Skocz do zawartości

Jak placic mniej za prad?


Recommended Posts

Jakis czas temu u mnie w domu pojawil się temat rachunkow za prad. Wiadomo, ze każdy placi tyle ile zuzyje, ale czytałem ze tak czy inaczej można oszczedzic? Ja co miesiąc za mnie, żone i jedno dziecko płacę średnio po 170 zł miesięcznie. W skali roku robi się już niezlasumka.. Zmienialiscie kiedyś sprzedawcę pradu? Trudno to zrobić? 

 

Edytowano przez Grogor (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Posiadam 14 letnie doświadczenie w ogrzewaniu prądem domu jednorodzinnego, chętnie doradzę ale napisz coś więcej. Tzn jakiego masz dostawcę i OSD z jakiej taryfy korzystasz oraz co masz w domu na prąd.

 

Obecny wpis bez doprecyzowania może być wynikiem idealnym dla domu wyposażonego w PC oraz energooszczędne urządzenia i dostawcę np Fortum lub Eniga.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

W sumie to w Internecie można znaleźć dużo poradników. Na początek sugeruję zakup żarówek energooszczędnych, odłączać z gniazdka urządzenia w trybie czuwania i skręcić nieco temperaturę w lodówce (w sensie podwyższyć np. o 1 stopień). W końcu lodówka zużywa najwięcej prądu

Link do komentarza

Za wygodę i luksus trzeba płacić.

Obecnie w erze pilotów i stand-by posiadanie dzieci nie jest istotne - bo pilot nie odpowie nie chce mi się, tylko pstryk i bez gadania i ociągania masz to co chcesz.

Pewnie można wyłączać z gniazdka (albo wył. listwę) ale np. różnej maści dekodery w trybie bezczynności uaktualniają się, pobierają dane o programach itp.

18 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

na stand-by bez odpowiedniego ustawienia ograniczeń nawet 10-15 W

dodaj, że to dotyczy starych urządzeń - nowe to około 1W, a często mniej.

Link do komentarza

Jedna uwaga.

Ani internet, ani telefon (jeśli jest) nie są w stanie czuwania, tylko cały czas działają (w trybie ECO nie).

Jak sprawdzisz na mierniku, to przekonasz się, że w trybie pracy ten/taki dekoder pobiera niewiele więcej energii jak w trybie czuwania - bo to co wyżej. 

 

W zasadzie można zaryzykować twierdzenie, że dekoder w trybie czuwania, to tak jak komputer z wyłączonym ekranem - odcina tylko sygnał do odbiornika TV - reszta działa "w tle".

 

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Dnia 4.06.2018 o 14:42, Draagon napisał:

Zmniejszyłem grzałkę w bojlerze z 70'C  ( II taryfa i w automacie ) na 40'C non stop - rachunek 100zł mniejszy

Dla mnie szok.  Jesteś pewien że wcześniej działało to w automacie ?

Widocznie inne żródła prądu mocno obciążały Ci I taryfę.

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 8 miesiące temu...
Dnia 6.03.2019 o 15:01, Draagon napisał:

Tak jestem pewny. Tylko przy 40'C się problem zrobił - bakterie się rozwinęły i woda waliła niemożebnie. Więc okresowo sobie zagotowywuję do 65'.

I tak wolę grzać tak wodę - koszt instalacji 130 zł.

Jak wykryles te bakterie :O? i skad wode ciagniesz? z jakiejs rzeki czy wlasnej studni?

 

 

 

Edytowano przez zFerajny (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
15 godzin temu, zFerajny napisał:

Jak wykryles te bakterie :O?

 

Dnia 6.03.2019 o 15:01, Draagon napisał:

Tylko przy 40'C się problem zrobił - bakterie się rozwinęły i woda waliła niemożebnie.

Wykrył to po zapachu ciepłej wody a odpowiada za to nie tyle co temperatura (choć też gdy jest za niska) co rzadkie korzystanie z cieplej wody przez to woda w bojlerze sie "kisi" i ma zapach gnojówki mniej lub bardziej.

15 godzin temu, zFerajny napisał:

i skad wode ciagniesz? z jakiejs rzeki czy wlasnej studni?

To nie mas znaczenia w tym przypadku.

Link do komentarza
2 godziny temu, gawel napisał:

Co ma wspólnego temat wątku o płaceniu za prąd do śmierdzącej nieodżelażonej wody z bojlera?

Jak to co? Chciał mniej płacić za prąd, obniżył temperaturę i zgnoił wodę... bakterii nie wytłukła wysoka temperatura i zaczęły rozmnażać się niekontrolowanie...

 

A skąd te

2 godziny temu, gawel napisał:

nieodżelażone

 

wody?

