Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Przebudowa dachu z azbestu


Recommended Posts

 

 

 

 

Witam , mam pytanie bo ostatnio pojawiły się u mnie w mieście dotacje ,że za darmo ściągną pokrycie dachowe azbestowe,  a mój dach to cztero spadowy  ma podbitkę drewnianą a na nią dane 2 warstwy papy a na to płyty z azbestu eternit,  i tak się zastanawiam żeby usunęli mi ten eternit ino  można tą papę pod zostawić i np. położyć gont bitumiczną na nią?, lub co najlepiej byłoby w takie sytuacji położyć ?, chciałem się tu spytać skonfrontować  opinię z tym co mi firmy/fachowcy mówią… Pozdro. 

Link to postu
18 minut temu, pigwax napisał:

Chciałem coś za rozsądną cenę i trwałe,

Nastaw się, że albo jedno, albo drugie...

Nie wiemy, w jakim stanie będzie papa pod azbestem.

Jeżeli eternit, to sporo łat i kontrłat do pozrywania. Trochę zniszczy to papę.

W zasadzie, jeżeli łaty i kontry zdrowe, a do tego prosto położone, to najtaniej wyjdzie pokrycie z blachy trapezowej. Ale to gdybanie takie.

Link to postu

Drzew nie ma w pobliżu budynku , to czterospadowy dach dość spore nachylenie taka typowa kostka jak za komuny budowli, jak organoleptycznie od wewnątrz  oglądałem to większość desek podbitymi i krokwi wygląda nie źle  choć i parę by się przydało wymienić, w tej chwili jest strych i raczej tak pozostanie,  a ten Gont bitumiczny w rolce  nie nadał by się na tą starą papę położyć,  i jeszcze pytanie jak można o rynny jakie najlepiej w takiej sytuacji założyć ,plastikowe metalowe jakieś , jakiś konkretny tym może…na co zwrócić uwagę przy wyborze…

Link to postu

Na starym pokryciu z pap asfaltowych ( nie smołowych) można układać gonty. Po usunięciu łat i kontrłat należy przesmarować szpachlą dekarską miejsca w których były mocowane. Należy przy tym pamiętać, że nachylenie połaci dachowej powinno wynosić co najmniej 14 stopni ( minimum 12,5 stopni). Duże znaczenie dla estetyki dachu będzie miała grubość położonych wcześniej pap. Zakłady grubych pap oznaczają się na gontach, dlatego też papy stosowane pod gonty nie powinny by grubsze niż  2,5 mm.

 

Pozdrawiamy,

Eksperci Izohan

Link to postu

serwisować(czytaj czyścić) należy każdy rodzaj rynien. A na takiej wysokości okapu 95% społeczeństwa nie odróżni systemu pvc od stalowego. Jedynie z czasem od góry przy południowej stronie zacznie lekko blaknąć system pvc. Ale to u każdego producenta. Najtańsze mogą po 2-3 latach, droższe troszkę później.

A nie czyszczony system stalowy Ci po prostu przegnije...

Link to postu
Napisano (edytowany)

Ok dzięki oto mi chodziło , raczej  będzie ciężko z samodzielnym czyszczeniem, A te łapacze do śniegu , są potrzebne na goncie ?. i pod ewentualnym ciężarem lodu może stalowe są  wytrzymalsze jeszcze pomyśle  jak to będzie cenowo...  dach na strychu jest dość wysoki i w murze są trzy nie duże  drewniane okna z konsultacją z rodzinką postanowiliśmy w razie modernizacji dachu dołożyć 2 okna dachowe jakby kiedyś coś tam miało innego powstać niż zwykły strych może mieszkanie , tamte okna są w murze to na razie zostaną zobaczymy  czy przyznają nam dotacji czy nie , mam jeszcze trzy kominy będę je chciał odbudować na nowo od poziomu podłogi na strychu te stare nie maja wkładu kominowego ,po prostu takie zwykłe z cegieł, myślę ze  już firma da sobie z tym radę że to nie będzie jakiś duży problem….

