Skocz do zawartości

Dom pow. użyt. 125 m2, pow. podłóg 166m2 jaka moc grzewcza pompy ?


Recommended Posts

Buduję dom którego powierzchnia użytkowa to 125 m2 a powierzchnia całkowita podłóg 166m2 (parter + poddasze użytk.) czy moc pompy ciepła dobiera się do 125 czy 166 m2 zakładając ze pompa bedzie podstawowym źródłem ciepła (bedzie kominek ale awaryjnie i w weekendy)

- sciana: pustak keramzytobetonowy 24cm + 12 cm steropian; U=0,25
- podłoga na gruncie 10 cm steropian
- dach wełna mineralna 25 cm
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
A nie lepiej, dom zaizolować? Zamienić poroterm z wełną dać folię paraizolacyjną . Izolacja to nie ściana jak podajesz np za muratotrem. Izolacja trmiczna to termos. Suchy gruby i zamknięty.
http://www.isover.fr//doc/isover/ficheP/RT2005.pdf
Jak na instrukcji isovera.
.... tylko po co wtedy pompa ciepła ... Skuteczna izolacja termiczna wsparta rekuperatorem, obniży koszty ogrzewania 4-krotnie. A nakład żaden tylko zamknąć suchą izolację.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam

8 kW powinno w zupełności wystarczyć dla tego budynku dla c.o. i c.w.u.




jak zaproponowałbym naszą najmniejszą pompę ciepła z bezpośrednim odparowaniem DXW45LG o maksymalnej mocy grzewczej 13,1kW oraz maksymalnej mocy chłodniczej 11,8kW, maszyna ta zabezpieczy centralne ogrzewanie i chłodzenie domu oraz przygotuje ciepłą wodę użytkową
FONKO
Link do komentarza
jak dobierano mi pompę ciepła to w kilku firmach dano mi tę samą propozycję - mam 268m i pompę 11 kw IVT Green Line HT C Plus 11, 700 mb wymiennika fi40 ułozonego w wilgotnej glinie. Zbyt duża pompa nie da Ci więcej ciepła tylko straty na prądzie i będzie się szybciej zużywała. Dobrze dobrana pompa chodzi prawie cały czas i rzadko się wyłącza. Latem natomiast samą wodę grzeją mi solary, więc pompa wtedy praktycznie nie chodzi. Przy włączaniu pobiera najwięcej prądu i się w tym momencie zużywa. Im mniej razy się włączy tym lepiej dla niej. Niech ktoś z fimy autoryzowanej przyjedzie i Ci doradzi, to nie są pytania na forum tylko na miejscu po uwzględnienieu kilku składowych. Nie bądź Adamem Słodowym.
Link do komentarza
Cytat

a jak jest z gwarancją udzielaną na pompę ciepła? I jak jest z ich awaryjnością?



na pompę mam 5 lat gwarancji, serwis mam nadzieje że bezproblemowo. Awaryjność ... ?? a jak oceniasz awaryjność lodówki ?? moja stara lodówka chodziła 13 lat i tylko gumki się wyrobiły w drzwiach ... w pompie ciepła nie ma drzwi.

Tak właściwie wszyscy instalatorzy mówią, ale ma to sens bo mechanika w środku jest identyczna tylko bardziej profesjonalnie wykonana
Link do komentarza
Cytat

na pompę mam 5 lat gwarancji, serwis mam nadzieje że bezproblemowo. Awaryjność ... ?? a jak oceniasz awaryjność lodówki ?? moja stara lodówka chodziła 13 lat i tylko gumki się wyrobiły w drzwiach ... w pompie ciepła nie ma drzwi.

Tak właściwie wszyscy instalatorzy mówią, ale ma to sens bo mechanika w środku jest identyczna tylko bardziej profesjonalnie wykonana


dzięki za odpowiedź, i właśnie o to mi chodzi - stara lodówka chodzi dobrze, z nowymi to już różnie bywa, ja po prostu zawsze się obawiam, że jak sobie tak ładnie policzę, że coś mi się zwróci za taki a taki czas, bo koszt urządzenia, koszt montażu, koszt eksploatacji, spodziewana oszczędność i mamy piękne wyliczenie. A potem przychodzi awaria i koszty wzrastają tak, że się zwróci po 100 latach.
Link do komentarza
Cytat

A nie lepiej, dom zaizolować? Zamienić poroterm z wełną dać folię paraizolacyjną . Izolacja to nie ściana jak podajesz np za muratotrem. Izolacja trmiczna to termos. Suchy gruby i zamknięty.
http://www.isover.fr//doc/isover/ficheP/RT2005.pdf
Jak na instrukcji isovera.
.... tylko po co wtedy pompa ciepła ... Skuteczna izolacja termiczna wsparta rekuperatorem, obniży koszty ogrzewania 4-krotnie. A nakład żaden tylko zamknąć suchą izolację.


T.B. tylko by izolował, czy pan prowadzi jakąś firmę izolującą?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

jak dobierano mi pompę ciepła to w kilku firmach dano mi tę samą propozycję - mam 268m i pompę 11 kw IVT Green Line HT C Plus 11, 700 mb wymiennika fi40 ułozonego w wilgotnej glinie. Zbyt duża pompa nie da Ci więcej ciepła tylko straty na prądzie i będzie się szybciej zużywała. Dobrze dobrana pompa chodzi prawie cały czas i rzadko się wyłącza. Latem natomiast samą wodę grzeją mi solary, więc pompa wtedy praktycznie nie chodzi. Przy włączaniu pobiera najwięcej prądu i się w tym momencie zużywa. Im mniej razy się włączy tym lepiej dla niej. Niech ktoś z fimy autoryzowanej przyjedzie i Ci doradzi, to nie są pytania na forum tylko na miejscu po uwzględnienieu kilku składowych. Nie bądź Adamem Słodowym.


Ja uważam, że dobrze robi pytając na forum - nie można w 100% zaufać firmie, że dobierze nam odpowiedną moc pompy - dobrze jest sie dowiedzieć, że np. przy wyborze pompy nie chodzi wyłącznie o powierchnię czy kubaturę domu, ale również trzeba uwzględnić straty ciepła domu, a każdy ma inne - zależy jakie ma sciany, dach itp. Forum to dobre źródło informacji. Chociaż czasami ludzie piszą też głupoty icon_biggrin.gif z uporem maniaka .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...