Skocz do zawartości

kuchenka na gaz z butli czy elektryczna????


Recommended Posts

Projektuje kuchnie. Moje pytanie brzmi czy kuchenka gazowa (z butlą) czy elektryczna??? Jestem osobą młodą a więc zwracającą uwagę na koszty, dlatego też chciałabym wiedzieć, co się bardziej opłaca a także, co jest łatwiejsze w utrzymaniu. Ogółem mówiąc wady i zalety obydwu wariantów .
Link do komentarza
miałem przez lata kuchenkę elektryczną, do nowej kuchni wstawiliśmy piec gazowy z elektrycznym piekarnikiem, rachunki za energię elektryczną spadły drastycznie icon_smile.gif, mam 2 butle na zmianę, stoją na parterze w osobnym pomieszczeniu żeby było łatwo do auta zanieść, obiad też o wiele szybciej ugotować na gazie icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
[quote name='NOTO' date='Jul 26 2007, 14:13' post='12810']
Z porównania cen nośnika wynika że koszty są podobne. A pracochłonność przy gazie większa i dodatkowe niebezpieczeństwo.

Juz kiedyś był ten wątek.....
Ja od 10 lat gotuje na płycie ceramicznej i chyba nie wróciłbym do gazu.
Uważam, że i koszty i czas przygotowania są podobne - oczywiście jeden warunek - do płyty ceramicznej trzeba mieć własciwe garnki - płaskie równe dno - wcale nie koniecznie muszą to być "nierdzewki" - zupy zawsze gotuje w emaliowanych. Co do kosztów - zwróćcie uwagę, że przy elektryce praktycznie cała moc idzie w garnek, w gazie pewnie z 50 % grzeje otoczenie. Oczywiscie problem zabrudzenia przy gazie jest poza rozmowami - przy prądzie praktycznie nia ma problemu, przy gazie - tłuszcz na szafkach i okapie to normalka
Paweł B
Link do komentarza
Ja mieszkałem na wsi i miałem butlę. Żona musiała sąsiada prosić aby po butlę jechał i jej zakładał cięzkie to cholerstwo. Teraz mieszkam w mieście mam płytę ceramiczną co do rachunków za prąd a gaz to myślę, że jest to porównywalne nie sa to kuchenki jak kiedyś że 3 minuty się grzała; 2-3 sekundy i już rusza z koksem super sprawa tylko trzeba się na tym nauczyć gotować i odzwyczaić od tandetnych garnków i patelni, które po tygodniu mają krzywe dna. Płytę też staraj się kupić dobrą są cuda teraz choc nie ma co przepłacać. Ważne aby miała pola pod różne średnice garnków i patelni. Fajne są pola 3 w 1 albo brytfanna 2w 1 polecam super. No i myć dobrymi środkami ja używam Mr Muscle Cara fix kosztuje chyba 13 zł ale efekt jak auto po woskowaniu.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
witam.parę słów odemnie jeśli chodzi o te oblepione meble. pracując za granicą sprzątałam różne domy w których były kuchenki elektryczne i gazowe i wniosek mam tylko jeden bez dobrego pochłaniacza albo wyciągu nad kuchenką tłuszcz osadza się wszędzie bez znaczenia czy to gaz czy płyta ceramiczna.osobiście mam w domu butlę z gazem i faktem jest że trochę jest z tym zachodu jak się skończy ale tak jak czytałam wcześniej można mieć 2 butle na wymianę i jest to też dobre rozwiązanie.pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Projektuje kuchnie. Moje pytanie brzmi czy kuchenka gazowa (z butlą) czy elektryczna??? Jestem osobą młodą a więc zwracającą uwagę na koszty, dlatego też chciałabym wiedzieć, co się bardziej opłaca a także, co jest łatwiejsze w utrzymaniu. Ogółem mówiąc wady i zalety obydwu wariantów .


Kuchnia elektryczna ceramiczna jest najlepszym rozwiązaniem - koszty użytkowania są porównywalne z gazową. (wiem bo mam elektryczną a miałam gazową). Podstawową zaletą ceramicznej jest to, że nawet gdy coś nam wykipi - to nic się wielkiego nie stanie , a na gazowej "zaleje się" palnik i mamy dużo sprzątania . Poza tym garnki nawet po kilku latach gotowania wyglądają jak nowe - nie opalaja się tak jak w przypadku gazowej. Nie zamieniłabym mojej ceramicznej płyty na gazową - to bardzo wygodne. A ceny - też porównywalne.
Link do komentarza
Cytat

Też mam płytę elektryczną i meble rzeczywiście mniej się brudzą - nie tej klejącej mazi która tworzy sie w przypaku kuchni gazowej.
Są teraz płyty elektryczne w najnowszej technologii , którymi dziecko się nie oparzy - była reklama w TV. Czy ktoś może ją ma? Na czym to polega? ......




