Skocz do zawartości

przydomowa elektrownia wiatrowa


Recommended Posts

Witam.
Kupiłem dom w Niemczech (gdzie indziej opiszę tę kwestię ale CCC-Cena Czyni Cuda) do remontu. W tej miejscowości niema sieci gazowej, więc muszę się posiłkować do ogrzewania wynalazkami. Generalnie i docelowo ogrzewanie i c.w.u ma być głównie z pompy ciepła. Interesuje mnie inna rzecz, chciałbym zamontować tam przydomową elektrownię wiatrową i stąd pytanie główne: czy ktoś z praktyki zna jakieś rozwiązania. I jest to jakoś pilnie icon_wink.gif
Jeśli są pytania a propos nieruchomości w Niemczech,można pytać tu albo via mail. Dla wyjaśnienia jestem ze Szczecina, nieruchomość jest w strefie przygranicznej, za cenę........ CCC ale mam dom 180 m kw i zienia o pow. 5,6 tys m. kw. za cenę....... śmieszną, wystarczyło sprzedać kawalerkę żeby wystarczyło na zakup domu, spłatę kredytu za kawalerkę i remont pozwalający się wprowadzić.
Pozdrawiam
Link do komentarza
No dobrze panie Tomaszu, jeśli mogę tak się do pana zwracać.
Jestem laikiem i te kW/m kw to do mnie niewiele przemawiają. Mi zależy na tym aby za ogrzewanie czy to c.o. czy c.w.u zapłacić jak najmniej, a biorąc pod uwagę konieczność korzystania z energii elektrycznej do gotowania pomyślałem o takim zgrabnym wiatraku jak na zdjęciu w linku który pan podał wyżej, aby zużycie prądu zmniejszyć, jeśli nie wyeliminować.
Domjest chyba dobrze zailozowany. Będąc w nim parę razy, szczególnie kiedy było ciepło - to w środku było dość chłodno. Dom był zbudowany prZez bogatego bauera, fundament jest z kamienia, ogromnie grube ściany, wialnia na strychu;), genealnie dom rewelacja, ale cały czas biję się z myślami - jak go ogrzewać, w tym sezonie grzewczym, chyba niestety zawalczymy z piecami kaflowymi, które są na stanie
Link do komentarza
Od 1 stycznia 2006 miały i w Polsce wejść certyfikaty energetyczne domów. Górna granica przyzwoitości to 70kWh/m2 rocznie. Ja proponuję zawsze poświęcić pieniądze i uwagę izolacji domu a nie różnym "alternatywnym" wiatrownią , solar... pompą ... itp.
Dla wyobrażenia, co to znaczy 40 kWh/m2 rocznie . Gdyby w domu był wyłącznie prąd (grzejniki konwekcyjne,, czy promienniki, podłogóka, termy elektryczne , kuchnia ceramiczna) brak nawet kominka, to roczne rachunki za ogrzewanie,oświetlenie, itp nie przekroczą 2400 zł. Czyli izolacja daje największy efekt ekonomiczny i ekologiczny!
Teraz o wiatrowni.. Taka witrownia jaką montowałem (na zdjęciu) to koszt 16 000 zł bez transportu , cokołu i całej gamy certyfikatów i zezwoleń (rezem minimum 20 000) . Nominalnie ma ona 1500W ale przy wichurze 22m/sek przy 4-6m/sek (zimowy wiaterek) to tylko 50-100W w porywach. Optymistycznie licząc z takiej elektrowni wyciągie się 30 zł miesięcznie, 360 zł rocznie. Gdyby teraz 20 000 zł wpłacić na 4% do banku to chciał nie chciał mamy 800 zł co roku odsetek. Zysk 440 zł bez wątpliwej dekoracji podwórka.

