Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Z żona przymierzamy się do budowy domu, dzialka 750m2 dosyć prosta w ksztalcie prostokata, chcemy zbudowac na niej domek: piwnica, parter i poddasze ze skosami. klocek o wymiaraach max.10x10 metrow.

Pracuje na morzu z raacji tego obecnie mam troche gotowki, ale chcialbym zbudowac dom mozliwie najtanszy w utrzymaniu. Jestesmy na etapie wyboru projektu dlatego chcemy zrobic mozliwie wszystko sprytnie i ekonomicznie.

Pytanie brzmi co wybrac: pompe ciepla, gaz, solary (na prad lub do podgrzania wody), rekuperacja?

Gaz mam za plotem wiec na pewno bede robil przylacze chociazby zeby do kocna zycia sie nei szarpac z butlami gazowymi do kuchni. W domu mamy zamiar ogrzewanie robic mieszane czyli podlogowka standardowo w lazienkach, waitrolapie i przedpokoju, w reszscie pokoji beda grzejniki. W domu jest przewidzianych raczej duzo malych pomieszczen, a nie duze otwarte przestrzenie iwec rekuperacja chyba w tym wypadku odpada poneiwaz mija sie z celem jezeli prawodopodobny obieg powietrza bedzie caly czas zaburzony. 

Tak jak pisalem mam teraz troche gotowki na zbyciu, ale liczenie ze cos sie zwroci za 15 lat troche mija sie z celem, poniewaz z racji wykonywanego zawodu wiem, iz nie ma czegos takiego jak jak zapenwienie iz przez 10 lub wiecej lat nic sie nie zepsuje. Wszyscy pisza ze jak pompa ciepla to, aby to mialo sens w calym domu ogrzewanie podlogowe, u nas tego na pewno nie bedzie. 

Dlatego wydaje mi sie, ze najbardziej optymalnym rozwiazaniem bedzie gaz i do tego solary jako wsparcie. Solary, aby troche zanizyly rachunki za prad noi podgrzewaly wode. Interesuja mnie tez jakies ewentualne przerobki do tego wszysktie na zasadzie odzyskiwania ciepla, pracuje jako mechanik na statku i mam dobrego kolege elektryka staakowego, wiec mozna zrobic jakies czary mary jakby co :D

Dodam takze iz moi rodzice mieszkaja w domu ogrzewany gazem, rodzice zony grzali weglem i przerobili instalacje na gazowa, wiec mam pojecie o rachunkach za gaz/wegiel/prad, dlatego zanim ktos tutaj zacznie obiecywac cuda na kiju niech sie zastanowi. Jestem z trojmiasta, pisze to poniewaz wszyscy pisza o jakis super tanich mozliwych roziwazaniach i dofinansowaniach, jak ktos wie dokaldnie to niech zaruzci namiary rozenznam sie w temacie i odrazu to skonfrontuje z rzeczywistoscia oraz napisze co wyszlo w czasie rozmowy.

Czekam na odpowiedzi i rady, jak zrobic domek tani w utrzymaniu :)

pzodrawiam

Link do komentarza

Wiedzy raczej brak, a nie ze jest przestarzala :P

dlatego zalozylem tutaj temat zeby sie czegos wiecej dowiedziec i konkretnie sprawdzic. Napisalem tutaj poniewaz na innych konkurencyjnnych forach odpisuja glownie ludzie reklamujacy danego inwestora. Mnie interesuje jak pisalem wczesniej czyste porownanie kosztow z zyskami. Czy w ogole dodatkowa zabawa w dana instalacje sie zwroci, a jezeli tak to po ilu latach? Tak jak pisalem wczesniej jestesmy w fazie projektu wiec chcielibysmy zrobic ten projekt porzadnie, a pozniej nie przestawiac scian niepotrzebnie. Generalnie z budowlanki slaby jestem bo nie moja branza, ale pojecie o instalacjach czy sprzecie mam :]

Edytowano przez Stef-x (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, Stef-x napisał:

.. mam troche gotowki,

...chcialbym zbudowac dom mozliwie najtanszy w utrzymaniu.

..Gaz mam za plotem wiec na pewno bede robil przylacze

..W domu jest przewidzianych raczej duzo malych pomieszczen,

...Wszyscy pisza ze jak pompa ciepla to, aby to mialo sens w calym domu ogrzewanie podlogowe, u nas tego na pewno nie bedzie. 

...Dlatego wydaje mi sie, ze najbardziej optymalnym rozwiazaniem bedzie gaz i do tego solary jako wsparcie.

....mam dobrego kolege elektryka staakowego, wiec mozna zrobic jakies czary mary jakby co

....dlatego zanim ktos tutaj zacznie obiecywac cuda na kiju niech sie zastanowi.

...Jestem z trojmiasta

...Czekam na odpowiedzi i rady

 

Kilka pytań do Autora "Stef-x" - krótko i w punkcikach :

 

Ad 1/ - a ile masz tej gotówki

Ad 2/ - najtańszy w utrzymaniu - to ile rocznie czy półrocznie jak będziesz na morzu?

Ad 3/ - skoro gaz będziesz przyłączał, to po co kombinujesz z pompą       ciepła, solarami, prądem (a jest jeszcze Turbopompa w zanadrzu i fotowoltaika)

Ad 4/ - dużo czyli ile tych małych pomieszczeń będzie 5-10-15 ?

Ad 5/ - jak wszyscy tak piszą o pompie ciepła to na tym Forum będą pisać odwrotnie ?

