Skocz do zawartości

Jaki powinien być wymiar rury wodociągowej?


zbpc

Recommended Posts

Wykonawca instalacji wodociągowej w moim nowo budowanym domu doprowadził wodę używając niebieskich rur PE HD 100 DN 50x3,0mm (woda domowa) i 40x2,4 SDR17 PE100 (woda ogrodowa) przekonując, że to rury ciśnieniowe. Jednak u sąsiada podobne rury strzelały jak bańki i po czwartej awarii wodociągi wymieniły rurę na inny typ. Są jeszcze rury o grubszej ściance typu 40x3,7 SDR11 PE100 oraz PE HD 100 DN 50x4,6mm. Który typ ten wodkaniarz powinien zastosować? Na temat tego wykonawcy już pisałem na tym forum - oszust, z którym mam sprawę w sądzie, dlatego mam prawo sądzić, że i w tym przypadku zostałem oszukany.

Link do komentarza

O ile tylko rury zgodne są ze specyfikacją to ich wytrzymałość jest w zupełności wystarczająca. To rury PN 10 czyli dla ciśnienia nominalnego 10 barów. Na przyłączu do budynku raczej nie powinno zaś być więcej niż 6 barów. Jednak zdarza się, że w sieci jest nawet 10-12 barów. Minimalne i maksymalne ciśnienie wody powinno być określone w umowie z dostawcą wody. Jeżeli jest wyjątkowo wysokie, ewentualnie sieć działa wadliwie i zdarzają się częste skoki ciśnienia ma sens stosowanie rur o większej wytrzymałości. W zakładzie wodociągowym będą w stanie powiedzieć czy tak jest.

Zastanawiająca jest  tak duża średnica rur. Czemu to miało służyć? Typowe średnice rur przyłączy to 32 lub 40 mm.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...