Skocz do zawartości

Piec z zasobnikiem czy nie, podłogówka warto?


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów :) to mój pierwszy post. Jestem na etapie dogrywania szczegółów mieszkania (2 poziomy(piętro i poddasze), 108 metrów2 pow. urz.) które się buduje - bedzie zamieszkiwane przez 4 osoby.I pojawiają się pierwsze dylematy:

1. Piec - jest przewidziany gazowy kondensacyjny TERMET ECOCONDENS SILVER 20KW 2F czy warto dopłacić drugie tyle do pieca z zasobnikiem 48L - Termet Ecocondens 20 Integra II. Czy tali zasobnik podniesie komfort użytkowania cwu - w mieszkaniu będą 2 łazienki. 

2. Ogrzewanie podłogowe - czy warto je robić w całym mieszkaniu, jak wychodzą koszty użytkowania w porównaniu ze zwykłymi grzejnikami.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Link do komentarza

Zaczynając od końca. Koszty ogrzewania będą zbliżone.

Co do samego kotła i przygotowania c.w.u:

- komfort korzystania będzie wyższy przy zastosowaniu zasobnika;

- można zrobić cyrkulacje, co będzie tym bardziej odczuwalne im bardzie punkty poboru ciepłej wody są oddalone od kotła;

Znacznie tańszym inwestycyjnie rozwiązaniem będzie ten sam kocioł (Ecocondens silver) w wersji jednofunkcyjnej plus wymiennik c.w.u 120 l. Różnica kosztów ok. 1200 zł.

 

Link do komentarza

Zasobnik 48 l na 4 osoby to może być za mało korzyść z wersji wbudowanej to tylko estetyka i mniej zajmowanego miejsca. Ogrzewanie podłogowe można instalować w pomieszczeniach/domach o małych stratach ciepła (dobrze izolowanych termicznie), a ewentualne oszczędności będą wynikać jedynie z większej sprawności kotła jeśli temperatura zasilania będzie znacznie niższa niż przy grzejnikach (kwestia doboru wielkości grzejników).

Link do komentarza

Kocioł będzie umieszczony w łazience ok 4m2 więc trudno będzie wygospodarować miejsce na dodatkowy zasobnik. Zastanawiam się czy tak mały zasobnik - 48L ma sens. Czy komfort który ma zapewnić będzie odczuwalny?

Natomiast  jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe  czy sprawdzi się w innych pomieszczeniach niż kuchnia i łazienka? Budynek ma być wydaje mi się dobrze izolowany - mam mieć niskie straty ciepła.

 

Link do komentarza

Ten kocioł z zasobnikiem (Integra) to wersja dwufunkcyjna z zasobnikiem. Dzięki temu można zrobić cyrkulację c.w.u. i ciepłą wodę dostajemy natychmiast. Ponadto przy niewielkim poborze (np. umycie rąk) nie uruchamia się przepływowe podgrzewanie wody. Ewentualne wahania temperatury przy poborze w kilku miejscach równocześnie też będą mniejsze.

Sens jego zastosowania zależy przede wszystkim od tego na ile oddalone są punkty poboru wody  (czy brak cyrkulacji będzie bardzo odczuwalny).

Decyzja podłogówka/grzejniki to raczej kwestia preferencji i osobistego przekonania. Oba systemy powinny tu działać dobrze.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi. Punkty nie będą oddalone zbyt od siebie. Piec w łazience na 1 poziomie, kuchnia na przeciwko łazienki czyli max 7 metrów odległość kranu od pieca. Druga łazienka- na poziomie 2 nad łazienką z poziomu 1. Myślę, że cyrkulacja nie jest konieczna przy takich odległościach?  

Z odpowiedzi wnioskuję, że ten piec z zasobnikiem powinien się lepiej sprawdzić od tego bez zasobnika?

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...