Skocz do zawartości

co zrobić z fundamentami


Recommended Posts

Witam,

Czytam i czytam i trochę poległem... Mam zrobione fundamenty, bez piwnic, działka pochyła. Fundamenty nadlane z jednej strony do 130 cm. Całość będzie dosypana ziemią, tak aby pozostał cokół 30 cm. Jak i czym zaizolować to co narazie nad ziemią. Poniżej fundamntów wykryto odwiertem wodę na poz. ok 3m. Ciek wody mały, W planach jeszcze opaska drenażowa. W projekcie ma pokrycie pionowe z obu stron abizolem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Czytam i czytam i trochę poległem... Mam zrobione fundamenty, bez piwnic, działka pochyła. Fundamenty nadlane z jednej strony do 130 cm. Całość będzie dosypana ziemią, tak aby pozostał cokół 30 cm. Jak i czym zaizolować to co narazie nad ziemią. Poniżej fundamntów wykryto odwiertem wodę na poz. ok 3m. Ciek wody mały, W planach jeszcze opaska drenażowa. W projekcie ma pokrycie pionowe z obu stron abizolem.

Pozdrawiam




Witam

Woda gruntowa na 3 m to nie jest duż problem , rozumiem bowiem żst ona o kakieś 1,5-2 m poniżej poziomu posadowienia fundamentów ( zakładam ża one zagłębione na jakieś 1,5 m ) .
Moja rada jest taka :
- dowiedz się czy sąsiedzi mają problemy z wodą gruntową ( mokre sciany w piwnicy itp. ) , jesli tak to znaczy że okresowo wody się podnoszą i wtedy trzeba pomysleć o dobrej izolacji , jeżeli nie to nie ma problemu

- zrób izolację pionowa nie z Abizolu ( posiada szkodliwe składniki w dużści ) tylko z DEITERMANNA lub STYRBIT-u albo innego podobnego systemu tzn. izolacja wykonywana nastepujaco - na równą powłokę ściany fundamentowej ( nie powinna mieć zadziorów i dużch ubytków) nałóż grunt z Asfalbitu ( rozczieńczamy preparat 1:10 z wodą ) a nastepnie wyszpachluj dwukrotnie fundament STYRBITEM 2000. Nie widze konieczności dwukrotnego nakładania STYRBIT 200 od wewnetrznej strony ale jesli cie stac i masz na to ochote to na pewno nie zaszkodzi.

- dobrze byłoby od razu przed zasypaniem przykleić do ściany fundamentowej izolacje cieplna ze STYRODURU albo jakiegos innego podobnego produktu ( styropian ekstrudowany lub ekspandowany ) . STYRBBIT 200 przyklei ci od razu ten styropian ttak więc masz 2 w 1 .

- na wierzchu fundamentów koniecznie zrób izolacje pozioma ( 2 x papa na lepiku lub gruba folia lub inna papa - jest tego do wyboru sporo).

Opaska drenażwa na pewno nie zaszkosdzi ale jesli tam gdzie budujesz nie wystepuja okresowe podnoszenia sie wód gruntowych to jest ona niepotrzebna. Zreszta zawsze mona ja wykonac nawet pózniej.

Zanim zdeczdujesz się na ostateczny wzbór rozwiąnia poczytaj troche w ineternecie o tych technologiach i popytaj sasiadów jak oni rozwiązali problem i z jakim skutkiem.

Jacek
Link do komentarza
A po co w domu niepodpiwniczonym drenaż opaskowy? Woda przecież nie zaleje podłogi na parterze, a fundament i tak będzie wilgotny. W projekcie przewidziano izolację fundamentów lepikiem i tak trzeba zrobić - właściwe to nie izolacja a powłoka impregnująca, zwiększająca mrozoodporność betonu. Przy dobrej jakości betonowych bloczków można nawet z niej zrezygnować.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...