Skocz do zawartości

Grzyb na suficie w łazience


Recommended Posts

W łazience pojawiła się pleśń na suficie, łazienka jest malutka ok 2m kw.. W środku piecyk gazowy, mała kabinę prysznicową. Jest tam kratka wentylacyjna oraz drzwi harmonijkowe ze sporą szparą od dołu. Mieszkanie jest na najwyższym piętrze w bloku. Czy można jakoś stwierdzić czy wilgoć pochodzi od dachu czy od łazienki? Nigdy wcześniej nie było tam problemów z wilgocią. Proszę o poradę co zrobić, jak pozbyć się pleśni. Czy wystarczy spryskać i odmalować? 

sufit-grzyb.jpg

Link do komentarza

Skoro to najwyższe piętro w bloku to niestety przyczyną mogą być też nieszczelności dachu. Od jak dawna łazienka jest używana? Czy w poprzednich latach były tego rodzaju problemy? Jeżeli kłopot pojawił się po kilku latach użytkowania, a w warunkach eksploatacji nic się nie zmieniało, to podejrzanym staje się dach.

Link do komentarza

Umówiłem się z przedstawicielem spółdzielni, pokaże mu gdzie jest grzyb i może obejrzy dach nad tym miejscem. Chociaż przez telefon wstępnie jest przekonany, ze dach jest ok, przyczyną jest łazienka. Ostatni remont w łazience był ponad 5 lat temu, pleśni nigdy nie było ani przed ani po remoncie. Mieszkanie jest wynajmowane, więc na temat warunków eksploatacji niewiele mogę powiedzieć.

 

Cytat

A te czarne usuń jak najszybciej zanim jeszcze na dobre się nie rozpleniło

Czym to najlepiej zrobić? Wygooglałem np. PILMAS Zabójca pleśni. Jest ok, czy są bardziej skuteczne preparaty na taką dużą powierzchnie?

 

Cytat

Zmierzyć temperaturę powierzchni sufitu i wilgotność w łazience.

Niestety mam odpowiedniego sprzętu.

 

 

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, zapoznonafilm napisał:

Niestety mam odpowiedniego sprzętu.

Czyli najlepiej odpuścić zmierzenie temperatury tego sufitu? No to o czym chcesz rozmawiać z chłopem ze spółdzielni, hę?

 

Dzisiaj każda mama ma pirometr, nazywany dla nich "bezdotykowym termometrem dla dzieci". Pożycz.

 

451355_wookmark.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, zapoznonafilm napisał:

Czym to najlepiej zrobić? Wygooglałem np. PILMAS Zabójca pleśni. Jest ok, czy są bardziej skuteczne preparaty na taką dużą powierzchnie?

PILMAS jest zdaje się polskim produktem, a Pufas jest niemiecki. Chyba .Za pufasa zapłacisz 50% więcej, bo jest znany. Polskie są równie dobre. SPrawdzałem kiedyś wszystko co było na rynku. Patrz po cenie, nie po marce. PILMAS jest OK. PUFAS jest OK. I taki, co w klepiku znajdziesz, a marka nieznana też będzie OK. Byle zwalczał pleśnie i grzyby.

Link do komentarza
Dnia 11.02.2018 o 13:44, zapoznonafilm napisał:

W łazience pojawiła się pleśń na suficie, łazienka jest malutka ok 2m kw.. W środku piecyk gazowy, mała kabinę prysznicową. Jest tam kratka wentylacyjna oraz drzwi harmonijkowe ze sporą szparą od dołu. Mieszkanie jest na najwyższym piętrze w bloku. Czy można jakoś stwierdzić czy wilgoć pochodzi od dachu czy od łazienki? Nigdy wcześniej nie było tam problemów z wilgocią. Proszę o poradę co zrobić, jak pozbyć się pleśni. Czy wystarczy spryskać i odmalować? 

sufit-grzyb.jpg

Jak nie widać zacieków to z łazienki. Wilgoć z prysznica, wilgoć z gazu. Częsty przypadek. Zimny narożnik - tam się przeważnie zaczynaja ogniska grzyba. Przerabiałem to. Trzeba usprawnić wentylację i to nie tylko przez wywiew a również przez nawiew. Drzwi w łazience mają otwory przy posadzce lub podcięcie?

