Skocz do zawartości

Zmiana cen przez wykonawcę po podpisaniu umowy


Recommended Posts

Jestem czytelnikiem państwa wspaniałego serwisu. Jest mi bardzo pomocny w wielu sytuacjach.

Jednak podczas mojej budowy, natrafiłem na mały problem związany ze wzrostem cen materiałów budowlanych. Domek który buduje jest na umowę o generalne wykonawstwo. Umowa była podpisana w lutym br. Na określoną kwotę.

Teraz jak wiadomo sytuacja cenowa się zmieniła tzn. ceny wzrosły. Jak można się łatwo domyślić Wykonawca żąda większej kwoty.

Dlatego moje pytanie brzmi, Jakie mam prawa, na jakiej podstawie wykonawca może żądać większej kwoty?

Rozumiem, że powinien mi jakoś udowodnić w formie pisemnej co ile podrożało, a nie po prostu "zawołać" sobie określona sumkę ?? Domyślam sie ze wielu takich wykonawców może wykorzystać powstałe na rynku zamieszanie w celu oszustwa i naciągania dlatego nie chciał bym stać się ofiarą takiego oszustwa.

Dodam że domek który buduje jest konstrukcją szkieletową, ceny tych materiałów aż tak bardzo nie wzrosły, dlatego boje się oszustwa.
Link do komentarza
Jeśli w umowie niebyło klauzuli o możliwości wzrostu cen ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych, to wykonawca nie ma prawa żądać podwyższenia należności. Oczywiście można renegocjować umowę, ale w takim przypadku wykonawca powinien wykazać jaki był udział kosztów materiałowych i o ile one wzrosły.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli w umowie niebyło klauzuli o możliwości wzrostu cen ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych, to wykonawca nie ma prawa żądać podwyższenia należności. Oczywiście można renegocjować umowę, ale w takim przypadku wykonawca powinien wykazać jaki był udział kosztów materiałowych i o ile one wzrosły.




Warto rzetelnie skalkulować z wykonawcą wzrost kosztów , w przeciwnym wypadku można sie spodziwaac że chcąc zrealizowac zlecenie bedzie on narażny na pokusę stosowania materiałów gorszej jakości lub " partaczenia " prac. Nie ma co sie temu specjalnie dziwić. Firmy wykonawcze pracują dla zysku i jeśli ten staje sie mało prawdopodobny do zrealizowania szukają oszczędnosci. Lepiej zatem faktycznie policzyc - I SPRAWDZIĆ - czy koszty faktycznie tak znacznie wzrosły , ustalić które to koszty i spróbowac rozłożc to " ryzyko" solidarnie.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...