 zł i budując dom, zaoszczędzę te 650 zl na miesiąc. A więc budowa domu mi się zwróci za kilkadziesiąt lat. Wychodzi na to, że budowa nie ma sensu bo się nie zwróci. To po co budować? icon_mrgreen.gif


Inwestycja... zwrócić... Pompa ciepła kosztuje drożej niż niecentralny system ogrzewania. Zapewnia gorszy komfort, i więcej zużywa energii w domach izolowanych (energooszczędnych) Jak więc można pisać, że rozwiązanie droższe w montażu i eksploatacji może się zwrócić lub nie???
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...