Skocz do zawartości

Jak dobrać moc pompy ciepła w starym budynku, poddawanym termomodernizacji?


Recommended Posts

Gość johannespaulus.blogspot.de

Szanowna pani, te wyliczenia budzą moje duże wątpliwości. Pompa ciepła nigdy nie pokryje zapotrzebowania w 100%. Podane wartości temp. powietrza na czerpni, to iluzja. W eksploatacji tzw. powietrznej pompy ciepła o mocy ok.4kW przy zapotrzebowaniu grzewczej mocy cieplnej w ilości 17,44 kW istnieje konieczność jej wspomagania dodatkowym źródłem ciepła w zakresie temp od -15 st.C. do -3 st.C.  Pozdrawiam

Link do komentarza
17 godzin temu, Gość johannespaulus.blogspot.de napisał:

Szanowna pani, te wyliczenia budzą moje duże wątpliwości. Pompa ciepła nigdy nie pokryje zapotrzebowania w 100%. Podane wartości temp. powietrza na czerpni, to iluzja. W eksploatacji tzw. powietrznej pompy ciepła o mocy ok.4kW przy zapotrzebowaniu grzewczej mocy cieplnej w ilości 17,44 kW istnieje konieczność jej wspomagania dodatkowym źródłem ciepła w zakresie temp od -15 st.C. do -3 st.C.  Pozdrawiam

Przekazujemy komentarz eksperta z firmy NIBE:

Cytat

 

Nie rozumiem dlaczego w swoim komentarzu pisze Pan o mocy 17,44kW i pompie ciepła o mocy 4kW. Wg mnie wyliczenia są zrobione poprawnie i są one wykonane dla budynku 200m2 o zapotrzebowaniu mocy grzewczej na poziomie 10kW. Wyliczenia wykonałam dla pomp gruntowych NIBE F1245 8, 10 i 12kW oraz dla najnowszych powietrznych pomp ciepła NIBE F2120 o mocy do 8, 12, 16 i 20kW, które nawet przy -25 st. C osiągają 63 st. C na zasilaniu systemu grzewczego, a ich SCOP wg EN14285 wynosi 5, co jest wartością porównywalną do pomp gruntowych. Z wyliczeń wynika, że pompa powietrzna NIBE F2120-20kW i gruntowa NIBE F1245-12kW jest w stanie pokryć w 100% zapotrzebowanie na ciepło budynku o zapotrzebowaniu na moc 10kW, bez konieczności włączania grzałek czy stosowania innego szczytowego źródła ciepła. Pana stwierdzenie, że pompa ciepła nigdy nie pokryje zapotrzebowania w 100% jest nieprawdą i w 100% się z nim nie zgadzam, czego potwierdzeniem w praktyce, jest pompa ciepła NIBE F1245-8kW działająca w moim 140m2 domu położonym w Białymstoku, która jako jedyne źródło ciepła pokrywa w 100% zapotrzebowanie na ciepło.

Ponadto pisząc ogólnie w artykule zarówno o pompach gruntowych jak i powietrznych w budynkach termomodernizowanych, użyłam określenia "system z pompą ciepła", co w przypadku pomp powietrznych oznacza pompę ciepłą wraz ze szczytowym źródłem ciepła, ponieważ pompy powietrzne są najczęściej stosowane w układach monoenergetycznych i biwalentnych, co jest wyborem ekonomicznie uzasadnionym.

 

dr inż. Małgorzata Smuczyńska

Menedżer ds. marki NIBE

 

 

Link do komentarza
40 minut temu, Redakcja napisał:
17 godzin temu, Gość johannespaulus.blogspot.de napisał:

Szanowna pani, te wyliczenia budzą moje duże wątpliwości. Pompa ciepła nigdy nie pokryje zapotrzebowania w 100%. Podane wartości temp. powietrza na czerpni, to iluzja. W eksploatacji tzw. powietrznej pompy ciepła o mocy ok.4kW przy zapotrzebowaniu grzewczej mocy cieplnej w ilości 17,44 kW istnieje konieczność jej wspomagania dodatkowym źródłem ciepła w zakresie temp od -15 st.C. do -3 st.C.  Pozdrawiam

Nie rozumiem dlaczego w swoim komentarzu pisze Pan o mocy 17,44kW i pompie ciepła o mocy 4kW.

(...)

dr inż. Małgorzata Smuczyńska

Menedżer ds. marki NIBE

Wpis pani poprzednika w ogóle trudno zrozumieć.
Niby napisany po polsku, niby znam ten język, ale za Chiny trudno mi zrozumieć co autor miał na rozumie. :scratching:

 

:icon_biggrin:

Link do komentarza
Gość johannespaulus.blogspot.de

Szanowna pani,

podane w tekście 17,44 kW czyli w dawnym systemie jednostek odpowiada to15000 kcal/h, to wyliczeniowe zgodnie z normami zapotrzebowanie na ciepło w moim budynku. Zastosowana u mnie powietrzna pompa ciepła o mocy ok.4kW wymaga wspomagania i jej wyliczeniowy punkt biwalentny to -3 st.Celsjusza, co oznacza, że w zakresie temp. od -5st.C do -3 st.C. moja pompa ciepła pracuje wspólnie ze źródłem tzw. szczytowym (propan).COP pompy wynosi ok. 3 przy +/- O st.C. natomiast przy +10 st.C COP=ok. 4. Moja pompa ciepła zamontowana została w roku 1975 i posiada system podgrzewania miski olejowej (zużycie energii el. ok.169 kWh), wentylator i pompa obiegowa zużywa 1143 kWh, sprężarka zużywa ok.9512 kWh na 2158 godzin pracy w roku, zużycie gazu (propan) to 63 kg przy spr. ok.70% itd.Co ciekawe pompa pracuje w tym systemie  bezawaryjnie do dzisiaj!

Link do komentarza

No i ale od 1975r. w TV  jest xxx kanałów a nie tylko 2 .

Także rewolucja dotknęła (zwłaszcza) powietrzne PCi.

Sprężarki też zmieniły się o 1000000000000%.

O zgrozo nie ma już (w PCi) sprężarek tłokowych.

Współczesne powietrzne PCi bez problemów pracują przy -25 przy COP około 3.

8 godzin temu, Gość johannespaulus.blogspot.de napisał:

podane w tekście 17,44 kW czyli w dawnym systemie jednostek odpowiada to15000 kcal/h

 

Nie ma czegoś takiego jak dawny system jednostek.

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...