Skocz do zawartości

Kotły na paliwa stałe 5. klasy - wszystko, co musicie wiedzieć!


Recommended Posts

Dla tych, którzy muszą kupić nowy kocioł na węgiel, pelety lub drewno, 1 lipca 2018 r. jest szczególnie ważną datą. Od tego bowiem dnia zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5. A te są nie tylko bardziej ekologiczne od dominujących dotąd na rynku, ale i sporo droższe.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/24882-kotly-na-paliwa-stale-5-klasy-wszystko-co-musicie-wiedziec

 

Link do komentarza
Gość sławek
i jak zwykle potraktowano wszystkich jak oszustów,bo jak będzie dodatkowy ruszt to trzeba spalać śmieci,a nie np. sezonowane drewno.Normalnych ludzi traktuje się jak idiotów którzy palą plastikowymi butelkami jakby nie wiedzieli że to "zabije"kocioł No ale jak ktoś chciał być nadgorliwy ,to tak wychodzi.Tylko skąd ludzie wezmą pieniądze na kotły v kl.bo dopłaty na razie są śmieszne
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Hubii

i dobrze ze sa takie normy, jakies ograniczenia muszą być. Wystarczy włączyć tv zeby posłuchać ze w co drugiej miejscowosci jest smog i jakis sąsiad kopci drugiemu pod oknem.

Link do komentarza
Gość Witek
Tak jest trzeba wprowadzić ograniczenia bo nawet ludzie których stać aby palić dobrym paliwem palą śmieciami!!! Mam takich dwóch sąsiadów, ja mieszkam między nimi, tak że często jak nie jeden to drugi podsyła mi smrody. Policja i Gmina czeka na przepisy aby móc interweniować.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Mireczek
"Czy warto kupować kotły poniżej 5 klasy" ,i proszę tu nie tytułować pozostałego fragmentu i kopciuchy , bo 4 klasa to nie kopciuch , a właśnie bardzo często jest i powinien być to wybór konieczny ze względu chociażby konstrukcję kominów murowanych (bez wkładu ceramicznego) .Czwarta klasa to nie "kopciuch" ,a spełnia chociażby zgodności i możliwości zastosowania dla tego rodzaju konstrukcji kominów , i żadna 5 klasa , ani pseudo nierdzewna rura ,gdzie do nie wszystkich da się ją wcisnąć ze względu np na budowę , (kominy z kanałami skośnymi) ,oraz maksymalną wytrzymałość tego niby nierdzewnego wkładu w porywach do 2-3 lat i kolejny duży wydatek na nowe rury wsadowe. Wiec proszę redaktora o nie pisanie bzdetów i nie wciskanie w ekran rozporządzeń , żadne dotacje tego nie pokryją , a zakup i podpięcie kotła 5 klasy w taki komin skutkuje jego zniszczeniem , i wykwitami na ścianach.Unijne szczekanie
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
A co z kominami z cegły o których tu nikt nie wspomina. Sam mam taki komin i piec na ekogroszek klasy 4. Mija 5 rok palenia i mam problem z kominem. Pojawiają się na nim zacieki i jedyny ratunek to albo montaż wkładu stalowego który starczy na max. 5 lat lub rozwiercanie i montaż ceramiki. Tu gwarancja jest ciut dłuższa pod warunkiem robienia co roku 4 przeglądów kominiarskich.
Link do komentarza
4 godziny temu, Gość ALEX napisał:

A co z kominami z cegły o których tu nikt nie wspomina. Sam mam taki komin i piec na ekogroszek klasy 4. Mija 5 rok palenia i mam problem z kominem. Pojawiają się na nim zacieki i jedyny ratunek to albo montaż wkładu stalowego który starczy na max. 5 lat lub rozwiercanie i montaż ceramiki. Tu gwarancja jest ciut dłuższa pod warunkiem robienia co roku 4 przeglądów kominiarskich.