Ad 6/ - a kto te solary będzie Ci obsługiwał latem co bo się nie ugotowały jak będziesz na morzu

Ad 7/ - a co kolega elektryk staaatkowy Ci radzi ? i jakie czary mary potrafi cobyśmy wiedzieli jak  go wykorzystać  ?

Ad 8/ a jak obieca i się nie sprawdzi to pobijesz czy utopisz ?

Ad 9/ Ty z 3-miasta , a ja tylko z 1-miasta - i co w związku z tym ?

Ad 8/ a jak długo poczekasz ? ile mamy czasu ?

 

Pozdr

Edytowano przez wojciech_pi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ad 1/ - a ile masz tej gotówki

Obecnie 250tys na koncie + srednio 200tys rocznie moge zarobic

 

Ad 2/ - najtańszy w utrzymaniu - to ile rocznie czy półrocznie jak będziesz na morzu?

rocznie zona + 2 planowanych dzieci  beda zyly tam caly rok, a ja z czasem mam zamiar plywac mniej jak juz postawie domek

 

Ad 3/ - skoro gaz będziesz przyłączał, to po co kombinujesz z pompą       ciepła, solarami, prądem (a jest jeszcze Turbopompa w zanadrzu i fotowoltaika)

kombinuje zeby pozniej bylo taniej w utrzymaniu, nigdy nic nie wiadomo czy plywanie sie nie skonczy bo np. azja zajmuje miejsce europejczykow lub zdrowie mi nie pozwoli

 

Ad 4/ - dużo czyli ile tych małych pomieszczeń będzie 5-10-15 ?

na dole: przedpokoj, lazienka, kuchnia, salon, sypialania; gora: przedpokoj, 3 sypialnie, lazienka

 

Ad 5/ - jak wszyscy tak piszą o pompie ciepła to na tym Forum będą pisać odwrotnie ?

z tego co tu czytalem, wiekszosc pisze ze maja jakies super tanie dojscia/mozliwosci, chcialbym to sprawdzic, bo obecna cena zaczyna sie od 50tys w gore, wiec kiedy i jaki zysk?

 

Ad 6/ - a kto te solary będzie Ci obsługiwał latem co bo się nie ugotowały jak będziesz na morzu

sterowiniki :) jak pisalem znam sie na mechanice mam dobrego kolege elektryka, wiec bysmy mogli zrobic przerobke powrotu/zasilania wody, zeby ja jakos chlodzic, np. zeby podgrzewala zimna wode lub wrzucic drugi zapasowy boiler?

 

Ad 7/ - a co kolega elektryk staaatkowy Ci radzi ? i jakie czary mary potrafi cobyśmy wiedzieli jak  go wykorzystać  ?

kolega naprawde pojetny widzialem co robi na statku i co potrafi zorbic w domu, zamotnowac zawor trojdrozny do wymeinnika ciepla i sterowanie do tego wraz z pompa nie jest jakims wielkim wyczynem

 

Ad 8/ a jak obieca i się nie sprawdzi to pobijesz czy utopisz ?

bede zly ;) tak jak pisalem moi i zony rodzice mieszkaja w domu, maja roznych sasiadow, wszyscy grzeja gazem lub weglem/ekogroszkiem, dlatego sie bardzo zastanawiam czy nowa technologia jest porpstu droga lub nieoplacalna?

 

Ad 9/ Ty z 3-miasta , a ja tylko z 1-miasta - i co w związku z tym ?

tak jak pisalem szukam konkretow, moze ktos z okolic ma namiary na jakis ciekawych uczciwych wykonawcow w dobrej cenie

 

Ad 8/ a jak długo poczekasz ? ile mamy czasu ?

obecnie zalatwiamy formalnosci, przy Polskiej biurokracji zajmuje to jakies ponad pol roku na zalatwienie wszystkich papierow. Dlatego zamierzamy ruszyc ze stanem surowym zamknietym na jesien, najpozniej na wiosne 2019.

 

Troche naswietlilem sprawe? ;)

Link do komentarza
18 godzin temu, Stef-x napisał:

Czy w ogole dodatkowa zabawa w dana instalacje sie zwroci, a jezeli tak to po ilu latach? 

Witaj... wszystko w co zainwestujesz napewno zaowocuje... czy to komfortem użytkowania, czy to niższymi rachunkami za eksploatację... ale domu nie buduje się po to by się zwrócił...

Jeśli chcesz kalkulacji kosztów eksploatacji - tutaj znajdziesz nasz kalkulator kosztów ogrzewania, jak i inne kalkulatory doborowe. Może tak Ci pomogę....

Nie polegaj również na wyliczeniach z palca.... zleć profesjonalne analizy specjalistom! Dom będziesz użytkował wiele lat... warto mieć dobrze dobrany system...

Link do komentarza
14 godzin temu, Stef-x napisał:

Domu moze i sie nie buduje, zeby sie zwrocil, ale instalacje chce akurat miec taka, ktora sie zwroci, dlatego interesuje mnie wyliczenie czysto finansowe.

"Zwróci się" o też jest pojęcie względne :) Należy się zastanowić w stosunku do czego ma się zwrócić... Na jakiej podstawie, ale dobrze.... nie pora żeby się nad tym zastanawiać, zrobisz jak uważasz. 

Sprawdzałeś kalkulator który Ci podałem? 

Otrzymałeś wyliczenie  czysto finansowe, które Cię satysfakcjonuje albo chociaż daje obraz, czy skalę kosztów?

