Skocz do zawartości

Gaz z Podłogówką + Kociol na Drewno z Buforem + Kominek DGP w domu


Recommended Posts

Witam,

 

Potrzebuje waszej pomocy :)

 

Czy miałby ktoś schemat jak połączyć w najmniej skomplikowany sposób Ogrzewanie Gazowe Podłogowe z Kotłem na Drewno i Bufor ? Mam do ogrzania dwa budynki mieszkalne, oba po około 120m2 w odległości około 5m od siebie. Pierwszy to Dom jednorodzinny dla nas drugi to remontowany budynek gospodarczy z nadbudowa mieszkalna ( mieszkanie 90m2 i kawalerka 30m2 ). W pierwszym budynku planuje dodatkowo kominek DGP na zimne :) wieczory + dogrzewanie w okresach przejściowych i do wspomagania podłogówki w ostre mrozy. Do mieszkania nr2 także planuje kominek DGP by wynajmujący mogli się dogrzewać w razie czego.

 

Zapomniałem dodać ze kocioł na drewno z buforem tez ma wspomagać podłogówkę lub nawet być główną metoda grzania w dni wolne itp. Kociol gazowy do 21kw a na drewno nie mam pojęcia ? Jakies propozycje w okolicach kilku tysięcy ?

 

Pytanie, jak to ugryźć :)

Edytowano przez doOh (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jako ogólna idea:

- kocioł na paliwo stałe przyłączony bezpośrednio do bufora czy raczej sporego zbiornika akumulacyjnego (pierwsze zasilanie zbiornika);

- kocioł gazowy zasilający wężownicę umieszczona w górnej części zbiornika buforowego, w efekcie wężownica w buforze jest wymiennikiem ciepła;

- na wyjściu z bufora zasilanie podłogówki przez termostatyczny, trójdrogowy zawór mieszający.

Obieg wody pomiędzy kotłem na drewno i zbiornikiem najbezpieczniej zrobić jako grawitacyjny. Wtedy awaria prądu niczym nie grozi.

Króciec zasilający podłogówki wyprowadzony z górnej części zbiornika, powrotny też dość wysoko, np. w połowie jego wysokości. Wtedy przy ogrzewaniu gazem nie trzeba będzie nagrzewać całej pojemności zbiornika.

Sterowanie do przemyślenia, bo tam będzie kilka wnętrz o różnych wymaganiach. Jako podstawa czujniki temperatury w pomieszczeniach sterujące pracą pompy (lub pomp) obiegowych podłogówki i dwa termostaty uniwersalne z pomiarem temperatury wody w zbiorniku. Czujnik temperatury w pomieszczeniu zgłasza potrzebę grzania, a wiec uruchomienia pompy. Pompa uruchamia się jednak tylko jeżeli temperatura wody w baniaku jest wystarczająco wysoka (do tego jest pierwszy termostat). Jeżeli jest zbyt niska, a czujnik temperatury w pomieszczeniu zgłosił potrzebę grzania, termostat wysyła sygnał uruchamiający kocioł gazowy.

Drugi termostat to tylko zabezpieczenie. Uruchomi pompę obiegową (pompy) zawsze w razie wzrostu temperatury wody w zbiorniku powyżej zadanej bezpiecznej wartości, np. 90°C.

Link do komentarza

Część !

Dzięki za super opis, mniej więcej rozumiem o co biega :) koncepcja się trochę zmieniła i wychodzi na to że będzie kominek z płaszczem + bufor + kocioł kondensacyjny. Ale rozumiem że koncepcja budowy takiej instalacji pozostaje taka sama.

Jaki byłby potrzebny bufor do bezproblemowego ogrzania około 250m2 i zapotrzebowaniu na ciepło ok 9kw w największe mrozy ? 1000/1500l powinno wystarczyć ? 

 

Tak się zastanawiam czy można by było dwa takiego typu kominki podłączyć do bufora ? Z czego jeden będzie pewnie jakieś 30m po rurach od bufora a drugi około 5m ... W drugim budynku wynajmujący mogliby się dogrzewać kominkiem przy okazji lądując bufor. Jedyny problem to możliwość przegrzania bufora ale na taki wypadek zamontowalbym w garażu i piwnicy kaloryfery które mógłby "chłodzić" awaryjnie ?

Link do komentarza

W ten sposób możesz zrobić niezłe bum

Bedziesz pilnował jaka jest temperatura w buforze czy wynajmujacych, żeby nie palili w kominku jak bufor jest naładowany?

Co do wielkości bufora im większy tym lepiej. Wszystko zależy od miejsca jakie masz dla niego.

1500 litrów to takie minimum wg. mnie

Warto zasilać go grawitacyjnie ale to wymusza położenie najlepiej dna bufora powyżej powrotu kominka czy kotła.

Przy grzaniu grawitacyjnym nie puscisz tego cienką rurką tylko min. 5/4"

30m to sporo.

Oczywiście zabezpieczenie kotła zbiornik na 5-6% zładu, to pewnie koło 100litrów.

 

Dużo przed Tobą.

Czy warto dzisiaj iść w tym kierunku?

Za chwilę zakażą palenia w kominkach i co zrobisz?

 

Link do komentarza

No właśnie tego się obawiam, lepiej chyba na swoja rękę ogrzewać taki bufor.

 

Wlasnie sie zastanawiam 1500/2000l bufor, niestety miejsce jest jako tako tylko w piwnicy wiec grawitacyjne odpada ale mozna zawsze wezownice do chlodzenia zainstalowac tak na wszelki :)

 

Po części warto bo chyba każdy lubi sobie przepalić i posiedzieć przy kominku :) a na noc można załadować do pełna i niech się buforek ląduje na następny dzień. 

 

Zakazać nie zakazać ... To tak jakby mieli zabronić diesla/benzyny z dnia na dzień, ciężko będzie. Pozatym u mnie w gminie w najgorsze dni nie został przekroczony limit syfu w powietrzu wiec narazie się nie obawiam a jak już zabronią to się przerobi na gazowy albo będzie się palić po nocach :D

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Ja bym nie szedł w kominek z płaszczem w domku dla gości. Więcej z tego komplikacji niż korzyści. Pojemność bufora to też kwestia dopasowania do mocy kominka. Czy będzie ktoś, kto będzie miał czas i chęć żeby palić odpowiednio długo żeby nagrzać dwie tony wody do rozsądnej temperatury?

Link do komentarza

Ten kominek to właśnie tak żeby dogrzać trochę dom czy dla "relaksu" + doładować bufor przy okazji, chyba ze przyjdą ciężkie czasy to wtedy palenie całymi dniami drewnem. 

Masz racje ze lepiej trzymać piecze nad buforem i kominkiem i nie dawać trzecim osobom palić ...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...