Chodzi pewnie o płyty indukcyjne. Polegają one na tym, że przesyłają impulsy elektryczne do garnka aby ten oddawał ciepło. Płyta sama w sobie jest zimna i działa tylko na specjalne garnki, które uwierzcie są naprawdę drogie w porównaniu ze zwykłymi. Nie da to jednak takiego ciepła jak przy zwykłym ogniu. Poza tym każdy prawdziwy kucharz nie wyobraża sobie gotowania bez prawdziwego ognia icon_twisted.gif
Link do komentarza
Cytat

Chodzi pewnie o płyty indukcyjne. Polegają one na tym, że przesyłają impulsy elektryczne do garnka aby ten oddawał ciepło. Płyta sama w sobie jest zimna i działa tylko na specjalne garnki, które uwierzcie są naprawdę drogie w porównaniu ze zwykłymi. Nie da to jednak takiego ciepła jak przy zwykłym ogniu. Poza tym każdy prawdziwy kucharz nie wyobraża sobie gotowania bez prawdziwego ognia icon_twisted.gif


Dobremu kucharzowi jest wszystko jedno czy gotuje na kuchni gazowej czy elektrycznej. icon_razz.gif
Ale osobie, która sprząta tą kuchnie nie jest wszystko jedno (czarne garnki, zalane palniki, brud w zakamarkach - to wady gazowej kuchni). icon_razz.gif
Link do komentarza
Protest. Dobry kucharz zwraca uwagę nie tylko na składniki potrawy i czas jej gotowania. Nie tylko na jakość wody ale i na paliwo. Wystarczy sobie trochę poczytać jak to dawniej rodzaj drewna którym palono w piecu "wpływał" na smak potrawy. Dobry kucharz jest po trosze artystą a temu nigdy nie jest obojętne jakich pędzli i farb używa do swoich dzieł.
Link do komentarza
Cytat

Protest. Dobry kucharz zwraca uwagę nie tylko na składniki potrawy i czas jej gotowania. Nie tylko na jakość wody ale i na paliwo. Wystarczy sobie trochę poczytać jak to dawniej rodzaj drewna którym palono w piecu "wpływał" na smak potrawy. Dobry kucharz jest po trosze artystą a temu nigdy nie jest obojętne jakich pędzli i farb używa do swoich dzieł.


Oczywiście zwracam uwagę na to co wkładam do garnka. Potrafię gotować i niezależnie od tego czy jest to kuchnia gazowa czy elektryczna potrawy są bardzo smaczne i nikt by nie odróżnił na jakiej kuchni były gotowane.
Ale jeżeli chodzi o to co trzeba zrobić poźniej - płytę elktryczną - gdy zaschnie na niej coś co wykipiało - wystarczy skrobaczką zeskrobać i przetrzeć szmatką . A przy gazowej jednak trzeba sie trochę więcej pomęczyć.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja mam Mastercook juz chyba 7 lat. Nigdy żadnej awarii nie miała. Trochę się porysowała na początku ponieważ nie wiedziałam, że patelnia którą kupiłam (tefal) nie nadaje sie - gdyz ma ostre dno. Ale teraz już wiem jakich garnków nie kupować a jakie są ok dla kuchni elektrycznych ceramicznych . Rachunki miesięczne za prąd 100-110zł. A światło przy drzwiach wejściowych pali się całą noc (oczywiście żarówki energooszczędne).
Link do komentarza
Musisz pamiętać o tym,że kuchenka gazowa jest bardziej "wymagająca", to znaczy:nie wolno jej montować blisko okna,musi mieć co najmniej jeden kanał wentylacyjny.Z kolei (jak pisali moi poprzednicy), kuchenka gazowa na butlę z gazem to duży dyskomfort- moja mama ma taką i najczęściej brakuje jej gazu w dni Świąteczne, mieszka w małej miejscowości i wymiana butli na pełną jest problemem, a nie ma niestety zapasowej.
Link do komentarza
Moim zdaniem, biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny gazu i energii, taniej gotuje się na kuchence gazowej,ale bardziej ergonomiczne są kuchenki elektryczne, ponieważ mają dużą skalę regulacji ciepła, dzięki czemu lepiej wykorzystuje się energię.Można tek kupić specjalne garnki, które dobrze przylegają do powierzchni grzejnej i dzięki temu masz mniejszą stratę energii.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
a regulacja temperatury w elektrycznych nie jest kłopotliwa? mam na działce starą ruską kuchenkę elektryczną (dużo czasu mija zanim się nagrzeje) i jak zaczyna coś kipić to musze zdjąć garnek szybko z grzałki bo jak zmiejszę grzanie to i tak temperatura trzyma się przez dłuższy czas, przy gazie nie ma tego problemu - zmiejszasz ogień i przestaje od razu kipieć. Jak to jest w nowoczesnych kuchenkach?
Link do komentarza
A oto rodzaje płyt elektrycznych.

