Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Solary i fotowoltaika - porównanie systemów i koszty instalacji

Recommended Posts

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii słonecznej. Jednak to zupełnie różne urządzenia o odmiennych możliwościach i wymaganiach.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/23959-solary-i-fotowoltaika-porownanie-systemow-i-koszty-instalacji

Gość Radek

Wiele osób decyduje się na wykorzystanie takich rozwiązań choćby do podgrzewania wody i w sumie jest to rzeczywiście dość dobre rozwiązani. Sam zastanawiam się nad zakupem takiego zestawu solarnego. Spokojnie można zdobyć na to dotacje.

Gość gość
Jak dla mnie najfajniejsza opcja to panele, problem to cena nawet 1100zł za sztukę , kosztów falownika i instalacji nawet nie liczę.

Obecnie zarówno dla istniejących i nowo budowanych domów jednorodzinnych będzie można dofinansować w formie pożyczki na koszt zakupu i montażu kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych. 

Zainteresowanym polecam poznanie programu "Czyste Powietrze" na stronach NFOŚiGW.

Także nasi doradcy oraz partnerzy handlowi są gotowi służyć pomocą w zdobyciu podstawowej wiedzy, jak również uruchomienia procedury przyznania dotacji TUTAJ.

Gość Szymon
Jeden z lepszych tekstów/analiz. Z moich szacunków wychodzi, że w domu ponad 200m2 o niezłych parametrach izolacyjnych i podłogówką ze sterowaniem na każde pomieszczenie i rodzinie 5 osobowej mam rachunki - gaz na cele grzewcze - ok. 2200zł na rok, gaz na c.w.u. i gotowanie - ok. 1500zł na rok, prąd ok. 1600zł na rok. Kolektorów raczej nie biorę pod uwagę, natomiast myślę o fotowoltaice. Możliwość potencjalnych oszczędności szacuję rocznie na 1500zł na prądzie i do 1000zł na podgrzewaniu c.w.u. oraz gotowaniu. Na ogrzewaniu raczej ciężko by było coś zaoszczędzić, bo zbyt dużo przeróbek i konieczność zakupu pieca do wodnej podłogówki (choć może w przyszłości). Pytanie, czy warto inwestować w większą instalację pv, żeby przejść z podgrzewania c.w.u. gazem na elektryczne (dodatkowe koszty, to zakup bojlera 300-500l i zrobienie kaskady, czyli wstępne podgrzewanie wody w tym bojlerze a dogrzewanie gazem)? Czy lepiej sobie tym głowy nie zawracać i obliczać tylko dla energii elektrycznej?

witam aktualnie posiadam piec eke groszek, dom okolo 90metrow srednio ocieplony plus 4 kw PV. zastanawiam sie nad kolektorami albo pompa ciepla do cwu. marzymi sie pompa ciepla na c.o.ale koszta narazie za duze. kat dachu 45 poludnie (cały dzien słoncee od wsch do zach.) kolektory tansze w eksploatacji idealny dach. pompa energia swoja i sprawnosc. czy koletory potem pompa ciepla do c.o. czy zbierac kase i pompe 12kw na c.o. i c.w.u. ?

koszt pompy  (powietrze - woda) wyceniali  mi na 30 tys. i do c.o. i c.w.u. 

teraz w sierpniu włączyłem piec by na zbierac  w magazynie kw. na zime . bo jak mialem grzałkę to było na zero.

woj pomorskie . na forum fecbok duzo czytełem polecaja pompe powietrze powietrze.  mam 90 procent podłogówke jedenpokój grzejnik. pompa idealnie pasuje do tego .

12 godzin temu, PIGOgd napisał:

witam aktualnie posiadam piec eke groszek, dom okolo 90metrow srednio ocieplony plus 4 kw PV. zastanawiam sie nad kolektorami albo pompa ciepla do cwu. marzymi sie pompa ciepla na c.o.ale koszta narazie za duze. kat dachu 45 poludnie (cały dzien słoncee od wsch do zach.) kolektory tansze w eksploatacji idealny dach. pompa energia swoja i sprawnosc. czy koletory potem pompa ciepla do c.o. czy zbierac kase i pompe 12kw na c.o. i c.w.u. ?

W twojej sytuacji polecałbym pompę ciepła do cwu! Mamy w ofercie takie, które współpracują zarówno z fotowoltaiką, jak i z kotłem! zobacz np Vitocal 262-A

Pompa będzie w twoim przypadku bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. W lecie będzie przygotowywac cwu a w zimie, jak będzie pracował kocioł, spełni rolę zasobnika cwu! Co Ty na to?

stoje przed wyborem , czytam ze kolektory maja lepsza sprawnosc cieplna.pompa znowu latem jest wygodniejsza tyle potrzeba tyle da  a kolektory  dadza wiecej. czy  ma sens do pompy cciepla CWU dodac kolektor.

czy jest  sens kupowac pompe do c.w.u. a potem do C.O. czy lepiej kupic jedna.

zastanawiam sie jak sprezarki itp. jak naprzyklad od C.O.  bedzie stała czy nie zaszkodzi 

ustawienie mam odpowiednie dachu do kolektorow i PV , chyba ze dorzucę PV.  

bo docelowa chce miec pompe ciepla pow. woda. na co.

takie rozwiazanie vitocal  262-A , o takim czym marzyłem, współpracuje  fotowoltaika i jako zasobnik. jaka cena 

woj pomorskie

26

IMG_20150711_144216.jpg

jak i takdocelowo chcesz zamontować pc p-w do CO, to po co dodatkowo komplikować instalację? Lepej poczekać trochę i od razu zrobić pc p-w które ogarnie i CO i CWU. Każda PC p-w lub g-w będzie współpracować z PV :D

14 godzin temu, PIGOgd napisał:

stoje przed wyborem , czytam ze kolektory maja lepsza sprawnosc cieplna.pompa znowu latem jest wygodniejsza tyle potrzeba tyle da  a kolektory  dadza wiecej. czy  ma sens do pompy cciepla CWU dodac kolektor.

czy jest  sens kupowac pompe do c.w.u. a potem do C.O. czy lepiej kupic jedna.

zastanawiam sie jak sprezarki itp. jak naprzyklad od C.O.  bedzie stała czy nie zaszkodzi 

ustawienie mam odpowiednie dachu do kolektorow i PV , chyba ze dorzucę PV.  

bo docelowa chce miec pompe ciepla pow. woda. na co.

takie rozwiazanie vitocal  262-A , o takim czym marzyłem, współpracuje  fotowoltaika i jako zasobnik. jaka cena 

woj pomorskie

Jeśli myślisz o pompie ciepła do cwu a potem do co, to lepsze będzie oczywiście rozwiązanie kompaktowe. Co pompy ciepła do cwu zupełnie nie ma potrzeby dodawać kolektora....

Co do ceny naszego urządzenia - zapraszam do kontaktu z naszymi specjalistami z pomorskiego, znajdziesz ich TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia filmu o zestawie fotowoltaicznym dla domu jednorodzinnego firmy Hewalex. Jak bilansuje się zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak dobiera się wielkość instalacji, jakie są zasady montażu paneli fotowoltaicznych i jak zarządza się energią wyprodukowaną przez panele. Ile zużywać od razu, ile oddać do sieci? 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Utwórz nowe...