Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jaka jest różnica między drewnianymi oknami pasywnymi a oknami energooszczędnymi?

Recommended Posts

Okna pasywne cechują się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną niż okna energooszczędne. Co więcej, ich parametry oraz możliwość zastosowania w domach pasywnych muszą zostać potwierdzone stosownymi certyfikatami, wydawanymi przez niezależne instytucje.

 

W Polsce takie zaświadczenia wystawiane są przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, natomiast zagranicą np. przez Passive House Institut w Darmstadt, Institut für Fenstertechnik w Rosenheim.

 

W oknach pasywnych współczynnik przenikania ciepła Uw, czyli dla całego okna, nie może przekroczyć 0,8 W/m²K. Poszczególne elementy wyposażenia również powinny cechować się odpowiednią termoizolacyjnością. Współczynnik pakietu szybowego - Ug musi mieć wartość 0,7 W/m²K bądź niższą. W oknach pasywnych stosuje się szklenie potrójne, a nawet poczwórne, z ciepłą ramką dystansową i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym.

 

Z kolei współczynnik przenikania ciepła ramy, czyli Uf, powinien wynosić maksymalnie 0,8 W/m²K. Dlatego w oknach pasywnych profile są grubsze niż w oknach energooszczędnych. Zazwyczaj mają one grubość 88-120 mm. Dostępne na rynku okna do domów pasywnych mają nawet lepsze parametry niż te, które są wymagane.

 

Dla przykładu okno PURO PASSIVE marki Sokółka Okna i Drzwi ma współczynnik Uw na poziomie 0,66 W/m²K, który został potwierdzony certyfikatem Passive House Institut w Darmstadt.

Edytowano przez Eksperci Sokółka Okna i Drzwi - stolarka okienna i drzwiowa (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...