Edytowano przez pigwax (zobacz historię edycji)
Link to postu

Rynny montuje się tak, by zjeżdżający śnieg ich nie zaczepiał. Co do śniegołapów to się nie wypowiem. Nie widziałem zjeżdżającego śniegu z dachu krytego gontem. Z azbestu też zbytnio nie. Z blachy nagminnie. Choć z zasady lepiej je montować tylko w miejscach, gdzie ludzie chodzą. Po co niepotrzebnie kumulować ciężar na dachu.

Okna i kominy to pestka dla dekarza. Zaplanuj wszystko odpowiednio wcześnie, skonsultuj z wykonawcą. Tak, by okna ulokować wygodnie w otwieraniu i bez niepotrzebnych przeróbek starej konstrukcji.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Marcin
   Cegła z tej cegielni jest fantastyczna. Wygląda bajecznie. Cegielnia Hoffmanowska dostarczała znajomym cegłę na całą elewację domu na Mazurach, kto nie zobaczy jest zachwycony.
  • Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/elewacje-domow/aktualnosci/23793-cegla-recznie-formowana-jablkowa-postarzana-hitem-sezonu-2017
  • Tak było kiedyś. 8 metrów od rzutu na powierzchnię skrajnego przewodu. Jednak od kilku już lat, tę odległość zwiększono dwukrotnie., do 16 metrów. Mojej kuzynce w związku z tym wycięto ponad 300 sosen na działce. Zapłacili, ale posadzić w tym pasie też już nic (drzew znaczy się) nie wolno.
  • Witam, z góry dziękuję za radę tym co mogą pomóc jak rozwiązać ten problem.  Posiadam działkę budowlaną przez którą przechodzi linia energetyczna 15 KV. W rzeczywistości linia przechodzi przez działkę moją i w jakiejś części sąsiada. Chciałbym budować dom, działka o powierzchni ok 1900 M2. Po rozmowie z projektantem który miał przeprowadzić adaptację budynku na działce okazało się że poprzez otrzymany wypis i wyrys z urzędu gminy przez moją działkę przechodzi pas techniczny który, zajmuje obszar 30 m, dlaczego tak szeroki w wypadku linii o napięciu 15 kV nikt nie umie mi odpowiedzieć ( działka obok linia 110kV pas techniczny wydany przez ENEA 20 m w planie urzędu też 30m). Kolejnym faktem jest to że pas techniczny nie przebiega prawidłowo pod linią energetyczna tylko został umieszczony obok linii co w chwili obecnej według wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania okazuje że pas techniczny 30 m szerokości idzie wręcz prawie przez połowę mojej działki a jest to podobno nie poprawne ponieważ rozmawiając z geodeta i projektantem pas techniczny powinien znajdować pod linią, w osi linii czyli po 15 m z każdej strony a w rzeczywistości tak nie jest linia idzie swoją drogą pas swoją drogą... Rozbieżność w kolejnym dokumencie z planu zagospodarowania który jest do podgladu na stronie internetowej gminy, pas na mapie jest 15 m., więc o połowę mniejszy jak zakłada wydany wyrys i wydany tekst z planu zagospodarowania przestrzennego. Rozmawiając telefonicznie od początku ze względu na pandemię z urzędu otrzymałem informację że od osi linii 7,5 m pas 15 m zabudowa itd a z dokumentu teraz wynika co innego. Przeglądając internet nigdzie nie znalazłem aby inni użytkownicy pisali o pasie aż 30 m przy linii 15 kV. Geodeta który mierzył działkę, wytyczył rzut miejsca na budowę domu stwierdził że nie ma przeszkód w umiejscowieniu domu. Czas na adaptację projektant na podstawie dokumentów z urzędu stwierdził że nie wmieście domu w to coś co zostało po odejściu pasu technicznego... Czy miał ktoś podobny problem rozwiązał go lub ktoś wie jak to rozwiązać rady mile widziane. Pozdrawiam  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...