Należy jeszcze doliczyć koszty konserwacji i napraw, .... efekt ekonomiczny.... MINUS!
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
A te dotacje to niby skąd?Przecież z naszych podatków.To ja dziękuję za taką dbałość o środowisko,kiedy w budżetach gmin nie ma kasy na rzeczy ważniejsze,a władze,żeby się Unii przypodobać,będą drenować nasze kieszenie.Mało już zbierają?
Lepiej uczyć dzieciaki,(i dorosłych niektórych też) by nie rzucały śmieci byle gdzie.
Jak widzę debila,który wywozi śmieci do lasu,albo innego ćwoka,co butelki z samochodu wyrzuca,to marzę o posiadaniu czołgu.
Jak bym takiemu.....
Link do komentarza
Cytat

Czy to ''Hmmm'' jest przejawem zastanowienia nad debilem,czy nad moimi emocjami? icon_confused.gif



Nad tą częscią która się nie zmieściła w cytacie. Nie uważam dotowanych przez gminy czy to oczyszczalni czy elektrowni za nieważne. Nie ważne są według mnie nowe i nowsze budowane bez opamiętania siedziby różnych gmin i urzędów. Bo na to pięniądze zawsze są.
Link do komentarza
Cytat

A te dotacje to niby skąd?Przecież z naszych podatków.To ja dziękuję za taką dbałość o środowisko,kiedy w budżetach gmin nie ma kasy na rzeczy ważniejsze,a władze,żeby się Unii przypodobać,będą drenować nasze kieszenie.Mało już zbierają?
Lepiej uczyć dzieciaki,(i dorosłych niektórych też) by nie rzucały śmieci byle gdzie.
Jak widzę debila,który wywozi śmieci do lasu,albo innego ćwoka,co butelki z samochodu wyrzuca,to marzę o posiadaniu czołgu.
Jak bym takiemu.....


mieszkam niedaleko lasy i często jeździmy rowerami po lesie - ilość śmieci tam przywożonych przez mieszkańców przeraża poprostu - a wystarczyłoby aby każde gospodarstwo domowe miało obowiązek mieć podpisaną umowę z firmą od wywozu nieczystości - i przestrzegać tego. I problem w dużej mierze byłby rozwiązany.
Link do komentarza
Cytat

CYTAT(adamis @ 31 01 2008, 20:10 ) *
Czy to ''Hmmm'' jest przejawem zastanowienia nad debilem,czy nad moimi emocjami? icon_confused.gif


Nad tą częscią która się nie zmieściła w cytacie.


W miejscu wielokropka jest najczęściej marzenie o posiadaniu czołgu,by takiego debila dogonić i odpowiednio postraszyć.Poza tym nic wulgarnego icon_smile.gif
Cytat

a wystarczyłoby aby każde gospodarstwo domowe miało obowiązek mieć podpisaną umowę z firmą od wywozu nieczystości - i przestrzegać tego. I problem w dużej mierze byłby rozwiązany.


No właśnie tego nie mogę pojąć,że gminy doskonale wiedzą,kto nie ma umowy na wywóz śmieci a mimo to nic w tym temacie nie robią.Przecież gdzieś te śmieci muszą podziać.Proponował bym alternatywę dla tych osób.Albo umowa na wywóz śmieci,albo podatek ekologiczny na sprzątanie okolicy.Oczywiście odpowiednio większy.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

W miejscu wielokropka jest najczęściej marzenie o posiadaniu czołgu,by takiego debila dogonić i odpowiednio postraszyć.Poza tym nic wulgarnego icon_smile.gif

No właśnie tego nie mogę pojąć,że gminy doskonale wiedzą,kto nie ma umowy na wywóz śmieci a mimo to nic w tym temacie nie robią.Przecież gdzieś te śmieci muszą podziać.Proponował bym alternatywę dla tych osób.Albo umowa na wywóz śmieci,albo podatek ekologiczny na sprzątanie okolicy.Oczywiście odpowiednio większy.


