Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Dom przyczyną choroby? Pytamy o Syndrom Chorego Budynku

Recommended Posts

Gość Maarek

Pleśń czy grzyb w domu to tragedia. Wszyscy w domu chorowaliśmy, nawet ubrania pokrywały się mchem! w takim wypadku trzeba budynek osuszyć i odgrzybić jak najszybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mgr Jerzy Bednarczy
Szanowny Pan dr hab. Józef Pastuszka. Wsteczny ciąg kominowy powstaje na skutek błędu konstrukcyjnego przewodów kominowych grawitacyjnych ponad dachem. Znajomość projektowania przewodów kominowych grawitacyjnych ponad dachem: dymowych,spalinowych, wentylacyjnych tak by spełniały wymogi normy PN-83/B-10425oraz by w przedmiotowych przewodach nie występował wsteczny ciąg kominowy jest uzależniona od równania Bernoulliego: ciśnienie - p jest odwrotnie proporcjonalne do prędkości powietrza - v. W części kominowej na skutek zmiany przekroju (zwężka BERNOULLIEGO)występuje podciśnienie. Zwrot wektora prędkości powietrza jest skierowany zawsze ku górze.,,Główny przewód kominowy o przekroju kwadratu o boku 14 cm musi przechodzić w części komina w przekrój kwadratu o boku 12 cm. Natomiast dwa boczne otwory komina o przekroju kwadratu o boku 10cm muszą znajdować się po przeciwnych stronach (litery,,Z") komina. Zapobiega to nadmuchowi powietrza do wewnątrz. Komin węglowy i spalinowy w odróżnieniu od wentylacyjnego nie posiada czapki tylko kołnierz.Kołnierz zapobiega nadmuchowi powietrza do wewnątrz". Obowiązująca norma PN-78/B-03421 określa parametry mikroklimatu. Temperaturę 21 st. C, wilgotność względną 30-70%. Prędkość powietrza v=0,018 m/s (prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna) w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi w zależności od pory roku.Zmiana tego parametru powoduje przeciąg ( zimne powietrze z zewnątrz wdmuchiwane jest przez kratki wentylacyjne do wewnątrz pomieszczeń, z uwagi na błąd konstrukcyjny komina). Skutkuje to zapaleniem uszy, zapaleniem płuc,dolegliwościami reumatycznymi etc.. Określa również skutki przebywania ludzi w szkodliwych warunkach objawowych: 1. syndrom chorego budynku 2. wieloczynnościowa nadwrażliwość chemiczna 3. zespół przewlekłego zmęczenia. Budynki nie są ocieplane zgodnie z normą PN-EN ISO 13788. Budynki ocieplane są styropianem o grubości 14 cm. Natomiast oścież okien i balkonów styropianem o grubości 2 cm tworząc mostki termiczne. Takie mostki termiczne wokół okien i balkonów powodują, że na wewnętrznych ościeżach okien i balkonów dochodzi do kondensacji pary wodnej, na których tworzy się wilgoć i pleśń. Brak wentylacji grawitacyjnej potęguje to zjawisko. Każde ogrzewane i wentylowane pomieszczenie musi mieć osobny kanał wentylacyjny. Pleśń w mieszkaniach jest przyczyną wielu schorzeń, związana jest z nieprzyjemnym zapachem i nieestetycznym przebarwieniem na ścianach. Pleśń w mieszkaniach wytwarza toksyczne chemikalia-mykotoksyny. Alfa i ochratoksyny są czynnikami rakotwórczymi etc.. Dlaczego ,,nasady kominowe" skrywają błędy architektów. W jakim celu ociepla się budynki skoro przynosi to niepożądany efekt. Czy nieprawidłowości w budownictwie uwidocznią się wówczas, gdy w kolejkach do lekarzy ustawi się cała POLSKA po upragniony inhalator?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No wiesz, palacz nałogowy ma wybór - albo zainwestować (nawet wziąć kredyt ) w to co potrzeba, zdecydowanie mniej palić i więcej spać i wypoczywać, albo...     Bo w tym stanie, to tylko... palić i... palić   Może dotacja? Może...       Prąd ma - niech grzeje prądem...
  • Czyli wentylacja bedzie rozwiazaniem problemu czy cos jeszcze opisz co mam zrobic bo sie nieznam 
  • To piętro jest ze skosami? Po co sąsiadowi ciepły dach - ma zamiar zagospodarować strych? jak mu zimno, niech ociepli strop nad swoją kondygnacją ...   A swoją drogą - skalkuluj z grubsza koszt obu wersji ocieplenia i pokaż to sąsiadowi i po prostu powiedz mu, o co chodzi... no, chyba że żyjecie ze sobą jak pies z kotem... wtedy masz przechlapane, bo on może w twardych butach chodzić...  
  • Witam.Mam jedno pytanie.Mieszkam w domku jednorodzinnym Pietrowym. Mieszkam na parterze .Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności związanych z wydzieleniem dwóch lokali. Dom posiada dwa niezależne wejścia na każda kondygnacje. Moje pytanie dotyczy dachu. Chcemy przeprowadzić  generalny remont dachu(zerwać stara pape,ułożyć dwie warstwy nowej, wymienić na nowe opierzenia itp.)Wiem ze dach jest częścią wspólna i koszt remontu powinniśmy pokryć po równo. Sąsiad jednak chciałby sobie dodatkowo ocieplić dach styropapa.To dosyć dużo podwyższa koszt remontu. Czy również musze dołożyć sie do tego ocieplenia czy tylko mój koszt powinien sie ograniczyć do odtworzenia pierwotnego stanu. Pozdrawiam i z góry dziękuje za poradę.
  • Chyba potrzebny cyklon-B. Kto wywali tyle kasy i jeszcze na ocieplenie, okna....... Może dotacja?
 • Popularne tematy

×