Link do komentarza
Gość gawel

 

11 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

"Zwróci się" o też jest pojęcie względne :) Należy się zastanowić w stosunku do czego ma się zwrócić... Na jakiej podstawie, ale dobrze.... nie pora żeby się nad tym zastanawiać, zrobisz jak uważasz. 

Sprawdzałeś kalkulator który Ci podałem? 

Otrzymałeś wyliczenie  czysto finansowe, które Cię satysfakcjonuje albo chociaż daje obraz, czy skalę kosztów?

Zwrot , czy ewentualną stratę można wyliczyć w stosunku do przynajmniej 2 rozwiązań systemu ogrzewania. Należy to jednak wziąć pod wzgląd WSZYSTKIE koszty tych porównywanych rozwiązań a więc koszty inwestycyjne, eksploatacyjne (skorygowane o wskaźnik zmiany cen nośników energii, nie zawsze ceny rosną) oraz koszty źródła finansowania w przypadku finansowania inwestycji kredytem. 

 

Nie zawsze rozwiązania na zasadzie " bo wszyscy tak teraz robią" jest najkorzystniejsze. I nie należy kierować się durnymi opiniami wziętymi za przeproszeniem z dupy np: Ogrzewanie prądem to na pewno jest drogie. 

 

Na swoim przykładzie powiem, że niezbyt świadomy wybór elektrycznego ogrzewania domu 14 lat temu okazał się strzałem w 10. Koszt samego przyłącza gazowego, kotła gazowego oraz instalacji CO jeszcze się po 14 latach nie zwrócił w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym. Mając na uwadze to że za gaz musiałbym przecież płacić a zamiast tego płace za prąd na cele grzewcze mogę stwierdzić że w porównaniu z ogrzewaniem gazowym grzeję od 14 lat ZA DARMO !!!! A po 14 latach cos mi się wydaje, że tez wymagałby wymiany.

 

Jest też druga strona medalu, przy moim konkretnym domu nie opłaca się inne źródło ciepła od obecnego według realnych wyliczeń ze strony cieplowlasciwe. pl 

 

Jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne?

Obecnie płacisz za ogrzewanie 2 932zł rocznie. Poniżej wybrane zostały sposoby ogrzewania, na które przejście byłoby opłacalne w twoim przypadku. Kosztują mniej pieniędzy i czasu niż to, czego obecnie używasz, a koszty inwestycji zwracają się w niższych rachunkach.

Gaz ziemny + kondensat Gaz ziemny typ E (GZ-50) spalany w kotle kondensacyjnym

Koszt instalacji: ~13 000,00 zł (w tym: Kocioł gazowy: 5 000,00 zł, Przyłącze gazowe: 8 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 901,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 14 lat

Kocioł zgazowujący Drewno bukowe spalane w kotle zgazowującym z buforem ciepła

Koszt instalacji: ~33 000,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zgazowujący: 6 000,00 zł, Zbiornik buforowy: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 2 042,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 16 lat

Drewno (+ bufor ciepła) Spalane w kotle zasypowym z buforem ciepła

Koszt instalacji: ~30 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł, Zbiornik buforowy: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 1 852,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 16 lat

Pompa ciepła (powietrzna) 

Koszt instalacji: ~30 000,00 zł (w tym: Sprzęt i robocizna: 25 000,00 zł, Miejsce na sprzęt: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 1 780,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 17 lat

Pompa ciepła (gruntowa) 

Koszt instalacji: ~40 000,00 zł (w tym: Sprzęt i robocizna: 35 000,00 zł, Miejsce na sprzęt: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 2 212,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 18 lat

Drewno bukowe Spalane ekonomicznie w kotle zasypowym

Koszt instalacji: ~25 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł)

Roczna oszczędność: 1 420,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 18 lat

Miał Spalany ekonomicznie w kotle zasypowym

Koszt instalacji: ~26 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 4 500,00 zł)

Roczna oszczędność: 1 429,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 19 lat

Węgiel (+ bufor ciepła) Spalany w kotle zasypowym z buforem ciepła

Koszt instalacji: ~30 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł, Zbiornik buforowy: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 1 380,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 22 lat

Kocioł podajnikowy na ekogroszek Ekogroszek spalany w kotle podajnikowym

Koszt instalacji: ~29 000,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł podajnikowy: 7 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 1 257,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 23 lat

Węgiel czeski Spalany ekonomicznie w kotle zasypowym

Koszt instalacji: ~25 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł)

Roczna oszczędność: 947,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 27 lat

Węgiel kamienny Spalany ekonomicznie w kotle zasypowym

Koszt instalacji: ~25 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł)

Roczna oszczędność: 957,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 27 lat

Koks Spalany w kotle zasypowym

Koszt instalacji: ~25 500,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł)

Roczna oszczędność: 957,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: 27 lat

Pellet Spalany w kotle na pellet z palnikiem wrzutkowym

Koszt instalacji: ~31 000,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł na pellet: 9 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 772,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: > 30 lat

Gaz ziemny + zwykły kocioł Spalany w niekondensacyjnym nowym kotle gazowym

Koszt instalacji: ~23 000,00 zł (w tym: Komin: 10 000,00 zł, Kocioł gazowy: 5 000,00 zł,Przyłącze gazowe: 8 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 447,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: > 30 lat

Bufor ciepła grzany prądem 

Koszt instalacji: ~12 000,00 zł (w tym: Zbiornik buforowy: 5 000,00 zł, Grzałki i instalacja elektryczna: 2 000,00 zł, Miejsce na sprzęt: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 51,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: > 30 lat

 

 

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
35 minut temu, gawel napisał:

Na swoim przykładzie powiem, że niezbyt świadomy wybór elektrycznego ogrzewania domu 14 lat temu okazał się strzałem w 10.

