Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
przemty

Prawidłowa wentylacja grawitacyjna

Recommended Posts

Witam.

 

Jest nowy dom w wentylacją grawitacyjną. Aktualnie stoję przed wyborem okien. NIe wiem czy za bardzo nie popłynąłem z fantazją - wstępna selekcja i wybrałem Oknoplast Winergetic Premium.

No ale jak wiadomo, szczelne okna więc zaczną się kłopoty z wentylacją. Z tego powodu proszę o wasze opinie na poniższe pytania:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

- przeliczyłem ile powietrza musi opuścić dom i tym samym ile musi wejść i wyliczyłem ilość nawiewników, tylko nie wiem czy dobrze to zrobiłem dlatego załączam zdjęcia. Zielona strzałka jest to wywiew a czerwona nawiew= 1 szt. nawiewnika. Okna dachowe niestety standardowo nają już nawiewniki. Ogólnie to jest na parterze kuchnia z kuchenką gazową,  łazienka i kotłownia z kotłem kondensacyjnym. Na poddaszu jest łazienka. Czy dobrze przeliczyłem ilość nawiewników i dobrze je rozmieściłem?

- na poddaszu w korytarzu zostanie mi wolny jeden kanał powietrzny, dać na tym korytarzu jeszcze wywiew?

IMG_20170207_110537.jpg

IMG_20170207_110528.jpg

Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemty napisał:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

co innego przepuszczanie zimna - a dokadniej przepuszczanie ciepla przez okna ( w sumie niemala powierzchnia) - a co innego wentylowanie pomieszczeń, czyli dostarczanie tlenu niezbędnego do przeżycia. Równorzędnie - wentylowanie pomieszczeń pomaga usuwać nadmiar pary, co zapobiega zawilfgoceniu pomieszczeń (o skutkach nadmiernej wilgoci pewnie wiesz, więc nie rozwijam wątku).

Reasumując: ciepłe okna pozwalają ci oszczędzać energię potrzebną do ogrzania wnętrza, wywietrzniki doprowadzają powietrze potrzebne do życia oraz pozwalające na wentylowanie wnętrza (wspołdziałajac z wentylacją grawitacyjną - a jednocześnie umożliwiając jej działanie, jeśli nie ma dodatkowych nawiewów). 

Dodatkowo kuchnia z kuchnią gazową musi mieć nawiew powietrza (brak nawiewu grozi cofką z wentylacji wywiewnej i zatruciem), to samo łazienka - poza normalną wymianą powietrza chodzi o prawidłowe działanie went. grawitacyjnej i wyrownanie ciśnienia wewnątrz domu.

 

Oczywiście zimne powietrze z wywietrznikow pogarsza bilans cieplny budynku - ale jesli nie zastosujesz tzw rekuperatora, który trochę odzyskuje ciepła z opuszczającego budynek ciepła i np. spalin , musisz sie z tym pogodzić.

 

Ile potrzebujesz tych nawiewów? - są tu specjalizujący się we wzorach, pewnie dostaniesz to w następnych postach. Ale ważne znać i rozumieć podstawową zasadę :  Jak jest wywiew - musi być nawiew - i to większy, niż ten wywiew (dokładnie chodzi o ilość dostarczonego powietrza) - a zależy on też od ilości osob i zwierząt zamieszkujących kubaturę.

 

Widzę tam też  duży komin --  do kominka? - jeśli tak, to kominek powinien mieć osobny nawiew z czerpnią na ścianie zewnętrznej, najlepiej kanalem pod podłogą pod kominek (lub do kominka). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak kominek ma swój kanał powietrzny z czerpnią na zewnątrz - rura 160 mm.

Powiem Ci szczerze, że przeczytałem Twoją wypowiedź i dalej jestem w punkcie wyjścia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • zacytowałem z muraora, ale oni sami nie wiedząco piszą, więc następny frag: "Przekonali się o tym Amerykanie, gdy okazało się, że aż 95% drewnianych domów, ocieplonych styropianem przyklejonym bezpośrednio do ścian, miało płyty poszycia silnie zawilgocone, a niekiedy nawet spleśniałe (szczególnie wokół okien i drzwi). Poprawny sposób docieplania domów szkieletowych styropianem polega na zastosowaniu takich rozwiązań, by między wiatroizolacją a warstwą styropianu pozostała trwała szczelina powietrzna, umożliwiająca odpływ skraplającej się pary wodnej oraz wody."   Tu też możesz poczytać  http://www.budujzdrewna.pl/forum/viewtopic.php?t=6393
    • https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/ocieplanie-styropianem-domy-szkieletowe-aa-vvGk-vb5x-5CiL.html   "Docieplając ściany styropianem, na który będzie nałożony tynk cienkowarstwowy, trzeba: bardzo starannie zaprojektować i wykonać obróbki wokół okien i drzwi - nie mogą pozostać nieszczelności, którymi woda mogłaby się dostawać pod warstwę styropianu; koniecznie zastosować wiatroizolację chroniącą budynek przed napływem wilgoci z zewnątrz (dla przypomnienia - wiatroizolacja to folia, która nie przepuszcza wody w postaci płynu, ale przepuszcza parę wodną w stronę od poszycia na zewnątrz). Izolacji tej nie wolno mylić z paroizolacją, która ma za zadanie powstrzymać przedostawanie się pary wodnej z wnętrza budynku do ściany; wykonać pomiędzy styropianem i poszyciem (pokrytym wiatroizolacją) szczeliny wentylacyjne, umożliwiające odparowanie wody, jaka mogłaby się ewentualnie znaleźć między tymi warstwami."   Resztę sobie znajdźcie w necie, bo tu już kilka razy to pisałem - i nie chce mi się jeszcze raz 
    • Jeżeli działka w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne nie trzeba nic odralniać. Zapis grunt rolny widnieje zawsze jeśli działka nie jest zabudowana. Po wybudowaniu domu geodeta robiąc inwentaryzację powykonawczą naniesie budynek na mapę i zmieni oznaczenie w ewidencji albo na B zabudowę albo BR zabudowe na roli.    W zależności jaka jest klasa ziemi konieczne będzie przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej. Dotyczy to klas chronionych I, II i III pochodzeniami mineralnego oraz wszystkich klas gleb pochodzenia organicznego. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...