Skocz do zawartości

Solary i fotowoltaika - porównanie systemów i koszty instalacji


Recommended Posts

Wiele osób decyduje się na wykorzystanie takich rozwiązań choćby do podgrzewania wody i w sumie jest to rzeczywiście dość dobre rozwiązani. Sam zastanawiam się nad zakupem takiego zestawu solarnego. Spokojnie można zdobyć na to dotacje.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Obecnie zarówno dla istniejących i nowo budowanych domów jednorodzinnych będzie można dofinansować w formie pożyczki na koszt zakupu i montażu kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych. 

 

Zainteresowanym polecam poznanie programu "Czyste Powietrze" na stronach NFOŚiGW.

Także nasi doradcy oraz partnerzy handlowi są gotowi służyć pomocą w zdobyciu podstawowej wiedzy, jak również uruchomienia procedury przyznania dotacji TUTAJ.

 

 

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Szymon
Jeden z lepszych tekstów/analiz. Z moich szacunków wychodzi, że w domu ponad 200m2 o niezłych parametrach izolacyjnych i podłogówką ze sterowaniem na każde pomieszczenie i rodzinie 5 osobowej mam rachunki - gaz na cele grzewcze - ok. 2200zł na rok, gaz na c.w.u. i gotowanie - ok. 1500zł na rok, prąd ok. 1600zł na rok. Kolektorów raczej nie biorę pod uwagę, natomiast myślę o fotowoltaice. Możliwość potencjalnych oszczędności szacuję rocznie na 1500zł na prądzie i do 1000zł na podgrzewaniu c.w.u. oraz gotowaniu. Na ogrzewaniu raczej ciężko by było coś zaoszczędzić, bo zbyt dużo przeróbek i konieczność zakupu pieca do wodnej podłogówki (choć może w przyszłości). Pytanie, czy warto inwestować w większą instalację pv, żeby przejść z podgrzewania c.w.u. gazem na elektryczne (dodatkowe koszty, to zakup bojlera 300-500l i zrobienie kaskady, czyli wstępne podgrzewanie wody w tym bojlerze a dogrzewanie gazem)? Czy lepiej sobie tym głowy nie zawracać i obliczać tylko dla energii elektrycznej?
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

witam aktualnie posiadam piec eke groszek, dom okolo 90metrow srednio ocieplony plus 4 kw PV. zastanawiam sie nad kolektorami albo pompa ciepla do cwu. marzymi sie pompa ciepla na c.o.ale koszta narazie za duze. kat dachu 45 poludnie (cały dzien słoncee od wsch do zach.) kolektory tansze w eksploatacji idealny dach. pompa energia swoja i sprawnosc. czy koletory potem pompa ciepla do c.o. czy zbierac kase i pompe 12kw na c.o. i c.w.u. ?

 

koszt pompy  (powietrze - woda) wyceniali  mi na 30 tys. i do c.o. i c.w.u. 

teraz w sierpniu włączyłem piec by na zbierac  w magazynie kw. na zime . bo jak mialem grzałkę to było na zero.

woj pomorskie . na forum fecbok duzo czytełem polecaja pompe powietrze powietrze.  mam 90 procent podłogówke jedenpokój grzejnik. pompa idealnie pasuje do tego .

Link do komentarza
12 godzin temu, PIGOgd napisał:

witam aktualnie posiadam piec eke groszek, dom okolo 90metrow srednio ocieplony plus 4 kw PV. zastanawiam sie nad kolektorami albo pompa ciepla do cwu. marzymi sie pompa ciepla na c.o.ale koszta narazie za duze. kat dachu 45 poludnie (cały dzien słoncee od wsch do zach.) kolektory tansze w eksploatacji idealny dach. pompa energia swoja i sprawnosc. czy koletory potem pompa ciepla do c.o. czy zbierac kase i pompe 12kw na c.o. i c.w.u. ?

W twojej sytuacji polecałbym pompę ciepła do cwu! Mamy w ofercie takie, które współpracują zarówno z fotowoltaiką, jak i z kotłem! zobacz np Vitocal 262-A

Pompa będzie w twoim przypadku bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. W lecie będzie przygotowywac cwu a w zimie, jak będzie pracował kocioł, spełni rolę zasobnika cwu! Co Ty na to?

