Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
matater

III klasa/warunki zabudowy/jakie?

Recommended Posts

Witam,

Przejdę może do sedna sprawy. Chciałbym wybudować dom na "obecnie" działce rolnej. Posiadaczem działki/rolnikiem jest mój ojciec. Wspomniany grunt to działka III klasy, nie leży ona na terenie gdzie jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W zasadzie jestem w początkowym punkcie i niezbyt orientuję się od czego zaczynać. Czy budowa może być rozpoczęta przez ojca na zasadzie wnioskowania o ustalenie warunków zabudowy dla budynku mieszkaniowego w zabudowie zagrodowej, a później w początkowym etapie budowy nastąpić może przeniesienie własności na mnie? Czy może wnioskować o warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, również z późniejszym przepisaniem na mnie (tylko w którym momencie najlepiej je zrobić?). Tak jak zostało mi to wytłumaczone w urzędzie gminy, w tym drugim przypadku do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne będzie odrolnienie działki. Odrolnienie będzie zwolnione z opłat do 500m2. Za pozostałą część będzie trzeba już zapłacić, a wiadomo wolałbym tego uniknąć. Zaznaczę że nie mam jeszcze ustalone jak duża miałaby być ta działka, ale w grę wchodzi około 875m2. Jak też się dowiedziałem istnieje tutaj opcja odrolnienia 500m2, a pozostała część rzekomo może pozostać jako działka rolna. Czy jesteście mi Państwo w stanie doradzić jaką opcję wybrać, o ile w ogóle mogę wybierać między tymi opcjami? Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W MPZP są określone warunki zabudowy - w tym min. wielkość działek pod zabudowę - i taka powierzchnia będzie przyjęta przy wyodrębnieniu z zabudowy zagrodowej. Przekazanie działki z rozpoczętą budową może być kłopotliwe - do zakończenia budowy jest to obszar niezabudowany i podlega przepisom o ochronie gruntów rolnych lepiej więc przejąć gotowy budynek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W tym sęk, że działka nie leży na terenie dla którego uchwalony jest MPZP. Muszę wnioskować o ustalenie warunków zabudowy. I właśnie teraz pytanie o co zawnioskować? Finalnie posiadaczem działki i domu mam być ja z żoną. Nie jesteśmy rolnikami. Jest nim mój ojciec i to on jest właścicielem działki. Czy powinniśmy zawnioskować o ustalenie warunków zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na ojca? A dopiero później przekazać to na nas? Bo jeśli wniosek złożymy dla zabudowy zagrodowej to zapewne pojawią się problemy przy uzyskaniu kredytu. 

A może jest na to jakieś inne wyjście o którym nie wiem a urzędnicy niestety nie potrafią doradzić? 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Wariant B - przekazanie przez ojca części gospodarstwa i uzyskanie statusu rolnika.

Z tego co mi wiadomo, posiadanie samej ziemi w myśl ustawy nie czyni jeszcze rolnikiem...

 

5 godzin temu, matater napisał:

W tym sęk, że działka nie leży na terenie dla którego uchwalony jest MPZP

A był kiedyś w przeszłości uchwalony i stracił ważność?

5 godzin temu, matater napisał:

Bo jeśli wniosek złożymy dla zabudowy zagrodowej to zapewne pojawią się problemy przy uzyskaniu kredytu

Jak już to ojciec będzie musiał to złożyć i tylko ojciec będzie mógł wystąpić o kredyt.

Żaden bank nie udzieli kredytu na budowę której nie jesteście właścicielem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo dla tego obszaru nie był uchwalony MPZP. Co do kredytu to oczywiste że kredyt musi zostać udzielony właścicielowi. Chodziło mi raczej o to że byłby zapewne problem z udzieleniem kredytu na budowę w zabudowie zagrodowej w przypadku gdybyśmy to my zostali właścicielami. Ale nie będziemy mogli wybudować w tej opcji ponieważ nie mamy statusu rolnika więc wracamy do punktu wyjścia. 

Zatem jedynym wyjściem z sytuacji jest budowa domu przez ojca na tej działce? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale czekaj - wystąpcie Wy o wydanie WZ. Przecież każdy może o to wystąpić nawet nie będąc właścicielem - to jest tylko urzędowa informacja o tym, co można postawić na działce, na jakich zasadach i nie ingeruje ona w niczyje prawa własności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, matater napisał:

Z tego co mi wiadomo dla tego obszaru nie był uchwalony MPZP

 

19 minut temu, bajbaga napisał:

Na III klasie może budować tylko rolnik (dla tego przypadku).

Nie mamy 100% pewności czy dla tego obszaru nie był uchwalony dawno temu MPZP - przynajmniej autor tego stanowczo nie napisał.

Sam postawiłem na III klasie (nie będąc rolnikiem) ale był kiedyś uchwalony dla mojego obszaru MPZP i w nim działka była przewidziana pod budownictwo mieszkaniowe. Wiadomo, w pewnym momencie wszystkie plany straciły ważność al na mocy planu z utraconą ważnością uzyskałem pozwolenie na budowę - to tak w skrócie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

od 2015r do 2017r było kilka noweli - znacznie ograniczających możliwości budowania na gruntach klasy I - III.