- Z wystajacymi krążkami żeliwnymi. Najstarszy i najtańszy rodzaj płyt; zużywa najwięcej prądu i jest najmniej wygodny w użytkowaniu. Współczesne krążki żeliwne są wprawdzie znacznie lepsze od stosowanych dawniej, ale dość długo się rozgrzewają i długo stygną.

- Ceramiczne (witroceramiczne). Mają zupełnie gładką powierzchnię, na której zaznaczone są pola grzejne. Pola ogrzewane spiralą rozgrzewają się po 8-15 sekundach. Nowocześniejsze, zwane szybkogrzejnymi (HiLight lub High Light) - z grzałką halogenową - rozgrzewają się już po 3 sekundach.

- Indukcyjne. Najnowocześniejsze - najbardziej energooszczędne i najszybciej reagujące na zmiany ustawienia. Pola grzejne wytwarzają pole elektromagnetyczne i działają wtedy, gdy postawi się na nich odpowiednie garnki ferromagnetyczne (dające się namagnesować). Ciepło wytwarzane jest nie w płycie kuchenki, lecz w dnie i ściankach naczynia. Wymagają zatem używania odpowiednich garnków - ze stali szlachetnej, stali emaliowanej lub żeliwa; garnki powinny mieć grube dno. Najlepiej stosować naczynia polecane przez producenta kuchenki. Po postawieniu garnka nieferromagnetycznego (zawsze z zawartością, np. z wodą) na polu grzejnym i włączeniu grzania, na płycie pojawia się informacja, że garnek jest nieodpowiedni i płyta wyłącza się automatycznie.

Uwaga! Aby sprawdzić, czy garnek jest ferromagnetyczny, wystarczy przystawić do jego dna magnes. Jeśli nie przylgnie, garnek nie nadaje się do gotowania na kuchence indukcyjnej.

tekst wziąłem z dom.gazeta.pl/czterykaty/1,57595,2547065.html

Ja bym się skupił na kuchence indukcyjej, bo to naprawdę zachęcająco wygląda, a gaz jest bardzie kłopotliwy, jeśli z butli i nibezpieczny.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Zdecydowanie płyta elektryczna ceramiczna. Gazowa jest niebezpieczna. Moje dzieci są takiego wzrostu, że ich czupryny sięgają dokładnie na wysokość palącego się gazu w kuchence. Mają dość długie włosy a palący się gaz (gdy jest duży płomień) - to naprawdę niebezpieczne!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nie ulega jednak wątpliwości, że butla gazowa zajmuje pół szafki i trzeba jeździć - wymieniać - bo napełniać też nie chcą. Moja koleżanka ma gaz z butli , ale butla musi być bez kołnierza bo inaczej nie mieści się w szafce . Często jest tak, że muszą w kilka miejsc pojechać aby znaleźć taką, która zmieści się im do szafki...


aha i jeszcze coś - gdy miałam jeszcze kuchenkę gazową - to często zdarzało mi się ścierkę, którą np wytarłam naczynia - położyć za blisko kuchenki ... no i kilkanaście razy miałam w domu " pożar ścierki ". icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Nie ulega jednak wątpliwości, że butla gazowa zajmuje pół szafki i trzeba jeździć - wymieniać - bo napełniać też nie chcą. Moja koleżanka ma gaz z butli , ale butla musi być bez kołnierza bo inaczej nie mieści się w szafce . Często jest tak, że muszą w kilka miejsc pojechać aby znaleźć taką, która zmieści się im do szafki...



I żaden producent nie wymyślił nowych poręczniejszych butli?
Link do komentarza
Są mniejsze butle ale takie to trzeba by co tydzień wymieniać chyba - to są takie turystyczne, na które można nałożyć palnik i mieć kuchenkę lub klosz i wtedy mamy lampkę.
Taka butla przydaje sie w domu w razie braku prądu. Zdazyło sie tak w sobotę (26.01.2008) - nawałnica i spadek napięcia w całej okolicy - żarówki świeciły na pół gwizdka, komputer się wyłączył całkiem, TV , lodówka, kuchnia elektryczna także nie działała... wkońcu i żarówki po godzinie zgasły całkiem - no świeczki paliliśmy - ale herbatki nie można było zrobić - bo płyta elektryczna u nas w domu tylko jest icon_sad.gif . Teraz to już napewno kupię taką małą butlę gazową. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
od 10 lat używam kuchenki elektrycznej i nie zamieniłbym jej na nic innego. przez ten okres ich nowoczesność tak się zmieniła, że przy polach high light nie ma różnicy w czasie gotowania. do tego nie masz tych oparów gazu, jest czysto, i zawsze można ładnie wytrzeć i utrzymać w czystości taką kuchenkę. jeśli chodzi o koszty-to bzdurą jest podawanie że jest drożej. w dobie drugiej taryfy i weekendowej koszty są porównywalne, a nawet mniejsze. proponuję kuchenkę do zabudowy, amica bardzo dobra(taką używam) może mastercook indukcja, trochę droższa ale jaka wygoda, do tego piekarnik multi z grillem i wszystko jasne

pozdrawiam
Artur icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...