Witaj "gawel",

w moim przypadku w domu na wsi ogrzewanie el. było 20 lat temu wyborem świadomym , bo pompy ciepła dopiero w Polsce raczkowały, a ceny były kosmiczne, gaz ziemny nie dostępny, a baniaka na zewnątrz nie chciałem.

Mam piecyk el. 12 kW KOSPEL i instalację CO grzejnikową. Zastanawiam się nad dołożeniem zbiornika buforowego 1000l , ale nie wiem czy to ma sens bo dom jest drewniany ocieplony , 120m kw + ok 60 na piętrze, 8 szt grzejników .

 

Czy możesz napisać jak masz to u siebie zrobione ?

 

Pozdr

Wojciech

Link do komentarza

czyli z powyzszych wyliczen wychodzi, iz kociol gazowy zwraca sie najszybciej. Rodzice maja kociol 13 lat, pompa obiegowaa juz chodzi dosyc glosno, ale chodzi tak juz od ponad roku i jak sie krecila tak sie kreci ;) co roku jest caly kociol sprawdzany, oczywiscie zalecaja wymiane na nowy, ale jak na razie odpukac w niemalowane 'kociol jest bezawaryjny oraz bezobslugowy". Nie rozumiem pojecia dlaczego ludzie chwalacy solary/pompy ciepla pisza jakie to one sa super, bez obslugowe, ze sie zapomina o systemi grzewczym. Z Kotlem gazowym tez taak jest, ustawia sie sterownik, jaka chce sie meic temprature i hula az milo. Przy zblizonym metrarzu domu, gdzie mieszka 4-5 osob, rodzice dostali 1500zl za gaz za styczen i luty, ale chcialbym zaznaczyc, zi to jest dom z lat 80-90, srednio docieplony, okna sredniej jakosci, noi 2 kuchenki gazowe chodza codziennie w normalnym uzytkowaniu. Co do cen rosnacych/malejacych, zgadzam sie z powyzszym nikt nigdy nie spdoziewal sie, iz ropa stanieje, a ze po raz peirwszy w histori ludkzosci udalo sie wydobywac ropy wiecej niz bylo zapotrzebowanie, to ceny tak spadly, ze caly przemysl wydobywczy szlag trafil. Teraz idzie znowu powoli w gore, ceny gazu tez ida w gore, wiem to z pierwszej reki ;) co do grzania pradem, taak na chlopski rozum, prad trzeba stworzyc, nie jest to zrodlo naturalne, w Polsce glownie, aby to zrobic pali sie wegiel, sa eko srodki, lecz jest to bardzo malo procent, wiec jak moze byc tansze grzanie pradem niz surowcem pierwotnym? Tak na marginesie wystarczy porownac sobie ceny paliwa ciezkiego oraz bardziej przetwozonego lekkiego ;)

Link do komentarza

A Ty dalej z tym zwrotem...

 

Zapamiętaj. Jeżeli w domu nie pracujesz i nie wykorzystujesz go do osiągania jakiegokolwiek dochodu to nie pracuje on na Ciebie.

 

Jest jakby luksusem, na którego stać pracujących. Płacisz za swoją wymyśloną wygodę.

W innym przypadku rodzina 4-osobowa w dość optymalnych warunkach zmieści się i na 40-metrowej parterówce. Więc po co zamierzasz budować 10x10 z trzema kondygnacjami? Żeby tylko wydać swoje zarobione pieniążki? :)

Link do komentarza

Gdzie ja napisalem zeby budowa domu sie zwrocila? Pisalem o instalacjach jak: pompa ciepla, rekuperacja czy solary sloneczne! Jezeli sie kupuje solary, ktore produkuje energie ze z darmowegoslonca to mozna mowic o zwrocie czy nie? Jezeli  pompa ciepla grzeje za pomoca darmowej energii z ziemi to tez mozna mowic o zwrocie czy nie? Rekuperacja polega na odzyskiwaniu juz 'wlozonego' ciepla, wiec jest to posredni zysk, albo zmniejszenie strat, czyli tez mozna tak to lcizyc? Jeszcze raz powtorze, pytam o oplacalnosc budowy tych 3 instalacji, a nie oplacalnosc budowy domu, OKej?

Link do komentarza

Przecież to elementy całej układanki.

Mówię, żebyś nie patrzył na żaden zwrot, bo de facto takiego nie uzyskasz. Wszędzie płacisz Ty, nikt Ci ponad wydatek pieniążków nie da :)

Załóż sobie perspektywę 15lat użytkowania danej instalacji wraz z montażem i wybierz najtańszą. Gwarantuję, że nie masz takich prognoz co do cen surowców opałowych. Do tego zmieniają się rządy, fundusze, podatki...

