Skocz do zawartości

Strata ciepła przez przenikanie przez zasobnik cwu


Gość grzejnik

Recommended Posts

Gość grzejnik

Dzień dobry, chciałabym wyznaczyć stratę ciepła przez zasobnik ciepłej wody który ma kształt walca. Staty przez powierzchnię boczną (walec) wyznaczam na tej samej zasadzie co dla przewodów, jednak nie wiem jak wyznaczyć te straty dennic, czy ktoś wie z jakich wzorów to policzyć? Dla przewodów liczyłam z tego (Q=k*pi*deltaT*L)

 

image.png.2ce936ff449e35906222dfde6b12a49f.png

Jak teraz liczę przez zasobnik to nie wiem jeszcze skąd wziąć współczynnik przejmowania ciepła dla wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni (rury/zasobnika). Bo to jest współczynnik alfa zależny z tego co widziałam od liczby Nusselta, którą też na różnej zasadzie w zależności od różnych parametrów trzeba policzyć. Jak będzie w przypadku takiego zasobnika?

Link do komentarza

Boże!!! a co za różnica jakie to przenikanie będzie? Zasobniki mają straty obliczone przez producenta w sposób gwarantujący zachowanie właściwej klasy energetycznej urządzenia. Mój 100 l bojler ma zużycie z tym związane na poziomie 1 kwh przy max temperaturze. Podejrzewam że przy temperaturze na poziomie 45 st C jest ono mniejsze. Ta jedna kwh to jest 0.24 zł to mnie nie zabije ekonomicznie uwierz mi,  Ale bojler znajduje się w domu w związku z tym ciepło również pozostaje w domu a konkretnie w toalecie na poddaszu. Liczenie strat ma sens jeżeli bojler umieścisz na dworze co jest co najmniej niezrozumiałe.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość grzejnik

Tak, nie jest to właśnie zbyt ważne ale robię to w ramach zajęć na uczelni i liczę na to, że może ktoś miał do czynienia z wymianą ciepła czy czymś takim i może podpowie jak to obliczyć bo jak szukam wzorów to są jakieś skomplikowane dosyć i średnio wiem jak się za to zabrać.

Link do komentarza
Gość grzejnik

Chyba poprzednio odnalazłam w miarę błędy i jest ok. A tutaj w przypadku zasobnika skąd mam wiedzieć jaki mam przepływ, żeby wyznaczyć Re? bo nie wiem skąd wziąć prędkość 

Link do komentarza
24 minuty temu, grzejnik napisał:

A tutaj w przypadku zasobnika skąd mam wiedzieć jaki mam przepływ,

Po co przepływ ?

W zasobniku CWU częściej nie ma przepływu niż jest.Temperaturami operuj.

 

Wszystko jest proste. Wyliczasz powierzchnię boczną walca, dodajesz do tego powierzchnię 2 sfer i masz powierzchnię zasobnika CWU.

Temperatura CWU i temperatura otoczenia zasobnika,   lambda materiału, U przegrody

+ proste wzory : https://pl.wikipedia.org/wiki/Współczynnik_przenikania_ciepła 

 

 

Link do komentarza
Gość grzejnik

I orientuje się ktoś jaką przyjąć grubość stali i warstwy izolacji dla zasobnika? Bo producent nie podaje, zasobnik 300l, znam jedynie wymiary: średnica: 700mm, wysokość: 1334mm.

Izolacja pewnie jakieś 3-5cm? 

 

2 minuty temu, bajbaga napisał:

Po co przepływ ?

W zasobniku CWU częściej nie ma przepływu niż jest.Temperaturami operuj.

 

Wszystko jest proste. Wyliczasz powierzchnię boczną walca, dodajesz do tego powierzchnię 2 sfer i masz powierzchnię zasobnika CWU.

Temperatura CWU i temperatura otoczenia zasobnika,   lambda materiału, U przegrody

+ proste wzory : https://pl.wikipedia.org/wiki/Współczynnik_przenikania_ciepła 

 

 

Muszę raczej liczyć z tymi współczynnikami alfa, gdzieś czytalam że w przypadku rurociągów można pominąć bo są bardzo małe, ale tutaj nie wiem czy też nie wpływa

Edytowano przez grzejnik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość grzejnik

na stronie producenta jest tylko tyle: "Izolacja cieplna z poliuretanu PU (bezfreonowa) z okrągłą obudową stalową lakierowaną proszkowo w kolorze białym" więc muszę chyba założyć jakieś grubości tego mniejwięcej, zasobnik już wcześniej dobrałam to nie będę teraz kombinować i zmieniać i szukać na nowo 

Link do komentarza

Analizując dostępne DT, można przyjąć dla 300l zasobnika CWU:

- grubość płaszcza 2,30 do 2,5 mm

- grubość dennic 2,75 - 3mm

- grubość ocieplenia 50mm dla klasy B i 75mm dla klasy A

- straty postojowe (dobowe) dla klasy B około1,7 kWh, dla klasy A około 1,2kWh

 

12 godzin temu, grzejnik napisał:

Bo producent nie podaje, zasobnik 300l, znam jedynie wymiary: średnica: 700mm, wysokość: 1334mm.

UWAGA - podany wymiar jest wymiarem zewnętrznym z izolacją.

Wymiary sugerują, że jest to zasobnik klasy B z izolacją 50mm.

 

Źródło: http://www.portalhydrauliczny.pl/katalogi/reflex/storatherm-heat-hfr.pdf

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...