Skocz do zawartości

dzialka z domkiem gospodarczym bez papierow


zenga

Recommended Posts

Witam serdecznie moja Mama jest na kupnie dzialki budowlanej  na ktorej znajduje sie domek wygladajacy na letniskowy  i tak tez sluzyl obecnemu jeszcze wlascicielowi ktory uzytkuje go od lat jest to murowany domek o lacznej pow zabudowy19m2  niestety budynku nie ma na mapkach informacji przestrennej oraz geo portalu starostwa powiatowego  wlasciciel twierdzi ze nigdy nie bylo potrzeby zglaszania  budynkow do 35m2  i kazdy mogl sobie wybudowac taki domek .. dowiedzialem sie jednak w wydziale geodezji ze  istnieje mapka ewidencyjna  na ktorej jest zarys budynku ale budowa jest uznana za rozpoczeta  i tyle  ze po jej zakonczeniu nalezy  zrobic inwentaryzacje itd 

 

Pytanie moje brzmi czy czasem  nie zostala moja Mama  wprowadzony w blad przez wlasciciela i i czy to mozliwe zeby nie wiedzial ze budowa trwa ( wczoraj uaktualnil mi i potwierdzil ze nabyl dzialke z budynkiem w stanie surowym i sam sbie go wykonczyl  zglosil tylko ze nic sie nie zmienilo pod wzgledem podastkow w urzedzie i placi podatek od budynku gospodarczego  ...... wiec nie mam pojecia czy budynek legalnie stoi na dzialce i czy nie bedzie nieprzyjemnosci i problemow po zakupie  takiej dzialki .typu rozbiorka lub wyski koszt adaptacji itd legalizacji      prosze o pomoc jesli ktos sie orientuje w temacie

 

Edytowano przez zenga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziekuje serdecznie za odpowiedz  

czy istnieje szansa na wglad w dokumentacje budowy   zakladam ze obecny wlasciciek tak owej nie prowadzil bowiem  nawet nie wie o tym ze istnieje mapka ewidencyjna z tym  budynkiem  i ze budowa byla rozpoczeta  sam twierdzi ze nie bylo zadnej potrzeby nikogo informowac i mozna bylo samodzielnie sobie taki budynek wykonac  dodam ze w chwili powstawania  budynku tzn w chwili zakupu przez obecnego wlasciciela dzialka byla dzialka rolna .

i jeszcze jedno pytanie jesli okaze sie ze domek gospodarczy  nie jest dokonca legalnie na dzialce w tej chwili  to czy mozna uznac to za wade prawna  i zrezygnowac z zakupu i poprosic o zwrot zadatku? z gory dziekuje za pomoc

 

Link do komentarza

Moim zdaniem ten budynek wybudował, na zgłoszenie, rolnik.

Wszystko wskazuje na to, że jest legalny, ale zabrakło zgłoszenia do zmiany w ewidencji gruntów - w gminie są odpowiednie wnioski.

 

Bardziej istotne jest to, czy ta działka jest z prawem do zabudowy mieszkaniowej dla "nierolnika".

Jeśli w MPZP ten teren/działka nie jest pod zabudowę, to działka przed kupnem musi mieć WZiZT .

jeśli ta działka posiada klasę ziemi I - III -zapomnieć o kupnie (jeśli nie jest spełniony warunek aktualnego MPZP.

 

 

Ps. Jaka jest wielkość tej działki ? 

Link do komentarza

Dziekuje za odpowiedz ! dzialka zostala przeksztalcona i zgodnie z MPZP przewidziana pod zabudowe jednorodzinna i siedliskowa  ma pow 1089m2  z czego 1/3 moze byc zabudowana .

 

 

 

wyglada na to wiec ze rolnik  wybudowal na zgloszenie budowa dalej trwa (  nie jest konieczny odbior takiego budynku pod wzgledem zgodnosci z zalozeniami we wniosku przy zgloszeniu?  mowimy tu o  rozpoczeciu budowy ok 10 lat temu ...czy jest mozliwosc zlecania sprawdzenie  calej tej sytuacji w starostwie ?

Edytowano przez zenga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Budując na zgłoszenie, nie trzeba nigdzie zgłaszać zakończenia.

Jest na mapie ewidencyjnej - pokazana jako budowa.

Jest też zgłoszone zakończenie w gminie, bo naliczają podatek od tego budynku.

Teraz inwentaryzacja (geodezyjna) i zgłoszenie do ewidencji - na stronie gminy pewnie wiszą  gotowe wnioski.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...