 

Link do komentarza

stoje przed wyborem , czytam ze kolektory maja lepsza sprawnosc cieplna.pompa znowu latem jest wygodniejsza tyle potrzeba tyle da  a kolektory  dadza wiecej. czy  ma sens do pompy cciepla CWU dodac kolektor.

czy jest  sens kupowac pompe do c.w.u. a potem do C.O. czy lepiej kupic jedna.

zastanawiam sie jak sprezarki itp. jak naprzyklad od C.O.  bedzie stała czy nie zaszkodzi 

ustawienie mam odpowiednie dachu do kolektorow i PV , chyba ze dorzucę PV.  

bo docelowa chce miec pompe ciepla pow. woda. na co.

takie rozwiazanie vitocal  262-A , o takim czym marzyłem, współpracuje  fotowoltaika i jako zasobnik. jaka cena 

woj pomorskie

 

 

26

IMG_20150711_144216.jpg

Link do komentarza
14 godzin temu, PIGOgd napisał:

stoje przed wyborem , czytam ze kolektory maja lepsza sprawnosc cieplna.pompa znowu latem jest wygodniejsza tyle potrzeba tyle da  a kolektory  dadza wiecej. czy  ma sens do pompy cciepla CWU dodac kolektor.

czy jest  sens kupowac pompe do c.w.u. a potem do C.O. czy lepiej kupic jedna.

zastanawiam sie jak sprezarki itp. jak naprzyklad od C.O.  bedzie stała czy nie zaszkodzi 

ustawienie mam odpowiednie dachu do kolektorow i PV , chyba ze dorzucę PV.  

bo docelowa chce miec pompe ciepla pow. woda. na co.

takie rozwiazanie vitocal  262-A , o takim czym marzyłem, współpracuje  fotowoltaika i jako zasobnik. jaka cena 

woj pomorskie

 

Jeśli myślisz o pompie ciepła do cwu a potem do co, to lepsze będzie oczywiście rozwiązanie kompaktowe. Co pompy ciepła do cwu zupełnie nie ma potrzeby dodawać kolektora....

Co do ceny naszego urządzenia - zapraszam do kontaktu z naszymi specjalistami z pomorskiego, znajdziesz ich TUTAJ

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Ceny energii pójdą w górę a posiadacze elektrowni PV na dachu są niby niezależni. Taryfa G12 i G11. Zacytuję fragment z tego linkowania https://columbusenergy.pl/blog/taryfa-g12-dla-kogo-i-kiedy-warto-ja-wybrac

"Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy G11, jedynie około 3 mln odbiorców decyduje się na zmianę na G12 lub G12w. Dlaczego? Taryfa G12 jest bardziej skomplikowana, skierowana głównie do osób, które potrafią dobrze zaplanować swoje zużycie energii – wykorzystują energochłonne urządzenia w godzinach poza szczytowych. Opcja ta jest korzystna szczególnie dla gospodarstw domowych z ogrzewaniem elektrycznym, które używane jest w godzinach nocnych.

i dalej

Klienci będący prosumentami i korzystający z taryfy dwustrefowej zazwyczaj rozliczani są według klucza, który odpowiada proporcjom rzeczywistego zużycia energii przez danego klienta w konkretnych strefach, w danym okresie. Jednak w zależności od sprzedawcy energii mechanizm rozliczeń w przypadku prosumentów korzystających z taryfy G12 może się różnić, być bardziej lub mniej korzystny. Dlatego też by uprościć system rozliczeń zdecydowana większość właścicieli mikroinstalacji OZE decyduje się na taryfę G11."

I to jest chyba odpowiedź.

Link do komentarza
3 godziny temu, Gość janusz napisał:

Czy jest sens i opłacalne stosować fotowoltaikę mając taryfę G12W? Ktoś to już przerabiał? Czy bardziej korzystnie jest posiadać przy fotowoltaice taryfę G11

Tak ja mam aktualnie G12w  i polecam dla PGE i Energa to się zawsze opłaca zwłaszcza dla nieprzewymiarowanych instalacjach ,natomiast tauron i Enea niestety nie zawsze. Dla przykładu, przy instalacji 4KW za zeszłe półrocze miałem zużycie całkowite 2,4 MWh a produkcja była wyjątkowo słaba w 4 kwartale dlatego wyniosła tylko 1,4 MWh, w I strefie miałem 100 proc pokrycia w II strefie 1 MWh do zapłaty wyszło 400 zł gdybym miał G11 wyszłoby 700 zł, jest chyba różnica. 

