Skocz do zawartości

Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?


Recommended Posts

Gazowy kocioł kondensacyjny to dziś w naszym kraju najchętniej wybierane urządzenie grzewcze. I to mimo tego, że nie wszędzie jest dostęp do gazociągu. Taki sposób ogrzewania domu jest po prostu wygodny - w zasadzie bezobsługowy. Kotły kondensacyjne praktycznie wyparły już z rynku tradycyjne, nazywane także atmosferycznymi.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/11737-co-warto-wiedziec-o-kotlach-gazowych

 

Link do komentarza
Gość Michał Brzoza

Bardzo przydatny artykuł. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak niszczą środowisko paląc w piecach. Ja zrezygnowałem ze starego pieca. Miałem jeszcze stary kaflowy, ale go wyburzyłem. Mam więcej miejsca, a kocioł daje radę. Pozdrawiam, Michał Brzoza

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Dokładnie! Są dofinansowania i teraz można naprawdę zainstalować taki piec ,,po taniości". Ja mam kocioł kondensacyjny Lumea mpx od de dietrich i każdemu polecam takie rozwiązanie. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu, nie niszczy środowiska i można go zainstalować prawie wszędzie w domu, nie trzeba mieć specjalnej kotłowni.
Link do komentarza
Dnia 11.04.2018 o 12:40, zb41 napisał:

Niektórzy zdają sobie z tego sprawę, ale są biedni i nie stać ich na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Ale na węgiel i prąd ich stać?

Kocioł węglowy z podajnikiem kosztuje więcej niż tej samej mocy, wysokosprawny kondensacyjny kocioł gazowy. Oczywiście dochodzą koszty adaptacji komina + zamknięcie instalacji i demontaż samego kotła węglowego.

A teraz punkt pierwszy i najważniejszy - tzreba mieć przyłącze gazowe - niektóre miasta/gminy mają fundusze, które pozwalają na znaczne dofinansowania - np. koszt kotła. Są jednak gminy biedniejsze, w których nie starcza nawet na dofinansowanie ceny samego kotła.

Nie zmienia to faktu, że - i tu powtórzę za Ekspertem z firmy Viessmann - dla chcącego nic trudnego.

Pozostaje jeszcze pellet, olej, prąd.

 

Wracając do wysokosprawnych kotłów gazowych - niebo a ziemia - w porównaniu do kotłów gazowych rzemieślniczej roboty typu włącz/wyłącz, które pracują z mocą 0 lub 100% - i często przewymiarowanych o sprawności może sięgającej 70-80 procent.

Może nie przesadziłem nawet z dolną granicą - proszę ewentualnie o korektę Eksperta.

15 minut temu, Gość tadek001 napisał:

Dokładnie! Są dofinansowania i teraz można naprawdę zainstalować taki piec ,,po taniości". Ja mam kocioł kondensacyjny Lumea mpx od de dietrich i każdemu polecam takie rozwiązanie. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu, nie niszczy środowiska i można go zainstalować prawie wszędzie w domu, nie trzeba mieć specjalnej kotłowni.

Wygląda ciekawie

https://dedietrich.pl/lumea-mpx/

Modulacja od 14%, kondensacja i związana z tym zjawiskiem wysoka sprawność przy określonych warunkach pracy, możliwość zabudowy w kuchni i pewno cicha praca.

Ja dla odmiany mam Viessmanna Vitodens 100-W jednofunkcyjny (6.5-26 kW) i kiedyś muszę wam nagrać jak ten kociołek cichutko pracuje.  Niemowlak może przy tym zasnąć :)

Link do komentarza
Gość jarek.goraczniak@wp.pl
Jaka może być max. długość rury spalinowo-powietrznej od kotła gazowego kondensacyjnego do wlotu do kanału komina murowanego wyprowadzonego ponad dach budynku. ?????
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...