 

 

 

 

 

Link do komentarza

Strasznie mnie denerwują te ciągłe podwyżki, wszystko drożeje i skąd na to wszystko brać? Tak jak powyżej, nawet szukając oszczędności możemy sobie narobić jakichś innych strat, czy minusów, więc nie jest to wszystko takie proste. Chyba czas szukać lepiej płatnej roboty.

Link do komentarza
Dnia 6.12.2019 o 21:10, uroboros napisał:

Jak to co? Chciał mniej płacić za prąd, obniżył temperaturę i zgnoił wodę... bakterii nie wytłukła wysoka temperatura i zaczęły rozmnażać się niekontrolowanie...

 

A skąd te

wody?

Występowanie bakterii Legionella

Chorobę wywołują bakterie Gram-ujemne z rodzaju Legionella. Początkowo bakterie te opisywano jako chorobotwórcze dla ameb, dopiero w 1977 opisano je jako czynnik chorobotwórczy także dla człowieka. Legionella występują na całym świecie i są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie.

 

Występują w:

zbiornikach wodnych naturalnych (jeziorach, rzekach, strumieniach) i sztucznych (stawy, baseny, oczka wodne) - szczególnie zwierających muł lub osad denny,

w gorących źródłach, 

wilgotnej glebie.

W środowisku naturalnym stanowią one mniej niż 1% ogólnej populacji bakterii i nie stanowią zagrożenia higienicznego, mogą jednak z łatwością kolonizować:

sieci wodociągowe,

urządzenia klimatyzacyjne,

instalacje kąpielowe (np. wanny z hydromasażem, natryski), 

fontanny,

myjnie,

chłodnie kominowe domowe i przemysłowe,

narzędzia chłodzone wodą (obrabiarki, wiertarki, ale również urządzenia dentystyczne),

zraszacze ogrodowe itd.

Kolonizację ułatwia osad i rdza w rurach oraz zbiornikach z wodą. Bakterie te są odporne na działanie chloru i na wysokie temperatury (do 60°C). Optymalne warunki wzrostu dla Legionella występują w zbiornikach wodnych o temperaturze wody 20-50°C.

 

https://www.medme.pl/choroby/legionelloza,203.html

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 13.12.2019 o 18:00, retrofood napisał:

Występowanie bakterii Legionella

Chorobę wywołują bakterie Gram-ujemne z rodzaju Legionella. Początkowo bakterie te opisywano jako chorobotwórcze dla ameb, dopiero w 1977 opisano je jako czynnik chorobotwórczy także dla człowieka. Legionella występują na całym świecie i są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie.

 


Spoko przydatny wpis / info ;) - w expresach do kawy tez siedza!
jak padnie grzalka! i ktos jednak stwierdzi, aby nie marnowac jednak owa lure ;) czy droga kawe... to raczej mieszkanca/ow juz w sobie ma... wszedzie niebezpieczenstwa! zycie Ziemianina!.

 a poza tym, co do watku UWAZAJCIE NA HALOGENY NA CZUJNIK! maja w sobie czesto 150 i wiecej Vat moce! i w okresie wylegu owadow! na dworze takie majac mozna sie tez zdziwic jak kij wie skad zuzylo sie tyle Pradu! :?, a w domu konkret ogarnelismy pod HomoSapiens-a oszczedzanie energii elek.

pozdrawiam!

 

Edytowano przez zFerajny (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

O bakterie w ekspresie to bym się nie bał, bo podgrzewanie wody je zabija. Dezynfekcja przez podniesienie temperatury to najprostszy  sposób stosowany w instalacjach wodnych. Dlatego mając np. pompę ciepła do c.w.u. dobrze jest czasem uruchomić grzałkę i podnieść temperaturę wody. Rachunków nam to w zauważalny sposób nie podniesie.

A jak mamy podwyższoną temperaturę w zbiorniku to i minimalnie odkręcamy krany, niech chociaż z nich cieknie. Przepłuczemy w ten sposób rury, baterie, dysze od biczów wodnych pod prysznicem itp.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Możesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd poprzez: 1. Zainstalowanie oszczędnych urządzeń, takich jak żarówki LED, energooszczędne urządzenia i urządzenia domowe oparte na technologii inteligentnego domu. 2. Używaj energooszczędnych urządzeń, takich jak lodówka, zmywarka i pralka, które są zaprojektowane tak, aby zużywać mniej energii. 3. Wykorzystuj naturalne źródła energii, takie jak słońce i wiatr, aby zmniejszyć swoje rachunki. 4. Wybierz programy oferowane przez twojego dostawcę energii elektrycznej, które mogą pomóc Ci zmniejszyć twoje rachunki. 5. Używaj zdalnego sterowania, aby zarządzać energią elektryczną w domu i monitorować jej zużycie. 6. Wykorzystuj programy oszczędzania energii i wstrzymuj używanie niektórych urządzeń w określonych godzinach, aby zmniejszyć rachunki.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...