Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne za pomocą zbiornika akumulacyjnego


Recommended Posts

Szukam rozwiązania ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego do domu, ale takiego, żeby cały proces akumulacji ciepła odbywał się w kotłowni, a woda w ten sposób nagrzana rozchodziła się tradycyjną instalacją c.o. do zwykłych grzejników. Czy są takie rozwiązania? Bo szczerze mówiąc nie znalazłem, choć słyszałem o czymś takim.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/14037-ogrzewanie-elektryczne-za-pomoca-zbiornika-akumulacyjnego

 

Link do komentarza
Gość Marek90
Część! Planuje podobne rozwiązanie w swoim domu który z założenia ma być energooszczędny a powierzchnia użytkowa to ok 130m2. Niestety nie mam możliwości przyłączenia gazu ziemnego a chce rozwiązanie bezobsługowe więc też myślę o ogrzewaniu elektrycznym ze zbiornikiem buforowym, który będzie zasilal ogrzewanie podłogowe i cwu. Wydaje mi się ze to rozwiązanie nie nadwyrezy przesadnie portfela ale niestety mało jest informacji i opini na ten temat:-(
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Niedowiarek

Idea niby słuszna ale czy nie lepiej zrezygnować z pośrednich akumulatorów, strat na transporcie medium, mieszaniu wody itp itd. Czy ta tańsza taryfa jest aż tak tania, że zrekompensuje nam wszystkie straty ciepła. Pojawią się też koszty regulacji odbiorników ciepła i rozprowadzenia ciepła na pomieszczenia i sterowania. Czy nie lepiej zainwestować w ogrzewanie elektryczne rozproszone - grzejniki lub/i podłogówka? Ewentualnie zastanowić się dodatkowo nad odzyskiem ciepła z wentylacji.

Link do komentarza

Z artykułu wynika, że przy bardzo dobrze ocieplonym domu zbiornik akumulacyjny ma już pokaźną pojemność. Jeśli mowa o akumulacji i magazynowaniu, to już chyba lepiej zainwestować w pompę ciepła i czerpać z odnawialnego źródła jakim jest ziemia lub powietrze. Można nawet z wody, ale wtedy trzeb mieszkać nad zbiornikiem wodnym.

Wracając do sugestii Gościa. Sprawność ogrzewania elektrycznego 1 a sprawność pompy ciepła - w najgorszym przypadku 1 a w najlepszym pewno 5.

 

Ogrzewanie elektryczne rozproszone - owszem ale przy bardzo dobrze ocieplonym budynku. Oczywiście można się potem zastanawiać - podłogówka czy grzejniki - to już bardziej kwestia gustu niż oszczędności. Inna też będzie bezwładność instalacji, której raczej użytkownik nie odczuje.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...