Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy budynek zawsze musi być posadowiony poniżej strefy przemarzania?

Recommended Posts

Powszechne jest przekonanie, że budynek zawsze musi być posadowiony poniżej tzw. strefy przemarzania, czyli około 1 m poniżej poziomu terenu. To jednak nieprawda.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Emka
Na pisaliście że grunt może być różny w zależności od miejsca wykonania badania. Zgadzam się z tym. W związku z tym jaki jest sens robienia badań geologicznych przy małych budynkach? Chce postawić całoroczną altanę na słupach. Altana będzie mieć tylko 5*7m. Wiem że altana to nie budynek ale wszyscy budowlańcy których chciałabym zatrudnić do zrobienia fundamentów życzą sobie badania geologiczne. Moje pytanie brzmi po co? Czy nie wystarczy że działka nie była ruszana przez ostatnie 20lat i ziemia jest ubita(jeździł po niej tylko traktor koszący łąkę bp sąsiad ma konie) i w razie czego nie wystarczy samodzielnie wykopać dziurę na ok metr i po prostu przekonać się że to jest pospółka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sławek
W artykule zabrakło podstawowej informacji dla jakich gruntów można posadawiać tak płytko. Tylko dla gruntów niespoistych a więc piasków, pospółek żwirów. I tylko wtedy, gdy mamy gruntu wysadzinowe czyli takie które po zamarznięciu zwiększają swoją objętość i mogą podnieść (wysadzić) fundament do góry - to są grunty spoiste a więc gliny, iły czy piaski gliniaste/pylaste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...