Skocz do zawartości

Zabudowa zagrodowa - kilka pytań


atl

Recommended Posts

Witam,

przeczytałem większość tematów na tym forum odnośnie działek rolnych/zagrodowych. Jednak nie na wszystkie pytania udało mi się znaleźć odpowiedź.

Zastanawiam się nad kupnem połowy działki, która obecnie ma 52 ary - tak wiem całej bym nie mógł kupić bo  nie jestem rolnikiem i teoretycznie nie mogę tego zrobić (bez odpowiednich zgód).
Działka jednak posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i w nim jest napisane ze dla nowych siedlisk można zrobić działki 20 arów - obecny właściciel chce podzielić to na dwie działki (bo na jedna ma już kupca) i bedą
dwie po 26 arów.

 

Kilka informacji dodatkowych o działce:
- na działce jest prąd/gaz - woda dwie działki dalej - obecny właściciel posiada zgody na przekopanie wodociągu przez te działki.
- III klasa gruntów i niestety ministerstwo nie wyrazilo zgody (tak mi powiedziano w gminie), ale nie wiem na co? na wyłączenie z produkcji rolnej? na przeksztalcenie na dzialke budowlana? Na forum kilka razy o tym Ministerstwie
się już pojawiało więc na pewno Wy będziecie wiedzieli o co chodzi.
- po tym jak Ministerstwo nie wyraziło zgody gmina złożyła wniosek do Wojewody o przekształcenie na działkę z zabudową zagrodową - i to się właśnie teraz uprawomocniło i mam wypis z MPZP
- działka wg plany ma symbol MR - opis dla MR załączam.

 

Teraz pozostaje pytanie o możliwość budowania się na takiej działce:

1. Czy jeśli kupie działka to zgody na przekopanie wodociągu muszę od nowa załatwiać?
2. Działka posiada symbol MR - załączam wypis z MPZP
3. W gminie powiedziano mi że wystarczy aby ojciec przepisał mi ponad hektar ziemi(mój tata jest rolnikiem, w tej gminie - i w tej też mieszka - posiada dokładnie 1,1ha, w sąsiedniej ok. 10ha)
- wtedy staje się rolnikiem i mogę się budować - wg nowych przepisów ja nie jestem jednak do końca tego pewien (wykształcenie staż itp) - prosiłbym o odniesienie się jak to wygląda w zestawieniu z załączym przeze mnie MZPZ
4. Rozumiem ze na tej działce nie ma tego warunku aby 100m budować się od innych zabudowań? (tam chyba tez jest wiecej obostrzeń, takich jak droga publiczna itp, ale to jest chyba dla dzialek rolnych bez MPZP)?
5. Czy w zabudowie zagrodowej muszę wyłączać z produkcji rolnej tą ziemie żeby się budować? (w sumie chyba nie mogę tego zrobić skoro Ministerstwo się nie zgodziło).

 

Rozwiązania tej sprawy jest co najmniej kilka:
1. Kupuję dzialkę na siebie, rodzice przepisuja mi ziemie, staje sie rolnikiem, buduje sie - jednak czy starostwo wyda pozwolenie bo chyba nie staje sie rolnikiem ustawowym?
2. Kupuję dzialkę na tate lub na teścia (ktory tez jest rolnikiem, ale nie mieszka w tej gminie - czy to przeszkadza?). Buduja dom na siebie i potem przepisuja mi i Żonie - jednak czy Oni bez problemu na tej dzialce dostaliby pozwolenie?
3. Kupuję działkę na siebie i jesli nie dostane pozwolenia, przepisuje w darowiźnie dzialke tacie i On sie próbuje budować.
4. Może jakieś inne rozwiązanie jest?


Dodam że nie mam wykształcenia rolniczego, jednak jakby sie coś bardzo zblokowało to mogę zrobić podyplomowe studia rolnicze dla absolwentów uczelni wyższych kieruknów nierolniczych - studia trwają dwa semestry, wszystko się w czasie rozciagnie, więc wolałbym tego uniknąć.
Jednak jakbym musiał zrobić to czy takie studia dają uprawnienia do bycia rolnikiem? (wiem ze jest rolnik ustawowy i rolnik indywidualny, ale ja się już pogubiłem, który co może...)
Pytanie zasadnicze: czy w ogóle te wszystkie "problemy" o których piszę są do przeskoczenia czy sobie już na starcie odpuścić tą działkę?

 

 

PS: Jesli załączony wypis z planu jest nieczytelny dajcie proszę znać.

forum-mpzp.png

Link do komentarza

Ogólnie jest tak, że każda gmina ma swoje wymagania jeżeli chodzi o budowanie siedlisk  i wynika to z średniej wielkości gospodarstw rolnych danej gminy. Należy też pamiętać, że nie zawsze musimy być właścicielami, można ziemię dzierżawić np. mam 2 h a musze mieć 7 h , mogę 5h hekatrów dzierżawić, pokazuje umowę dzierżawy . Takie szczegółowe informacje uzyska się w gminie.

Ogólnie temat jest do zrobienia, jeżeli podoba się działka, jest atrakcyjna cena , to można działać. trochę się przy tym nachodzisz ale da się to zrobić. Tym bardziej że ojciec jest rolnikiem i bez problemu możesz tez zostać w momencie przepisania ziemi rolnej.

Najlepiej o wszystko się wypytać w starostwie gdzie będzie składany projekt, tam referent wszystko wytłumaczy i powie co i jak. 