Kominy z cegły nie nadają sie do kotłów niskotemperaturowych, prędzej czy później przez fugi wychodzi kondensat . jedynie rozsądne rozwiązanie to wkład z ceramiki. Natomiast nie jest prawda że należy robić przeglądy kominiarskie co 4 lata, należy robić je częściej co najmniej dwa razy do roku i przeglądy nic nie mają wspólnego z gwarancją na wkład kominowy ceramiczny.

Link do komentarza
Ciekaw jestem dlaczego permanentnie w opisach kotłów pomija się koks jako paliwo stałe. To odgazowany węgiel pozbawiony substancji smolistych i różnych świństw. Sam od 40 lat palę koksem w zwykłym stalowym kotle i przy zwykłym ceglanym kominie nie mam żadnych problemów.
Link do komentarza
8 godzin temu, Gość leo napisał:

Sam od 40 lat palę koksem w zwykłym stalowym kotle i przy zwykłym ceglanym kominie nie mam żadnych problemów.

Niezłe bajki opowiadasz, stalowy piec i palenie w nim koksem :)

8 godzin temu, Gość leo napisał:

To odgazowany węgiel pozbawiony substancji smolistych i różnych świństw.

 A te świństwa to gdzie sie podziały? czyż nie uszły do atmosfery?

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
5 godzin temu, Gość Przybyła kominy napisał:

Ważne żeby pamiętać o porządnym wkładzie na 5 kalse bo inaczej czeka nas nie mały remont zaczną pokazywać sie plamy na ścianach

O czym ty piszesz? Brednie i bzdury, ani ładu, ani składu w tej wypowiedzi.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Endriu
Żeby ludzie nie palili śmieci wystarczyło by zmienić sposób gospodarowania odpadami im więcej surowców wtórnych odzyskasz tym niższy rachunek za śmieci i nie było by co do pieca włożyć
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
W odpowiedzi dla Endriu, słuszna uwaga. Mieszkałem kiedyś w Niemczech i tam śmieci są ważone. Każdy typowy pojemnik na śmieci został zaopatrzony w zamek i kod kreskowy. Smieciarkę obsługuje tylko kierowca (1 osoba), który siedzi po prawej stronie. Łapie on pojemnik specjalnym chwytakiem i w czasie podnoszenia odblokowuje elektryczną zworę zamka, skaner zczytuje kod właściciela i jednocześnie waży pojemnik. Wysypuje smieci do śmieciarki i przed odstawieniem ponownie waży. Reszta odbywa się drogą elektroniczną, przy czym każdy dom (gospodarstwo domowe)ma dwa pojemniki, jeden na bio i jeden na resztę. Za bio nic się nie płaci.
Link do komentarza
6 godzin temu, Gość Henrys napisał:

Jaki komin najlepszy do kotła 5 klasy, chodzi o stalowy komin ze stali nierdzewnej? Nie ma jasnych informacji w tej kwestii

To zależy od mocy kotła, a średnica komina jest uzależniona od mocy kotła, a jaka ma być to znajdziesz w opisie technicznym.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 2.08.2018 o 16:16, mhtyl napisał:

Kominy z cegły nie nadają sie do kotłów niskotemperaturowych, prędzej czy później przez fugi wychodzi kondensat . jedynie rozsądne rozwiązanie to wkład z ceramiki. Natomiast nie jest prawda że należy robić przeglądy kominiarskie co 4 lata, należy robić je częściej co najmniej dwa razy do roku i przeglądy nic nie mają wspólnego z gwarancją na wkład kominowy ceramiczny.

Co racja to racja ale pytanie brzmi  - czy kotły węglowe to kotły niskotemperaturowe?

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

- czy kotły węglowe to kotły niskotemperaturowe?

To zależy jaki rodzaj, jak np z podajnikiem czy na miał to są niskotemperaturowe.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 4.08.2018 o 16:13, mhtyl napisał:

Nie ma takiego obowiązku czy wymogu.

Nie ma obowiązku ale praktycznie musi być bo będę plamy i będzie się szykować niezły remont.

CODZIENNIE mam ten sam telefon ze zamontował ktoś kościół 5 klasy i wychodzą plamy na szczycie i schodzą coraz niżej.