Jest jeszcze jeden problem - a mianowicie : ci którzy nie wywożą śmieci do lasu - palą te śmieci w swoich piecach ... Ja na szczęście mieszkam w takiej okolicy gdzie to się nie dzieje, ale już 1000m dalej to udusić się mozna takie smrody z kominów się wydostają i czarny dym. Nie wiem co gorsze - czy palenie śmieci czy wywożenie ich do lasu.
Ale twój pomysł z podatkiem ekologicznym w przypadku nie posiada umowy na wywóz śmieci podoba mi się . icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Popieram poprzednika: jeśli faktycznie instalacja takiwj elektrowni jest tak droga powinna być dotowana. W konsekwencji jest to wydatek opłacalny dla państwa.



Dzisiaj telewizja podała że ilość elektrowni wiatrowych wzrosła u nas w Polsce o 80% w ciągu roku. Czyli się opłaca. Ale nie mówili nic o dotacjach.
Link do komentarza
Cytat

Jest jeszcze jeden problem - a mianowicie : ci którzy nie wywożą śmieci do lasu - palą te śmieci w swoich piecach ... Ja na szczęście mieszkam w takiej okolicy gdzie to się nie dzieje, ale już 1000m dalej to udusić się mozna takie smrody z kominów się wydostają i czarny dym.



To im to nie przeszkadza?
Link do komentarza
Cytat

Dzisiaj telewizja podała że ilość elektrowni wiatrowych wzrosła u nas w Polsce o 80% w ciągu roku. Czyli się opłaca. Ale nie mówili nic o dotacjach


Absolutnie się nie opłaca.Na razie.
Jak ceny energii będą rosły w takim tempie,to wiatraki jednak zaczną się naprawdę opłacać.
Link do komentarza
Cytat

Absolutnie się nie opłaca.Na razie.
Jak ceny energii będą rosły w takim tempie,to wiatraki jednak zaczną się naprawdę opłacać.


Też mi się tak wydaje... skoro za taki wiatrak trzeba zapłacić 20tys. zł - a i tak nie zapewni nam całkowicie zapotrzebowania na energię elektryczną - to kiedy te zainwestowane pieniądze się zwrócą?
Link do komentarza
Cytat

Też mi się tak wydaje... skoro za taki wiatrak trzeba zapłacić 20tys. zł - a i tak nie zapewni nam całkowicie zapotrzebowania na energię elektryczną - to kiedy te zainwestowane pieniądze się zwrócą?


odradzam, odradzam i jeszcze raz odradzam--tak zwana "skorka za wyprawke"!!!!!! nieoplacalne absolutnie dla prywatnych domow!!!!!!!! produkcja na wieksza skale czyli przemyslowa--tak!!!!!!
I jeszcze o innych "wynalazkach"---ktore bardzo odradzam z powodow praktycznych, wygody lub wydanych pieniedzy na nie lub z doswiadczenia osobistego i innych osob:
1. Centralne odkurzacze!!!!!---nie sa tak wygodne i niezawodne jak wiele osob mysli--wrecz przeciwnie!!!pieniadze wyrzucone w bloto!!
2. Pompy ciepla--czyli tak szeroko reklamowane i doradzane zrodlo ciepla i energii dla domu!!!!!--nieoplacalne!!!!! W USA wyrazny "odrot" od tego "wynalzku"!!!!Nikt juz tego nie zaklada!!!!!OOOOO pewnie sie narazilam wielu forumowiczom---ale>>>>>>> pisze tylko ku przestrodze!!!!!
Link do komentarza
Cytat

Też mi się tak wydaje... skoro za taki wiatrak trzeba zapłacić 20tys. zł - a i tak nie zapewni nam całkowicie zapotrzebowania na energię elektryczną - to kiedy te zainwestowane pieniądze się zwrócą?


