Skocz do zawartości

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?


Recommended Posts

Gość Markus
"[...] wysokotemperaturowe pompy podgrzewają wodę do ok. 70°C, a stare instalacje wymagają nawet 90°C." 90 stopni na grzejniku??? - Autora delikatnie mówiąc poniosło!!! Kolejny przykład pracy czysto teoretycznej z kolosalnym przeszacowaniem. Mój dom przedwojenny 170m2, nieocieplony, dwie kondygnacje z nieocieplonym strychem, przy stałopalności, kocioł CO 18kw na tradycyjny opał spokojnie wystarcza mu temperatura pracy 55 stopni. A w pokojach mam 23 stopnie.
Link do komentarza

Stare instalacje grawitacyjne projektowano typowo dla temperatury 90/70°C (zasilanie powrót). Oczywiście, jak zawsze przy projektowaniu, maksymalna temperatura ma być z założenia potrzebna tylko w warunkach skrajnych, przy tzw. temperaturze obliczeniowej wynoszącej dla większości kraju -20°C. Zwykle wystarcza znacznie niższa temp. wody, bo i temperaturze zewnętrznej daleko do tak siarczystych mrozów. Jeżeli jednak pompa miałaby być jedynym źródłem ciepła, jej możliwości mogą nie wystarczyć w starym budynku.

Proszę ponadto zauważyć, że większość starych domów była przez lata jakoś modernizowana, choćby przez wymianę okien, co istotnie zmniejszyło ich zapotrzebowanie na ciepło względem pierwotnych założeń. Często też  same grzejnik od początku dobierano z pewnym nadmiarem. Dlatego napisałem, że zanim zdecydujemy się na ogrzewanie pompa ciepła powinniśmy określić jakie są rzeczywiste straty ciepła w budynku i jakich parametrów pracy c.o. faktycznie wymaga.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Mam dom wybudowany 5 lat temu o powierzchni użytkowej ok. 160mk dobrze ocieplony. Na parterze całość ogrzewanie podłogowe, piętro 4 kaloryfery. Obecnie spałam ok 3.5 tony mialu. Temperatura na ogrzewaniu ok 40C. Wentylacja grawitacyjna. Jaki typ pompy byłby odpowiedni do mojego domu, oraz z jakimi kosztami muszę się liczyć. Dodam że posiadam instalacje fotowoltaiczna o mocy 4,5KW, z możliwością rozbudowy do ok 7KW.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość krystyna
witam mam dom z roku1938 ocieplony strych nowe okna drzwi o pow 175 m powierzchni grzewczej mam ogrzewanie na eko groszek ale przymierzam się do wymiany na pompę ciepła . Mam pytanie czy przy takim budynku warto zakładać pompę ciepła
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Na takie pytanie najlepiej odpowie projektant, patrząc na parametry budynku i dobierając źródło ciepła bezpośrednio do niego. Dlatego warto złożyć bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie ofertowe. U nas możesz złożyć je tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Przy wymianie kotła na węgiel na bardziej ekologiczne źródło ciepła na pewno pomoże program Czyste Powietrze i sprawi, że inwestycja będzie bardziej opłacalna.  

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...