Edytowano przez Fazior (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
7 minut temu, Fazior napisał:

każda gmina ma swoje wymagania jeżeli chodzi o budowanie siedlisk  i wynika to z średniej wielkości gospodarstw rolnych danej gminy.

Farmazony - tak jest tylko wtedy kiedy nie ma MPZP i brak nawiązania do istniejącej zabudowy na podstawie której wydaje się WZiZT.

4 godziny temu, atl napisał:

obecny właściciel chce podzielić to na dwie działki (bo na jedna ma już kupca) i bedą
dwie po 26 arów.

Działki rolnej nie można podzielić na mniejsze niż 30 arów.

Link do komentarza

A to ciekawe co piszesz, w takim razie może teraz nie jest już to rolna skoro zabudowa zagrodowa? W gminie powiedzieli że bez problemu. Ja w sumie nic nie ryzykuje bo kupie dopiero jak właściciel podzieli. Albo w sumie jest rolna tylko teraz MPZP pozwala na 20 arów i dlatego można?

Link do komentarza

Dziękuje za odpowiedź, załóżmy że została podzielona.. czy mógłby w wolnej chwili się Pan przyjrzeć reszcie moich pytań? W innych tematach wykazywał się Pan duża wiedzą, w sumie dlatego założyłem ten temat na forum (ze względu na Pana odpowiedzi.. ;) ) Pozdrawiam

Link do komentarza

Szkoda, na Krus byłoby pozałatwiane. Prawnie wygląda to tak, że działki rolnej nie można dzielić na mniejsze niż 30a jednak jeśli jest miejscowy plan zagospodarowania to budowa jest możliwa. Czy jednak można wtedy dzielić? Nie wiem.

Ja właśnie stoję przed dylematem kupna siedliska z 5,5 ha. Jak się okaże że mają lte dobre to biorę w ciemne :D

Także jestem w ZUSie więc trochę załatwiania mnie czeka :D 

Link do komentarza
Dnia 3.03.2018 o 14:22, atl napisał:

Tak, ale tylko zameldowany - w sensie nie jestem już ubezpieczony u rodziców - płacę ZUS

To nie ma znaczenia - ważny jest meldunek.

W ogromnym uproszczeniu jest tak, że syn rolnika jest też rolnikiem.

W przypadku "oporu administracji" zawsze można ustanowić współwłasność gospodarstwa rolnego.

W skrajnym przypadku ojciec może sam zacząć budowę.

 

Link do komentarza

W starostwie powiatowym udało mi się uzyskać informację że z wydziału ochrony środowiska muszę mieć decyzję o wyłączeniu ziemi rolnej pod budowę na rolnika(do 500m kw nie płaci się podatku) - wtedy dostanę pozwolenie na budowę domu(z budynkiem gospodarczym). Poszedłem do tego wydziału i Pani powiedziała mi że wystarczy żebym miał hektar ziemi na siebie (lub dzierżawę), wtedy w decyzji będzie jasno napisane ze wyłączam grunt na rolnika.

 

Czy to wydaje się logiczne i mogę zaufać tak na słowo?

 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

I kolejne pytanie.

W internecie znalazlem takie pytanie i odpowiedź (gdzies na blogu)

 

Czy mogę uzyskać zezwolenie na wyłączenie z produkcji gruntów klas I-III

Oczywiście, że taką decyzję możesz otrzymać. Starosta wyda ci decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych klas I-III. Musi być jednak spełniony warunek przeznaczenia twojej działki na cele inne niż rolnicze, wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z decyzji o warunkach zabudowy.

 

 

 

Czy w moim przypadku spełniony jest ten warunek pogrubiony? Pytam o to ponieważ w miejscowym planie zagpospodarowania przestrzennego jest napisane w punkcie 4

Budynki mieszkalne wolnostojące i zabudowa gospodarcza służąca produkcji rolnej

 

Martwi mnie to ponieważ z jednej strony jest „na cele inne niż rolnicze” a w MPZP jest „Zabugodwa gospodarcza służąca produkcji rolnej”

 

Czy to się nie wyklucza?

 

EDIT: MPZP załączyłem w pierwszym poście.

Edytowano przez atl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 minuty temu, bajbaga napisał:

a w nim czarno na białym jest napisane, że to teren zabudowy zagrodowej.

Tak i to się wyklucza - nie wyłączę ziemi na nierolnika bo grunt nie jest "odrolniony przez stosowane zapisy w MZPZ". Muszę dostać decyzję w wydziały ochrony środowiska że mogę budować na rolnika (1ha ziemi lub dzierżawa).

Link do komentarza
1 minutę temu, atl napisał:

Muszę dostać decyzję w wydziały ochrony środowiska że mogę budować na rolnika (1ha ziemi lub dzierżawa).

:zalamka:

 

Kto Ci takich głupot nagadał.

Masz być rolnikiem ustawowym - czyli spełnić łącznie warunki:

- mieszkać na terenie tej gminy minimum 5 lat,

- mieć wykształcenie rolnicze lub zamiennie kwalifikacje rolnicze (staż pracy w gospodarstwie rolnym 5 lat),

- posiadać nie mniej jak 1 ha i nie więcej niż 300 ha użytków rolnych

Ps. Ponieważ jesteś synem rolnika, ojciec pisze Ci odpowiednie oświadczenia a wójt gminy potwierdza.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...