Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zgodnie z przepisami w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powierzchnia stolarki okiennej nie powinna być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w przypadku   pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych proporcje te mogą wynosić 1:12.

 

W praktyce liczbę i wielkość okien w poszczególnych częściach domu dopasowuje się do indywidualnych potrzeb mieszkańców, tak by zapewnić optymalną dawkę naturalnego światła i komfort przebywania. Dobrego doświetlenia wymagają przede wszystkim te pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, np. salon i pokoje dziecinne. Zazwyczaj powierzchnia montowanych tu przeszkleń wynosi 1/4 lub 1/5 powierzchni podłogi.

 

Z kolei w spiżarni, kotłowni czy garażu można zamontować mniejsze okna lub całkowicie z nich zrezygnować. Warto pamiętać, że poziom doświetlenia wnętrz zależy nie tylko od wielkości przeszkleń, ale również od sposobu ich rozmieszczenia i osadzenia w murze oraz umiejscowienia względem stron świata. W pomieszczeniach o dużym metrażu, np. salonie, warto w  miarę możliwości zaplanować okna lub drzwi tarasowe na dwóch elewacjach – sąsiednich bądź przeciwległych.

 

Ważne jest, aby górna krawędź otworów okiennych znajdowała się jak najwyżej od podłogi. Dzięki temu promienie słoneczne będą docierać w głąb pomieszczenia. Trzeba również pamiętać, że wszelkiego rodzaju zadaszenia, okapy i balkony zmniejszają dostęp światła naturalnego. Taki sam efekt występuje przy głębokim osadzeniu okien w ścianie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...