Link do komentarza
Gość gawel
2 godziny temu, Stef-x napisał:

czyli z powyzszych wyliczen wychodzi, iz kociol gazowy zwraca sie najszybciej. Rodzice maja kociol 13 lat, pompa obiegowaa juz chodzi dosyc glosno, ale chodzi tak juz od ponad roku i jak sie krecila tak sie kreci ;) co roku jest caly kociol sprawdzany, oczywiscie zalecaja wymiane na nowy, ale jak na razie odpukac w niemalowane 'kociol jest bezawaryjny oraz bezobslugowy". Nie rozumiem pojecia dlaczego ludzie chwalacy solary/pompy ciepla pisza jakie to one sa super, bez obslugowe, ze sie zapomina o systemi grzewczym. Z Kotlem gazowym tez taak jest, ustawia sie sterownik, jaka chce sie meic temprature i hula az milo. Przy zblizonym metrarzu domu, gdzie mieszka 4-5 osob, rodzice dostali 1500zl za gaz za styczen i luty, ale chcialbym zaznaczyc, zi to jest dom z lat 80-90, srednio docieplony, okna sredniej jakosci, noi 2 kuchenki gazowe chodza codziennie w normalnym uzytkowaniu. Co do cen rosnacych/malejacych, zgadzam sie z powyzszym nikt nigdy nie spdoziewal sie, iz ropa stanieje, a ze po raz peirwszy w histori ludkzosci udalo sie wydobywac ropy wiecej niz bylo zapotrzebowanie, to ceny tak spadly, ze caly przemysl wydobywczy szlag trafil. Teraz idzie znowu powoli w gore, ceny gazu tez ida w gore, wiem to z pierwszej reki ;) co do grzania pradem, taak na chlopski rozum, prad trzeba stworzyc, nie jest to zrodlo naturalne, w Polsce glownie, aby to zrobic pali sie wegiel, sa eko srodki, lecz jest to bardzo malo procent, wiec jak moze byc tansze grzanie pradem niz surowcem pierwotnym? Tak na marginesie wystarczy porownac sobie ceny paliwa ciezkiego oraz bardziej przetwozonego lekkiego ;)

OK ale ja w swoim wpisie porównywałem inne systemy grzewcze do ogrzewania elektrycznego jakie posiadam. A ty zwrot kotła gazowego liczysz w porównaniu do czego konkretnie?

12 minut temu, Stef-x napisał:

no dobra czyli w perespektywie 15 lat najtanszy wychodzi gaz, na dzien dzisiejszy, mam racje czy sie myle?

Mylisz się 

Link do komentarza
1 godzinę temu, gawel napisał:

OK ale ja w swoim wpisie porównywałem inne systemy grzewcze do ogrzewania elektrycznego jakie posiadam. A ty zwrot kotła gazowego liczysz w porównaniu do czego konkretnie?

Mylisz się 

Witaj "gawel"

tak jak i TY nie jestem taki pewien czy ogrzewanie gazem jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem

ale

w poście #11 zadałem Ci pytanie :

Czy możesz napisać jak masz to u siebie zrobione grzanie prądem  ?

 

Pozdr

Wojciech

 

Link do komentarza

Wszystko najlepiej dopasować do stylu rodziny i rytmu życia w domu. Gdy pracuje się 7:00-17:00, dzieci też większość dnia w szkole, nie masz przepastnej kubatury domu, nie urządzasz kąpieli w wannie pełnej wody co drugi dzień- nie zużyjesz tyle na ogrzewanie, a na pewno nie na CWU. Dobierając maty/grzejniki elektryczne - ewentualnie promienniki nie zainwestujesz wcale takich dużych pieniędzy.

 

A kwestia komina nie musi być taka przesądzona. Nie planujesz mechanicznej z odzyskiem?

 

I oczywiście kwestia zainwestowania w ocieplenie budynku. Bo co z tego, że znajdziesz teoretycznie tanie źródło grzania, skoro też niemałe pieniążki trzeba włożyć w izolację dachu/ścian/posadzki/piwnicy, a do tego okna...

 

Na budowę patrz jak na jeden wielki organizm. Lekkie upośledzenie któregoś organu rzutuje na działaniu całego ciała.

Link do komentarza

Na ocieplenie/izolacje nie bede oszczezal :D tak jak pisalem domy moich rodzicow i zony sa z lat 80-90, po generlanym dociepleniu 2 lata temu bylo widac znaczaca roznice w rachunkach oraz atmosferze wewnatrz. Co do uzytkowania no walsnie u nas bedzzie torche inaczej niz u wiekszosci ludzi, jak pojawi sie 2 dzieci to na poczatku beda ciagle w domu pozniej szkola, moja zona przez ten czas zapewne bedzie siedziala w domu i nie pracowala, ja jak wracam ze statku tez jest na okraglo w domu, czyli jakies pol roku. Ponadto wanne planujemy miec duza 2 osobowa, prysznic tez, oboje bardzo lubimy sie pluskac w wodzie ;) wiec troche tego ciepla do podgrzania lazienek i wody bede potrzeowal :) co do rekuperacji, wciaz mi sie wydaje ze duza ilosc malych pomieszczen zle na nia wplywa, obieg jest zaburzony, rekuperacje mamy na staatku, oczywscie kazdy ma inna w zaleznosci od stanu technicznego i tez sie tym zajmuje, ustawiajac ile ma wlatywac swiezego powietrza, a ile zostawac w recyrkulacji, noi w jednej kabienie jest spoko, w drugiej zimno, w trzeciej goraca, a w czwartej w ogole nie dziala ;P mzoe da sie dogodzic 4 czlonkom rodziny, lecz ponad 20 obcym osobom na statku jest dosyc ciezko, jak ktos sobie lekko przymknie/towrzy nawiewy lub zostawi drzwi zamkniete/otwarte caly obieg szlag trafia i od nowa trzeba ustawiac :/

Link do komentarza
Gość gawel
3 godziny temu, wojciech_pi napisał:

Witaj "gawel"

tak jak i TY nie jestem taki pewien czy ogrzewanie gazem jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem

ale

w poście #11 zadałem Ci pytanie :

Czy możesz napisać jak masz to u siebie zrobione grzanie prądem  ?