odradzam, odradzam i jeszcze raz odradzam--tak zwana "skorka za wyprawke"!!!!!! nieoplacalne absolutnie dla prywatnych domow!!!!!!!! produkcja na wieksza skale czyli przemyslowa--tak!!!!!!
I jeszcze o innych "wynalazkach"---ktore bardzo odradzam z powodow praktycznych, wygody lub wydanych pieniedzy na nie lub z doswiadczenia osobistego i innych osob:
1. Centralne odkurzacze!!!!!---nie sa tak wygodne i niezawodne jak wiele osob mysli--wrecz przeciwnie!!!pieniadze wyrzucone w bloto!!
2. Pompy ciepla--czyli tak szeroko reklamowane i doradzane zrodlo ciepla i energii dla domu!!!!!--nieoplacalne!!!!! W USA wyrazny "odrot" od tego "wynalzku"!!!!Nikt juz tego nie zaklada!!!!!OOOOO pewnie sie narazilam wielu forumowiczom---ale>>>>>>> pisze tylko ku przestrodze!!!!!
Link do komentarza
Cytat

co jest złego z odkurzaczem? Ludzie go używają i chwalą jako naprawdę dobrą rzecz.


Bo tak jest - ja mam odkurzacz centralny i nie narzekam - jest to normalny odkurzacz - który wydmuchuje powietrze za ścianę więc nie rozdmuchuje kurzu po całym domu - no i ma dość dużą moc - więc mocno ciągnie i nie trzeba miziać podłogi kilka razy aby dobrze odkurzyć. Nie wiem jakie minusy mogą być tego odkurzacza. Niektórzy twierdzą, że cena, ale ceny spadły i można go kupić razem z osprzętem za 2 tys. złotych.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Bo tak jest - ja mam odkurzacz centralny i nie narzekam - jest to normalny odkurzacz - który wydmuchuje powietrze za ścianę więc nie rozdmuchuje kurzu po całym domu - no i ma dość dużą moc - więc mocno ciągnie i nie trzeba miziać podłogi kilka razy aby dobrze odkurzyć. Nie wiem jakie minusy mogą być tego odkurzacza. Niektórzy twierdzą, że cena, ale ceny spadły i można go kupić razem z osprzętem za 2 tys. złotych.



A normalny odkurzacz kosztuje 10 razy mniej. Jest poręczny łatwy do schowania i sprząta kurz bardzo dobrze. Przy zakładaniu centralnego muszę sobie dodatkowo podziurawić dom. Zwykły odkurzacz może być przestarzały ale nie muszę pruć ścian jak go kupię. Włączam do kontaktu i działa.
Link do komentarza
Cytat

A normalny odkurzacz kosztuje 10 razy mniej. Jest poręczny łatwy do schowania i sprząta kurz bardzo dobrze. Przy zakładaniu centralnego muszę sobie dodatkowo podziurawić dom. Zwykły odkurzacz może być przestarzały ale nie muszę pruć ścian jak go kupię. Włączam do kontaktu i działa.



Wybór odkurzacza to kwestia naszych wyborów i przyzwyczajeń. Ja tez mam najzwyklejszy w świecie odkurzacz i jestem z niego zadowolona, ale znam sporo osób, które są zdania,że odkurzacz centralny jest o niebo lepszy, a ja i tak pozostanę przy swoim zwykłym odkurzaczu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Z tym wiatrakami to jest tak że opłacają się tylko tam gdzie dobrze wieje,widziałam takie w Darłówku nad morzem.Duńczycy mają ich mnóstwo ale ponoć to drogi sposób pozyskiwania energi i jest kłopot z jej magazynowaniem.Czytałam że dotowaną energię wiatrakową muszą wysyłać do szwecji bo czasami nia są w stanie jej zużyć i z dotacji duńskich pociechę mają szwedzi.Co do centralnego odkurzania to chyba się dowiemy dlaczego to jest pase? bo ja pojęcia nie mam.A ciekawa jestem ,jak to baba. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Z tym wiatrakami to jest tak że opłacają się tylko tam gdzie dobrze wieje,widziałam takie w Darłówku nad morzem.Duńczycy mają ich mnóstwo ale ponoć to drogi sposób pozyskiwania energi i jest kłopot z jej magazynowaniem.Czytałam że dotowaną energię wiatrakową muszą wysyłać do szwecji bo czasami nia są w stanie jej zużyć i z dotacji duńskich pociechę mają szwedzi.Co do centralnego odkurzania to chyba się dowiemy dlaczego to jest pase? bo ja pojęcia nie mam.A ciekawa jestem ,jak to baba. icon_biggrin.gif



