Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Historia edycji

bajbaga

bajbaga

Ściana zlokalizowana w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki nie może posiadać otworów drzwiowych/okiennych - prędzej czy później ktoś każe zamurować te drzwi.

Dla przepisów ppoż nie ma czegoś takiego jak stan zastany. 

 

Dlatego proponuję wyprzedzić ewentualne działania sąsiada i zlikwidować okno/drzwi a zamiast niego wstawić przezroczyste wypełnienie w ścianie, o odpowiednich parametrach ochrony ppoż. 

Cytat

Rozporządzenie w sprawie WT ........................

§ 232.

6. W ścianie oddzielenia przeciwpożarowego dopuszcza się wypełnienie otworów materiałem przepuszczającym światło, takim jak luksfery, cegła szklana lub inne przeszklenie, jeżeli powierzchnia wypełnionych otworów nie przekracza 10% powierzchni ściany, przy czym klasa odporności ogniowej wypełnień nie powinna być niższa niż E 30 (zgodnie z tabelą)

 

 

Dnia 18.03.2018 o 06:08, maxima12 napisał:

Czy sąsiąd może mi je bez mojej zgody zastawić, zaciemnić bądż postawić sobie mur przy mojej granicy ?

jak to wygląda prawnie ?

Ta ściana powinna być ścianą oddzielenia ppoż. - teoretycznie ma obowiązek postawienia takiej ściany (sprawdź w wyroku/decyzji podziałowej).

Jeśli jednak wcześniej wypełnisz otwór zgodnie z podanym § 232. nie będzie mógł go zamurować.

bajbaga

bajbaga

Ściana zlokalizowana w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki nie może posiadać otworów drzwiowych/okiennych - prędzej czy później ktoś każe zamurować te drzwi.

Dla przepisów ppoż nie ma czegoś takiego jak stan zastany. 

 

Dlatego proponuję wyprzedzić ewentualne działania sąsiada i zlikwidować okno/drzwi a zamiast niego wstawić przezroczyste wypełnienie w ścianie, o odpowiednich parametrach ochrony ppoż. 

Cytat

Rozporządzenie w sprawie WT ........................

§ 232.

6. W ścianie oddzielenia przeciwpożarowego dopuszcza się wypełnienie otworów materiałem przepuszczającym światło, takim jak luksfery, cegła szklana lub inne przeszklenie, jeżeli powierzchnia wypełnionych otworów nie przekracza 10% powierzchni ściany, przy czym klasa odporności ogniowej wypełnień nie powinna być niższa niż E 30 (zgodnie z tabelą)

 

 

Dnia 18.03.2018 o 06:08, maxima12 napisał:

Czy sąsiąd może mi je bez mojej zgody zastawić, zaciemnić bądż postawić sobie mur przy mojej granicy ?

jak to wygląda prawnie ?

Ta ściana powinna być ścianą oddzielenia ppoż. - teoretycznie ma obowiązek postawienia takiej ściany (sprawdź w wyroku).

Jeśli jednak wcześniej wypełnisz otwór zgodnie z podanym § 232. nie będzie mógł go zamurować.

×
×
  • Utwórz nowe...