 

Pozdr

Wojciech

 

Mam 6 elektrycznych konwektorów firmy atlantic f-18 z wtyczką do tego podłogówkę z łazience 380 wat i 2 drabinki z grzałką 2 x 300 wat i to wszystko obwody do konwektorów są sterowane zegarem dobowym, wentylację mam normalną czyli grawitacyjną wspomagana wentylatorkami wywiewnymi. Dotychczas miałem 100 l bojler atlantica 1,5 kw grzał tylko na II strefie . Od miesiąca mam PC do ciepłej wody 440 wat pojemność 300 l. Zużycie prądu z tego tytułu powinno szacunkowo spaść o 2000 kwh na rok  co finansowo wyjdzie ok 500 zł rocznie.

Link do komentarza
Gość gawel
48 minut temu, wojciech_pi napisał:

Aż mi się nie chce wierzyć - 500 zł/rok , po instalacji PC - czy tak ?

Rozumiem , że to tyczy się tylko ogrzewania i cwu, pomijając inne odb. energii el. - czy tak ?

pozdr

Też mi się nie chce wierzyć, aczkolwiek może nieprecyzyjnie napisałem . Więc doprecyzuję, dotychczas na cuw zużywałem około 3000 kwh rocznie w II strefie czyli ok 750 zł . Po zainstalowaniu PC do cuw zużycie na cuw spadnie o 2000 kwh /rok. Natomiast zużycie na cele grzewcze i bytowe pozostanie bez zmian.

Link do komentarza
Gość gawel
28 minut temu, wojciech_pi napisał:

A to trochę zmienia postać rzeczy, ale i tak nieźle. Podaj tylko jeszcze jaki metraż domu i ile osób w nim mieszka

Pozdr

Dom ok 130m2 mieszka w nim 2 osoby. Całkowite dotychczasowe zużycie prądu na cele wszelkie wahało się od 8 i nie przekraczało nigdy 10 tyś kwh. Struktura zużycia prądu II/I strefy 72/28. Dostawca prądu FORTUM , OSD- PGE Warszawa Teren niestety :icon_evil:. cena całkowita 1 kwh brutto I 70 gr II 24 gr. W tej chwili płacę miesięcznie 150 za prąd +200 za dystrybucję. To jest zaliczka 

7 godzin temu, MrTomo napisał:

Skąd bierzesz taką cenę komina?

Za 10 000 to 3 kominy systemowe postawi.

To gotowa kalkulacja z aplikacji cieplowlaściwe.pl może i komin jest tańszy ale nie skróci czasu zwrotu inwestycji o 10 lat niestety

Link do komentarza

Jest to cos pomiedzy jednym i drugim, zasada dzialania jest bardzo podobna. Moze chlodzic, grzac, pracowac w systemi zupelnie zamkniety lub i otwartym, kto co woli, a w zasadzie na co w danej chwili ma kapitan ochote lub na co sprzet pozwala ;)

 

Czyli Panie Gawel o ile dobrze zrozumialem grzejac pradem domek 130m2 placisz 150zl miesiecznie + 750zl za podgrzanie wody rocznie, co daje w sumie jakies 2550zl rocznie za ogrzanie domu i cieplej wody uzytkowej?

Link do komentarza
Gość gawel

Podałem zużycie całkowite, nie wiem ile zużywam na cele bytowe, bo nie mam podliczników. Rocznie za wszystko płacę ok 3800 zł za całkowite zużycie. Jest to ok i niczego bym nie zmieniał teraz nasza gmina wygrała konkurs i dostałem PC CUW z 80% dopłatą inaczej b y się to nie opłacało i dlatego ciekaw jestem o ile mi sie obniży rachunek. Chociaż z 2 strony 300 l cuw pod parą to na prawdę komfort nie to co stary bojler 

18 minut temu, Stef-x napisał:

Jest to cos pomiedzy jednym i drugim, zasada dzialania jest bardzo podobna. Moze chlodzic, grzac, pracowac w systemi zupelnie zamkniety lub i otwartym, kto co woli, a w zasadzie na co w danej chwili ma kapitan ochote lub na co sprzet pozwala ;)

 

Czyli Panie Gawel o ile dobrze zrozumialem grzejac pradem domek 130m2 placisz 150zl miesiecznie + 750zl za podgrzanie wody rocznie, co daje w sumie jakies 2550zl rocznie za ogrzanie domu i cieplej wody uzytkowej?

Miesięcznie w tej chwili 350 bo dystrybucja nie jest za darmo ale to napisałem powyżej wyraźnie.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Stef-x napisał:

Jest to cos pomiedzy jednym i drugim,

I na odstawie takiej "instalacji zależnej od kapitana" skreślasz rekuperację w swoim domu i będziesz grawitacyjnie wydalał ciężko zapłacone ciepło w ogrzanym powietrzu...

 

A to coś pomiędzy jednym i drugim wygląda mi na rozregulowaną klimatyzację, z którą obsługa statku nie może sobie poradzić...

