Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Karolinaa

Zabudowa zagrodowa

Recommended Posts

Witam. Posiadam działkę orną z zakazem zabudowy, klasy V o powierzchni ok 2000m2. W czerwcu zeszłego roku złożyłam do gminy wniosek o zmianę na własny koszt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mającego na celu zmianę oznaczenia działki na orną z możliwością zabudowy zagrodowej. Moje pytanie brzmi jakie warunki trzeba spełnić aby po wydaniu pozytywnej opinii móc postawić tam budynek mieszkalny (ok 110m2)? Działka znajduje się przy drodze asfaltowej, pomiędzy budynkami mieszkalnymi, przy działce biegną media (prąd, woda), na działce znajduję się budynek gospodarczy, ok 20m2. Dodam, że przekształcenie działki na budowlaną nie wchodzi w grę ze względu na obszar objęty ochroną (Jura Krakowsko-Częstochowska). Czy można postawić dom bez statusu rolnika, jeśli nie to czy wystarczy dzierżawić pole rolne alby taki status otrzymać?   

Pozdrawiam

Dnia 23.02.2018 o 09:47, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Po ewentualnej zmianie w MPZP nowe ustalenia określą dopuszczalny sposób zabudowy - jeśli będzie to tylko zagrodowa to trzeba być rolnikiem (gospodarstwo, wykształcenie, staż).

Czy jest Pan pewien tego gospodarstwo, wykształcenie, staż? Ja mam podobną sytuacje(wątek na forum najnowszy). Byłem w starostwie i powiedzieli mi że muszę wyłączyć grunt rolny pod budową na rolnika (a do tego wystarczy Im akt notarialny który poświadcza że mam 1ha ziemi - i to wszystko). Czy w takim razie w Starostwie zostałem źle poinformowany?

17 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Trzeba najpierw te 1 ha ziemi kupić, a z tym już będzie problem.

Byłby problem ale - ale ziemi nie trzeba kupować, nie trzeba być jej właścicielem

1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Byłby problem ale - ale ziemi nie trzeba kupować, nie trzeba być jej właścicielem

To raz, a dwa można ją dostać po prostu w darowiźnie - mój przypadek (oczywiście pisząc o hektarze mam na myśli hektar przeliczeniowy w danej gminie).

Edytowano przez atl (zobacz historię edycji)

1 minutę temu, atl napisał:

oczywiście pisząc o hektarze mam na myśli hektar przeliczeniowy w danej gminie

Też niekoniecznie.

W ustawie jest mowa o areale "użytków rolnych" czyli od 1 do 300 ha.

• Dziękuję 1

Dnia 23.02.2018 o 09:47, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Po ewentualnej zmianie w MPZP nowe ustalenia określą dopuszczalny sposób zabudowy - jeśli będzie to tylko zagrodowa to trzeba być rolnikiem (gospodarstwo, wykształcenie, staż).

Ogólnie mam nowe informacje(nie wiem jeszcze czy prawdziwe - ze starostwa w każdym bądź razie). To co Pan napisał, ziemia, wykształcenie, staż potrzebne jest podczas kupowania ziemi. W momencie gdy już tą ziemie się ma, aby dostać PnB trzeba wyłączyć grunt rolny pod budowę domu. Tutaj można zrobić to na dwa sposoby:

- na nierolnika - do 500mkw bez opłat

- na rolnika - tylko hektar ziemi lub dzierżawa

Jednak w MPZP trzeba sprawdzić czy zabudowa zagrodowa ma dopuszczenie zabudowy jednorodzinnej - jeśli ma, to wyłączenie na nierolnika będzie ok. Jednak jeśli w MPZP jest jasno napisano budynek mieszkalny + gospodarczy służący produkcji rolnej(w praktyce może to być garaż, ale nie nazywamy tego garażem, ale kto sprawdzi ze trzymamy tam samochód? ;) ), a nie ma napisane "dopuszczenie jednorodzinnej" to wyłączenie musi być na rolnika(czyli hektar ziemi wystarczy).

Nie wiem jednak czy te informację są wiarygodne, piszę tylko co się dowiedziałem w starostwie, a jak wiadomo doradztwa Oni za bardzo nie chcą udzielać, tylko dopiero jak ktoś przyjdzie z papierami i występuję o PnB Oni dopiero bardziej wszystko sprawdzają - czyli krótko mówiąc - rozpatrują daną sprawę.

zamiast tłumaczenia obowiązujące definicje:

Cytat

§ 3.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

2) zabudowie jednorodzinnej – należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi;

3) zabudowie zagrodowej – należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych;

4) budynku mieszkalnym – należy przez to rozumieć:
a) budynek mieszkalny wielorodzinny,
b) budynek mieszkalny jednorodzinny;

Grunt pod zabudową zagrodową dalej pozostaje rolnym.

Grunt pod zabudowę jednorodzinną musi być przeznaczony pod taką zabudowę -  musi być "odrolniony" np. przez zapisy w MPZP (na mapie ewidencyjnej oznaczony jako ).

• Dziękuję 1

42 minuty temu, bajbaga napisał:

zamiast tłumaczenia obowiązujące definicje:

Grunt pod zabudową zagrodową dalej pozostaje rolnym.

Dokładnie tak - trochę źle wyżej napisałem o wyłączeniu na rolnika - w praktyce chodzi o decyzję umożliwiającą budowę na rolnika(zamiast decyzję wyłączającą grunt rolny z produkcji rolnej na nierolnika).

Jeszcze raz - przy zabudowie zagrodowej ziemia dalej jest rolna.

Na tej działce/terenie, w zgodzie z MPZP, dopuszczalna jest tylko zabudowa zagrodowa, czyli dla rolnika (ustawowego).

Tak już to rozumiem dokładnie. Tylko nie rozumiem skąd rozbieżności przepisów: tzn. z jednej strony rolnik ustawowy musi posiadać wykształcenie/staż, z drugiej strony inni mówią że wystarczy posiadać 1ha ziemi. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć prawnego poparcia tego co napisałem, stąd mam jeszcze wątpliwości.

Dnia 9.03.2018 o 13:51, bajbaga napisał:

Czy taka ziemie trzeba kupić czy wystarczy ją od kogoś dzierżawić aby uzyskać status rolnika ?

Wystarczy wydzierżawić. Poza tym można zostać rolnikiem jak się miało w szkole przedmioty pokrewne z rolnictwem, jak agrobiznes czy ekonomia coś w ten deseń. Pytałem ostatnio bo chciałem kupić gospodarstwo rolne.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się