Link do komentarza

Łazienka i kuchnia to najczęstsze miejsca, gdzie występuje grzyb i pleśń. Bardzo ważna jest wentylacja. W każdym domu praktycznie, który sprawdzam pod tym kątem powodem jest właśnie wadliwa wentylacja, przez co wilgoć zostaje w pomieszczeniu. Rzadziej zdarza się, że jest to np. mokra ściana budynku (w starych budownictwach, bez ocieplenia) i wilgoć przechodzi do mieszkań. Czasem zdarza się, że po prostu ludzie nie grzeją w mieszkaniach i również mają grzyba na ścianach.

Link do komentarza
Cytat

Drzwi w łazience mają otwory przy posadzce lub podcięcie?

Akurat są tam drzwi harmonijkowe podwieszane, spora szpara jest u dołu. Dzięki temu, że nie rozsuwają się na całą szerokość to u góry jest jeszcze wieksza przestrzeń między drzwiami a szyną, nie widziałem jeszcze drzwi, które miały by większe otwory.

 

Mieszkanie to mała kawalarerka, pokój z aneksem + łazienka. Mierzenie pirometrem nie wykryło żadnych zimniejszych fragmentów sufitu. Okazało się, że lokatorzy zatkali kratkę w pokoju bo ciągnęło im zimne powietrze. Obstawiam, że to pogorszyło wentylację w mieszkaniu i w efekcie powstała pleśń.

 

Zamierzam środkiem pleśniobójczym (pufas, pilmas) pozbyć się pleśni, przemalować farbą łazienkową z właściwościami przeciwgrzybicznymi i dodatkowo zrobić nawiewniki w oknie. Mam nadzieje, że pleśń nie wróci. Dzięki za wszystkie porady.

Link do komentarza

Szanowna Pani,
Oczywiście trzeba sprawdzić dach oraz wezwać specjalistę, który sprawdzi drożność wentylacji w łazience. Doraźnie należy jak najszybciej oczyścić cały sufit oraz zastosować preparat grzybobójczy RG 10 (zgodnie z zaleceniem producenta). Do łazienki rekomenduję również farbę Śnieżka Kuchnia Łazienka, która zawiera w sobie składniki zapobiegające powstawaniu oraz rozwijaniu się zagrzybienia na powierzchni ścian i sufitu. Podstawową kwestią jest również zapewnienie odpowiedniego ogrzewania i wentylacji.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Dnia 11.02.2018 o 13:44, zapoznonafilm napisał:

W łazience pojawiła się pleśń na suficie, łazienka jest malutka ok 2m kw.. W środku piecyk gazowy, mała kabinę prysznicową. Jest tam kratka wentylacyjna oraz drzwi harmonijkowe ze sporą szparą od dołu. Mieszkanie jest na najwyższym piętrze w bloku. Czy można jakoś stwierdzić czy wilgoć pochodzi od dachu czy od łazienki?  

Od piecyka gazowego. Łazienka jest zdecydowanie za mała dla tego piecyka, nie wiem dlaczego kontrolerzy nie zakwestionują jego użytkowania w tym miejscu.

Oczywiście, w połączeniu kiepską wentylację oraz wychłodzeniem ścian i sufitów, grzyb być musi.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość mhtyl
48 minut temu, kawulak napisał:

Dobra farba pomaga uniknąć grzyba - ja mam akurat Magnata, ale ogólnie serie Kuchnia Łazienka każdej farby powinna robić różnicę. Oczywiście zwracam również uwagę na jakość wentylacji.

Żadna farba jaka by nie była nie zlikwiduje grzyba, więc twierdzenie że dobra farba pomaga uniknąć grzyba jest nieprawdziwa. 

Na usunięcie grzyba wstępnym stadium pomoże środek na pleśń i grzyby a gdy już jest zaawansowany to jedynie dobra chemia i inne zabiegi osuszające a przy tym wszystkim sprawna wentylacja pozwoli na likwidacje grzyba.

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...