 

Dnia 28.03.2018 o 09:47, Stef-x napisał:

na dole: przedpokoj, lazienka, kuchnia, salon, sypialania; gora: przedpokoj, 3 sypialnie, lazienka

To przecież jest NORMALNA ilość pomieszczeń w piętrowym budynku o nieco większej powierzchni użytkowej...

 

Nie pisz o "zwracaniu" (jeden z kolegów słusznie napisał, że zwraca się po nieświeżej sałatce), myśl o bezobsługowym systemie, o którym zapomnisz i o którym kalendarz w komputerze przypomni Ci, że trzeba np. filtry wymienić, czy tp...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

to jest pod wrazeniem i to duzym, moi rodzice (domek 140m2 5 osob) osatnio dostali rachunek za prad uzytkowy prawie 500zl za 2 miesiace, rodzice zony (domek 120m2 5 osob) gdzie w tym roku beda przechodzili z wegla na gaz dostali 400zl taakze za 2 miesiace, a wiec rachunki takze wzrosna. Co mniej wiecej sie pokrywa, moi mieszkaja w Gdansku, jej w Gdyni, jeden i ten sam dostawca Energa. Czyli za prad uzytkowy rocznie wychodzi srednio jakies 2500-3000zl, a gdzie tu ejszczze grzanie? Dofinansowanie 80%, niezle, a nawet bardzo dobrze, gdybym wyhaczyl takie dofinansowanie, na pewno bym montowal pompe ciepla bez zastanowienia.

Rekuperacji nie skreslam, gdybym skreslil nie zakladalbym tego tematu i o nia sie nie wypytywal, dlatego mam nadzieje, iz ktos napsize konkretnie, ile wladowla kasy w dana isntalacje i jakie ma zwroty w postaaci ciepla lub pieniedzy w postaaci mniejszych rachunkow? Czy moze ktos ma porowanie bo mial domek grzany weglem, zrobil sobie rekuepracje/pompe ciepla/kolektory sloneczne/fotowoltaika i zrobilo sie ...

Dobra jezeli uwazacie ze sie nie zwroci, lub zle mysle, to co jest najbardziej oplacalne? Czy warto robic jakies dodatkowe instalacje majac gaz za plotem?

Nie znam sie na budowlance i tych sprawach, dlatego szukam infromacji, zeby nie wyrzucic kasy w bloto. byc moze i zachowuje sie jak dziecko we mgle, ale od czegos trzeba zaczac, a forum to jednak znacnzie bezpieczniejsza droga, niz wydac kase na cos, po czym sie obudze z reka w nocniku.

Edytowano przez Stef-x (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość gawel
56 minut temu, Stef-x napisał:

to jest pod wrazeniem i to duzym, moi rodzice (domek 140m2 5 osob) osatnio dostali rachunek za prad uzytkowy prawie 500zl za 2 miesiace, rodzice zony (domek 120m2 5 osob) gdzie w tym roku beda przechodzili z wegla na gaz dostali 400zl taakze za 2 miesiace, a wiec rachunki takze wzrosna. Co mniej wiecej sie pokrywa, moi mieszkaja w Gdansku, jej w Gdyni, jeden i ten sam dostawca Energa. Czyli za prad uzytkowy rocznie wychodzi srednio jakies 2500-3000zl, a gdzie tu ejszczze grzanie? Dofinansowanie 80%, niezle, a nawet bardzo dobrze, gdybym wyhaczyl takie dofinansowanie, na pewno bym montowal pompe ciepla bez zastanowienia.

Rekuperacji nie skreslam, gdybym skreslil nie zakladalbym tego tematu i o nia sie nie wypytywal, dlatego mam nadzieje, iz ktos napsize konkretnie, ile wladowla kasy w dana isntalacje i jakie ma zwroty w postaaci ciepla lub pieniedzy w postaaci mniejszych rachunkow? Czy moze ktos ma porowanie bo mial domek grzany weglem, zrobil sobie rekuepracje/pompe ciepla/kolektory sloneczne/fotowoltaika i zrobilo sie ...

Dobra jezeli uwazacie ze sie nie zwroci, lub zle mysle, to co jest najbardziej oplacalne? Czy warto robic jakies dodatkowe instalacje majac gaz za plotem?

Nie znam sie na budowlance i tych sprawach, dlatego szukam infromacji, zeby nie wyrzucic kasy w bloto. byc moze i zachowuje sie jak dziecko we mgle, ale od czegos trzeba zaczac, a forum to jednak znacnzie bezpieczniejsza droga, niz wydac kase na cos, po czym sie obudze z reka w nocniku.

Ja świadomie zrezygnowałem z układu grzejnego wodnego na rzecz elektrycznego bo jest idealnie do sterowania ma większa sprawność i jest po prostu tańsze in inwestycyjnie ok 4 tys i nie wymaga serwisu. 

Link do komentarza
Gość gawel
15 minut temu, wojciech_pi napisał:

Pytanie do kol. "gawel"

grzejąc konwektorami włączanymi tylko w tańszej taryfie II ,  czy nie wychładza się dom  w godzinach taryfy I ?