Jest też ustawa o obrocie gruntem rolnym, która utrudnia  np. darowiznę dziecku  "nierolnikowi" (od 2016r)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy z 2009r. doszukałem się informacji jak w załączniku odnośnie terenu na którym leży działka. Nie wiem tylko czy to ma ze sobą jakiś związek.

Szczerze to już nie wiem jak podejść do tematu i gdzie się udać tak żeby ktoś doradził. Jeśli chodzi o tych z gminy to wydaję mi się że ja wiem więcej, choć wiem niewiele. 

A jak ma się sprawa z odrolnieniem działki do 500m2 bez opłat? O tym też mi wspomniała urzędniczka ale w jakiś zagmatwany sposób. 

Cała działka ma około 4,5ha. Czy z tego nie można wyodrębnić działki np 900m2 przy drodze, odrolnić 500m2 i rozpocząć budowę z późniejszą darowizną? Wiem że pewnie tworzę nowe prawo budowlane ale chcę to jakoś wszystko ogarnąć dlatego pytam.

Screenshot_20180201-221535.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem nie tkwi w prawie budowlanym tylko:

Cytat

Ustawa o ochronie gruntów rolnych.

Art.7.

2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
1). gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,

 

2a. Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:


1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;


2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 624 i 820);


3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1440, 1920, 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 191);


4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych
części.


3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 5, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

3a. Stroną w postępowaniu, o którym mowa w ust. 2, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Cala ustawa: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1161/1

 

To wynik dobrej zmiany. :wallbash:

 

Co pozostaje ?

 

Budowa przez ojca na zasadzie zabudowy zagrodowej, w trakcie budowy podział działki lub wyodrębnienie i darowizna na Ciebie.

Ale uwaga - w wyniku podziału, nowa działka nie może być mniejsza niż 3.000m2 (wymagania ustawowe). 

 

Ojciec może też ustanowić Cię współwłaścicielem gospodarstwa rolnego - wtedy budujesz sam. Ale to teoretycznie, bo wiąże się to z czynnikiem "interpretacji urzędniczej".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam działkę o powierzchni 4000 m2 mam dom i chciałem postawić garaż z pomieszczeniem gospodarczym ale mam 3b klasę ziemi. W urzędzie gminy pani powiedziała że nie ma szans. Moja działka to zaledwie 15m szerokości a klas ziemi jest ze 4 rodzaje Pani w urzędzie zwróciła jeszcze uwagę że garaż byłby w odległości 50 m od drogi a plan zabudowy jest do 50 metrów. Choć u sąsiadów budynki są dalej niż mój garaż. Niestety kiedyś wyznaczając działkę budowlaną oznaczyliśmy ja do 50 metrów Moja działka to te dwie linie .

 

proszę o jakieś rady                                

20180518_120036.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,
czy może ktoś z Was próbował/udało mu się zmienić klasyfikację gruntu z IIIb na VIa? Mam działkę, 800 m2, klasa gruntu IIIb (info telefoniczne z gminy, użytek zielony), nie jestem rolnikiem. W starostwie (też telefon) powiedzieli mi, że nie ma co bawić się w zgody ministra itp. tylko w pierwszej kolejności złożyć wniosek o zmianę klasyfikacji gruntu (chyba była ostatnio przeprowadzana w latach 80.). Podobno właściciele działek oddalonych od mojej (odległość 80 m i 100 m) taki myk wykonali (też działki klasy IIIb) i podziałało. Pytanie brzmi, jak napisać taki wniosek? Na co się powołać, jak umotywować, gdzie szukać punktu zaczepienia, żeby starostwo rozpatrzyło go pozytywnie i wszczęło procedurę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2019 o 11:29, Abrakadabra napisał:

Witam Wszystkich,
czy może ktoś z Was próbował/udało mu się zmienić klasyfikację gruntu z IIIb na VIa? Mam działkę, 800 m2, klasa gruntu IIIb (info telefoniczne z gminy, użytek zielony), nie jestem rolnikiem. W starostwie (też telefon) powiedzieli mi, że nie ma co bawić się w zgody ministra itp. tylko w pierwszej kolejności złożyć wniosek o zmianę klasyfikacji gruntu (chyba była ostatnio przeprowadzana w latach 80.). Podobno właściciele działek oddalonych od mojej (odległość 80 m i 100 m) taki myk wykonali (też działki klasy IIIb) i podziałało. Pytanie brzmi, jak napisać taki wniosek? Na co się powołać, jak umotywować, gdzie szukać punktu zaczepienia, żeby starostwo rozpatrzyło go pozytywnie i wszczęło procedurę? 

Witam, jestem w identycznej sytuacji. Proszę o informację czy udało się Panu napsiać taki wniosek? Kompletnie nie wiem jak uargumentować wniosek. Telefonicznie dowiedziałam się w Starostwie, że pod żadnym pozorem nie mogę informować, że chcę na tym terenie wybudować dom, ponieważ zgodnie z nową Ustawą, są to grunty chronione.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...