Skocz do zawartości

Odmowna decyzja PNB


Recommended Posts

Mam działkę przeznaczoną na cele budowlane jednorodzinne objętą MPZP, w którym warunkiem koniecznym uzyskania PnB jest możliwość podłączenia do sieci wod-kan. Niestety sieci tych nie ma, a MPZP zabrania studni, szamb i przydomowych oczyszczalni. Mój projektant mówił, ze to nie jest przeszkoda ponieważ dostęp do mediów potrzebny będzie dopiero do zamieszkania (chcę budować systemem gospodarczym i potrwa to kilka lat). Złożyliśmy wniosek w starostwie o PnB i dostaliśmy do uzupełnienia go m.in. o dostęp do sieci wod-kan. Gmina, która uchwaliła MPZP, odmówiła wydania warunków podłączenia z powodu braku w/w sieci, stwierdzając że nie ma zamiaru ich teraz budować - może za 3 lata, a moze jeszcze później.

 

Teraz nie wiem co mam zrobić... Chciałbym zacząć budowę ze zbiornikiem na wodę i za parę lat jak już podłączą sieci to dokończyć budowę i zamieszkać, ale pewnie dostanę odmowną decyzję o PnB. Jak zacząłem czytać to: z jednej strony niby sądy unieważniają taką odmowę z powodu wewnętrznych sprzeczności w MPZP (należy się podłączyć pod sieć której nie ma), ale z drugiej strony decyzja odmowna może stać się ostateczna i nie być zmieniona nawet gdy sieci te powstaną.

 

 

Czy mam anulować wniosek i czekać bezczynnie kolejne lata czy może jest jakaś droga na przód?

Link do komentarza

Własna studnia jest rozwiązaniem akceptowalnym.

W projekcie projektant zaznacza, że do czasu wybudowania sieci, zaopatrzenie w wodę z własnego ujęcia.

 

7 minut temu, vip42 napisał:

ale z drugiej strony decyzja odmowna może stać się ostateczna i nie być zmieniona nawet gdy sieci te powstaną.

Może być wydana nowa decyzja o PnB.

Link do komentarza

W Polsce nie ma instytucji "precedensu" - nie mniej jednak większość wyroków w podobnych sprawach jest taka sama.

Jeśli Twoja działka nie jest w rejonie szczególnym np. ochrony wód to nawet szambo może przejść - oczywiście z zastrzeżeniem, że jeśli będzie sieć to się pod nią podłączysz.

 

Ps. Sprawa będzie oczywista, jesli na mapie te grunty mają status budowlanych (B).

Link do komentarza

W MPZP moja działka jest oznaczona jako MN (par 5 ust 2 pkt 3a teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną).

 

Uważasz, że mimo poniższych zapisów jest szansa na pozytywny koniec (PnB)?

Cytat

par 5

ust 4 Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego:

2) obowiązują zakazy i nakazy wynikające z położenia terenu w Zespole Nadwiślańskich Parków
Krajobrazowych Świeckiego i Chełmińskiego;
5) w granicach całego obszaru objętego planem obowiązuje zakaz prowadzenia działań mogących przyczynić
się do obniżenia poziomu wód w rezerwacie m.in. zakaz głębokich wykopów (poniżej 5 m), budowy studni
głębinowych i kopanych, zakaz fundamentowania budynków poniżej 5,0 m itp.;

 

ust 10.Szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz
zabudowy:
3) uzyskanie pozwolenia na budowę uwarunkowane jest możliwością przyłączenia budynku do sieci
wodociągowej i kanalizacyjnej;

 

ust 12.Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej:
1) zaopatrzenie w wodę:
a) zaopatrzenie w wodę z istniejących magistral wodociągowych poprzez istniejącą i projektowaną sieć
rozdzielczą zlokalizowaną w poszczególnych ulicach,
c) obowiązuje zakaz realizacji indywidualnych ujęć wody,

 

2) odprowadzenie ścieków sanitarnych:
a) odprowadzenie ścieków sanitarnych do kanalizacji gminnej,
c) obowiązuje zakaz budowy nowych bezodpływowych osadników ścieków oraz przydomowych
oczyszczalni ścieków

 

Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tego się obawiałem... :icon_cry:

Czy mam wycofać wniosek o PnB?

 

A wszystko przez to, że nie zgodziłem się na złodziejskie odszkodowanie za ziemie pod drogę, które zaproponował wójt... Zapowiedział, że nie da mi w takim razie warunków dostępu do sieci...

 

 

Może po wyborach się coś zmieni...

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Nie mam obecnie dostępu do mediów, ale chciałbym się już budować aby zamieszkać za 3-4 lata gdy gmina dociągnie sieci wod-kan. 

 

Nie mogę uzyskać PnB właśnie przez brak mediów... I tak się zastanawiam czy mogę zacząć się budować na Zgłoszenie Budowy? Co muszę zrobić by zacząć budowę?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...