Link do komentarza
Gość janusz
Gaweł ty to jak widzę zawsze masz wszystko najlepsze tylko że matematyka nie jest twoja mocna stroną. Wrzuciłem na bęben symulacje i najkorzystniej wychodzi przy taryfie G11.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość janusz napisał:

Gaweł ty to jak widzę zawsze masz wszystko najlepsze tylko że matematyka nie jest twoja mocna stroną. Wrzuciłem na bęben symulacje i najkorzystniej wychodzi przy taryfie G11.

Nie tylko ja tak mam, niczego nie symuluję bo już 2 rok mam fotowltaikę i to są fakty. Wystarczy postarać się przeczytać ze zrozumieniem. Taryfa G12w opłaca się zawsze bez fotowoltaiki oraz przy instalacjach nieprzewymiarowanych, natomiast przy przewymiarowanych taryfa nie ma znaczenia bo to stracone pieniądze i tu się z tobą zgadzam. 

Bęben służy do grania nie wiem dlaczego użyłeś tego wyrazu, chyba pisanie również bez zrozumienia :icon_idea: 

Link do komentarza

Wszystko zależy tego kiedy i ile energii pobieramy oraz od zapisów umowy kompleksowej zawartej z jej dostawcą. Zasadnicze znaczenie mają:

- nasze zużycie energii w proporcji dzień/noc/weekend;

- długość okresu rozliczeniowego;

- czy nadwyżki z czasu obowiązywania pierwszej strefy przechodzą na drugą.

W zupełnie innej sytuacji będzie ktoś, kto używa prądu do ogrzewania i może jego pobór przesunąć głównie na czas obowiązywania niższych stawek, niż ten któremu zużycie powodują głównie urządzenia działające w ciągu dnia, w tym intensywnie użytkowana kuchenka elektryczna.  Pamiętajmy przy tym, że ogrzewanie przez pół roku nie jest potrzebne.

Link do komentarza
Gość janusz
Raczej wychodzi na to że Pan ma rację bo wg moich potrzeb i eksploatacji domu wychodzi G11 najlepiej. Więc nie można pisać w ten sposób że jak coś mam to jest najlepsze dla wszystkich. Trza się doszkolić Gaweł :)
Link do komentarza
24 minuty temu, Gość janusz napisał:

Raczej wychodzi na to że Pan ma rację bo wg moich potrzeb i eksploatacji domu wychodzi G11 najlepiej. Więc nie można pisać w ten sposób że jak coś mam to jest najlepsze dla wszystkich. Trza się doszkolić Gaweł :)

I to by się zgadzało z niezależnymi wnioskami w artykule, którego fragment zacytowałem kilka postów wyżej. Była tam wzmianka o precyzyjnym dopasowaniu potrzeb do taryfy i możliwe, że gaweł sobie to tak wycyrklował i policzył na palcach, że G12 W albo żadna inna i siedzenie przy lampie naftowej. :) Cytat ze ściągawki Google "Taryfa G12w to wariacja taryfy G12, która oprócz prądu tańszego w godzinach 13.00-15.00 oraz nocą, oferuje dodatkowo całe weekendy oraz dni świąteczne w niższej stawce." Kalkulator na columbusenergy jest ogólnie dostępny. Można poćwiczyć plany taryfowe. Widocznie gaweł ma już wszystkie święta w kalendarzu na czerwono i zaciera ręce na tani prąd.

Link do komentarza

W ciągu 17 lat ogrzewania prądem zdążyłem przetestować wszystkie taryfy Cb11, G11, G12 i G12w i najtaniej wychodzi ta ostatnia. Bez względu na przyzwyczajenia. W przypadku PV to jest jeszcze bardziej opłacalne. 

 

Gdyby jakiś odbiornik pracował 365 dni w roku non stop. to w taryfie g11 miałby stawkę jednakowo wysoką 69gr (przed podwyżką w br) natomiast przy taryfie g12w 5218 h w II (60%) strefie i 3542 w I strefie (40%) Jest to najmniej korzystny rozkład zużycia w praktyce w nocy pobór energii na cele grzewcze jest największy w moim przypadku nie ma żadnych ograniczeń czasowych a proporcja zużycia II/I wynosi 70/30. 

Link do komentarza
16 minut temu, Gość janusz napisał:

17 lat temu to paliwo kosztował 2 zł :) To jak tobie sie opłaca to chyba w domu tylko nocujesz i weekendy przebywasz bo w dzień G12W droga.

To jest typowe rozumowanie Janusza biznesu, Paliwo obecnie jest również po 2,60 zł więc się to nie zmieniło aż tak i masz wybór na czym jeździsz. Nie masz pojęcia o czymś to nie pisz.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...