Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, 

 

właśnie kończę remont domu i wpadłem na pomysł aby oświetlenie wykonać całkowicie na taśmie RGB o dużej mocy świecenia. Pomysł ten wpadł mi ponieważ na dole nie jest bardzo wysoko więc wiszące żyrandole odpadają. I mój problem polega na tym, że chcę aby po naciśnięciu przełącznika na ścianie podświetliły się do maksymalnej mocy, a jak go ponownie nacisnę zmniejszyły moc świecenia do około +/- 10%. Spodziewam się, że do tego może się przydać malinka ale jestem na to gotowy, ma to po prostu działać. Jest w stanie ktoś coś poradzić.

 

Drugie pytanie, czy w jakimś lepszym systemie, może w tym co wymyśliłem można by było kontrolować kilka taśm jednocześnie np wewnętrzną w salonie oraz zewnętrzną w salonie( obie by miały świecić innym kolorem).

Link do komentarza
1 godzinę temu, krzysztof_dudek napisał:

 właśnie kończę remont domu i wpadłem na pomysł aby oświetlenie wykonać całkowicie na taśmie RGB o dużej mocy świecenia.  

A jak często jesteś gotów kupować zasilacze i sterowniki? Jak często jesteś przygotowany zmieniać taśmy z diodami? Wiesz jak bardzo trwałość takiego oświetlenia zależy od warunków jakie mu stworzysz? Czy potrafisz sam to naprawiać czy będziesz musiał korzystać z serwisu?

Zastanow się, byś nie musiał za kilka miesięcy porawiać instalacji oświetleniowej i wykonywać zwyczajne, klasyczne oswietlenie. Zresztą, przeczytaj ten artykuł https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21737-co-uwzgledniac-przy-planowaniu-instalacji-oswietlenia

A potem napisz, czy dalej chcesz jedynie RGB.

Link do komentarza

Szczerze mówiąc to ja innej opcji w aktualnym wyglądzie domu nie widzę, jest za nisko aby kombinować z lampami bo jak się chodzi to prawie pod sufitem jest nwm 10/15cm (Mam 185). To co jednymi słowy sądzisz, że taśmy szybka będą się psuly, kiedyś na swoim suficie zrobiłem coś podobnego i chyba jakbym nie zmieniał wnetrza pokoju to by nadal działało, fakt cała taśma była żółta ale nadal świeciła. A co do możliwych napraw to wiem wystarczająco aby sobie poradzić, w innych wypadkach skorzystam z forum 😉

Edytowano przez krzysztof_dudek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

 

Dnia 29.03.2018 o 20:39, krzysztof_dudek napisał:

Witam, 

 

właśnie kończę remont domu i wpadłem na pomysł aby oświetlenie wykonać całkowicie na taśmie RGB o dużej mocy świecenia.

(...)

Drugie pytanie, czy w jakimś lepszym systemie, może w tym co wymyśliłem można by było kontrolować kilka taśm jednocześnie np wewnętrzną w salonie oraz zewnętrzną w salonie( obie by miały świecić innym kolorem).

Dnia 29.03.2018 o 23:17, krzysztof_dudek napisał:

Szczerze mówiąc to ja innej opcji w aktualnym wyglądzie domu nie widzę, jest za nisko aby kombinować z lampami bo jak się chodzi to prawie pod sufitem jest nwm 10/15cm (Mam 185).

Ja  mam tylko jedno pytanie.

Co to za rezydencja która ma pomieszczenia użytkowe o wysokości 200cm, niższe od przeciętnej piwnicy czy jakiego innego bunkra?

Co z odbiorem technicznym? - kto go wyda/wydał?

Sorry - to dwa pytania.

 

PS.

Kupiłeś dom od Hobbita?

Wiem, wiem - to trzy pytania

Link do komentarza

Witaj kolego "krzysztof_dudek"

 

rzuć okiem na ofertę tego procducenta :

http://sklep.neonica.pl

Kupiłem u nich listwę LED w odpowiedniej osłonie (korytko aluminiowe) długości ok 3m nad blatem kuchennym  z odpowiednim zasilaczem i sterownikiem  mocy świecenia .

Już  3 lata działa bez zarzutu .

Mają też taśmy LED w krążkach  w różnych barwach światła oraz dużej mocy " Power LED"

 

Chyba nic lepszego nie wymyślimy

Pozdr

Wojciech

Edytowano przez wojciech_pi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość elpapiotr

Witam.

Skoro ze zwykłymi lampami sufitowymi jest problem, z taśmami LED również, to może zastosować lampy ścienne typu kinkiety ?

W każdych warunkach się sprawdzają, tak a`propos.

Link do komentarza

Może to kwestia gustu.

Na pewno jak myślisz o taśmach które będą świeciły przez kilka godzin weź pod uwagę porządny zasilacz, bo ledy wrażliwe są na różne przepięcia.

Mogą migotać albo się uszkodzić.

Pomyśl o oprawach, które odprowadzą dużo ciepła.

Nie kupuj najtańszej tandety.

Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego przekroju przewodu.

Link do komentarza
23 godziny temu, wojciech_pi napisał:

Witaj kolego "krzysztof_dudek"

 

rzuć okiem na ofertę tego procducenta :

 

Ten to akurat drogi jak jasna ch...

23 godziny temu, krzysztof_dudek napisał:

To jest sufit podwieszony na maks 3cm przez krzywy sufit

To wystarczająca głębokość żeby zastosować profile LED architektoniczne wpuszczane.

A gdyby był problem to można zastosować profil architektoniczny zewnętrzny.

Jego wysokość to niecały centymetr.

Profile te przy szerokości 43mm pozwalają na zmieszczenie w jednej obudowie kilku niezależnych obwodów świetlnych,

więc możesz uzyskać "żyrandol" o trzech obwodach o wysokości 1cm. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...