Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Dom przyczyną choroby? Pytamy o Syndrom Chorego Budynku

Recommended Posts

Gość Maarek

Pleśń czy grzyb w domu to tragedia. Wszyscy w domu chorowaliśmy, nawet ubrania pokrywały się mchem! w takim wypadku trzeba budynek osuszyć i odgrzybić jak najszybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mgr Jerzy Bednarczy
Szanowny Pan dr hab. Józef Pastuszka. Wsteczny ciąg kominowy powstaje na skutek błędu konstrukcyjnego przewodów kominowych grawitacyjnych ponad dachem. Znajomość projektowania przewodów kominowych grawitacyjnych ponad dachem: dymowych,spalinowych, wentylacyjnych tak by spełniały wymogi normy PN-83/B-10425oraz by w przedmiotowych przewodach nie występował wsteczny ciąg kominowy jest uzależniona od równania Bernoulliego: ciśnienie - p jest odwrotnie proporcjonalne do prędkości powietrza - v. W części kominowej na skutek zmiany przekroju (zwężka BERNOULLIEGO)występuje podciśnienie. Zwrot wektora prędkości powietrza jest skierowany zawsze ku górze.,,Główny przewód kominowy o przekroju kwadratu o boku 14 cm musi przechodzić w części komina w przekrój kwadratu o boku 12 cm. Natomiast dwa boczne otwory komina o przekroju kwadratu o boku 10cm muszą znajdować się po przeciwnych stronach (litery,,Z") komina. Zapobiega to nadmuchowi powietrza do wewnątrz. Komin węglowy i spalinowy w odróżnieniu od wentylacyjnego nie posiada czapki tylko kołnierz.Kołnierz zapobiega nadmuchowi powietrza do wewnątrz". Obowiązująca norma PN-78/B-03421 określa parametry mikroklimatu. Temperaturę 21 st. C, wilgotność względną 30-70%. Prędkość powietrza v=0,018 m/s (prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna) w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi w zależności od pory roku.Zmiana tego parametru powoduje przeciąg ( zimne powietrze z zewnątrz wdmuchiwane jest przez kratki wentylacyjne do wewnątrz pomieszczeń, z uwagi na błąd konstrukcyjny komina). Skutkuje to zapaleniem uszy, zapaleniem płuc,dolegliwościami reumatycznymi etc.. Określa również skutki przebywania ludzi w szkodliwych warunkach objawowych: 1. syndrom chorego budynku 2. wieloczynnościowa nadwrażliwość chemiczna 3. zespół przewlekłego zmęczenia. Budynki nie są ocieplane zgodnie z normą PN-EN ISO 13788. Budynki ocieplane są styropianem o grubości 14 cm. Natomiast oścież okien i balkonów styropianem o grubości 2 cm tworząc mostki termiczne. Takie mostki termiczne wokół okien i balkonów powodują, że na wewnętrznych ościeżach okien i balkonów dochodzi do kondensacji pary wodnej, na których tworzy się wilgoć i pleśń. Brak wentylacji grawitacyjnej potęguje to zjawisko. Każde ogrzewane i wentylowane pomieszczenie musi mieć osobny kanał wentylacyjny. Pleśń w mieszkaniach jest przyczyną wielu schorzeń, związana jest z nieprzyjemnym zapachem i nieestetycznym przebarwieniem na ścianach. Pleśń w mieszkaniach wytwarza toksyczne chemikalia-mykotoksyny. Alfa i ochratoksyny są czynnikami rakotwórczymi etc.. Dlaczego ,,nasady kominowe" skrywają błędy architektów. W jakim celu ociepla się budynki skoro przynosi to niepożądany efekt. Czy nieprawidłowości w budownictwie uwidocznią się wówczas, gdy w kolejkach do lekarzy ustawi się cała POLSKA po upragniony inhalator?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Szczerze mówiąc - nie rozumiem, o co ci chodzi. Ale spróbuję: 1. Nie pisałem, że wentylacja nie pomaga w usuwaniu wilgoci. Oczywiście pomaga. 2. I nie jest to sprzeczne z przyjmowaniem wilgoci i oddawaniem przez ścianę  -  na zewnątrz i do wewnątrz - żeby było jasne!   To właśnie napisałem wyżej. 1. Wolnozmienny, ale stały. 2. I ma wpływ na wentylację taki - że reguluję, stabilizuje poziom wilgoci wnętrza. Można dodać, że takim mocnym stabilizatorem - prznajmniej według producentów - jest tynk gipsowy.   Wentylacja zapewnia wymianę powietrza - nie zapewnia stabilizacji stopnia wilgotności powietrza. Wchodzi takie powietrze, jakie jest na zewnątrz. Np. w lecie, jesieni przy deszczowej dłuższej pogodzie będzie mocno wilgotne. Wtedy te "oddychające" ściany łagodzą ten stan, ale oczywiście do pewnego czasu, przyjmując wilgoć z powietrza. Potem ją oddadzą przy napływie suchego powietrza.  A jak te zdolności są zbyt małe w stosunku do potrzeb - to trzeba przepalić w domu.   Oczywiście przy klimie tych problemów nie ma - za to są inne!   
  • Panowie - dziękuję za wszelkie rady. Wiecie, jak to jest kiedy samemu chce sie zrobić taki remont ;). Człowiek uczy się na błędach, a tym bardziej samouk bez doświadczenia, w pierwszym generalnym remoncie. Gdybym wiedział o istnieniu farby Sigma to pewnie bym ją zakupił, bo cenowo wyszło podobnie z Magnatem i śmieszną farbą Śnieżki. Myślałem, że takie produkty jak owy Magnat czy Beckers to są te z wyższej półki, ale jak widać - niekoniecznie.  Dochodzę do podobnego wniosku. W każdym razie - Śnieżka Grunt to kupa, którą swoja nazwą wprowadza w błąd mniej zaawansowanych budowlańców. Tak swoją drogą - jakiego gruntu używasz pod farby?    Acryl Putz GP-41. Pod płyty był ekstra, nie narzekałem na siłę szczepną, ale obawiam sie zeszklenia gk pod farbę :(. Wtedy to będzie kosmos dopiero...    No właśnie Magnat zaleca tylko primer, a do mocno chłonnych podłoży - odpowiedni grunt Acryl Putz. To takie betonowe koło ratunkowe z ich strony.    Co do samego problemu sufitu i krycia w malowaniu - postanowiłem położyć piątą  i zarazem ostatnią warstwę farby, bo już mnie nerwy trzepią. Z racji tego, że kupiłem dziś wspomnianego wcześniej Magnata ultra mat 5L to postanowiłem to wykorzystać. Z wałka się wręcz lało. Malowałem tym razem bez kija, z drabiny. Nakładem obficie i rozprowadzałem tylko na tyle, żeby nie porobić zacieków. Po skończonym "zalewaniu" sufitu farbą, wygląda to dosyć obiecująco. Jutro z rana podrzucę fotki, niech to sobie wyschnie na spokojnie.
  • Sam jesteś Bzdura ! Pisze jak byk że ma grzejniki, czytać nie umiesz ?   Nikt nic nie będzie wiedział o co chodzi z tym termostatem i korektą, pewnie ty sam też tego nie wiesz. A o krzywej grzewczej pisałem.
  • No niestety ale pękły 3.
   Uderzenie w róg i poszedł pajączek

   Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

  • Ta dobudówka przerosła moje wyobrażenie. Pomyliłem się w ocenie sytuacji. Jak pisze @joks, ta dobudówka może być warta tych pieniędzy, choć sprawa nie jest jeszcze przesądzona. 
 • Popularne tematy

×