Nie wiem jak państwo. Dla mnie to bez sensu. Mieć energię i nie móc jej zmagazynowć na potem. Domyślam się że na tym zarabiają ale co z tego? A o wiatry bym się nie martwił. U nas coraz silniejsze.
Link do komentarza
Cytat

odradzam, odradzam i jeszcze raz odradzam--tak zwana "skorka za wyprawke"!!!!!! nieoplacalne absolutnie dla prywatnych domow!!!!!!!! produkcja na wieksza skale czyli przemyslowa--tak!!!!!!
I jeszcze o innych "wynalazkach"---ktore bardzo odradzam z powodow praktycznych, wygody lub wydanych pieniedzy na nie lub z doswiadczenia osobistego i innych osob:
1. Centralne odkurzacze!!!!!---nie sa tak wygodne i niezawodne jak wiele osob mysli--wrecz przeciwnie!!!pieniadze wyrzucone w bloto!!
2. Pompy ciepla--czyli tak szeroko reklamowane i doradzane zrodlo ciepla i energii dla domu!!!!!--nieoplacalne!!!!! W USA wyrazny "odrot" od tego "wynalzku"!!!!Nikt juz tego nie zaklada!!!!!OOOOO pewnie sie narazilam wielu forumowiczom---ale>>>>>>> pisze tylko ku przestrodze!!!!!


Widziałam w tv takie ,,mieszaki" -nazwa moja pionierska.To wygląda jak mieszadło do kleju czy zaprawy postawione pionowo, najlepiej na dachu .Ponoć najlżejszy wiaterek może to wprawić w ruch.Jak będzie tanie to przyszłość energetyki wiatrowej? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

A normalny odkurzacz kosztuje 10 razy mniej. Jest poręczny łatwy do schowania i sprząta kurz bardzo dobrze. Przy zakładaniu centralnego muszę sobie dodatkowo podziurawić dom. Zwykły odkurzacz może być przestarzały ale nie muszę pruć ścian jak go kupię. Włączam do kontaktu i działa.


O instalacji odkurzacza centralnego trzeba pomysleć na etapie budowy domu - wtedy nie trzeba pruć ścian.
Zwykły odkurzacz jest dziesięć razy tańszy od centralnego, ale będąc alergikiem nie kupisz zwykłego odkurzacza - dla własnego zdrowia.
Zwykły odkurzacz zasysa powietrze jedną stroną - a wydmuchuje drugą stroną (powietrze przechodzi przez worek z tymi śmieciami które przed chwilą wciągnął ) - powodując wznoszenie się kurzu . i w ten sposób - zaraz po odkurzaniu - znów jest pełno kurzu - który wznosił się a następnie osiadł na meblach i podłodze. Nie mamy tego problemu mając odkurzacz centralny - gdyż wydmuchuje on powietrze na zewnątrz domu. Powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz( każdy) jest zanieczyszczone wszelkiego rodzaju pyłkami, pleśniami i odchodami roztoczy, na które coraz więcej osób jest uczulonych.
Link do komentarza
Cytat

Bo tak jest - ja mam odkurzacz centralny i nie narzekam - jest to normalny odkurzacz - który wydmuchuje powietrze za ścianę więc nie rozdmuchuje kurzu po całym domu - no i ma dość dużą moc - więc mocno ciągnie i nie trzeba miziać podłogi kilka razy aby dobrze odkurzyć. Nie wiem jakie minusy mogą być tego odkurzacza. Niektórzy twierdzą, że cena, ale ceny spadły i można go kupić razem z osprzętem za 2 tys. złotych.



Wszystko byłoby dobrze tylko ta dodatkowa instalacja. Jak sobie jeszcze to dodam to więcej w ścianach bedzię rur niż ściany. icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

A te dotacje to niby skąd?Przecież z naszych podatków.To ja dziękuję za taką dbałość o środowisko,kiedy w budżetach gmin nie ma kasy na rzeczy ważniejsze,a władze,żeby się Unii przypodobać,będą drenować nasze kieszenie.



