Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Grogor

Jak placic mniej za prad?

Recommended Posts

Jakis czas temu u mnie w domu pojawil się temat rachunkow za prad. Wiadomo, ze każdy placi tyle ile zuzyje, ale czytałem ze tak czy inaczej można oszczedzic? Ja co miesiąc za mnie, żone i jedno dziecko płacę średnio po 170 zł miesięcznie. W skali roku robi się już niezlasumka.. Zmienialiscie kiedyś sprzedawcę pradu? Trudno to zrobić? 

Edytowano przez Grogor (zobacz historię edycji)

Posiadam 14 letnie doświadczenie w ogrzewaniu prądem domu jednorodzinnego, chętnie doradzę ale napisz coś więcej. Tzn jakiego masz dostawcę i OSD z jakiej taryfy korzystasz oraz co masz w domu na prąd.

Obecny wpis bez doprecyzowania może być wynikiem idealnym dla domu wyposażonego w PC oraz energooszczędne urządzenia i dostawcę np Fortum lub Eniga.

W sumie to w Internecie można znaleźć dużo poradników. Na początek sugeruję zakup żarówek energooszczędnych, odłączać z gniazdka urządzenia w trybie czuwania i skręcić nieco temperaturę w lodówce (w sensie podwyższyć np. o 1 stopień). W końcu lodówka zużywa najwięcej prądu

Ja proponuję umiejętnie zarządzać poborem energii w domu. TV, tuner kablówki, laptop. Samo oświetlenie tyle prądu nie pobiera.

Dodatkowo - ogrzewanie elektryczne z termostatem. Dostawcy prądu nie zmieniałem ale nad wyborem taryfy zastanawiałem się bardzo długo.

Zmniejszyłem grzałkę w bojlerze z 70'C  ( II taryfa i w automacie ) na 40'C non stop - rachunek 100zł mniejszy

O właśnie - termostat w zasobniku czy też w podgrzewaczu - ważna sprawa i skuteczny sposób jak widać. A wracając do sprzętu RTV i kablówki. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile pobiera tuner UPC prądu w czasie pracy/nagrywania i na postoju. To już nie tuner a komputer. Można się zdziwić :)

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nawet nie zdajecie sobie sprawy

No więc oświeć nas...

Za wygodę i luksus trzeba płacić.

Obecnie w erze pilotów i stand-by posiadanie dzieci nie jest istotne - bo pilot nie odpowie nie chce mi się, tylko pstryk i bez gadania i ociągania masz to co chcesz.

Pewnie można wyłączać z gniazdka (albo wył. listwę) ale np. różnej maści dekodery w trybie bezczynności uaktualniają się, pobierają dane o programach itp.

18 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

na stand-by bez odpowiedniego ustawienia ograniczeń nawet 10-15 W

dodaj, że to dotyczy starych urządzeń - nowe to około 1W, a często mniej.

Jedna uwaga.

Ani internet, ani telefon (jeśli jest) nie są w stanie czuwania, tylko cały czas działają (w trybie ECO nie).

Jak sprawdzisz na mierniku, to przekonasz się, że w trybie pracy ten/taki dekoder pobiera niewiele więcej energii jak w trybie czuwania - bo to co wyżej. 

W zasadzie można zaryzykować twierdzenie, że dekoder w trybie czuwania, to tak jak komputer z wyłączonym ekranem - odcina tylko sygnał do odbiornika TV - reszta działa "w tle".

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować