Skocz do zawartości

Przybudówka a odległość od granicy działki


Recommended Posts

Witam

 

Od roku planujemy zrobić sobie małą przybudówkę do istniejącego domu, właściwie przybudówkę do poprzedniej przybudówki. Sytuacja wygląda tak: Pod koniec lat 70-tych XX wieku, dziadek i pradziadek postawili dom, leży on około 1,5 m od granicy działki, po drugiej stronie granicy stoi dom sąsiadów, jest on w takiej samej odległości od granicy co nasz i domy praktycznie pokrywają się ze sobą.

Gdzieś w 2009 zrobiliśmy przybudówkę, tak z 4-5 m wgłąb działki. Wewnątrz nowa ściana tworzy ze starą jedną powierzchnię, z zewnątrz jest może 20 cm różnicy gdyż nowa ściana jest po prostu cieńsza. Chcieliśmy tą przybudówkę pociągnąć jeszcze 4-5 metrów... Wszystko jest już gotowe, okna kupione, zbrojenia zrobione, materiały zamówione, wydawało się że zrobimy fundamenty i wylewkę jeszcze przed nadejściem zimy, jeszcze latem usunęliśmy ogródek a tym czasem po pół roku czekania (jakbyśmy chcieli nie wiadomo co i nie wiadomo gdzie budować) dowiadujemy się że nowa przybudówka nie może być bliżej niż 3 m od granicy działki!

 

Mniej więcej wszystko wygląda tak:

1) Nasz dom

2) Przybudówka z 2009

3) Planowana nowa przybudówka

4) Stodoła/Garaż

5) Dom sąsiadów

6) Stodoła/Garaż sąsiadów (leży jakieś pół metra od granicy albo mniej)

 

Czy to nie dziwne że nagle takie wymogi są stawiane gdy na około wszystko już zabudowane? Jakieś sugestie? Przecież robienie takiego cycka zamiast przybudówki mija się z celem.

aaae.png

Edytowano przez Mich_86 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Pomiędzy nimi będzie z 2 m, po przekątnej nieco więcej. Przybudówka będzie się kończyć mniej więcej jak stodoła się będzie zaczynać.

 

Znalazłem taki fragment na muratordom:

"Dobudowa i nadbudowa domu w odległości mniejszej niż 3 lub 4 m od granicy

Budynek usytuowany w odległości mniejszej niż 3 lub 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną można rozbudować, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary. Można go też nadbudować o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych ani drzwiowych"

 

Czyli jednak można rozbudować już istniejący budynek?

Link do komentarza
1 minutę temu, Mich_86 napisał:

Pomiędzy nimi będzie z 2 m, po przekątnej nieco więcej. Przybudówka będzie się kończyć mniej więcej jak stodoła się będzie zaczynać.

Więc czemu sie dziwisz?

Cytat

Czyli jednak można rozbudować już istniejący budynek?

Gdzieś tam pewnie można, ale u Ciebie straż pożarna powiesiłaby urzędnika za jaja, gdyby wydał pozwolenie na rozbudowę w takiej sytuacji.

Link do komentarza
2 minuty temu, Mich_86 napisał:

Czyli jednak można rozbudować już istniejący budynek?

Można, ale przy zachowaniu zastrzeżeń, które otrzymałeś w odpowiedzi na... no właśnie - na co? - tzn zachowania 3 m od granicy działki...

 

1 godzinę temu, Mich_86 napisał:

robienie takiego cycka zamiast przybudówki mija się z celem.

Ile ten "cycek" miałby długości?

 

Tak w ogóle piszesz jakoś tak... niespójnie...

1 godzinę temu, Mich_86 napisał:

Wszystko jest już gotowe, okna kupione, zbrojenia zrobione, materiały zamówione,

a piszesz, że chcesz rozbudować o 4 - 5 m... ile mają te ZROBIONE zbrojenia?...

Link do komentarza
11 minut temu, retrofood napisał:

Więc czemu sie dziwisz?

 

14 minut temu, retrofood napisał:

Gdzieś tam pewnie można, ale u Ciebie straż pożarna powiesiłaby urzędnika za jaja, gdyby wydał pozwolenie na rozbudowę w takiej sytuacji.

 

Dziwię się ponieważ od 40 lat stoją obok siebie dwa domy a pomiędzy nimi jest może 3-4 metry odległości (a granica w tej przestrzeni) i dlatego też że 9 lat temu dobudówka była już jedna zrobiona, mniej niż 3 m od granicy. Nagle strażacy potrzebują dostępu do budynku z KAŻDEJ strony? A jak dwa 10 piętrowe wieżowce stykają się ścianami to co? A jak u nas za stodołą może 2-2,5 m sąsiad ma swoją stodołę, to też źle, a pod kątem prostym do naszej i tej za nią są dwie kolejne po prawej i po lewej kolejna, przejścia tam tyle żeby taczką przejechać a z drugiej wcale.

 

 

13 minut temu, uroboros napisał:

a piszesz, że chcesz rozbudować o 4 - 5 m... ile mają te ZROBIONE zbrojenia?...

 

26 minut temu, Mich_86 napisał:

Budynek usytuowany w odległości mniejszej niż 3 lub 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną można rozbudować, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary.

 

2x z 4-5 m, i 1x z 8-9 m, nie pamiętam dokładnie, w sierpniu robiliśmy, nowa przybudówka ma się pokrywać na szerokość w 100% ze starą, czyli trzymamy się odległości od granicy jak dom i poprzednia przybudówka, nie zbliżamy się do granicy bardziej niż jest to już zrobione od 40 lat.

 

 

Dziaka ma więcej niż 16 m.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Mich_86 napisał:

  A jak dwa 10 piętrowe wieżowce stykają się ścianami to co?

To każdy z nich ma dostęp do 3 ścian, gdzie wóz może podjechać, albo rozstawić drabinę. Natomiast u Ciebie dobudowa tworzyłaby niedostępny labirynt.

I nie miej do mnie pretensji, ja Ci nie wróg, mnie Twoja dobudowa nie przeszkadza. Znam jednak sposób myślenia urzędnikow oraz ich ograniczenia prawne. Więc odmowna decyzja wydaje się wysoce prawdopodobna i mająca podstawy.

Link do komentarza

W tym przypadku także jest dostęp do domów z trzech stron, jest od frontu (od strony ulicy) od strony wjazdu i od tyłu. Jedyne co nowa przybudówka uniemożliwi jest możliwość przejazdu z jednej działki na drugą (po usunięciu ogrodzenia), no ale zabudowa całej okolicy uniemożliwia takie rzeczy, za nami jest działka kolejna (pradziadek sprzedał) z naszej na tamtą nie ma możliwości by przejechać czymś więcej niż motor/rower (po uprzednim zdemontowaniu betonowego ogrodzenia. Tych przykładów można mnożyć, masa budynków ma wspólną ścianę lub ściany w takiej odległości od siebie że może jedynie dziecko prześlizgnąć się.

 

Patrząc jeszcze raz na ten rysunek to na "północy" od 1 i 5, jest kilka metrów zieleni i przebiega droga, na lewo od 1 i prawo od 5 jest dość szeroki przejazd, (do nas co dzień ciężarówka wjeżdża a sąsiedzi nawet jeśli mają mniejszą szerokość to nie wiele) a pomiędzy 1 i 4 oraz 5 i 6 jest dość miejsca by zaparkować ciężarówkę (dziadek miał kiedyś ciężarówkę).

Edytowano przez Mich_86 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 minut temu, Mich_86 napisał:

W tym przypadku także jest dostęp do domów z trzech stron, jest od frontu (od strony ulicy) od strony wjazdu i od tyłu.

Kochany... masz 16 metrów, stoi dom, stodoła na cąłą szerokość, od tyłu tylko rower... o jakim dostępie mówisz? Dostęp ma być z twojej działki, a nie od sąsiada. A u ciebie dziecko sanki zostawi obok domu i ... doopa.

Link do komentarza

Przecież ta przybudówka jest w celu powiększenia sklepu, od 10 lat dzień w dzień wjeżdża ciężarówka pow. 3,5t (podjeżdża tak aby pod 2 wyładować towar, gdy węgiel przywozili to ciężarówka wysypywała go prosto pod stodołę (4) Stodoła jest tak w ogóle garażem, przejazd jest i będzie by móc tam dzień w dzień wjechać i zaparkować.

Zresztą to nie o tą stronę się rozchodzi, tam od 40 lat się nic nie zmienia.

Edytowano przez Mich_86 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 minutę temu, Mich_86 napisał:

Przecież ta przybudówka jest w celu powiększenia sklepu, od 10 lat dzień w dzień wjeżdża ciężarówka pow. 3,5t (podjeżdża tak aby pod 2 wyładować towar, gdy węgiel przywozili to ciężarówka wysypywała go prosto pod stodołę (4)

Ja Cię rozumiem, wiem co to ciasnota na podwórku, żona przez ponad 30 lat rysowała ludziom plany zagospodarowania do PnB. Ale urzędnicy mają przepisy i wyżej ... nie da się podskoczyć.

Link do komentarza

W zasadzie to nie o przepisy ppoż tu chodzi w rozumieniu tylko wymogów PB - ściana graniczna wybudowana jako oddzielenia ppoż. załatwia sprawę.

 

Tak się zastanawiam, czy aby ta dobudówka nr.2 pierwotnie nie miała charakteru "mieszkaniowej", a dopiero później zmieniono sposób jej użytkowania.

Być może sprawa opiera się o przepisy związane z powierzchnią biologicznie czynną działki.

Link do komentarza
20 minut temu, bajbaga napisał:

W zasadzie to nie o przepisy ppoż tu chodzi w rozumieniu tylko wymogów PB

Jasne, że nie wprost, tyle ze PB uwzględniają pewne zasady związane z takimi wymogami.

16 minut temu, Mich_86 napisał:

 

Ale tu w ogóle nie o to się rozchodzi, wjazd na działkę jest po lewej stronie od domu, a problem jest odleglość domu od granicy działki po prawej stronie.

Oczywiście. Tyle że przepisy PB uwzględniają również np. względy np. sanitarne, praw sąsiada czy inne. Stąd się biorą pewne minimalne odległości. W Twoim przypadku nie byłyby zachowane właśnie te minimalne.

Link do komentarza
21 minut temu, bajbaga napisał:

Teoretycznie są zachowane - teoretycznie prawo to dopuszcza, także prawo miejscowe (MZPZ).

Nie są zachowane z obiektami sąsiada. A jeszcze wszystkich nie znamy. Nie wiemy też jak są zakwalifikowane w rejestrze budynków, czasem budynek gospodarczy okazuje się garażem, może to magazyn sklepowy... kto to wie?

Link do komentarza
29 minut temu, bajbaga napisał:

Też dyskusyjna sprawa. Może mają ściany oddzielenia ppoż ?

Wtedy dla przepisów ppoż. jest "niewidoczny".

Oczywiście, że dyskusyjna, chociaż nie liczyłbym na "niewidoczność". Za stary jestem i za dużo widziałem podobnej ciasnoty w stylu mydło i powidło aby wierzyć w cuda. Część budynków tuż powojennych, coś tam pewnie postawiono w latach 60-tych i 70-tych, kiedy... sam wiesz. Przeznaczonych do rozbiórki chłopy nie usuwali, bo szkoda... różne kwiatki i wykwity wtedy powstawały. A w gminach przecie byli sami swoi... no co, nie podpiszesz?

Dlatego tu jest zbyt wiele niewiadomych by coś można było stwierdzić a wyraźnym prawdopodobieństwem.

Link do komentarza

Nowe ciekawe wieści, w tygodniu było kilku ludzi od projektanta, pomierzyli i powiedzieli że trzeba przebudować wjazd, zrobić podjazd dla niepełnosprawnych. No do cholery to prywatny teren, prywatna firma czy państwowa i przy okazji stawiania psiej budy plan zagospodarowania przestrzennego całej działki i okolic nam przedstawią i wymuszą kolejne inwestycje?

Link do komentarza
16 godzin temu, Mich_86 napisał:

No do cholery to prywatny teren,

Był - do czasu uruchomienia sklepu.

Teraz to jest przestrzeń publiczna.

Idę o zakład, że poprzednia dobudowa była "mieszkaniowa" (pisałem o tym wcześniej).

Zmiana sposobu użytkowania była zrobiona po łebkach, a lokal zapewne nie został zgłoszony do Inspekcji Pracy ani Sanepidu.

Teraz zapewne chciałeś uzyskać PnB na lokal użytkowy - stąd zupełnie inne przepisy, dotyczące lokali publicznych.

Przed Tobą jeszcze wymagana wysokość lokalu (3 m), miejsca parkingowe, ...............

Link do komentarza
43 minuty temu, bajbaga napisał:

Tak się zastanawiam .................... - lepiej nic nie napiszę.

I masz rację - tak to jest, jak pytający przedstawia ułameczek danych, nie o wszystkim chcę powiedzieć i z góry ma swoją, ustaloną opinię...

Link do komentarza

Też bym chciał zobaczyć coś więcej, np. zbiór tych przepisów budowlanych (jakoś nie potrafię znaleźć nic prócz artykułów w dodatku sprzed lat i na jeden temat) oraz ich historię, kiedy zachodziły jakieś zmiany w nich na przestrzeni ostatniej dekady.

 

Także... "a lokal zapewne" to nie ustalanie własnej opinii?

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

I wszystko się wyjaśniło, projekt powstał, teraz tylko wniosek do gminy. Po prostu po 2008/09 nastąpiła zmiana przepisów, wcześniej było można a dziś już nie i stąd ta minimalna odległość 3 metrów.

 

Dnia 14.02.2018 o 12:19, bajbaga napisał:

Tak się zastanawiam .................... - lepiej nic nie napiszę.

 

"Idę o zakład", "a lokal zapewne nie został zgłoszony"... I bardzo dobrze, gdybanie, zarzucanie niestworzonych rzeczy, fachowe podejście do tematu jak widać a na koniec typowa odzywka w stylu "szkoda czasu, jam mądrzejszy".

 

Dzięki za pomoc wszystkim.

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...