Skocz do zawartości

Odmowna decyzja PNB


Recommended Posts

Mam działkę przeznaczoną na cele budowlane jednorodzinne objętą MPZP, w którym warunkiem koniecznym uzyskania PnB jest możliwość podłączenia do sieci wod-kan. Niestety sieci tych nie ma, a MPZP zabrania studni, szamb i przydomowych oczyszczalni. Mój projektant mówił, ze to nie jest przeszkoda ponieważ dostęp do mediów potrzebny będzie dopiero do zamieszkania (chcę budować systemem gospodarczym i potrwa to kilka lat). Złożyliśmy wniosek w starostwie o PnB i dostaliśmy do uzupełnienia go m.in. o dostęp do sieci wod-kan. Gmina, która uchwaliła MPZP, odmówiła wydania warunków podłączenia z powodu braku w/w sieci, stwierdzając że nie ma zamiaru ich teraz budować - może za 3 lata, a moze jeszcze później.

 

Teraz nie wiem co mam zrobić... Chciałbym zacząć budowę ze zbiornikiem na wodę i za parę lat jak już podłączą sieci to dokończyć budowę i zamieszkać, ale pewnie dostanę odmowną decyzję o PnB. Jak zacząłem czytać to: z jednej strony niby sądy unieważniają taką odmowę z powodu wewnętrznych sprzeczności w MPZP (należy się podłączyć pod sieć której nie ma), ale z drugiej strony decyzja odmowna może stać się ostateczna i nie być zmieniona nawet gdy sieci te powstaną.

 

 

Czy mam anulować wniosek i czekać bezczynnie kolejne lata czy może jest jakaś droga na przód?

Link do komentarza

Własna studnia jest rozwiązaniem akceptowalnym.

W projekcie projektant zaznacza, że do czasu wybudowania sieci, zaopatrzenie w wodę z własnego ujęcia.

 

7 minut temu, vip42 napisał:

ale z drugiej strony decyzja odmowna może stać się ostateczna i nie być zmieniona nawet gdy sieci te powstaną.

Może być wydana nowa decyzja o PnB.

Link do komentarza

W Polsce nie ma instytucji "precedensu" - nie mniej jednak większość wyroków w podobnych sprawach jest taka sama.

Jeśli Twoja działka nie jest w rejonie szczególnym np. ochrony wód to nawet szambo może przejść - oczywiście z zastrzeżeniem, że jeśli będzie sieć to się pod nią podłączysz.

 

Ps. Sprawa będzie oczywista, jesli na mapie te grunty mają status budowlanych (B).

Link do komentarza

W MPZP moja działka jest oznaczona jako MN (par 5 ust 2 pkt 3a teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną).

 

Uważasz, że mimo poniższych zapisów jest szansa na pozytywny koniec (PnB)?

Cytat

par 5

ust 4 Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego:

2) obowiązują zakazy i nakazy wynikające z położenia terenu w Zespole Nadwiślańskich Parków
Krajobrazowych Świeckiego i Chełmińskiego;
5) w granicach całego obszaru objętego planem obowiązuje zakaz prowadzenia działań mogących przyczynić
się do obniżenia poziomu wód w rezerwacie m.in. zakaz głębokich wykopów (poniżej 5 m), budowy studni
głębinowych i kopanych, zakaz fundamentowania budynków poniżej 5,0 m itp.;

 

ust 10.Szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz
zabudowy:
3) uzyskanie pozwolenia na budowę uwarunkowane jest możliwością przyłączenia budynku do sieci
wodociągowej i kanalizacyjnej;

 

ust 12.Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej:
1) zaopatrzenie w wodę:
a) zaopatrzenie w wodę z istniejących magistral wodociągowych poprzez istniejącą i projektowaną sieć
rozdzielczą zlokalizowaną w poszczególnych ulicach,
c) obowiązuje zakaz realizacji indywidualnych ujęć wody,

 

2) odprowadzenie ścieków sanitarnych:
a) odprowadzenie ścieków sanitarnych do kanalizacji gminnej,
c) obowiązuje zakaz budowy nowych bezodpływowych osadników ścieków oraz przydomowych
oczyszczalni ścieków

 

Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tego się obawiałem... :icon_cry:

Czy mam wycofać wniosek o PnB?

 

A wszystko przez to, że nie zgodziłem się na złodziejskie odszkodowanie za ziemie pod drogę, które zaproponował wójt... Zapowiedział, że nie da mi w takim razie warunków dostępu do sieci...

 

 

Może po wyborach się coś zmieni...

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Nie mam obecnie dostępu do mediów, ale chciałbym się już budować aby zamieszkać za 3-4 lata gdy gmina dociągnie sieci wod-kan. 

 

Nie mogę uzyskać PnB właśnie przez brak mediów... I tak się zastanawiam czy mogę zacząć się budować na Zgłoszenie Budowy? Co muszę zrobić by zacząć budowę?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...