Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Z góry przepraszam jeśli to zły dział, jednak to mój pierwszy post a po przeanalizowaniu działów ten wydał mi się odpowiedni ;]

 

W tamtym roku kupiłem mieszkanie w dwu piętrowym bloku. Remont w mieszkaniu skończony, przez fachowców oczywiście.

Z racji iż zaczyna się wiosna chcę odświeżyć piwnicę i zrobić w niej coś w stylu warsztatu do majsterkowania czy drobnych napraw.

W temacie budownictwa jestem akurat zielony. Chodzi o to że jedna ze ścian "się sypie". W niektórych miejscach wystarczy dotknąć palcem i odpada spory kawał tynku(?).

W innych tynk trzyma się bardzo dobrze i trzeba nieźle nastukać się młotkiem aby go skuć. Pod spodem jest czerwona cegła.

Pytanie brzmi jak odświeżyć i wyrównać tę ścianę. Oczywiście nie chcę łapać na niej idealnego poziomu. Chcę aby była w miarę gładka i w miarę ładna.

Chcę to zrobić możliwie jak najtańszym kosztem ponieważ robię to w ramach zabawy, dla zabicia czasu oraz do późniejszych aranżacji ;].

Czy ścianę skuć całą do cegły, czy tylko miejsca w których tynk odpada a te gdzie się trzyma zostawić i czymś to "przejechać".

Proszę o Państwa pomysły. Proszę również o pisanie w sposób jasny i zrozumiały dla laika. Czego użyć, jaki jest mniej więcej tego koszt i jak się za to zabrać.

Ściana ma jakieś 2,20m wysokości i około 5m szerokości. Zdjęcia poniżej.

 

Pozdrawiam ;]

 

 

 

 

sciana1.jpg

sciana2.jpg

sciana3.jpg

Link do komentarza

Jeśli piwnica, to bym proponował tak:

1. Sprawdzić, czy ściana nie zawilgaca się od zewnątrz lub od dołu - tzn czy izolacja wilgociowa jest ok.. Jeśli nie, to trzeba się najpierw nad tym zastanowić.

 

Jeśli ściana jest sucha - to :

1. Skuć, zdrapać to, co sie nie trzyma b. mocno, wyczyścić i odpylić.

2. W międzyczasie wybrać jakiś rodzaj tynku, najlepiej wg mnie cementowo-wapienny.  

3. Wypionować sobie ścianę jakimiś listwami, żeby ci łatwiej było utrzymać prostą płaszczyznę

4. Nawilżyć ścianę + Warstwa czepna na całość. Cementowa. 

5. na narożniki okna dać profile - i na to tynk. + Gładż ewentualnie albo tylko zatrzeć.

6. Na to jakaś farba paroprzepuszczalna.

Link do komentarza
12 godzin temu, kawulak napisał:

Farba akrylowa, ale tynk też akrylowy, może być Foveo Tech, może być jakiś inny. Ogólnie chemia akrylowa cechuje się wysoką odpornością czy to na wilgoć czy to na wysoką temperaturę.

bez sensu do piwnicy, gdzie tynk powinien być przepuszczalny dla pary wodnej, a piwnica zwentylowana, szczególnie taka, jak ta na fotkach wyżej. Wg mnie - oczywiście.

 

A tak piszę firma o różnicach na :

https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/tynk-akrylowy-a-silikonowy-poznaj-podstawowe-roznice

 

Podstawowa różnica między tynkiem akrylowym a silikonowym

Najważniejsza odmienność to stopień paroprzepuszczalności, czyli tzw. opór dyfuzyjny. Tynki akrylowe stanowią szczelną barierę dla przenikania pary wodnej (maja duży opór dyfuzyjny), silikonowe są zaś paroprzepuszczalne. W efekcie, tynki akrylowe nie nadają się na ocieplenia z wełny mineralnej, silikonowe można zaś stosować zarówno na wełnę jak i styropian. "

Link do komentarza

@wojciech_pl - pisałem ogólnie o właściwościach farby akrylowej. Nadaje się i do piwnicy, gdzie wilgotność bywa wysoka i np. na ścianę wokół kominka, gdzie z kolei temperatura bywa wysoka.

 

@zenek - dzięki za uwagę. W takim razie dlaczego należy użyć tynku paroprzepuszczalnego, a farba może być akrylowa? Bo wydawało mi się, że tu trzeba konsekwetnie.

Link do komentarza
1 godzinę temu, kawulak napisał:

W takim razie dlaczego należy użyć tynku paroprzepuszczalnego, a farba może być akrylowa? Bo wydawało mi się, że tu trzeba konsekwetnie.

Tynk paroprzepuszczalny, żeby ściana sobie "oddychała", czyli by wilgoć jaka by się znalazła w ścianie - jakakolwiek - mogła z tej  sciany się ulotnić. Resztę załatwia wentylacja naw. - wyw.

I taka sama farba - paroprzepuszczalna. Ja nie proponowałem akrylu. Ale pewnie jest jakaś farba akrylowa paroprzepuszczalna - przecież to nie są chyba jednoskładnikowe płyny - no i warstwa cieniutka..

 

oczywiście odporna na wilgoć - taka tradycyjna klejowa pewnie odpryśnie. 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Szanowny Panie,
W pierwszej kolejności trzeba skuć odpadający tynk oraz oczyścić powierzchnię. Do gruntowania rekomenduję wykorzystać grunt ACRYL-PUTZ® GU40. Wzmocni on podłoże, sprawi że będzie mniej chłonne oraz bardziej przyczepne. Następnym krokiem jest nałożenie tynku cementowo-wapiennego lub wspomnianego tynku FOVEO TECH (zarówno tynk, jak i farba powinny być paroprzepuszczalne).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...