Skocz do zawartości

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?


Recommended Posts

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. Czy mam do tego podstawy?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/24862-dym-z-kotla-sasiada-niszczy-moja-elewacje-co-robic

Link do komentarza
Gość cozrobic

Taki sąsiad to prawdziwy pech! Jasne,że masz prawo i trzeba to wykorzystać. Tacy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak zatruwają srodowisko i innych ludzi dookoła. No ale nie na wszystko ma się wpływ ;/

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość masakra
A siedzicie w jego piwnicy, ze wiecie iz pali smieci?? Szkoda ze jeszcze komina ma sobie nie wystawic piec mietrow ponad wasz dom... Szukacie dziury w calym. Czlowiek jak do drugiego czlowieka sie nie doczepi to nie ma jak zyc. I to na pewno wina tego sasiada ze wiatr niesie dym na wasza elewacje... Brak slow doslownie. Szkoda ze sasiadow niekoniecznie da sie wybrac. A proponuje nie sciagac maseczek z buzi bo smierc na miejscu...
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Retro… śmieszne jest to co piszesz. I Twój poprzednik też. A jak sadza leci z komina na posesje i wpada Wam przez okno a inspekcja twierdzi, ze komin jest wykonany prawidłowo to co? Jakbyś wymalował auto za swoje na nowo, bo jakiś frajer nie jest patriotą i postanowił palić gownem, które spada Ci na cała posesje to co? Wtedy żaden wiatr nie ma znaczenia. Kopci jak kopcił. 

Link do komentarza
Dnia 13.11.2021 o 23:53, Gość WP napisał:

  Jakbyś wymalował auto za swoje na nowo, bo jakiś frajer nie jest patriotą i postanowił palić gownem, które spada Ci na cała posesje to co? Wtedy żaden wiatr nie ma znaczenia. Kopci jak kopcił. Żółte papiery. Podejrzewam, ze jesteście podobni.

 

Zawsze wszystko maluję za swoje, więc nie rozumiem zarzutów. A jeśli Ty uważasz, że jakiś frajer nie jest patriotą, to maluj auto wtedy, kiedy nie ma wiatru. Poza tym, sadza leci z każdego komina, a kominów na świecie jest parę miliardów. Ty nie masz komina? Co masz zamiast? Nie palisz w zimie? 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Polak katolik ja mam podobnie sąsiad pali w piecu jak indianin co najgorsze ż w lecie też jak jadę z pracy do domu to patrzę w którą stronę jest wiatr przejebane okno od niego mam skręcone wkrętami nie otwiera się a w Wenecji mam założone filtry węglowe mówiłem mu że jest źle ustawiony piec i bylejaki opał ale to na nic moje gadanie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...