A dlaczego mamy rezygnowć z szansy na dotację jeśli jest to częściowy zwrot naszych podatków?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A normalny odkurzacz kosztuje 10 razy mniej. Jest poręczny łatwy do schowania i sprząta kurz bardzo dobrze. Przy zakładaniu centralnego muszę sobie dodatkowo podziurawić dom. Zwykły odkurzacz może być przestarzały ale nie muszę pruć ścian jak go kupię. Włączam do kontaktu i działa.



Podobno czyści niedokładnie. A odkurzacz centralny zbiera cały brud. I dlatego warto go mieć. (Ale ja go nie mam. Też się boję prucia ścian)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Mi też się pomysł z alternatywnymi źródłami energii bardzo podoba icon_biggrin.gif W końcu jesteśmy w XXI wieku. Szkoda tylko, że to takie drogie icon_sad.gif



Oj tak. Ale w telewizji mówili że jak w Szczecińskiem padł prąd to obok jakieś miasto miało światło właśnie z wiatraków. Może to kogoś czegoś nauczy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A te dotacje to niby skąd?Przecież z naszych podatków.To ja dziękuję za taką dbałość o środowisko,kiedy w budżetach gmin nie ma kasy na rzeczy ważniejsze,a władze,żeby się Unii przypodobać,będą drenować nasze kieszenie.Mało już zbierają?
Lepiej uczyć dzieciaki,(i dorosłych niektórych też) by nie rzucały śmieci byle gdzie.
Jak widzę debila,który wywozi śmieci do lasu,albo innego ćwoka,co butelki z samochodu wyrzuca,to marzę o posiadaniu czołgu.
Jak bym takiemu.....



Jeśli podatki idą na rozsądne cele nie protestuję. A gdy są składane w ofierze bogu Biurokracji Kreatywnej... no to wtedy czołg by się przydał. A debili to panie w przedszkolu powinny przyzwyczajać do porządku; póżniej to już tragedia.
Link do komentarza
Witam Forumowiczów.
Jestem nowa na Forum, a temat jest pasjonujący. Niedawno straszono nas w TV, że do 2012 roku energia i gaz zdrożeją o 100% i chyba warto dzisiaj sie zastanowić, czy te 20000 zł za taki wiatrak to dużo. Trochę czytałam na ten temat i zaczęłam robić zestawienia kosztów na chwilę obecną - już po 8 latach jest szansa na zwrot kosztów inwestycji. Chociaż nasze Państwo inwestorów indywidualnych nie dotuje w żaden sposób, to jest jakaś szansa na obniżenie kosztów. Teoretycznie zaciągając kredyt w Banku Ochrony Środowiska można zyskać umożenie części odsetek od kredytu, a nawet (może to tylko plotki) część kapitału. Przyznaję, że nie zasięgałam dokładnych informacji w BOŚ, ale kilku moich znajomych robiło już rekonesans i według ich słów jest to prawda. To samo dotyczy również instalacji solarnych, pomp ciepła i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Temat jest wart przemyślenia choć wolałbym mieć gwarancję, że ktoś (gmina, bank) uzna za warte refundacji lub dopłaty części kosztów inwestycje które oszczędzają energię. To zdanie

Cytat

Teoretycznie zaciągając kredyt w Banku Ochrony Środowiska można zyskać umożenie części odsetek od kredytu, a nawet (może to tylko plotki) część kapitału.



jest ciągle w sferze czegoś co może jest a może nie jest.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Mi też się pomysł z alternatywnymi źródłami energii bardzo podoba icon_biggrin.gif W końcu jesteśmy w XXI wieku. Szkoda tylko, że to takie drogie icon_sad.gif



Drogie bo jeszcze ciągle traktowane jako luksus. Jak urzędy zdecydują że to normalne ,mam nadzieję że szybko, będzie to inwestycja dotowana.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...