(To miałem na myśli w poście powyżej też )

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 godzin temu, Naprawa kominów Przybyła napisał:

Nie ma obowiązku ale praktycznie musi być bo będę plamy i będzie się szykować niezły remont.

 

Odpowiedziałem na pytanie czy musi kocioł 5 klasy mieć komin ceramiczny. Jestem zdania że stawianie kominów z cegły do pieców  na ekogroszek czy miał to wielkie nieporozumienie i nie raz tłumaczyłem czym to może grozić.

9 godzin temu, Naprawa kominów Przybyła napisał:

 

CODZIENNIE mam ten sam telefon ze zamontował ktoś kościół 5 klasy i wychodzą plamy na szczycie i schodzą coraz niżej.

(To miałem na myśli w poście powyżej też )

Nie wierzę, codziennie dzwoni ten sam gość ?:icon_razz:

Nie przesadzaj i nie wyolbrzymiaj tematu. Wiem co to kondensat i po jakim czasie może sie przedostać na zewnątrz komina. Aby kondensat wyszedł na zewnątrz musi upłynąć trochę czasu, chyba nie chcesz powiedzieć że gość który kupił kocioł 5 klasy raz czy dwa razy napalił i już plamy mu powyłaziły.

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Nowoczesny kocioł 5 generacji a obok schemat instalacji co otwartej (z średniowiecza). W nowoczesnych instalacjach nie stosuje się instalacji otwartych, otwarte naczynie zastąpiono zbiornikiem przeponowym.
Link do komentarza
4 minuty temu, Gość Mark napisał:

W nowoczesnych instalacjach nie stosuje się instalacji otwartych, otwarte naczynie zastąpiono zbiornikiem przeponowym.

Bzdury piszesz. Otwarta instalacja c.o. była znana można rzecz od początku, natomiast instalacja zamknięta gdzie stosuje się naczynie wyrównawcze  przeponowe zamiast naczynia wyrównawczego  takiego jak w instalacji otwartej  było już stosowane od dawna i wcale nie jest to nowoczesna instalacja. Natomiast nadal się stosuje instalacje c.o.  otwarte jak i  zamknięte.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 8 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość Przybyła kominy

Pozwolę dodać od siebie że pięć klasy 5 to jeden wydatek konkretny i nie ostatni jeszcze potrzebne są wkłady ceramiczne a żeby je zainstalować musimy frezowa komin. 

Link do komentarza
Gość Dr House
Autor wyraźnie nIe wie o czym pisze a pisze głupoty. Z jego dywagacji wnioskuję że należy kupić piec na pellet za 20 tys. z instalacją a na lato piec wyłączać i wodę w bojlerze ogrzewać grzałką elektryczną co będzie generować olbrzymie koszty miesięczne podgrzewania wody. To wszystko jest chore A wystarczy tylko do normalnych starych pieców sypać regularnie proszek sadpal i będzie to samo co klasa 5
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Moi rodzice mają kocioł 5 klasy. To ze to ekologiczne to bzdury. Jedyne co ten kocioł spowodował to że dym zamiast kominem leci na cały dom i wszyscy się duszą. Ekogroszek też jest różny. Jeden jest s śrubami i gwoździami, drugi tak mokry że z podajnika leci woda a piec trzeba czyścić 2 razy dziennie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Przepisy wprowadzili ludzie co kompletnie sie nie znaja.wiedza jedynie bo ktos im powiedzial ze kociol 5klasy jest czysty i tyle.wystarczy do 70% kotlow podlaczyc bufor i tez beda czysto palic ale niestety nie bedzie kasy z tego tak jak przy wymianie na nowy lub z mandatow.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
3 godziny temu, retrofood napisał:

 

Mówisz, że Twoje dzieci i wnuki mogą żyć w szambie?

I tak będą żyć w szambie :zalamka::bezradny: My zejdziemy, a oni... cóż... ostatnie - z grubsza - 200 lat działalnośc, no i dalsza działalność, człowieka podobno ROZUMNEGO (???:icon_eek::wallbash:???) - wszak jesteśmy homo sapiens  - spowodowało, że jest jak jest...