 

Pozdr

A to zależy od potrzeby tzn jeżeli jest ktoś w domu podczas dnia, to cały czas a to się dość często zdarza natomiast co do zasady to w całej strefie II w weekendy oraz w I strefie od 15 do 20,30.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

tylko ze tutaj nam sie robi pewna rozbieznosc, jezeli na 2 domy, ktorych rachunkwo jestem pewny, za elektryke uzytkowa placimy tyle co Ty z grzaniem, widac nasz dostawca jest duzo drozszy, jezeli za prad placimy tyle co Ty z grzaniem, poza tym z tym bezobslugowo nie popadajmy w paranoje, juz pisalem rodzice maja piec gazowy 13 lat, co roku wolamy panow, zeby miec pewnosc, iz wszystko jest wprozadku, a poza tym ustawiasz sobie temeprature (ale to chyba sie robi w kazdym typie grzewczym), noi kociol 'sam wszystko robi' ;) wiec reansumujac, grzanie pradem w naszy wypadku moze byc srednio oplacalne, dodam ze moi rodzice za styczen i luty zaplacili 1500zl, gdzie jak wczensiej pisalem dom jest troche starszego budownicta, w domu srednio ~21 stopni

Link do komentarza
13 minut temu, Stef-x napisał:

Twój post #32

moi rodzice (domek 140m2 5 osob) osatnio dostali rachunek za prad uzytkowy prawie 500zl za 2 miesiace

 

13 minut temu, Stef-x napisał:

 

Twój post #37

, dodam ze moi rodzice za styczen i luty zaplacili 1500zl,

To ile w końcu ?

 

34 minuty temu, gawel napisał:

A to zależy od potrzeby tzn jeżeli jest ktoś w domu podczas dnia, to cały czas a to się dość często zdarza natomiast co do zasady to w całej strefie II w weekendy oraz w I strefie od 15 do 20,30.

A co w godz. 6-13 - chodzicie w polarach  czy grzejecie w I taryfie ?

 

 

Link do komentarza
4 minuty temu, Takiowaki napisał:

...

a w ciągu tych siedmiu godzin według Ciebie o ile może spaść temperatura wewnątrz przy odpowiedniej izolacji budynku?

Nie wiem , dlatego dopytuję.

Przecież ma konwektory elektryczne , które po wyłączeniu po 5 min są zimne.

A dopytuję  bo mam na wsi dom ogrzewany piecem el.  KOSPEL  12kW , który napędza instalację CO zalaną Ergolid'em na 8 grzejników .

I tak się zastanawiam, czy nie przedobrzyłem, bo przecież są straty miedzy piecem w piwnicy i na rurkach do grzejników w całej instalacji .

Może przejść na konwektory ?

 

Pozdr

Wojciech  

Link do komentarza
41 minut temu, Stef-x napisał:

500zl za 2 miesiace za prad uzytkowy

1500zl za 2 miesiace za gaz grzewczy: grzanie domu, grzanie cieplej wody, gaz do kuchenek

Sorry , chyba coś mi się pokleiło.

Ale wracając do sedna sprawy :

przemyśl jeszcze TURBOPOMPĘ

 

Rozbierałem kilka tygodni temu ten temat ,łącznie z opiniami na forum :
tu
https://forum.budujemydom.pl/topic/3...ość/
i tu
http://forum.muratordom.pl/showthrea...74#post7638474

Patent Panów Szwaczka i Taratajcio w Wrocławia udoskonaliła po wielu latach i wdrożyła produkcyjnie firma z Pułtuska
Rozmawiałem z szefem tej firmy. Produkt wygląda na dopracowany ale na razie robią tylko na eksport .
W kraju zrobili testowo kilkanaście instalacji w różnych strefach i nie reklamują się na razie w Polsce. Niebawem mają taki zamiar .
Dla moich potrzeb nie bardzo się nadaje, bo nie robią wersji bez zbiornika CWU, czego nie potrzebuję, bo mam ogrzewacze przepływowe, a do grzania CO zostanę przy swoim piecu EL. KOSPEL 12 KW.
Jak budowałem dom na wsi kilkanaście lat temu pewnie bym to kupił za 18k,  kiedy pompa ciepła P/W kosztowała wtedy ok 40k

Pozdr
Wojciech

 

 

 

Edytowano przez wojciech_pi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość gawel
1 godzinę temu, wojciech_pi napisał:

 

To ile w końcu ?

 

A co w godz. 6-13 - chodzicie w polarach  czy grzejecie w I taryfie ?

 

 

Nikogo nie ma w domu jak wychodzę mam 21 st i jak wracam jest tyle samo nadgonienie temperatury następuje na tańszej taryfie

Link do komentarza
Gość gawel
Przed chwilą, wojciech_pi napisał:

No i wszystko jasne

Pozdr

Teoretycznie tak ale przy okazji remontu zamierzam zainwestować w duży piec akumulacyjny statyczny do salonu koszt około 2,2 tys i podłogówkę w kuchni kablową to tak że na emeryturze będę na stałe w domu więc niskim kosztem inwestycyjnym utrzymam koszty eksploatacyjne na obecnym poziomie i podwyższę komfort.

Link do komentarza
Dnia 29.03.2018 o 21:19, gawel napisał:

 

Zwrot , czy ewentualną stratę można wyliczyć w stosunku do przynajmniej 2 rozwiązań systemu ogrzewania............

Bufor ciepła grzany prądem 

Koszt instalacji: ~12 000,00 zł (w tym: Zbiornik buforowy: 5 000,00 zł, Grzałki i instalacja elektryczna: 2 000,00 zł, Miejsce na sprzęt: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 51,00 zł

Czas zwrotu inwestycji: > 30 lat

 

 

gawle - to z autopsji czy "na oko" z pamięci? Pytam o wszystkie opcje, których nie masz w domu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...