 

My, ty, w Polsce, Europie, możemy tylko sobie nawzajem życie utrudniać tymi klasami pieców, silników spalinowych, cenami za CO2, a dopóki doopy NAPRAWDĘ nie ruszą PRAWDZIWI truciciele i roz...pierdalacze naszej MATKI ZIEMI, czyli Chiny, USA, Rosja, Indie, itd, itd, wycinacze i spalacze lasów tropikalnych, wyrzynacze delfinów, itd, itp - będzie coraz "lepiej"...

 

Nie pomogą panele PV, samochody elektryczne...

Za dobrze nam się żyło bez PRAWDZIWEGO NATURALNEGO REGULATORA naszej populacji, chociaż niektórzy wyrżnęli miliony Indian, czarnych, żółtych, miliony białych, ale wynalezienie antybiotyków, metod walki z nowotworami, zarazkami, grzebanie w genach wcale nie pomogło ludzkości, a tylko  - per saldo - szkodzi...

 

Nie ma ratunku dla homo sapiens :bezradny: to tylko kwestia czasu... myślę, że niezbyt długiego...

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

No widzisz... Te ich drzewa ruszyły już kilkanaście lat temu... i idą... i co???

 

10 minut temu, retrofood napisał:

wielu ludzi lekceważy.

Masz rację!

jest problemem... narastającym w geometrycznym tempie...

 

I to na dodatek lekceważą ten problem ludzie DECYZYJNI, z możliwościami zadziałania :zalamka:

Nie są to nasze ministry, nie nasze dudy, czy inne pinokie...

Są to mocarze zaoceaniczni... ich ogranicza kasa... WIELKA kasa...

 

Dlatego twierdzę, że:

 

2 godziny temu, podczytywacz napisał:

Nie ma ratunku dla homo sapiens :bezradny: to tylko kwestia czasu... myślę, że niezbyt długiego...

 

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Nikt nie wspomina, że jak się montuje nowy kocioł z nadmuchem to przeważanie komin do remontu lub przebudowy.... Przecież tam spaliny mają nadciśnienie a nie są cyrkulacyjnie wysysane. I ja nie wiem, ale u mojej babci do starego pieca wkładamy 3 średnie kawałki, szczapy dobrego drzewa i po zakręceniu cieplutko przez 24h. Jaki nowoczesny piec da taki efekt ????

 

Tak na marginesie, ten wulkan co ostatnio kopci powinien dostać mandat....! On nawalił dymu i innego syfu na jakieś 30 lat emisji z całej Unii Europejskiej...

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A po co telewizor? Jest przecież taki wynalazek jak PROJEKTOR!!! Za nieduże pieniądze można kupić na takie okazjonalne projekcje (można i za duże pieniądze ) projektor, zabudować tę wnękę, jak radzi retrofood, pod sufitem na tej zabudowie podwiesić nie rzucający się w oczy (na przykład za drewnianą listwą pod belką), rozwijany pilotem na czas projekcji  ekran... nawet o szerokości ponad 2 metry... Po projekcji zwijasz ekran i nie ma po nim wielkiego śladu... To dawałoby obraz do 100"... oto przykład:   https://allegro.pl/oferta/ekran-do-projektora-polautomatyczny-scienny-sufitowy-matowy-bialy-100-229-15142624748?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw7-SvBhB6EiwAwYdCAT6MuOD7Q1n_xd3_y0bWpy6DugRqb1X2D5zsx6qprZCpIXwDOpGiCBoCYwEQAvD_BwE     I PRZYKŁADOWE projektory z WiFi, BT, z obsługą HDMI... Za 2000 masz stucalowy "telewizor"    
    • a fizyczny podział spadku jest możliwy? jeżeli nie - tylko porozumienie obu stron lub sąd, który może stanąć po Twojej stronie, jeżeli siostra robi co chce, nie pytając współwłaściciela
    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...